Jump to content
granset

Golf 5/6 1.4 Tsi - Προβλήματα με Missfires, Cfs, Κομπιάσματα [Γενική Συζήτηση - Λύσεις]

Recommended Posts

36 minutes ago, Kostas_Tr said:

εχεις προγραμμα στ αμαξι;; το κακο στα πενταρια ειναι οτι τα πιστονια τους δεν εχουν και τις τρελες αντοχες και σπαει το δαχτυλιδι που εχουν και οσο συνεχιζει το μοτερ να δουλευει το ξεσκιζεις το μπλοκ μεσα. το ιδιο ισχυει και στα 6αρια. στο 7 και τωρα στο 8 το εχουν φτιαξει αυτο υποτιθεται.

απο λαδια κτλ πως τα πας;; εχεις χασει καθολου;; τα εχεις κοιταξει αυτα;;

η θα πας σ αλλο μηχανικο να στο δει ή αν ειναι κατι απλο θα σου απαντησει ο μεγαλος γκορου (nikdev) :p

 

Λάδια δεν έχω χάσει. Όλα καλά. Αλλά παιδιά μακάρι να βρω το πρόβλημα χωρίς να ξοδέψω αλλά λεφτά γιατί στο τέλος θα το πετάξω και σίγουρα όταν θα αγοράσω κάτι καινούριο σε καμία περίπτωση vw. Τις προάλλες με έβγαλε στοπ. Έφυγε όλο το παραφλου. Πάω στον μάστορα με λέει ηλεκτροβανα... πραγματικά έχω ξεπαραδιαστεί. Σκέτος μπελάς 

Link to comment
Share on other sites

απ οσο γνωριζω εχει βγει παρτιδα (οχι σφυριλατα) αλλα εργοστασιακα οπου λυνουν αυτο το προβλημα. αυτο για τα πιστονια ισχυει και μπορεις να το δεις απο :

πρωτον μου το ειπε ο μηχανικος μου, οποτε αν ρωτησεις τον μηχανικο σου λογικα θα σου πει το ιδιο

2ον αν κανεις μια γυρα μεσα στο φορουμ θα δεις οτι ειναι απο τα πιο συζητημενα θεματα,

3ον γραψε στο ιντερνετ golf v piston rings και θα δεις ποσα πραγματα συζητανε και στα ξενα φορουμ εκτος απο τα ελληνικα

οταν ειχα πει στον μηχανικο να βελτιωσω τ αμαξι μου ειχε πει να το πουλησω οσο προλαβαινω και να παρω ενα λεον 1,8 tsi. αν θες να δωσεις λεφτα σ αμαξι δεν αξιζει το συγκεκριμενο μοντελο. τ αμαξι ομως το εχω ακομα γιατι μ αρεσει πολυ! απλα δεν θα το βελτιωσω και δεν θα το σκιζω. τα 140 αλογα ειναι οτι πρεπει για εκδρομες και καμια προσπεραση .καλώς η κακώς δεν ειναι για πατηματα αυτα τ αμαξια.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάδια δεν έχω χάσει. Όλα καλά. Αλλά παιδιά μακάρι να βρω το πρόβλημα χωρίς να ξοδέψω αλλά λεφτά γιατί στο τέλος θα το πετάξω και σίγουρα όταν θα αγοράσω κάτι καινούριο σε καμία περίπτωση vw. Τις προάλλες με έβγαλε στοπ. Έφυγε όλο το παραφλου. Πάω στον μάστορα με λέει ηλεκτροβανα... πραγματικά έχω ξεπαραδιαστεί. Σκέτος μπελάς 
Ο μηχανικός σου μιλάει με γρίφους.
Η Μιχανιερα τριαριζει.....
Άλλαγμα η ηλεκτροβανα.....
Τι στο καλό είναι η ηλεκτροβανα?
Ρε άνθρωπε πήγαινε το στην αντιπροσωπεία να βγάλεις μια άκρη θα σκάσω με ότι ακούω.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Rodoka said:

Λάδια δεν έχω χάσει. Όλα καλά. Αλλά παιδιά μακάρι να βρω το πρόβλημα χωρίς να ξοδέψω αλλά λεφτά γιατί στο τέλος θα το πετάξω και σίγουρα όταν θα αγοράσω κάτι καινούριο σε καμία περίπτωση vw. Τις προάλλες με έβγαλε στοπ. Έφυγε όλο το παραφλου. Πάω στον μάστορα με λέει ηλεκτροβανα... πραγματικά έχω ξεπαραδιαστεί. Σκέτος μπελάς 

φιλε μου υπαρχουν αμαξια του γκρουπ που ειναι πολυ αξιόπιστα . αλλα σ ενα αμαξι εκτος απο τυχη πρεπει να το συντηρεις σωστα και ευλαβικα και στην περιπτωση που δεν το παιρνεις  καινουργιο δυστυχως δεν μπορεις να ξερεις τι εκανε ο προηγουμενος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/13/2019 at 6:03 PM, pavlosap said:

Σε Golf V 1.4 TSI (140 hp - BMY) πριν από λίγο καιρό άναψε το γνωστό λαμπάκι του κινητήρα περί κακής ποιότητας καύσης/καυσαερίων.

Το λαμπάκι ανάβει μόνο σε ταξίδια αυτοκινητοδρόμου μετά από περίπου 20' στις 3500 rpm ή μετά από λίγο παραπάνω χρόνο σε χαμηλότερες στροφές. Αρχικά αναβοσβήνει λίγο και μετά μένει σταθερά αναμένο.

Το λαμπάκι συνοδεύεται με απώλεια ισχύος ιδίως μέχρι 3000 rpm. Στο ρελαντί και γενικά στις πιο χαμηλές στροφές παρατηρείται τρέμουλο-κραδασμός.

Όταν σταματήσω και σβήσω, αν ξαναανάψω μετά από λίγο το λαμπάκι φεύγει και γενικά δεν  ξαναεμφανίζεται σε χρήση πόλης ή επαρχιακού δρόμου με πολλά γκαζώματα/φρεναρίσματα.

Το διαγνωστικό έδειξε misfire στον #1 και στον #3...

Αλλάχθηκαν τα μπουζί........ξανά το ίδιο θέμα στο 1ο ταξίδι...

Μετρήθηκε ελαφρώς μειωμένη συμπίεση στον 1 και στον 3.

Μετά ελέχθηκαν τα μπεκ (ΟΚ) και καθαρίστηκαν οι βαλβίδες, οι οποίες είχαν μαζέψει αρκετή καρβουνίλα. Έκτοτε κατά τα λεγόμενα του μηχανικού η συμπίεση επανήλθε (μάλλον δεν σφράγιζαν καλά οι βαλβίδες και έχανε από εκεί), κατά δε τις παρατηρήσεις μου το αμάξι καίει λιγότερο και τραβάει καλύτερα, όταν δεν ανάβει το λαμπάκι.......αλλά μόλις έκανα το πρώτο σημαντικό ταξίδι μετά τις επισκευές αυτές, το λαμπάκι επανεμφανίστηκε.

Οι πολλαπλασιαστές υποτίθεται έχουν ελεχθεί και δεν έχουν θέμα....ΕΚΤΟΣ αν εμφανίζουν αυτοί το πρόβλημα "κατά περιόδους" και όχι συνέχεια και τυχαίνει να δουλεύουν σωστά στο συνεργείο, όπως γενικά σε καταστάσεις εκτός αυτοκινητοδρόμου...

 

Τις πταίει;

Μου κάνει εντύπωση που το πρόβλημα εμφανίζεται υπό συγκεκριμένες συνθήκες και δεν είναι μόνιμο.

 

Λοιπόν για την ιστορία τελικά το πρόβλημα ήταν οι πολλαπλασιαστές σε 2 από τους 4 κυλίνδρους. Αλλάχθηκαν, έκτοτε έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα εκτός πόλης και είναι όλα εντάξει. Απλά για κάποιο λόγο το θέμα δεν εμφανιζόταν σε μόνιμη βάση, αλλά περιοδικά...συνήθως μετά από έντονες επιβραδύνσεις μετά από σταθερή πορεία με υψηλές ταχύτητες. Το περίεργο ήταν ότι ακόμη και με το λαμπάκι αναμμένο και το διαγνωστικό "κουμπωμένο", τα misfires δεν εμφανίζονταν στην αρχή. Μετά από εκτεταμένη βόλτα και επιβράδυνση εμφανίστηκαν σωρηδόν και έτσι βεβαιωθήκαμε για το πρόβλημα.

Edited by pavlosap
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα καλή χρονιά  έχω ένα golf v gt με τουρμπίνα υβρίδιο γνωρίζει κανείς τι μπέκ μπορώ να βάλω?Τα δικά του ειναι με κωδικό 03C906036E μπορώ να βάλω με το τελευταίο κωδικό Μ ή κατι άλλο μιας και τα δύο από τα τέσσερα παραδωσανε.Η βοήθειά σας πολύτιμη.Στο αμαξι έχει γίνει πλήρης επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Σε bmy/blg δεν αλλαξαν οι κωδικοι.
Τα m ειναι γι αλλα μοτερ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και καλη χρονια

 

εχω ενα Tiguan 1,4 tsi cava  

και μου κανει το εξης  παντα μου βγαζει off περιπου καθε 2000 χλμ τον πολαπλασιατη στον 4 κυλινδρο  οταν τον βαζω σε αλλο κυλινδρο τον ιδιο πολαπλασιαστη δουλευει μια χαρα

αν βαλω καινουργιο στον 4 κυλινδρο ολα δουλεουν ρολοι  μεχρι που να μου το ξανακανει εχω κανει τα παρακατω 

1. Ξεκαπνισμα

2. αλλαγη μπουζι σε NGK iridioy

3.Πριν 7000 χλμ αλλαγη καδενας ,, και καθαρισμο βαλβιδων

εγω νομιζω ειναι κατι ηλεκτρολογικο  το πηγα σε εναν ηλεκτρολογο και μου ειπε οτι εχει θεμα ο 4 κυλινδος  συμπιεση   ,, εαν ειχε τετειο προβλημε πιστευω θα ηταν συνεχομενο  και οχι με αλλαγη πολαπλασιαστη να δουλευει μια χαρα πολαπλασιαστες εχω βαλει και berou και Ngk  

πιστευετε αν παω σε αναβαθμιση σε κοκκινους θα μου λυθει  η να ειναι κατι αλλο

επισης  δεν μου εχει αυξηθει η καταναλωση και το αμαξι τραβαει κανονικα χωρις κομπιασματα οσο δουλευει ο πολαπλασιαστης 

 

Μπορειτε να με βοηθησετε ;

 

Edited by takis_gr
Link to comment
Share on other sites

Μετρα συμπιεση κινητηρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινησουμε οτι ενα αυτοκινητο μεταχειρισμενο στην Ελλαδα με 10χρονια κριση, με ελλιπη συντηρηση που ο κατοχος το ξεφορτωθηκε προφανως δεν θα ειναι στην καλυτερη κατασταση. Ευκαιριες δεν υπαρχουν. Το καλο κοστιζει και μονο σε ιδιαιτερη περιπτωση θα πετυχεις και καλο και φτηνο.

 

Σερβις μπουκ ανα χειρας και ελεγχος τι εχει κανει και τι πρεπει να γινει.

 

1. Τα πιστονια στα 5αρια αντεχουν. Τα 6αρια cavd 09-10-11-12 εχουν τα μεγαλυτερα προβληματα.

 

2. Αντλια νερου με ηλεκτρομαγνητικη συμπλεξη εχει το αυτοκινητο και μαλλον θελει αλλαγη.

 

3. Θα πρεπει να πας σε σωστο εξειδικευμενο συνεργειο που εχει πειρα στο συγκεκριμενο αυτοκινητο ωστε να σου υποδειξει τι θα πρεπει να διορθωσεις με σειρα προτεραιοτητας για να επανελθει το αυτοκινητο.

 

Η αναζητηση στην υποενοτητα θα σε βοηθησει σε πολλες σου αποριες. Καλυτερα να ξεκινησεις απο εκει.

 

Γενικα ειναι καλο αυτοκινητο αλλα τα συνεργεια δεν εχουν την απαιτουμενη γνωση, κι οσα την εχουν ειναι λιγα. Ακομη και τωρα 14 χρονια μετα το πρωτο μοτερ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε, ηλεκτροβανα νερού παράγγειλα και αύριο πρωί θα μ την περάσει για να μην χάνει άλλο. Τέλος αυτό. Τώρα όπως είπα εντόπισε πρόβλημα στον πολλαπλασιαστή 1 και 3 .έβγαλε μπουζια και ενώ του είπα ότι πριν 3 μήνες τα άλλαξα μου λέει ότι δεν είναι αλλαγμένα γιατί ήταν καφέ γύρω γύρω. Αυτός τώρα εντόπισε νέο πρόβλημα με την πολλαπλή και οτι αν δεν γίνουν οι απαραίτητες επισκευές δεν έχει πολύ χρόνο ζωής το αμάξι. Γενικά το παλεύω, πάω σε διαφορετικούς μάστορες, προσπαθώ να βρω τον έμπειρο και τον κατάλληλο. Τώρα...το άλλο λάθος που μου είπε είναι ότι κάθε φορά που έκαιγα πολλαπλασιαστή δεν έπρεπε να αλλάζω μόνο τον καμένο αλλά όλους γιατί ο καμένος δημιουργεί βλάβη και στον άλλο. Τώρα αύριο θα πάω να με αλλάξει 4 μπουζια και 4 πολλαπλασιαστές και θα είναι σε παρακολούθηση γενικά. Κάτι τελευταίο... κάνει έναν θόρυβο από τους ιμάντες, η γνώμη μου είναι ότι υπάρχει κάποιο θέμα με την τρελή. Ο μηχανικός δεν ξέρει τι είναι. Και τέλος θα αλλάξω βάση μηχανής γιατί χορεύει σαν την πουτανα, κοντεύει να βγει έξω από το καπό στην κυριολεξία.... αυτά τα λίγα μάστορααααα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πρόκειται αύριο να πάω στην αντιπροσωπεία για να βάλω το γκολφ μου στο διαγνωστικό γνωρίζει κανείς το κόστος πάνω κάτω??

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κόστος ακριβώς?  

 

Μόνο για το διαγνωστικό? Η έχεις και άλλες δουλειές να κάνεις.

 

 

Βαριά βαριά ίσως Κανά 60€ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πρόκειται αύριο να πάω στην αντιπροσωπεία για να βάλω το γκολφ μου στο διαγνωστικό γνωρίζει κανείς το κόστος πάνω κάτω??
Γύρω στα 30-40 για το διαγνωστικό. Αλλά πολλά εξωτερικά συνεργεία ίσως να το κάναν με κάτω από το μισό κόστος η και δωρεάν.
Περαιτέρω έλεγχος χρεώνεται ανάλογα.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Dj mitsos said:

Γύρω στα 30-40 για το διαγνωστικό. Αλλά πολλά εξωτερικά συνεργεία ίσως να το κάναν με κάτω από το μισό κόστος η και δωρεάν.
Περαιτέρω έλεγχος χρεώνεται ανάλογα.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η ερώτηση όμως είναι τα εξωτερικά συνεργεία θα είναι εξίσου αξιόπιστα με την διάγνωση από την αντιπροσωπεία??

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , OMINUS said:

Ποιο κόστος ακριβώς?  

 

Μόνο για το διαγνωστικό? Η έχεις και άλλες δουλειές να κάνεις.

 

 

Βαριά βαριά ίσως Κανά 60€ 

Για το διαγνωστικό μόνο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nosm said:

Για το διαγνωστικό μόνο 

Ε εκεί γύρω κάπου κανά 60€?

Να σου πουν.

 

Αλλιώς είναι το διαγνωστικό της αντιπροσωπείας και αλλιώς κάποιο άλλο.

 

Κάποιες φορές της αντιπροσωπείας δείχνει κάτι παραπάνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, OMINUS said:

Ε εκεί γύρω κάπου κανά 60€?

Να σου πουν.

 

Αλλιώς είναι το διαγνωστικό της αντιπροσωπείας και αλλιώς κάποιο άλλο.

 

Κάποιες φορές της αντιπροσωπείας δείχνει κάτι παραπάνω.

 

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν τουρμπιζει το αμάξι φαντάζομαι θα είναι κανας αισθητηρας που το βάζει στο σαφε μοδε για αυτό θέλω να το δω στο διαγνωστικό 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nosm said:

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν τουρμπιζει το αμάξι φαντάζομαι θα είναι κανας αισθητηρας που το βάζει στο σαφε μοδε για αυτό θέλω να το δω στο διαγνωστικό 

 

Το αμάξι ειναι καινούργιο? έχει κάποια εγγύηση?

 

Έχεις πάει σε κάποιον μάστορα πρώτα για έλεγχο και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι?

 

Η πας κατευθείαν στην αντιπροσωπεία?

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι δν είναι καινούργιο είναι golf 5 tsi 1.4 του 07, όχι δεν έχω πάει σε κάποιον μάστορα άλλαξα τα μπουζι μιας που ήταν και η ώρα τους αλλά το θέμα δεν έφυγε, η αρχική μου σκέψη ήταν να πάω στην αντιπροσωπεία κατευθείαν για διαγνωστικό να βρω το πρόβλημα που ειναι

Link to comment
Share on other sites

Στις αντιπροσωπείες δεν είναι ούτε νά περνάς απέξω.

Βρες ένα καλό συνεργείο , και όλα θα πάνε καλά χωρίς να σε γδυσουν.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση όμως είναι τα εξωτερικά συνεργεία θα είναι εξίσου αξιόπιστα με την διάγνωση από την αντιπροσωπεία??
Ανάλογα σε ποιο θα πας. Μπορείς να επισκευτεις συμβεβλημενα με όμιλο vag που πάνω κάτω είναι τα ίδια με της αντιπροσωπείας. Αλλά μη φανταστείς αμα η ζημιά είναι καταχωρημένη στον εγκέφαλο όπου και να πας θα στο δείξει. Της αντιπροσωπείας απλά κάνει και άλλες μετρήσεις και μπορεί να βγάλει περίπου καμία 15αρια περίπου ακόμα κωδικούς σε βλάβες εκ των οποίον οι περισσότερες είναι άκυρες η στιγμιαίες απλά αυτό πληρώνεις το κάτι παραπάνω.

Έχεις αναμμένο check στο καντράν η κάτι άλλο?

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Dj mitsos said:

Ανάλογα σε ποιο θα πας. Μπορείς να επισκευτεις συμβεβλημενα με όμιλο vag που πάνω κάτω είναι τα ίδια με της αντιπροσωπείας. Αλλά μη φανταστείς αμα η ζημιά είναι καταχωρημένη στον εγκέφαλο όπου και να πας θα στο δείξει. Της αντιπροσωπείας απλά κάνει και άλλες μετρήσεις και μπορεί να βγάλει περίπου καμία 15αρια περίπου ακόμα κωδικούς σε βλάβες εκ των οποίον οι περισσότερες είναι άκυρες η στιγμιαίες απλά αυτό πληρώνεις το κάτι παραπάνω.

Έχεις αναμμένο check στο καντράν η κάτι άλλο?

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όχι δεν έχω αναμμένο κατι

Link to comment
Share on other sites

Γράψε 2-3 συμπτώματα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο έχω... Και το ψαχνω... Εχω passat του 2012 caxa  dsg με πρόγραμμα overload... Και ακομα δεν εχω καταφέρει να βρω τι έχει και δεν ανεβάζει πιεση οταν κανω kickdown!!!! Κάποιες φορές.. Οχι συνέχεια.... 

Εχω αλλάξει ν75... Σκαστρα.... Και το πορτάκι στην waste gate δεν εχει θέμα.... 

Τι μπορεί να είναι? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.