Jump to content
granset

Golf 5/6 1.4 Tsi - Προβλήματα με Missfires, Cfs, Κομπιάσματα [Γενική Συζήτηση - Λύσεις]

Recommended Posts

1 hour ago , nikdev said:

Ν75 και μπουζί, ποντάρω εκεί :lol:

Καλά έκανες και τα άλλαξες όλα, να τηρείς σχολαστικά το πρόγραμμα σερβις.

thanks .. σκαβει το αμαξι τωρα!! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , takpanos said:

Παιδια ολο το αμαξι αλλαξε. Που να ξερεις τι ευθυνεται. Τουλαχιστον τωρα δουλευει σωστα αλλα πολυ χρημα

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

δυστυχώς ναι το χρήμα ήταν πολύ κ η αλήθεια είναι οτι πονάω αλλα τωρα δουλευει άψογα .. 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα παιδιά έχω ένα golf 5 1.4 το απλό το αμάξι μου Ρεταρι αφάνταστα ο ήχος θυμίζει subaru και αν σταματήσω κάπου όπως και στο ρελαντί σβήνει να έχω κάψει πολλαπλασιαστές??

 

Στάλθηκε από το Shoot_2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφανίζει κάποιο σφάλμα με τόσο έντονα συμπτώματα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφανίζει κάποιο σφάλμα με τόσο έντονα συμπτώματα ?
Δεν δουλεύει το καντραν γιατί είχα θέμα με το imompilaizer και ξεκλειδωσα εγκέφαλο και δεν μου δουλεύει από τότε αλλά τρίτη θα το πάω στην αντιπροσωπεία.

Στάλθηκε από το Shoot_2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο ρελαντί που σβήνει, δύσκολα να είναι από πολλαπλασιαστές. Εφόσον έχεις και θέμα επικοινωνίας καντράν - ecu λύσε πρώτα αυτό.

Η ecu και το καντράν πολλές φορές, επηρεάζουν και την υψηλής.

Για να μην σε μπερδεύω, δες τα ένα ένα.

 

Αυτά τα προβλήματα πως ξεκίνησαν, ξαφνικά?

Link to comment
Share on other sites

Στο ρελαντί που σβήνει, δύσκολα να είναι από πολλαπλασιαστές. Εφόσον έχεις και θέμα επικοινωνίας καντράν - ecu λύσε πρώτα αυτό.
Η ecu και το καντράν πολλές φορές, επηρεάζουν και την υψηλής.
Για να μην σε μπερδεύω, δες τα ένα ένα.
 
Αυτά τα προβλήματα πως ξεκίνησαν, ξαφνικά?
Το imompilaizer ξαφνικά ξεκλειδωσα τον εγγκεφελαω και όλα κομπλε πέρνει μπρος κανονικά μόνο το καντραν δεν δουλεύει.η πολλαπλασιαστές πριν καιρο είχα το ίδιο θέμα άλλαξαν τα 4 μπουζί και όλα κομπλε και μετά από κερω δηλαδή χθες πάλι τα ίδια και παριγγιλα πολλαπλασιαστές να δω γιατί από δύο 2009 που το έχω δεν αλλαξα ποτέ

Στάλθηκε από το Shoot_2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω ενα golf plus πως καταλαβαινουμε οτι εχει χαλαση ενας πολαπλασιαστης?

Link to comment
Share on other sites

Σου ανάβει κανένα λαμπάκι, ακούς θόρυβο από εξάτμιση ή έχεις κοψίματα όταν σανιδώνεις από χαμηλά

?

Link to comment
Share on other sites

Epc


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε λιγο τα θεματα τα εχουμε αναλυσει πολλες φορες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , nikdev said:

Σου ανάβει κανένα λαμπάκι, ακούς θόρυβο από εξάτμιση ή έχεις κοψίματα όταν σανιδώνεις από χαμηλά

?

Οχι δεν αναβει κανενα λαμπακι ,απλα οταν το σανιδωνο.Και δεν ακουγετε τιποτα απο εξατμιση.

 

Edited by Ten-ten
Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2016 at 9:23 ΠΜ, nikdev said:

 

Πηγαινε στο συνεργειο και μετρα

 

Α. Συμπιεση μοτερ

 

Β. Χρονισμο

 

Αν ειναι σωστα, καθαριςε τον map αφου δεις τα καλωδια και το φυσακι του μηπως κοπηκαν.

 

Θελει ελεγχο καλο το αμαξι εχω μια υποψια

 

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Καλημερα!! Θα ηθελα κ εγω να μαθω την υποψια σου! Εχω παρομοια συμπτωματα κ εχω κσνονισει να παω να μου μετρησουν συμπιεση κ χρονισμο...

 

Ξερω το θεμα ειναι παλιο αλλα εχω διαβασει ολο το forum κ καταγραφω πιθανες λυσεις που θα με βοηθησουν με το προβλημα στο αμαξι μου.

 

Ευχαριστω!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα forum!

Θα ήθελα την βοήθειά σας για το golf μου τύπου mk5 του 2006 με κωδικό κινητήρα BMY και 210k km.

Όλα τα παρακάτω έγιναν με το ντεπόζιτο στο 1/2.
Αρχικά Κάθε πρωί όταν ζεστένεται η μηχανή με το choke on βαράει misfire ~6 σε όλους τους κυλίνδους (επίπεδο έδαφος)
Πολλαπλασιαστές και μπουζί είναι οκ.
Ποιότητα βαλβιδών οκ και γενική εικόνα απο μηχανή πολύ καλά. 165k/210k km γίνανε σε αυτοκινητόδρομο.
Σε νορμάλ λειτουργεία (~ μεχρι 30% throttle) χωρίς υπερπλήρωση ο κινητήρας δουλεύει κανονικά. (Επιπεδο ή ανηφόρα).
Με >30% throttle και λειτουργία του compressor βαράει misfire (επίπεδο ή ανηφόρα) την στιγμή που πατάω γκάζι.
Καμιά φορά ακούγεται να σφυρίζει πιο πολύ απο το κανονικό με αισθητή μείωση απόδοσης. Ν249 οκ, Ν421 οκ.Άλλαξα N75 μήπως αλλα τίποτα.
HPFP 50bar στον ρελαντί και 135bar σε τερμα γκάζι στην νεκρά.
Boost pressure (νομίζω του compressor) 1.4 bar τέρμα γκάζι νεκρά.
Γενικώς η μηχανή δουλεύει πιο σωςτά υπο φορτίο όταν βρίσκεται σε κατηφόρα απότι σε ανηφόρα και τα παραπάνω προβλήματα εξαφανίζονται. 
Δεν πιστεύω πρόβλημα στο ηλεκτρικό σύστημα , όσο στο σύστημα τροφοδοσίας του καυσίμου ή της τροφοδοσίας αέρα. 
Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρήσω πίεση στην αντλία χαμηλής του ρεζερβουάρ μήπως είναι εκεί το πρόβλημα?
Εάν είναι στην τροφοδοσία του αέρα το πρόβλημα με ποιόν τρόπο μπορώ να το εξακριβώσω?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Edited by spyrost91
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε αρχικά, με το ότι είναι διαφορετικό να έχεις missfire και διαφορετικά να έχεις cfs.

Τα missfire τα βλέπεις από διαφορετικό μπλοκ στο vcds, απ΄ότι τα cfs.

Ο συλλογισμός είναι ορθός και εκτιμώ, όπως τα λες ότι κάπου εκεί είναι το σφάλμα. Ο λόγος που εμφανίζονται ανηφόρα είναι επειδή έχει φορτίο το μοτέρ και αναγκάζεται να πιάσει άλλο στόχο ροπής άρα σηκώνει πίεση κλπ.

 

Πάμε στην ουσία, αν εννοείς λοιπόν cfs( διότι η φράση"βαράει 6" εκεί με παραπέμπει, θα πρέπει να δεις μένα σκανάρισμα αν σου βγάζει σφάλματα γενικά το μοτέρ

και να κάνεις:

ένα log να δεις πίεση, πεταλούδα, αντλία υψηλής, cf.

ένα log σε cold start να δεις αύξηση στα missfires (ρυθμό αύξησης) και χρονισμό μπεκ στατικά

κι ένα log σε ανηφόρα με τρίτη για Missfires και χρονισμό ψηλά.

 

Μέτρα την αντλία υψηλής πρώτα και το χρονισμό των μπεκ γι αρχή και μετά για διαρροή αέρα (leak test) στην πολλαπλή (υποπιέσεις ή και στην ίδια την πολλαπλή)

Είναι πολύ πιθανό να είναι από ένα μπεκ, μέχρι το κλαπέτο εναλλαγής μέχρι χίλια δυο, δυστυχώς από μακρυά είναι δύσκολη η διάγνωση.

Μετά αφού όλα είναι οκ προχωράμε σε άλλα που θα χρειαστείς συνεργείο.

 

ΥΓ. Την πίσω αντλία πρέπει να παρεμβάλεις μπαρόμετρο στο κύκλωμα χαμηλής πίεσης για να τη μετρήσεις, αλλά να ξέρεις αντέχει και σπάνια χαλάει.

ΥΓ2.Έχεις κάνει κάποια αλλαγή στο αυτοκίνητο τον τελευταίο καιρό ? Εργοστασιακό είναι ?

ΥΓ3.Μπουζί, πολλαπλασιαστές, φίλτρο καυσίμου,Ν75,Σκάστρα θεωρώ, όπως τα λες, ότι είναι αλλαγμένα ΟΛΑ και σε άριστη κατάσταση για να πάμε στα υπόλοιπα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Προχθές που πήγα να κάνω μερικά logs , σε ανηφορικό δρόμο με το που πάτησα το γκάζι βαθιά ο κινητήρας έκανε ένα αισθητό κόψιμο για κλάσμα του δευτερολέπτου και μετά η αποδοσή του ήταν σωστή. Στο engine block είχε καταγράψει το εξής σφάλμα:

 

                Address 01: Engine       Labels: 03C-906-032-BLG.lbl
Control Module Part Number: 03C 906 032 E    HW: 03C 906 032
  Component and/or Version: MED17.5.1           9974
           Software Coding: 0000072
            Work Shop Code: WSC 00030 207 97534
                      VCID: 1F4D05FECE1DD1E68D9-804A
1 Fault Found:

008851 - Fuel Pressure Regulator Valve (N276)
               P2293 - 000 - Mechanical Malfunction - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00110000
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 17
                    Reset counter: 255
                    Mileage: 218021 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 17:22:42

             Freeze Frame:
                    RPM: 769 /min
                    Load: 22.0 %
                    Speed: 0.0 km/h
                    Temperature: 80.0°C
                    Temperature: 51.0°C
                    Absolute Pres.: 980.0 mbar
                    Voltage: 13.843 V

 

Ο μηχανικός μου είπε πως σπάνια χαλάει αυτή η βαλβίδα και οτι δυσλειτούργησε επειδή η πίσω αντλία τα έχει παίξει. Το οτι το σφάλμα είναι Intermittent συμφωνεί με τον συλλογισμό και το πρόβλημα αυτό 1η φορά μου εμφανίζεται.

 

Για να απαντήσω στις ερωτήσεις σου Νίκο και να θέσω και μερικές ακόμα;

 

Παράθεση

Έχεις κάνει κάποια αλλαγή στο αυτοκίνητο τον τελευταίο καιρό ? Εργοστασιακό είναι ?

Ναι εργοστασιακό καμία τροποποίηση.

Μπουζί πριν 33k km

Πολλαπλασιαστές πρίν 62k km

Φίλτρο καυσίμου και Ν75 πριν απο 600km

Ν249 δεν έχω αλλάξει ποτέ αλλά δεν έχει καταγραφεί ως σφάλμα ποτέ οσα χρόνια το έχω.

Τα μπέκ είναι οκ. ( τα είχα στείλει για καθαρισμό πριν 18k km)

Και όλα τα παραπάνω έχουν δια όψεως ελεγχθεί.

 

Παράθεση

αν εννοείς λοιπόν cfs( διότι η φράση"βαράει 6" εκεί με παραπέμπει,

Ποιά είναι η διαφορά? (δεν γνωρίζω) cfs εννοώντας cubic feet second ? την παροχή αέρα? Τα missfire που βλέπω είναι στα blocks 014 με 016

 

Παράθεση

-Μέτρα την αντλία υψηλής πρώτα και το χρονισμό των μπεκ γι αρχή και μετά για διαρροή αέρα (leak test) στην πολλαπλή (υποπιέσεις ή και στην ίδια την πολλαπλή)

-ένα log να δεις πίεση, πεταλούδα, αντλία υψηλής, cf.

-ένα log σε cold start να δεις αύξηση στα missfires (ρυθμό αύξησης) και χρονισμό μπεκ στατικά

Σε ποιά blocks μπορώ να τα βρώ αυτά παρακαλώ?

 

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά.Εγω το golf gt 2006το οποίο έχει custom προγραμμα 100αρας με εισαγωγή και εξάτμιση και έχω το εξής πρόβλημα. Μου βγάζει σφάλμα για υψηλό knoking αλλά δεν ξέρω τον λόγο γιατί σε πάτημα 3-4-5 παρακολουθώντας με vagcom το μπλογκ 20 που βλέπω για επιστροφές παίζουν από 0-3 σε κάθε κύλινδρο και ξαφνικά κάποια στιγμή όταν από Τετάρτη βάλω πεμπτη και κάπου γύρω στα 200 ξαφνικά όλη η κύλινδροι πάνε -9 κατευθείαν και εκεί νιωθο ότι κάπως κόβει το αμάξι.και όταν το Τσάκαλο μετά έχει πετάξει σφάλμα για υψηλό knowing

Για ποιο λόγο το κάνει αυτό;η βενζίνη είναι σχετικά καλή 100αρα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λιγη βοήθεια παρακαλώ. Το αμάξι κάνει misfire στιγμιαία όταν κρατάω τον συμπλέκτη πατημένο και πατήσω βαθιά το γκάζι (δλδ με λειτουργεία supercharger). Έχω καταγράψει στο 1ο log την συμπεριφορά αυτή και συγκεκριμένα στο μοτίβο με το πορτοκαλί-κόκκινο-κίτρινο χρώμα ενώ το κάνει και χωρίς την λειτουργεία του supercharger (κίτρινο-μπλέ μοτίβο).Η boost pressure actual kai specified παρουσιάζουν μεγάλη απόκληση αλλά μόνο στιγμιαία, σε άνοιγμα του αυτοκινήτου τα νούμερα αποκλίνουν ελάχιστα. Αυτό φαίνεται στο 2ο log. 

Και εξτρα ερωτηση.. γιατι υπάρχουν 3 G71 sensors ενώ στην πραγματικότητα είναι μόνο αυτός της πολλαπλής? Και έχει τόσο μεγάλη απόκλιση ο ένας απο τους 3 την στιγμή που κάνει misfire?

Ευχαριστώ

 

LOG-01-028-032-084-144-115C.xlsx

LOG-01-02C-032-064-084-119-331-115C-1406.xlsx

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο βρηκα το φορουμ σας και ειπα να γραψω για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με το αυτοκινητο. πριν ενα μηνα εγινα κατοχος ενος golf tsi 2006  140 hp . Στο αυτοκινητο κολλησε ο κινητηρας ο οποιος και αλλαχτηκε με εναν ανακατασκευασμενο. Μετα την αλλαγη του κινητηρα παρουσιαστηκε ενα προβλημα με ασταθειες στο ρελαντι οταν ο κινητηρας ειναι ζεστος. μηπως ξερει καποιος κανα καλο συνεργειο Αθηνα η Πειραια να παω το αυτοκινητο γιατι εδω και 15 μερες δεν εχει βρεθει ακομα λυση στο προβλημα. Στο αυτοκινητο εχουν αλλαχτει βαλβιδα ν 75  σκαστρα  εχει καθαριστει η πεταλουδα του γκαζιου μεχρι και αλλος εγκεφαλος δοκιμαστηκε προληπτικα

Link to comment
Share on other sites

Τελικως η λυση για το προβλημα μου ηταν η αντλια υψηλης πιεσης. Χωρις κανενα σφαλμα στο διαγνωστικο και με λειτουργεια αψογη εως 135 bar. Η διαρροη ηταν εσωτερικη και χυνονταν βενζινη στο λαδι (το καρτερ λαδιου μυριζε σαν ντεποζιτο). Προς γνωση ολων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικως η λυση για το προβλημα μου ηταν η αντλια υψηλης πιεσης. Χωρις κανενα σφαλμα στο διαγνωστικο και με λειτουργεια αψογη εως 135 bar. Η διαρροη ηταν εσωτερικη και χυνονταν βενζινη στο λαδι (το καρτερ λαδιου μυριζε σαν ντεποζιτο). Προς γνωση ολων.
Κόστος αντλίας;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Εγώ το golf gt έχει προγραμμα 100αρας με εισαγωγή χοάνη και από εξάτμιση έχω dowpipe 70αρι με 200αρι καταλύτη και catback από git.

Παίζει να έχω θέμα με το catback και να θέλει πιο ελεύθερα catback?

Το λέω γιατί έχω κάποιο θέμα πάνω από τις 6.000 μου κόβει Αβάνς

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε βενζίνη, βάλε αλλού

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.