Jump to content
Fidaki

Golf 5/6 1.4 Tsi - Προβλήματα με Missfires, Cfs, Κομπιάσματα [Γενική Συζήτηση - Λύσεις]

Recommended Posts

Δεν θυμαμαι ποιο ακριβως προιον της Bosch :/ :/ παντως τα εχω σχεδον 3000χλμ και το προγραμμα το εβαλα πριν 1500χλμ.Σε safe mode με εβαλε χθες καθως πηγαινα Θηβα για τα dragster.. Οπως ημουν στην Εθνικη και πηγαινα γυρω στα 180-190 με βαζει σε safe mode..μετα απο 20 δευτερολεπτα επανηλθε και μετα απο λιγο με ξαναεβαλε...Τα κοψιματα αρχισαν σε μια προσπεραση σε επαρχιακο δρομο οταν κατεβασα ταχυτητα ...αναβοσβηνε το ckeck και μετα εσβησε.Απο τοτε εχω τα κοψιματα...

Δυστυχως απο μακρια μονο εικασιες θα κανουμε.

Η λυση ειναι να γινει ελεγχος σε 3-4 πραγματακια και μετα βολτα με διαγνωστικο αν δεν λυθει.

Υγ.

Το safe mode εγινε μηπως με πατημα τερμα γκαζι με χαμηλες στροφες ;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Προγραμμα μυριζομαι ....

Γι αυτο ειπα να τα πει αναλυτικα να βγει μια ακρη.

Πολυ πιθανο να ζηταει διαστημικη πιεση στη μπεκιερα.

Μπορει ομως να ναι και κατι αλλο...

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προγραμμα μυριζομαι ....

 

 

Δυστυχως απο μακρια μονο εικασιες θα κανουμε.

Η λυση ειναι να γινει ελεγχος σε 3-4 πραγματακια και μετα βολτα με διαγνωστικο αν δεν λυθει.

Υγ.

Το safe mode εγινε μηπως με πατημα τερμα γκαζι με χαμηλες στροφες ;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Γι αυτο ειπα να τα πει αναλυτικα να βγει μια ακρη.

Πολυ πιθανο να ζηταει διαστημικη πιεση στη μπεκιερα.

Μπορει ομως να ναι και κατι αλλο...

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και για την βοηθεια!Νικο σε safe mode με εβαλε στα 180-190 και παταγα τερμα γκαζι με 6η...

Αυριο πρω πρωι θα δω τι εχει γινει...Περισσοτερα αυριο...Σας ευχαριστω και παλι,.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και για την βοηθεια!Νικο σε safe mode με εβαλε στα 180-190 και παταγα τερμα γκαζι με 6η...

Αυριο πρω πρωι θα δω τι εχει γινει...Περισσοτερα αυριο...Σας ευχαριστω και παλι,.

Ξεκινα με τον προγραμματιστη,

Τσεκαρε το γ. Πιεση αντλιας υψηλης.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και για την βοηθεια!Νικο σε safe mode με εβαλε στα 180-190 και παταγα τερμα γκαζι με 6η...

Αυριο πρω πρωι θα δω τι εχει γινει...Περισσοτερα αυριο...Σας ευχαριστω και παλι,.

πεθαμενη αντλια μυριζομαι κ εγω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οι 2 πολλαπλασιαστες ειχαν καει...Αλλαχτηκαν ολοι με 4 Βeru και ολα μια χαρα! :clapping::clapping::clapping::pardon:

Τελικα ηταν το α...

Απροβληματιστο λοιπον απο δω και περα..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο πρόβλημα και γω απο σήμερα. Tsi 140. Κομπιάσματα στα ψηλά και μπερδεμενος ο ηχος απ την εξατμιση.

Πολλαπλασιαστες δεν εχω αλλαξει ποτέ, (89.000 χλμ) μάλλον ηρθα η ώρα τους;;

Αντλία δεν είναι γιατί την τσεκάραμε με τον Νίκο.

Μπουζί δεν ειναι καθως αλλάχτηκαν πριν 1.200 χλμ.

Ν75 αλλάχτηκε πριν 14.000 χλμ περίπου.

Βενζινη θεωρώ οτι δεν ειναι, αλλά δεν μπορω να το πω με σιγουριά.

Βeru λέτε είναι οι καλύτερη επιλογή μάρκας πολλ/στών για mkv φπε;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίδιο πρόβλημα και γω απο σήμερα. Tsi 140. Κομπιάσματα στα ψηλά και μπερδεμενος ο ηχος απ την εξατμιση.

Πολλαπλασιαστες δεν εχω αλλαξει ποτέ, (89.000 χλμ) μάλλον ηρθα η ώρα τους;;

Αντλία δεν είναι γιατί την τσεκάραμε με τον Νίκο.

Μπουζί δεν ειναι καθως αλλάχτηκαν πριν 1.200 χλμ.

Ν75 αλλάχτηκε πριν 14.000 χλμ περίπου.

Βενζινη θεωρώ οτι δεν ειναι, αλλά δεν μπορω να το πω με σιγουριά.

Βeru λέτε είναι οι καλύτερη επιλογή μάρκας πολλ/στών για mkv φπε;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

εμένα μου κάνει κάποια μικρο κομπιάσματα στο φάσμα 2000 με 2500 από 3η και πάνω λέτε να είναι πολλαπλασιαστές έχω αλλάξει ν75 και απλά βελτιώθηκε λίγο έχω 99800km

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε. Gtse;

Διαβασε λιγο πιο πανω , αναφερεται αναλυτικά απ το τι μπορει να προερχεται!

Ιδιες ερωτησεις.

Διαβασε το ποστ απ την αρχη, 2 σελιδούλες ειναι μόνο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε. Gtse;

Διαβασε λιγο πιο πανω , αναφερεται αναλυτικά απ το τι μπορει να προερχεται!

Ιδιες ερωτησεις.

Διαβασε το ποστ απ την αρχη, 2 σελιδούλες ειναι μόνο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

τα έχω διαβάσει άκρη δεν βγάζω το ίδιο και ο μηχανικός δεν έχω αλλάξει πολλαπλασιαστές αλλά από όσο μου έλεγε και ο μηχανικός δεν φαίνονται να έχουν θέμα

Link to comment
Share on other sites

Ασε τι λεει ο μηχανικος σου. Η Απαντηση του στυλ" δεν φαινεται να εχουν θέμα" ειναι του κ@λου.

Το διαγνωστικό τι λέει, αυτό έχει σημασία.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα έχω διαβάσει άκρη δεν βγάζω το ίδιο και ο μηχανικός δεν έχω αλλάξει πολλαπλασιαστές αλλά από όσο μου έλεγε και ο μηχανικός δεν φαίνονται να έχουν θέμα

δηλαδη απο που τους ειδε και δεν εχουν θεμα?εμφανησιακα?τι ειναι κρεας που μαυρισε και μυρισε?οι δικοι μου που τους αλλαξα στις 100.000 ειχαν θεμα αλλα εμφανησιακα ηταν κουκλαρες!σαν καινουριοι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γραφει την λιστα ο nikdev. Ακολουθηστε την, βαλτε ενα διαγνωστικο για να μην δινετε πεταμενα λεφτα σε 4αδες. Να θυμισω μονο οτι τα μπουζι πρεπει να μπει ο τελευταιος κωδικος της vw για να ειναι απροβληματιστα.(την ειχα πατησει και ξαναλλαξα μπουζι μετα απο 20k km)

Link to comment
Share on other sites

Ασε τι λεει ο μηχανικος σου. Η Απαντηση του στυλ" δεν φαινεται να εχουν θέμα" ειναι του κ@λου.

Το διαγνωστικό τι λέει, αυτό έχει σημασία.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

δεν είπα ότι τους είδε εμφανισιάκα το διαγνωστικό σύνδεσε και έκανε βόλτα τώρα τη είδε δεν ξέρω.

αυτό που τσέκαρα εγω με vagcom είναι ότι δεν έχω missfires

τι πρέπει να κάνω log για να μετρίσω τους πολλαπλασιαστές?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετριούνται οι πολλαπλασιαστες.

Αν εχεις missfires θα πας λιγο πίσω να διαβασεις απο τη προκαλουνται.. Μπουζι, καυσιμο, ν 75, πολλ/στες κ στην χειρότερη μπεκ , αντλια, προγραμμα..

Δεν ξερεις τι είδε κ τι συμπερανε ο μηχανικός σου απ την βόλτα που το κανε; Τι ειπε δηλ; Ολα καλά;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηταν το α...

Απροβληματιστο λοιπον απο δω και περα..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 

Ευχαριστω πολυ φιλε Νikdev!!

 

Ίδιο πρόβλημα και γω απο σήμερα. Tsi 140. Κομπιάσματα στα ψηλά και μπερδεμενος ο ηχος απ την εξατμιση.

Πολλαπλασιαστες δεν εχω αλλαξει ποτέ, (89.000 χλμ) μάλλον ηρθα η ώρα τους;;

Αντλία δεν είναι γιατί την τσεκάραμε με τον Νίκο.

Μπουζί δεν ειναι καθως αλλάχτηκαν πριν 1.200 χλμ.

Ν75 αλλάχτηκε πριν 14.000 χλμ περίπου.

Βενζινη θεωρώ οτι δεν ειναι, αλλά δεν μπορω να το πω με σιγουριά.

Βeru λέτε είναι οι καλύτερη επιλογή μάρκας πολλ/στών για mkv φπε;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Mαλλον ηρθε η ωρα να αλλαξεις και εσυ πολλαπλασιαστες!!

Ερωτηση: Μηπως παρατηρησες να σου αναβοσβηνει το τσεκ?

Οσον αφορα την μαρκα, και οι εργοστασιακοι πολλαπλασιαστες Beru ειναι αν δεν κανω λαθος!Καλοι ειναι και οι Βοsch αλλα ειναι πιο ακριβοι (καπου στα 50 ευρω ο ενας)!

Και εγω ΦΠΕ mkv εχω, beru εβαλα(30 ευρω ο ενας).

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε Γιάννη, αναβόσβησε το τσεκ και μετά εσβησε.

Πήγα συνεργειο σημερα, το διαγνωστικό εδειξε πρόβλημα ανάφλεξης στον 4ο κυλινδρο. Αλλαξε τον πολλαπλασιαστη του 4ου στον 3ο κύλινδρο και αντίστροφα ωστε να τσεκαρουμε αν ειναι πολλαπλασιαστες ή μπεκ. Θα το δουλεψω και μολις ξανανάψει το τσεκ (που ειναι σίγουρο), θα δουμε τι παίζει.

Μακάρι να βγαλει προβλημα στον 3ο κυλινδρο κ άρα να ειναι πολλαπλασιαστες που εννοειται οτι θ αλλαχτούν τετράδα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε Γιάννη, αναβόσβησε το τσεκ και μετά εσβησε.

Πήγα συνεργειο σημερα, το διαγνωστικό εδειξε πρόβλημα ανάφλεξης στον 4ο κυλινδρο. Αλλαξε τον πολλαπλασιαστη του 4ου στον 3ο κύλινδρο και αντίστροφα ωστε να τσεκαρουμε αν ειναι πολλαπλασιαστες ή μπεκ. Θα το δουλεψω και μολις ξανανάψει το τσεκ (που ειναι σίγουρο), θα δουμε τι παίζει.

Μακάρι να βγαλει προβλημα στον 3ο κυλινδρο κ άρα να ειναι πολλαπλασιαστες που εννοειται οτι θ αλλαχτούν τετράδα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Να εισαι σιγουρος οτι ειναι πολλαπλασιαστες.οταν αναβοσβηνει το τσεκ κατα 90% ειναι πολλαπλασιαστες.προχθες το εμαθα αυτο, μου το ειπε ο μηχανικος!! :-P

Παντως για να ξαναναψει το τσεκ θα πρεπει να το ζορισεις, καπου δηλαδη να ανοιξεις μια 2α μια 3η...

Εμενα μου αναβοσβησε 2 φορες...και τις 2 το ζορισα σε προσπερασεις..Με νορμαλ οδηγηση δεν μου αναψε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μετριούνται οι πολλαπλασιαστες.

Αν εχεις missfires θα πας λιγο πίσω να διαβασεις απο τη προκαλουνται.. Μπουζι, καυσιμο, ν 75, πολλ/στες κ στην χειρότερη μπεκ , αντλια, προγραμμα..

Δεν ξερεις τι είδε κ τι συμπερανε ο μηχανικός σου απ την βόλτα που το κανε; Τι ειπε δηλ; Ολα καλά;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

όχι δεν ρώτησα τι είδε προφανώς να κοίταξε για missfires τα οποία δεν έχω πάντως αλλάζοντας ν75 βελτιώθηκε αλλά δεν εξαλείφθηκε τέλος πάντων ας μην κουράζω άλλο αν τα καταφέρω και βρω λύση θα ενημερώσω

τσεκ δεν μου έχει ανάψει ποτέ

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν ρώτησα τι είδε προφανώς να κοίταξε για missfires τα οποία δεν έχω πάντως αλλάζοντας ν75 βελτιώθηκε αλλά δεν εξαλείφθηκε τέλος πάντων ας μην κουράζω άλλο αν τα καταφέρω και βρω λύση θα ενημερώσω

τσεκ δεν μου έχει ανάψει ποτέ

 

Ξαναβαλτο στο διαγνωστικο να δεις αν σου βγαζει τιποτα...μπορει να ειναι ετοιμος να καει καποιος πολλαπλασιαστης και δεν σου εβγαζε κατι...

Μπορει και για αυτο να σου κανει κομπιασματα μονο στα χαμηλα.

Κοιτα και τα μπουζι..Αμαρτια ειναι να το αφησεις...

Link to comment
Share on other sites

Ξαναβαλτο στο διαγνωστικο να δεις αν σου βγαζει τιποτα...μπορει να ειναι ετοιμος να καει καποιος πολλαπλασιαστης και δεν σου εβγαζε κατι...

Μπορει και για αυτο να σου κανει κομπιασματα μονο στα χαμηλα.

Κοιτα και τα μπουζι..Αμαρτια ειναι να το αφησεις...

 

τα μπουζί είναι μια χαρά τα κοιτάξαμε στο διαγνωστικό τίποτα άγνωστες οι βουλές του tsi :)

τώρα που το θυμήθηκα όταν είναι ανοιχτό το κλίμα το κόμπιασμα είναι λίγο ποιο έντονο

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ρε παίκτη!

Με οποιοδήποτε κλιματισμό ανοιχτό υπάρχει κομπιασμα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ρε παίκτη!

Με οποιοδήποτε κλιματισμό ανοιχτό υπάρχει κομπιασμα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

καθόλου λογικό άλλο να πέφτει λίγο η απόδοση και άλλο να κάνει κατα την επιτάχυνση μικρά κομπιάσματα/διακοπές μεταξύ 2500/3000 στροφές

Link to comment
Share on other sites

Νταξει τι αλλο να πούμε. Δεν ρωτησες το μηχανικό σου, δεν ξερει τι ειδε, εσυ εγραψες οτι δεν εχεις missfires, τωρα λες οτι εχεις, και μετα γραφεις αγνωστες οι βουλές του tsi.

Τι να σου πει καποιος απο δω ; Επάνω σε ποιο θεμα;

Έτσι ειναι αν έτσι νομίζεις.

Οταν βγαλεις ακρη με το μηχανικό σου κ εχεις πόρισμα πολύ ευχαρίστως να βοηθήσουμε όλοι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.