Jump to content
vg1912

DISCOVER MEDIA 2016 - Φωνητικές εντολές

Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα μέλη του club.

 

Έχω αγοράσει μεταχειρισμένο ένα TIGUAN του 2/2017 στο οποίο η αντιπροσωπεία είχε εγκαταστήσει το ηχοσύστημα DISCOVER MEDIA (8 ίντσες) του 2016.

 

Όταν πατήσω το μπουτόν για τις φωνητικές εντολές στο τιμόνι, μου λέει στην οθόνη: "Μπορείτε να εγκρίνετε τη χρήση της λειτουργίας "Φωνητικός χειρισμός" με τη βοήθεια ενός κωδικού ενεργοποίησης. Επικοινωνήστε με τον έμπορό σας."

 

Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό;

Γίνεται να αναβαθμίσω κάπως το software του ηχοσυστήματος για να δουλεύουν και οι φωνητικές εντολές, (υποθέτω μόνο στα Αγγλικά); 

 

Τα χαρακτηριστικά του DISCOVER MEDIA είναι τα παρακάτω:

 

Κωδικός ανταλλακτικού συσκευής: 3Q0035864B,

Hardware: 840,

Λογισμικό: 0751,

Βάση δεδομένων πλοήγησης: 3G0919866S 0635 (ECE1 2016/17).

Μετά από ψάξιμο στο net βρήκα ότι η οθόνη είναι η 3G0919606.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Βασίλης

Edited by vg1912
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο στο net βρήκα ότι αν δεν έχεις πληρώσει για τις φωνητικές εντολές ως extra στο αυτοκίνητο, δεν μπορείς να τις χρησιμοποιείς.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσεις αυτή τη δυνατότητα από την αντιπροσωπεία, όπου θα κάνουν και την ενεργοποίηση (δένεται με το VIN του αυτοκινήτου).

Οι τιμές αρκετά αλμυρές... Στην Αγγλία είναι 180 λίρες, οπότε κι εδώ πιστεύω να ξεπερνά το 200άρι.

 

Κρίμα, γιατί άλλοι κατασκευαστές το δίνουν δωρεάν...

 

Οπότε θα χρησιμοποιώ το Android Auto για κλήσεις τηλεφώνου με φωνητικές εντολές!

 

Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο για το αν υπάρχει άλλος τρόπος ας μας πει.

 

Ευχαριστώ

Βασίλης 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , vg1912 said:

Μετά από πολύ ψάξιμο στο net βρήκα ότι αν δεν έχεις πληρώσει για τις φωνητικές εντολές ως extra στο αυτοκίνητο, δεν μπορείς να τις χρησιμοποιείς.

 

Υπάρχει η δυνατότητα να αγοράσεις αυτή τη δυνατότητα από την αντιπροσωπεία, όπου θα κάνουν και την ενεργοποίηση (δένεται με το VIN του αυτοκινήτου).

Οι τιμές αρκετά αλμυρές... Στην Αγγλία είναι 180 λίρες, οπότε κι εδώ πιστεύω να ξεπερνά το 200άρι.

 

Κρίμα, γιατί άλλοι κατασκευαστές το δίνουν δωρεάν...

 

Οπότε θα χρησιμοποιώ το Android Auto για κλήσεις τηλεφώνου με φωνητικές εντολές!

 

Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο για το αν υπάρχει άλλος τρόπος ας μας πει.

 

Ευχαριστώ

Βασίλης 

Φιλαράκι καλησπέρα και καλό μήνα.

 

Εγώ προσωπικά που είχα στο προηγούμενο αμάξι μου φωνητικές εντολές. 

Μου ήταν Παντελώς άχρηστο, και δεν καταλαβαίνει οτι του λες. 

 

Εγώ το είχα στο Ford σε μοντέλο του 2014 και επειδή ελληνικά δεν υποστήριζε ούτος ή άλλος. 

Η εντολές ήταν στα Αγγλικά που έπρεπε να του δώσεις. Εκτός αυτού και κάποιος που ξέρει καλά Αγγλικά, πάλη δεν μπορούσες να το δουλέψεις γιατί το σύστημα υποστήριζε, την προφορά τον Άγγλων. Και σε ένα σημείο την αμερικάνικη προφορά. 

 

Δεν λέω καλό χρυσό αλλά μέχρι ένα σημείο.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

Φιλαράκι καλησπέρα και καλό μήνα.

 

Εγώ προσωπικά που είχα στο προηγούμενο αμάξι μου φωνητικές εντολές. 

Μου ήταν Παντελώς άχρηστο, και δεν καταλαβαίνει οτι του λες. 

 

Εγώ το είχα στο Ford σε μοντέλο του 2014 και επειδή ελληνικά δεν υποστήριζε ούτος ή άλλος. 

Η εντολές ήταν στα Αγγλικά που έπρεπε να του δώσεις. Εκτός αυτού και κάποιος που ξέρει καλά Αγγλικά, πάλη δεν μπορούσες να το δουλέψεις γιατί το σύστημα υποστήριζε, την προφορά τον Άγγλων. Και σε ένα σημείο την αμερικάνικη προφορά. 

 

Δεν λέω καλό χρυσό αλλά μέχρι ένα σημείο.

Καλησπέρα,

 

Τυχαίνει να το δούλευα σε Focus του 2015 (Sync 2) και μπορούσα να καλώ τηλεφωνικούς αριθμούς που είχα στα Αγγλικά, πχ call Home.

Τις περισσότερες φορές (90%) με καταλάβαινε...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.