Jump to content
pipis13

Θορυβος μπρος δεξια τροχος polo gti 6r

Recommended Posts

Τα φωτα σας παιδια... 

Σημερα παω μια βολτα. Ολα καλα. 

Αραζω και αργοτερα το βραδυ παω να παρω το αμαξι να γυρισω σπιτι. 

Καθως ξεκινησα περασα την πρωτη ψιλολακουβα με ουτε 10 χλμ , ακουω μπροστα δεξια κατι σαν χρατς χρατς (η σαν τριξιμο, δε ξερω πως να το περιγραψω) κατα τη διαρκεια της αποσβεσης και επαναφορας των αμορτισερ. Οχι κλακ κλακ ουτε μεταλικο θορυβο. Παω στο επομενο σαμαρακι παλι το ιδιο. 

2 παρατηρησεις

Α) με ταχυτητα της ταξεως 50χλμ δεν ακουγεται και 

Β) σε λακουβα παλι δεν ακουγεται

Ακουγεται οταν περναω <<βουναλακια>> με πολυ λιγα χλμ και μονο απο μπροστα δεξια τροχο

Τι μπορει να ειναι αυτο? 

Νομιζα οτι ηταν κατι εγγραφα που ειχα στο ντουλαπακι του συνοδηγου αλλα δεν ειναι αυτα. 

Εμενα μου δινει την αισθηση σαν κατι να εχει πιασει βρωμια η λασπη στο αμορτισερ και να τριβεται. 

Εχουμε καμια ιδεα? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θεωρώ ότι ο ήχος που ακούς μοιάζει σαν παλιό σιδερένιο κρεβάτι με σκουριασμένα ελατήρια. Αν ναι, τότε 90% είναι τα λαστιχάκια της ζαμφόρ (μερικοί τη λένε και ζυγαριά). Δεν είναι τίποτα επικίνδυνο και δεν είναι και ακριβά στην αντικατάσταση τους. Αν είσαι τυχερός και δεν έχουν παραδώσει το πνεύμα, αλλά έπιασαν πολύ βρωμιά, ίσως με λίγο λιπαντικό σπρέυ να σταματήσουν.

 

Αν δεν είναι αυτό, τότε 10% είναι οι βάση (βάσεις) των αμορτισέρ.

 

Εκεί πονάει ο όμιλος.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , stratosg said:

Καλησπέρα, θεωρώ ότι ο ήχος που ακούς μοιάζει σαν παλιό σιδερένιο κρεβάτι με σκουριασμένα ελατήρια. Αν ναι, τότε 90% είναι τα λαστιχάκια της ζαμφόρ (μερικοί τη λένε και ζυγαριά). Δεν είναι τίποτα επικίνδυνο και δεν είναι και ακριβά στην αντικατάσταση τους. Αν είσαι τυχερός και δεν έχουν παραδώσει το πνεύμα, αλλά έπιασαν πολύ βρωμιά, ίσως με λίγο λιπαντικό σπρέυ να σταματήσουν.

 

Αν δεν είναι αυτό, τότε 10% είναι οι βάση (βάσεις) των αμορτισέρ.

 

Εκεί πονάει ο όμιλος.

Ζαμφορ μου ειχε πει ο μηχανικος οτι θελει αλλαγη κι εχω σκοπο στο σερβις να το αλλαξω. 

Link to comment
Share on other sites

Ζαμφόρ θα σου έλεγα και εγώ. Δες τι θα σου πουν στο σέρβις ή και πες μας! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.