Jump to content
Fidaki

Golf 5/6 1.4 Tsi - Προβλήματα με Missfires, Cfs, Κομπιάσματα [Γενική Συζήτηση - Λύσεις]

Recommended Posts

Νταξει τι αλλο να πούμε. Δεν ρωτησες το μηχανικό σου, δεν ξερει τι ειδε, εσυ εγραψες οτι δεν εχεις missfires, τωρα λες οτι εχεις, και μετα γραφεις αγνωστες οι βουλές του tsi.

Τι να σου πει καποιος απο δω ; Επάνω σε ποιο θεμα;

Έτσι ειναι αν έτσι νομίζεις.

Οταν βγαλεις ακρη με το μηχανικό σου κ εχεις πόρισμα πολύ ευχαρίστως να βοηθήσουμε όλοι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

πότε είπα ότι έχω missfires με δουλεύεις? ? διαβάζεις ή απαντάς έτσι για να χουμε να λέμε?

εάν μπορούσα να βγάλω πόρισμα δεν θα χρειαζόταν να ρωτήσω εάν σε κουράζω μην απαντάς ή μην απαντας ειρωνικά

Link to comment
Share on other sites

Οταν το πηγε ο μηχανικος βολτα ή οταν το logares εκανε κοψιμο ωστε να δει ακριβως τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Οταν το πηγε ο μηχανικος βολτα ή οταν το logares εκανε κοψιμο ωστε να δει ακριβως τιμες?

 

 

πρόσεξε όταν το λογκαρε ο μηχανικός δεν είμουν μπροστά δεν ρώτησα περισσότερα.

όταν λογκαρα εγώ για missfires όταν έκανε το κομπιασμα δεν είχα Missfires και γενικός δεν έχω τουλάχιστον για μια διαδρομή 10 χιλιομέτρων σε κίνηση σύνολο να είχα 5 και κυρίως όταν ήταν κρύο

Link to comment
Share on other sites

Τον μηχανικο τον ξεχναμε. Αμα δεν εχει σφαλμα η κατι εμφανες δεν κοβει βολτες, χανει χρονο & λεφτα. 

Missfire εχουμε ολοι , το θεμα ειναι να μην ειναι τσιμπημενα πχ γυρω στα 10, αλλωστε πανω απο 10 αναβει τσεκ. Μια εκτιμηση μου, αν ειχες σε ενα πολλαπλασιαστη 5 πιθανον αυτος να ψοφαει. Η' εχεις θεματακι με τα μπουζι ειδικα αν δεν ειναι τα τελευταια(03C 905 601 Β) .Συζηταμε παντα για κοψιμο επανω σε επιταχυνση ετσι?

 

TSI με κοψιμο χωρις τσεκ θελει ψαξιμο και υπομονη. Μπορει να κοστιζει 30ευρω μπορει και πολλα περισσοτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον μηχανικο τον ξεχναμε. Αμα δεν εχει σφαλμα η κατι εμφανες δεν κοβει βολτες, χανει χρονο & λεφτα. 

Missfire εχουμε ολοι , το θεμα ειναι να μην ειναι τσιμπημενα πχ γυρω στα 10, αλλωστε πανω απο 10 αναβει τσεκ. Μια εκτιμηση μου, αν ειχες σε ενα πολλαπλασιαστη 5 πιθανον αυτος να ψοφαει. Η' εχεις θεματακι με τα μπουζι ειδικα αν δεν ειναι τα τελευταια(03C 905 601 Β) .Συζηταμε παντα για κοψιμο επανω σε επιταχυνση ετσι?

 

TSI με κοψιμο χωρις τσεκ θελει ψαξιμο και υπομονη. Μπορει να κοστιζει 30ευρω μπορει και πολλα περισσοτερα.

 

 

ναι μιλάμε πάντα κατα την επιτάχυνση αλλά με 3η και πάνω παράδειγμα εάν είμαι με 3η και 2000 στροφές θα μου κάνει ένα μικρό κόψιμο/κόμπιασμα γύρω στις 2500 στροφές και μετά θα συνεχίσει κανονικότατα.Τα μπουζί δεν είναι τα τελευταία όταν έγινε η αλλαγή στους κωδικούς τα είχα πάρει και έβαλα πάλι τον ίδιο κωδικό. δεν το κάνει συνέχεια και είναι ανεπαίσθητο απλά έχω φαγωθεί να το βρω.

μετά από αλλαγή μπουζί και ν75 αυτό το μικροκόμπιασμα συνεχίζει όχι πάντα όμως. τελος πάντων μην σας ζαλίζω άλλο εάν το βρω θα ενημερώσω 

Link to comment
Share on other sites

Τον μηχανικο τον ξεχναμε. Αμα δεν εχει σφαλμα η κατι εμφανες δεν κοβει βολτες, χανει χρονο & λεφτα. 

Missfire εχουμε ολοι , το θεμα ειναι να μην ειναι τσιμπημενα πχ γυρω στα 10, αλλωστε πανω απο 10 αναβει τσεκ. Μια εκτιμηση μου, αν ειχες σε ενα πολλαπλασιαστη 5 πιθανον αυτος να ψοφαει. Η' εχεις θεματακι με τα μπουζι ειδικα αν δεν ειναι τα τελευταια(03C 905 601 Β) .Συζηταμε παντα για κοψιμο επανω σε επιταχυνση ετσι?

 

TSI με κοψιμο χωρις τσεκ θελει ψαξιμο και υπομονη. Μπορει να κοστιζει 30ευρω μπορει και πολλα περισσοτερα.

 

Και εγω αυτο πιστευω..Καποιος πολλαπλασιαστης ετοιμαζεται να τα κακαρωσει και δεν βγαζει τιποτα στο διαγνωστικο..

Link to comment
Share on other sites

Κλαπετο εναλλαγης κομπρεσσορα-τουρμπο

Αυτο βγαζει σφαλμα κ κανει κανα 200αρι αν θυμαμαι καλα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και πάλι. Από τότε που άνοιξα αυτό το θέμα έχω κάνει περίπου 5000χλμ και δεν μου ξανάκανε κομπιάσματα. Υποπτεύομαι οτί έφταιγε η βενζίνη που έβαλα στην Ιταλία.  

Ακόμα πολ/στες δεν άλλαξα. Θέλω κάποια στιγμή να το ανοίξω με διαγνωστικό. Αμα βρώ τίποτα θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βγαζει σφαλμα κ κανει κανα 200αρι αν θυμαμαι καλα.

 

Μόλις το άλλαξα το συγκεκριμένο. TSI 140 Μαμά. Η μόνη αλλαγή που έχει είναι φίλτρο ΚΝ.

 

Εχω κάνει 155.000km άρχισαν αυτά τα κοψίματα που αναφέρεται ένα μήνα τώρα αλλά όχι στα ψηλά περισσότερο απο 1500-3500 στροφές. Το πήγα σε συνεργείο έξω και μου λέει έχεις τινάξει την αντλία βενζίνης απο κακό καύσιμο και μπορεί να έχει ζημιά και ο εκκεντροφόρος (1000€+ ζητούσε). Δεν έκανα κάτι το πήγα αλλού σε φίλο να το βάλουμε σε διαγνωστικό και εμφανίζει ότι το κλαπέτο αυτό κολλάει συνεχώς κλειστό. Σε έλεγχο για όλα τα υπόλοιπα επί ώρες δεν έβγαλε τίποτα άλλο το αμάξι. Τώρα που τα είδε τα άλλα ο άλλος δεν έχω ιδέα!!!

 

195€ Ανταλλακτικό (03C128063B) -Περαστικά απο έξω γιατί 2 αντιπροσωπίες μου ζήτησαν 260 και 370 και  όλα οκ αλλά μετά απο λίγα χιλιόμετρα συνέχιζε να το κάνει σε πολύ μικρό βαθμό όμως. (Να αναφέρω ότι το παλιό ήταν διαλλυμένο.. έκανε λες και ήταν τσίγκινο κουτάκι με πέτρες μέσα).. Μετά απο έλεγχο την είχε ακούσει και η βαλβίδα που δίνει την εντολή στο κλαπέτο και αλλάχθηκε και αυτή σήμερα με κόστος 50€ (03C906283 χωρίς γράμμα στο τέλος). Σε μια γρήγορη βόλτα που έκανα δεν το έκανε ούτε έγραψε το διαγνωστικό κάτι αλλά θα το ξαναδώ τις επόμενες ημέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Βαλβιδα αυτη(03C906283) ειναι για να κουνάει τα κλαπέτα που βρίσκονται στην πολλαπλή εισαγωγης και οχι ΤΟ κλαπετο εναλλαγης κομπρεσορα-turbo (03C128063B)

Αλλα ναι τα κομπιασματα κατω απο τις 3000 στροφες μπορει και να οφειλονται στο κλαπετο εναλλαγης για αυτο και το εγραψα ! και δεν βγαζει παντα σφαλμα , σφαλμα βγαζει αν καει μονο !
Επίσης στα BMY/BLG θελει και αλλαγη που και που εκτος απο την N75 η βαλβιδα 03C906283 που ειναι για τα κλαπετα (μοιαζει με την N75)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Βαλβιδα αυτη(03C906283) ειναι για να κουνάει τα κλαπέτα που βρίσκονται στην πολλαπλή εισαγωγης και οχι ΤΟ κλαπετο εναλλαγης κομπρεσορα-turbo (03C128063B)

Αλλα ναι τα κομπιασματα κατω απο τις 3000 στροφες μπορει και να οφειλονται στο κλαπετο εναλλαγης για αυτο και το εγραψα ! και δεν βγαζει παντα σφαλμα , σφαλμα βγαζει αν καει μονο !

Επίσης στα BMY/BLG θελει και αλλαγη που και που εκτος απο την N75 η βαλβιδα 03C906283 που ειναι για τα κλαπετα (μοιαζει με την N75)

Ποτε δεν εχω αλλαξει.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ναι τα κομπιασματα κατω απο τις 3000 στροφες μπορει και να οφειλονται στο κλαπετο εναλλαγης για αυτο και το εγραψα ! και δεν βγαζει παντα σφαλμα , σφαλμα βγαζει αν καει μονο !

Στην αντιπροσωπεία που αλλαξα κλαπετο πριν 2 χρονια μου ειχαν πει οτι δινει παντα σφαλμα και εχεις λαμπακι. Δεν τους εμπιστευομαι και απολυτα, αμα εισαι σιγουρος παω πασο και ειναι χρησιμη πληροφορια.

Για διακοπες δεν το υπολογιζα, ειχα την εντυπωση οτι ή θα κολλησει και δεν θα ανοιξει η θα δουλευει κανονικα. Σε μενα οταν κολλησε και δεν εκανε εναλλαγη, το αμαξι ηταν ψοφιο μετα το σημειο απεμπλοκης του κομπρεσορα, ξεφουσκωνει και το check αναβει. Εκεινο που δεν ηξερα και το διαβασα αργοτερα σε αγγλικο φορουμ,το λεω με καθε επιφυλαξη, υπαρχει πιθανοτητα λογο υγρασιας σκονης κτλ ο αισθητηρας που εχει επανω, να δινει σφαλμα και να μην ανοιγει. Με λιγο καθαρισμα διορθωνεται. Ενας ελεγχος πριν την αντικατασταση δεν βλαπτει. Η αντιπροσωπεια δεν ελεγχει την επαφη- το αλλαζει κατ ευθειαν.

Edited by granset
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μετα την αλλαγή τωρα 3-4 μερες δεν το ξαναεκανε. Αλλά εχθες και σημερα οταν το εβαλα μπροστα αναψαν τα αλαρμ. Εχει ιδέα κανείς σε τι μπορει να οφειλεται;

Δεν εχω και pc να το βαλω πανω λειπει εκτος ο φιλος με το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μετα την αλλαγή τωρα 3-4 μερες δεν το ξαναεκανε. Αλλά εχθες και σημερα οταν το εβαλα μπροστα αναψαν τα αλαρμ. Εχει ιδέα κανείς σε τι μπορει να οφειλεται;

Δεν εχω και pc να το βαλω πανω λειπει εκτος ο φιλος με το προγραμμα.

 Αρχίσαμε πάλι τα ίδια.. Διακοπές συνεχώς σε σπαστικό ρυθμό που σου έρχεται να το καρφώσεις στον τοίχο. Άναψε και το λαμπάκι κανα 2-3 φορές στην εκκίνηση και τώρα 2 ημέρες έμεινε μόνιμα αναμμένο απο ένα ζόρισμα που του έκανα.

 

Συνήθως στα χαμηλά 1500-2500 στροφές αλλά μερικές φορές και πιο ψηλά και κατα βάση με 1η-2α-3η όχι με μεγαλύτερη σχέση.

 

Υπάρχει κανείς να το βάλουμε σε διαγνωστικό αν μπορεί να με εξυπηρετήσει (νότια προάστια, άλιμος) για να δούμε τι έχει; Καθώς πρωινά χρόνος μηδέν και ο φίλος έχει χαθεί με το πρόγραμμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας θα τρελαθώ...

 

Όπως έγραψα και εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=41060&p=575435 έχω το παραπάνω πρόβλημα.

 

Απο εχθές είμαι σε συνεργείο έχουμε αλλάξει τα πάντα και τίποτα. Όταν πήγα το σφάλμα ήταν στην εισαγωγή αέρα. Το σβήσαμε και κάναμε μια βόλτα να το δεί ο μηχανικός και το ξανακάνει. Βγάζει σφάλμα Ν75 και την αλλάζουμε επι τόπου με καινούρια. Το παίρνω και φεύγω όλα καλά.

Μετά απο λίγη ώρα διαδρομή να το πάλι το ίδιο πρόβλημα. Παίρνω τηλέφωνο το παλικάρι που το είχα πάει και μου λέει να το ξαναπάω. Πάω το φυσώνουμε και βγάζει σφάλμα G31 (Map sensor), N249 ( φοράω την καινούρια όμως) και G71 (γιαυτό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος). Όλα σποραδικά.

 

Ευτυχώς ο μάστορας έχει ίδιο αμάξι και αρχίζουμε το ξύλωνε απο το δικό του και δοκιμή στο δικό μου. G31,N249 όλα και πάλι τα ίδια. Κοιτάξαμε καλωδιάκια στις φίσες μήπως κάτι έχει κοπεί και γιαυτό όλα αυτά αλλά όλα καλά. Ένα προς ένα και τίποτα.

 

Το μόνο που έμεινε είναι αύριο θα φέρει ηλεκτρολόγο το παιδί εξειδικευμένο να το δούμε. 

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα; Του έχει τύχει πάλι σε κανέναν;; Υπόψιν δεν ρετάρει είναι διακοπή κυριολεκτικά σαν να παγώνει ο κινητήρας στιγμιαία. Πάντα απο 1500 έως 2500 σαλ ποτέ πάνω απο 3000.

 

Αναμένω τα φώτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

μιας και σε ζοριζει τοσο πολυ ,θα ελεγα(οσο και αν δεν τους γουσταρω) να το πας στην αντιπροσωπεια...

 

πολυ το σκαλιζετε και φοβαμαι μηπως του κανετε καμια ζημια μεγαλυτερη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους γουστάρω ούτε εγώ. Τελευταία φορά που το πήγα τσακωθήκαμε πολύ άσχημα γιατί δεν ξέρουν τι ζητάνε και στο συγκεκριμένο πρόβλημα ύστερα απο τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι πρέπει να το κρατήσουν μία εβδομάδα μέσα να το ελέγξουν για να μου πούν με ακρίβεια τι έχει. Επειδή όμως έχω εμπειρία πάνω σε αυτό να το έχουν εκεί μια εβδομάδα και να μην του έχουν βάλει χέρι και να με δουλεύουν είπα να μην το πάω.

 

Το πήγα έξω σε εξειδικευμένο VW/AUDI για το οποίο άκουσα πολύ καλά λόγια και από την μέχρι τώρα συμπεριφορά δεν έχω παράπονο. 

 

Αναμένω αύριο τα ηλεκτρολογικά. Τι μπορεί να είναι ηλεκτρολογικό που δεν το βγάζει σφάλμα; Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα ο εγκέφαλος; (έχουν αρχίσει και με ζώνουν φίδια ότι δεν θα την βγάλω φθηνά)

 

Μία άκυρη ερώτηση αλλά υπάρχει περίπτωση να τα κάνει η μπαταρία; Μετρήθηκε και είναι οκ αλλά πριν λίγο καιρό μου έκανε κάτι νερά δεν έπαιρνε με την μία μπροστά και τέτοια αν και έστρωσε. (δεν είναι κάποια επώνυμη και γιαυτό το φοβάμαι)

Link to comment
Share on other sites

99% είναι ο μαγνητικός συμπλέκτης του κομπρέσσορα. Διάβασα εδώ οτί πάει μαζί με την αντλία νερού την οποία όμως άλλαξα πριν 1,5 χρόνο στην αντιπροσωπια λογω προβληματος. Άρα άλλαξαν κ αυτο; Και κράτησε τόσο λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Για σας εχω ενα Golf gt mk5 με 100000 χλμ και εχθες ενω πήγαινα πάτησα το γκαζι πάτωμα με εκτη απο τις 3000 στρφ και περιπου στις 4500 στρφ μου εκανε ενα κόψιμο και εμεινε νεκρο το γκαζι για περιπου 400 μετρα . Μετα απο λιγο δουλευε παλι μεχρι 3000 στρφ και μετα ηταν σαν μην εγινε τιποτα . Το αμαξη εχει πρόγραμμα ελαφρη περιπου 195 αλογα ειναι και το εχω γυρω στις 30000 χλμ . Το διαγνωστικο εδειξε προβλημα στιν αντλια υψηλης . Τι να κανω να αλλαΞω αντλια η να βαλω μεσα σε αυτη την αντλια το κιτακι τις kmd ? Επεισης μου εβγαλε και πρόβλημα με τα flaps .Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έτυχε να βάλεις νοθευμένη. Καψε αυτή που έχεις και κανε ενα φουλαρισμα από καπου που εμπιστεύεσαι πριν αρχίσεις να δινεις 400αρια για αντλιες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα υπάρχει αρκετο καιρό τώρα Απο τότε που εμφανίστηκε εχω κανει 1000 χλμ περιπου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.