Jump to content
ntalkos

Golf VII - Αντικατάσταση παρμπρίζ

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Μόλις χτες έπεσε μια πέτρα στο παρμπρίζ μου (Golf VII) και έγινε μια ρωγμή, η οποία κιόλας μεγαλώνει. Προτείνετε να το αλλάξω στην αντιπροσωπεία η carglass? Η carglass λειτουργεί πιο γρήγορα η αλήθεια είναι, απλά δεν είμαι σίγουρος αν βάζουν γνήσιο ανταλλακτικό και πώς μπορώ να το ελέγξω. Υπάρχουν κάποια marks που τσεκάρουμε; Παίρνουμε πιστοποιητικό; Έχει αλλάξει κανείς στην carglass? Και μου κάνει εντύπωση που η καρεντα ζητάει να μείνει το αμάξι μέσα για μια μέρα για να κάτσει το παρμπρίζ, ενώ η carglass στο δίνει σε 2-3 ώρες.

Edited by ntalkos
Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο carglass!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Πήγαινε σε αντιπροσωπία vw και να το αναλάβουν ΑΥΤΉ την ευθύνη...!!! 

 

εχω πάθει μεγάλη ζημια από την carglass !!!!!!  

Link to comment
Share on other sites

πριν από χρόνια είχα πάει το polo που είχα σε αυτούς , για να μου αλλάξουν το πίσω μπαμπριζ στην κολοπορτα.

 

το τζάμι το πλάκωσαν στην κόλλα ( 2 κιλά κόλλα έβαλαν) περιμετρικα και ειχε ως αποτέλεσμα το τζάμι να βγει αρκετα ποιο έξω από το κασωμα , και το έβαλαν ΚΑΙ στραβά!!!

 

 

ζήτησα να το ξανά φτιάξουν  και το αρνήθηκαν.... και βρίσκουν διαφορες δικαιολογίες για να της αποφευγουν τέτοιες περιπτώσεις ΚΑΙ ΒΈΒΑΙΑ η εγγύησης  που τάχα λένε ότι έχουν και υπόσχονται ΟΎΤΕ ΚΑΝ ΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΊΖΟΥΝ!!!!

 

Αυτη μόλις πληρωθούν από την Ασφαλιστική σου/σας  ΤΕΛΕΊΩΣΕ δεν σε ξέρουν μετά και δεν αναγνωρίζουν ΤΊΠΟΤΑ...!!!!      

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ! με την carglass , ειναι για τον που@@@@ο και άσε και σε αλλους το τι ζημίες έχουν κάνει σε αμάξια και έχουν σπασει και πλαστικά διακοσμητικά από μπαρπιζ που έχουν και μετα σου λενε δικαιολογίες ότι δεν ξεκουμπώνουν και ότι για να αλλάξουν το τζάμι έπρεπε να το σπάσουν και διάφορα αλλα....

 

και μετά αναγκάζονταν ο ιδιοκτήτης να πληρώσει από την τσέπη του και να ψάχνει να βρει διακοσμητικά για να βαλει       

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , ntalkos said:

Κατάλαβα.

Ααα φιλαράκι και κάτι ακόμα.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων,  όταν έχετε θραύση κρυστάλλων στην ασφάλεια σας. 

 

Έχετε το δικαίωμα να ΑΠΑΙΤΉΣΕΤΕ να σας βάλουν το γνήσιο τζάμι με το σήμα της VW.

 

Η carglass μπορεί να σας φέρει το γνήσιο μπαρμπριζ-τζάμι που να έχει την στάμπα VW.

 

Γιατί και εγώ τότε που άλλαξα όπως σου είπα τους έβαλα να μου φέρουν το γνήσιο με το σήμα της VW.

 

 

ΚΑΙ ΤΈΛΟΣ 

 

Επειδή υπάρχει μια παρανόηση στο θέμα τον τζαμιών σε ένα αμάξι.

 

Δεν υπάρχει μούφα τζάμι,  Υπάρχει το ποια εταιρία το κατασκευάζει το τζάμι.

Η vw ΔΕΝ κατασκευάζει τζάμια, τα κάνει παραγγελια για τα οχήματα της και τα οποία τα κατασκευάζουν γνωστές εταιρίες στον χώρο αυτό.

 

Πχ

 

PILKINGTON 

SAINT-COBAIN

 

Που είναι πάρα πολύ γνωστές στον χώρο και βέβαια μπορείτε να δείτε και τι μάρκα είναι και τα δικά σας τζάμια στο αμάξι σας.

 

Οπότε δεν υπάρχει μούφα τζάμι αλλά εταιρία σε κάποια περίπτωση.

 

Επίσης το σήμα της μάρκας του αυτοκινήτου ΠΧ VW FORD CITROEN κτλ.

 

Δεν παίζει και το  τρομερό ρόλο Γιατί υπάρχουν και εταιρίες αυτοκινήτων,  η οποίες δεν έχουν στα τζάμια τους το σήμα από την μάρκα (vw ford κτλ) 

Οπότε καλό θα είναι να κοιτάτε το εργοστάσιο που κατασκευάζει το τζάμι. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μίλησα με την carglass και ρώτησα για το ανταλλακτικό, γιατί και εμένα με απασχολεί, και μου είπε πως είναι το αυθεντικό που βάζει και η VW, με πιστοποιητικό αυθεντικότητας, απλά δεν θα έχει τη στάμπα της VW. Η μάρκα όμως θα είναι pilkington, αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , ntalkos said:

Η αλήθεια είναι ότι μίλησα με την carglass και ρώτησα για το ανταλλακτικό, γιατί και εμένα με απασχολεί, και μου είπε πως είναι το αυθεντικό που βάζει και η VW, με πιστοποιητικό αυθεντικότητας, απλά δεν θα έχει τη στάμπα της VW. Η μάρκα όμως θα είναι pilkington, αν θυμάμαι καλά.

Κοίτα από την στιγμή,  που απο τι καταλαβαίνω θα μπει στην μέση η ασφάλεια σου.

Μπορείς να τους πιέσεις να σου φέρουν το ίδιο με την στάμπα της VW επάνω στο τζάμι.

 

Και εμένα τότε τους πίεσα και το έφεραν. Αφού μεσολαβεί η ασφάλεια γιατί να μην βάλω το ίδιο? 

 

Αυτό ισχύει σε όλους που κάνουν τέτοιες δουλειές. 

 

 

Αλλά εγώ στην Carglass δεν θα ξανά πήγαινα για να κάνω εργασίες.

Τότε έκανα βλακεία που δεν το πήγα στην VW.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα συμφωνήσω και γω ότι θα σου κάνουν ζημία στο αμάξι σου και είναι κρίμα. Εγω πριν απο δύο χρόνια έκανα το λάθος και είχα πάει για αλλαγή μπροστινού παρμπριζ σε ένα Golf 5 και το τελικό αποτέλεσμα ήταν τόσο άθλιο που αναγκάστηκα να παω αλλού,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πηγα πριν απο 3 μηνες περιπου και αλλαξα το μπροστινο τζαμι (παρμπριζ) στο γκολφ μου (mk5 gt). και απο την στιγμη που με καλυπτε η ασφαλεια μου το πηγα στην αντιπροσωπεια. πηγα στην καρεντα στην πειραιως αλλα δεν ειχαν φανοποιειο και το αφησα εκει, την επομενη μερα το πηγαν στα κατω πατησια για την επισκευη και την επομενη μερα το μεσημερι μου το εφεραν πισω πλυμμενο ετοιμο και ολοκληρο.

κανενα παραπονο απο τις υπηρεσιες τους. μετα απο λιγο καιρο μου εστειλαν μειλ για να δουν αν εμεινα ικανοποιημενος και αν ειχα καποιο προβλημα. το μονο "κουραστικο" ηταν οτι επρεπε να παω στα κεπ για το γνησιο της υπογραφης για να παρουν εκεινοι τα χρηματα απο την ασφαλιστικη μου. αλλα μικρο το κακο.

 

το αμαξι οπως μου ειπαν απο την καρεντα πρεπει να μεινει ενα 24ωρο μεσα για να στεγνωσει καλα η κολλα. μεχρι και στο site της carglass γραφει αν δεν κανω λαθος οτι δεν πρεπει να βραχει το τζαμι για 24 ωρες. αλλα σιγα μην κρατουσαν μεσα τ αμαξι μας γι αυτη την δουλεια....

επισης πηγα στην αντιπροσωπια για να εχει επανω το σημα vw το τζαμι και να μην μου χτυπαει στο ματι... αλλα αυτο ειναι δικος μου ψυχαναγκασμος :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γνώμες. Ωστόσο είχατε πάει σε κάποιο κατάστημα συγκεκριμένο που δεν μείνατε ευχαριστημένοι; Μήπως αλλάζει και από κατάστημα σε κατάστημα.

Αν έχετε την καλοσύνη πείτε μου (και με προσωπικό μήνυμα αν θέλετε)

Link to comment
Share on other sites

 εγώ τότε είχα πάει στην Λ.Αθηνων. 

 

και γενικά σαν εταιρία έχει τετοια θέματα και σε αλλα καταστήματα περιοχών που ειναι.  

 

   

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γνώμες. Ωστόσο είχατε πάει σε κάποιο κατάστημα συγκεκριμένο που δεν μείνατε ευχαριστημένοι; Μήπως αλλάζει και από κατάστημα σε κατάστημα.
Αν έχετε την καλοσύνη πείτε μου (και με προσωπικό μήνυμα αν θέλετε)
Εγω οταν πηγα σε αντιπροσωπεια μου ειπαν πως δε το βαζουν αυτοι και το πανε σε φανοποιο.
Προτιμησα carglas γιατι φτιαχνοθν την ημερα πολλα αυτοκινητα και εχουν εμπειρια.
Το να λεμε η καργκλασ και η καθε εταιρια δεν ειναι καλη επειδη μας ετυχε κατι δε λςει τιποτα. Οι στραβες γινονται παντου.
Εμενα στη καργκλασ μου ειπαν να μου βαλουν παρμπριζ αντιστοιχης ποιοτητας η το γνησιο με τη σταμπα πανω. Προτιμησα το γνησιο με το σημα.
Ολα καλα μεχρι σημερα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.