Jump to content
Fidaki

Golf 5/6 1.4 Tsi - Προβλήματα με Missfires, Cfs, Κομπιάσματα [Γενική Συζήτηση - Λύσεις]

Recommended Posts

Σε πρόσφατο ταξίδι με το golfάκι μου, κατα την επιτάχυνση μετά τις 4000στροφές με τέρμα γκάζι μου έκανε κατι τρελές διακοπές (σαν έντονα Κομπιάσματα) συνοδεία με σκασίματα από την εξάτμηση. Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

εχεις προγραμμα?

 

Φοράει Revo stage 1 (στο ταξίδι του είχα περάσει για 95αρα και δεν το έχω αλλαξει ακόμα), και φίλτρο της APR (Carbonio)

Link to comment
Share on other sites

Πολλαπλασιαστές σκεφτόμουν...

Αντλία βενζίνης? 

πολ/στες ειναι μεσα στα missfires αλλα αν ηταν πολ/στες θα στο εκανε συνεχεια οχι μονο σε τερμα γκαζι.

Link to comment
Share on other sites

Δες και την ταπα της βενζινης μηπως και εχει κολλησει το ελατηριο και δεν εξαερωνει με αποτελεσμα να τραβαει αερα η αντλια και σου κανει αυτα τα κομπιασματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές. Θα κοιτάξω και την τάπα να δω το ελατήριο. Μπουζί άλλαξα πριν μια εβδομάδα, και σκέφτομαι να κοιτάξω πολλαπλασιαστές. Οι διακοπές ήταν πολυ έντονες και μόνο πάνω απο ις 4000 στροφές, Γιά αυτό ανησύχισα. Θα το παρακολουθήσω να δω πως πάει. Αν έχετε άλλες ιδέες τι να κοιτάξω θα με βοηθούσε!

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε μια βολτα καμια 10αρια χιλιομετρα και ανοιξε την ταπα του ρεζερβουαρ και στησε αυτι κοντα στην ταπα. Αν ακουσεις ενα μπλουπ μπλουπ απο το ρεζερβουαρ σαν να εκτονωνει αερια, που αυτο κανει στην ουσια, τοτε πηγαινε για ταπα 60 με 65 ευρω θυμαμαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν μαθεις κατι με ενδιαφερει...

εχω το ιδιο θεμα.αλλα δεν βγαζει κανενα σφαλμα...εχω overload και οταν το πηγα στο θοδωρα,στον βολο,που το εβαλα,μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές. Θα κοιτάξω και την τάπα να δω το ελατήριο. Μπουζί άλλαξα πριν μια εβδομάδα, και σκέφτομαι να κοιτάξω πολλαπλασιαστές. Οι διακοπές ήταν πολυ έντονες και μόνο πάνω απο ις 4000 στροφές, Γιά αυτό ανησύχισα. Θα το παρακολουθήσω να δω πως πάει. Αν έχετε άλλες ιδέες τι να κοιτάξω θα με βοηθούσε!

 

 

αν μαθεις κατι με ενδιαφερει...

εχω το ιδιο θεμα.αλλα δεν βγαζει κανενα σφαλμα...εχω overload και οταν το πηγα στο θοδωρα,στον βολο,που το εβαλα,μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα...

 

Και εγω το ιδιο θεμα εχω...τι να φταιει??αν μαθετε κατι και εμενα θα με ενδιεφερε.

Link to comment
Share on other sites

Πολλαπλασιαστές κοίτα για αρχή.

 

Μου το έκανε 3-4 φορές σε άνοιγμα στα ψηλά. Revo stg1 είμαι κι εγώ. Πέρασα μια σειρά beru και το αμάξι πάει ακόμη καλύτερα! Διακοπές κλπ πάπαααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα Golf vi 160ps μαμα

μόνο που μου το έκανε ποιο νωρίς απο 2500-3000σαλ και σε όλο το φάσμα

Αλλαγή πολλαπλασιαστες με beru και όλα κομπλέ!!!!!!

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Πολλαπλασιαστές κοίτα για αρχή.

 

Μου το έκανε 3-4 φορές σε άνοιγμα στα ψηλά. Revo stg1 είμαι κι εγώ. Πέρασα μια σειρά beru και το αμάξι πάει ακόμη καλύτερα! Διακοπές κλπ πάπαααα!!!

 

 

Παρόμοιο πρόβλημα Golf vi 160ps μαμα

μόνο που μου το έκανε ποιο νωρίς απο 2500-3000σαλ και σε όλο το φάσμα

Αλλαγή πολλαπλασιαστες με beru και όλα κομπλέ!!!!!!

Sent from my iPad using Tapatalk HD

 

Eυχαριστω πολυ παιδες!!Να στε καλα!Tελευταια ερωτηση :ποσο πηγε το μαλλι για τους beru??

Edited by GiannisGolf V
Link to comment
Share on other sites

140 ευρώ η τετράδα τοποθετημένη πριν ενάμιση χρόνο (Κέρκυρα)

 

 

100€ αγορά η τετράδα,τοποθέτηση εγώ και ένας φίλος για παρέα!!!

 

Eυχαριστω πολυ πολυ παιδια για τις απαντησεις!! Γιαννη, στην Αθηνα τους εβαλες??Και αν ναι, απο που?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αθήνα από spare στην Καβάλας πριν 2 μήνες περίπου μου είπε πως τους είχε σε προσφορά,τώρα δεν ξέρω!

Sent from my iPad using Tapatalk HD

 

Ωραια!!Θα το βαλω στο διαγνωστικο αυριο και αν ειναι οντως πολλαπλασιαστες θα πεταχτω απο εκει να ρωτησω που ειναι και κοντα...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και γι' αυτό θα πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά λαμβάνοντας υπόψη όλους τους παράγοντες.

Εφόσον έχεις αλλάξει μπουζί όπως λες (και φυσικά έβαλες τα τελευταία προβλεπόμενα βάσει vin) τότε (με διαγνωστικό) τσεκάρουμε για:

α. Πολλαπλασιαστές

β. Ν75

γ. Λειτουργία Αντλίας υψηλής

δ. Ποιότητα Καυσίμου

Link to comment
Share on other sites

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και γι' αυτό θα πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά λαμβάνοντας υπόψη όλους τους παράγοντες.

Εφόσον έχεις αλλάξει μπουζί όπως λες (και φυσικά έβαλες τα τελευταία προβλεπόμενα βάσει vin) τότε (με διαγνωστικό) τσεκάρουμε για:

α. Πολλαπλασιαστές

β. Ν75

γ. Λειτουργία Αντλίας υψηλής

δ. Ποιότητα Καυσίμου

Εννοειται πως θα το βαλω στο διαγνωστικο πρωτα να δω τι βγαζει....Προσανατολιζομαι στους πολλαπλασιαστες γιατι μπουζι, Ν75 αλλαξα πριν 3000 χλμ, ειχα ενα θεμα με την πισω αντλια υψηλης την οποια την αλλαξα με μια απο S3...Οσο αφορα το καυσιμο 100αρα απο την ΕΚΟ ειχα μεσα. Αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι οτι με εβαλε 2 φορες κιολας σε safe mode και μετα αρχισαν οι διακοπες και τα κομπιασματα. Γινεται το προβλημα στους πολλαπλασιαστες να σε βαλει σε safe mode η μπορει να ειναι κατι πιο σοβαρο??

Edited by nikdev
Διπλο quote απο τον χρηστη
Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν μπορει να ειναι σιγουρος για το καυσιμο μεσα στο τεποζιτο εκτος αν μετρηθει.

Το checklist για μενα συνεχιζει να ειναι απαραιτητο, επικεντρωνοντας στα α,γ,δ εφοσον αναφερεις οτι αλλαξες Ν75 και μπουζι (τα βελτιωμενα της vwag?)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν μπορει να ειναι σιγουρος για το καυσιμο μεσα στο τεποζιτο εκτος αν μετρηθει.

Το checklist για μενα συνεχιζει να ειναι απαραιτητο, επικεντρωνοντας στα α,γ,δ εφοσον αναφερεις οτι αλλαξες Ν75 και μπουζι (τα βελτιωμενα της vwag?)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 

Τα μπουζι της Bosch...τα ειχα βαλει πριν βαλω το προγραμμα..Ευχαριστω για τις απαντησεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Τα μπουζι της Bosch...τα ειχα βαλει πριν βαλω το προγραμμα..Ευχαριστω για τις απαντησεις σου!

Η bosch εχει δεκαδες μπουζι. Ποιο προιον ακριβως;

Ποσα χιλιομετρα εχουν;

Το προγραμμα ποτε μπηκε;

Ποτε αρχισαν τα κοψιματα;

Ποια ηταν η τελευταια αλλαγη που εκανες και αρχισαν ;

Γενικα γινε περισσοτερο περιγραφικος και αναλυτικος, αν θες

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Η bosch εχει δεκαδες μπουζι. Ποιο προιον ακριβως;

Ποσα χιλιομετρα εχουν;

Το προγραμμα ποτε μπηκε;

Ποτε αρχισαν τα κοψιματα;

Ποια ηταν η τελευταια αλλαγη που εκανες και αρχισαν ;

Γενικα γινε περισσοτερο περιγραφικος και αναλυτικος, αν θες

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Δεν θυμαμαι ποιο ακριβως προιον της Bosch :/ :/ παντως τα εχω σχεδον 3000χλμ και το προγραμμα το εβαλα πριν 1500χλμ.Σε safe mode με εβαλε χθες καθως πηγαινα Θηβα για τα dragster.. Οπως ημουν στην Εθνικη και πηγαινα γυρω στα 180-190 με βαζει σε safe mode..μετα απο 20 δευτερολεπτα επανηλθε και μετα απο λιγο με ξαναεβαλε...Τα κοψιματα αρχισαν σε μια προσπεραση σε επαρχιακο δρομο οταν κατεβασα ταχυτητα ...αναβοσβηνε το ckeck και μετα εσβησε.Απο τοτε εχω τα κοψιματα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.