Jump to content
granset

Golf 5/6 1.4 Tsi - Προβλήματα με Missfires, Cfs, Κομπιάσματα [Γενική Συζήτηση - Λύσεις]

Recommended Posts

Με πήρε σήμερα τηλέφωνο. Άλλαξε όλους τους πολλαπλασιαστές και όλα τα μπουζί και το τέσταρε πάλι. Το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει. Μου είπε πως βλέπει διαφορά μεταξύ των τεσσάρων κυλίνδρων στην πίεση μέχρι 3 bar. Λέει πως μια διαφορά στην πίεση είναι λογικό να υπάρχει αλλά τα 3 bar είναι νούμερο στα όρια για να θεωρείται οκ το μοτέρ. Τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Αν συνεχίσω να το ψάχνω για να επισκευαστεί θα μου φύγουν πιθανότατα πολλά ακόμα χρήματα που δεν αξίζει. Ήδη την χρονιά αυτή άλλαξα καδένα και τώρα τουρμπίνα, σύνολο κοντά στις 5.000 ευρώ. Από την άλλη ούτε να το πουλήσω μπορώ αφού έχει πρόβλημα ο κινητήρας.. και το αυτοκίνητο πέρα από το μοτέρ είναι σε άψογη κατάσταση συντηρημένο μέσα έξω, σαν καινούργιο με δερμάτινο σαλόνι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, click said:

Όχι. Αφού το διαπίστωσε το πρόβλημα όταν ήμασταν μαζί, μου είπε θα το ψάξει μετά μόνος του με το διαγνωστικό. Μου είχε πει ότι θα με έπαιρνε το απόγευμα να μου πει τι βρήκε. Δεν με πήρε καθόλου, μάλλον ακόμα το ψάχνει... Θα δω αύριο τι θα μου πει. 

καλως...οταν εχεις νεα βαλε μια φωνη εδω...εχω περιεργεια....

 

α..σορυ...τωρα το δα...

Edited by TMESSOLO
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα πίσω το αυτοκίνητο και παρέλαβα και το report των τεστ. Ευτυχώς δεν μου χρέωσαν τίποτα επιπλέον. Τα αποτελέσματα της μέτρησης στην συμπίεση είναι τα εξής:

 

Κύλινδρος 1: 12,5 bar 

Κύλινδρος 2: 10,0 bar 

Κύλινδρος 3: 9,6 bar 

Κύλινδρος 4: 12,6 bar

 

Για το τι φταίει δεν μπόρεσαν να το βρουν. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι μήπως δεν κλείνουν σωστά οι βαλβίδες στον 2ο και 3ο κύλινδρο. Δεν ξέρω αν αυτή η διαφορά συμπίεσης είναι πού πράγματι προκαλεί τα κοψίματα στο συγκεκριμένο φάσμα 3.000-4.000 στροφές.

 

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται τέτοιο πρόβλημα στα 125.000 χλμ., το αυτοκίνητο από την μεριά μου είναι άψογα συντηρημένο, με όλα τα σέρβις του στην ώρα του και με αλλαγές λαδιού πάντα Castrol EDGE ακόμα και νωρίτερα (δεν μου καίει σχεδόν καθόλου λάδι), με 100αρα βενζίνη πάντα (έχω ειδική κάρτα μέλους στην Shell και γεμίζω πάντα 100αρα σε ειδική τιμή) και η οδήγησή μου μάλλον είναι και συντηρητική. Επίσης να πω πως και η χρήση του αυτοκινήτου γίνεται σε ιδανικές συνθήκες, 90% της χρήσης είναι σε καλό γερμανικό επαρχιακό δύκτιο με ταχύτητες 80-100χλμ./ω, ούτε σε πόλη με κίνηση και φανάρια σταμάτα-ξεκίνα, ούτε σε Autobahn με ταχύτητες 200χλμ./ω. Γενικά είμαι πολύ σχολαστικός με το αυτοκίνητο. Πρόγραμμα και τροποποιήσεις δεν έχω κάνει ποτέ. 

Edited by click
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα πάλι από την VW και ζήτησα να μιλήσω με το τον γενικό manager όπως με είχε συμβουλέψει ο μηχανικός που είχε δει το αυτοκίνητο τελευταία φορά. Για κάποιο λόγο αποφεύγουν να μου κλείσουν ραντεβού με τον manager, είναι η δεύτερη φορά που το ζητάω. Τώρα μου λένε πως θέλουν να τους πάω πάλι το αυτοκίνητο να το αφήσω κάποιες ημέρες να το δουν πιο διεξοδικά χωρίς να πληρώσω κάτι. Μου έκλεισαν ραντεβού να το αφήσω σε 2 εβδομάδες όταν θα έχουν επιστρέψει όλοι οι μηχανικοί από τις διακοπές. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , tsikis007 said:

Το πρόβλημα σου ονομάζεται Carbon Build Up.

Πρώτη φορά το ακούω αυτό ως ορισμό, αλλά γκουγκλάροντας κατάλαβα τι εννοείς. Μου φαίνεται λίγο παράξενο να είναι αυτό για διάφορους λόγους.

 

Καταρχάς όπως αναφέρω πιο πάνω χρησιμοποιώ και πάντα χρησιμοποιούσα την καλύτερη ποιότητα βενζίνης, δηλαδή αυτή που κάνει εκτός άλλων και την πιο τέλεια καύση με τα λιγότερα υπολείμματα. Επίσης όπως επίσης αναφέρω, ούτε λάδια μου καίει ο κινητήρας ακόμα και μετά από τόσα χιλιόμετρα και παρά το γεγονός πως είναι τούρμπο. Τέλος έχει 123.000χλμ. τα οποία δεν θεωρώ πως είναι και τόσα πολλά για να έχει επικαθήσεις στους κυλίνδρους. Συγκριτικά το προηγούμενο αυτοκίνητό μου, όταν το έδωσα είχε 170.000 χλμ. και ποτέ δεν μου είχε εμφανίσει παρόμοια συμπεριφορά. Επίσης το πρόβλημα εμφανίστηκε από την μία μέρα στην άλλη, δεν είναι κάτι που το έκανε περιστασιακά και τώρα το κάνει πιο έντονα. Με σιγουριά βέβαια δεν μπορώ να πω τίποτα, ελπίζω να το βρουν στη VW.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναμετρα συμπιεση,

εισαι και 09-10 μοντελο

Link to comment
Share on other sites

Πιστονι-μπεκ


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , nikdev said:

Πιστονι-μπεκ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Εννοείς πως τα μοντέλα 09-10 έχουν θέμα με τα πιστόνια και τα μπεκ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχουν σπανε.
Δες το θεμα με τα σπασμενα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , nikdev said:

Ναι εχουν σπανε.
Δες το θεμα με τα σπασμενα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν το πρόβλημά μου είναι σπασμένο πιστόνι θα ξενερώσω αφάνταστα! Ήδη νομίζω πως το αυτοκίνητο θα είναι το πρώτο και το τελευταίο μου VW.

 

Όμως αν το πρόβλημα ήταν σπασμένο πιστόνι δεν θα έπρεπε να μου βγάζει κάποια ένδειξη; Επίσης δεν είναι λίγο παράξενο να έχω τα κοψίματα μόνο στο συγκεκριμένο φάσμα στροφών 3000-4000?

Edited by click
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι κλαπετο, οι μετρησεις σου ομως ειναι χαμηλες. Δειχνουν προβλημα

Γι αυτο ειπα ξαναμετρα αλλου


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολλές επιλογές για μέτρηση στην περιοχή μου, τουλάχιστο όχι σε επίσημο της VW. Άσε που όπου άλλου πάω θα ξαναπληρώσω...  Για την ώρα είπαν πως θα το ξανακοιτάξουν οι ίδιοι χωρίς χρέωση, θα ενημερώσω όταν έχω κάτι νεότερο σε 2 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις τουρμπίνες τις έχουν κάνει αναλώσιμα εδώ στην Ελλάδα.

Πολλά misfire οφείλονται σε κακό καύσιμο, δοκιμάστε καλή κατοσταρα (εταιρικό ECO ή ΒΡ) και καθαριστικό μπεκ πριν ξεκινήσετε να λύνετε.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντα γεμίζω με Shell V-Power Racing. Από τότε που το παρατήρησα έχω κάνει ήδη ένα νέο γέμισμα με την ίδια βενζίνη.  Σήμερα πήγα και έβαλα BP Ultimate 102 να δω αν υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το κλαπέτο δεν είναι ενσωματωμένο στην τουρμπίνα που μόλις άλλαξα;

Το κλαπετο εναλλαγης, βρισκεται στην πλαστικη σωληνα εισαγωγης πανω στο μοτερ.

 

Αν η συμπιεση με σωστη μετρηση, ειναι χαμηλη δεν εχει νοημα να βαζεις 100αρες.

 

Αν το μοτερ εχει σπασει λουκι οσο το χρησιμοποιηεις θα κανει γραμμες και θα χρειαστει ρεκτιφιε το μπλοκ και 77αρι πιστονι. Αν το προλαβεις θα κανεις drop in πιστονια και θα κλεισεις.

 

Βρες εναν της προκοπης να το δει, δεν ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβει. Να δει 2-3 πραγματα, αν φταιει το μοτερ η τα περιφερειακα.

 

Ζεστο οταν ειναι, βγαλε την ταπα λαδιου αν εχει ατμο απο λαδιλα εντονη θελει ανοιγμα το μοτερ.

 

Θορυβο δεν κανει; Βαλε ενα βιντεο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει σπάσει το πιστόνι δεν πρόκειται να το φτιάξω, δεν αξίζει να δώσω και άλλα χρήματα, θα το δώσω όσο όσο να το ξεφορτωθώ. Θα μπω σε διαδικασία επισκευής μόνο αν είναι κάτι μικρό.

 

100αρα και επώνυμες βενζίνες βάζω πάντα για καλύτερη καύση, όχι λόγω υψηλών πιέσεων, δεν έχω καμία Porsche.. H 100αρα εξάλλου μου στοιχίζει τα ίδια με την απλή.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , nikdev said:

Ζεστο οταν ειναι, βγαλε την ταπα λαδιου αν εχει ατμο απο λαδιλα εντονη θελει ανοιγμα το μοτερ.

 

Θορυβο δεν κανει; Βαλε ενα βιντεο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν είναι επικύνδυνο να ανοίξω την τάπα λαδιού ότα είναι ζεστό;

 

Θόρυβο όχι, δεν κάνει κάτι παράξενο. Το μόνο παράξενο είναι το κόψιμο σε σανιδωμένη επιτάχυνση στο συγκεκριμένο φάσμα στροφών. Κάτω από τις 3.000 στρ. δεν μου το έχει κάνει ποτέ μέχρι στιγμής, ούτε πάνω από τις 4.000.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επικύνδυνο να ανοίξω την τάπα λαδιού ότα είναι ζεστό;
 
Θόρυβο όχι, δεν κάνει κάτι παράξενο. Το μόνο παράξενο είναι το κόψιμο σε σανιδωμένη επιτάχυνση στο συγκεκριμένο φάσμα στροφών. Κάτω από τις 3.000 στρ. δεν μου το έχει κάνει ποτέ μέχρι στιγμής, ούτε πάνω από τις 4.000.

Δεν εχεις σπασμενο πιστονι. Αν ηταν σπασμενο η συμπιεση θα ηταν 0 στον συγκεκριμενο κυλινδρο. Η μειωμενη συμπιεση παρολαυτα μπορει να ειναι απο επικαθισεις στις βαλβιδες. Το κομπιασμα μετα τις 3000 μπορει να ειναι απο το κλαπετο του κομπρεσορα. Ψαξτο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , Ilias87 said:


Δεν εχεις σπασμενο πιστονι. Αν ηταν σπασμενο η συμπιεση θα ηταν 0 στον συγκεκριμενο κυλινδρο. Η μειωμενη συμπιεση παρολαυτα μπορει να ειναι απο επικαθισεις στις βαλβιδες. Το κομπιασμα μετα τις 3000 μπορει να ειναι απο το κλαπετο του κομπρεσορα. Ψαξτο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λες. Μέχρι το ραντεβού για να το δουν πάλι, θα του κάνω μερικά χιλιόμετρα με την καινούρια βενζίνη να δω αν υπάρχει κάποια βελτίωση. Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ενα video για τα cold misfires τι τα προκαλεί,  και δείχνει και μια διαδικασία για καθαρισμό βαλβίδων που κάνει και ειναι σαν τη αμμοβολει .

Και η οποια φαίνετε οτι καθαρίζει Πολύ καλά.

 

Και αν τελικα τα καθαριστικά βαλβίδων καθαρίζουν με την πρώτη τόσο Καλά 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , gtse said:

ενδιαφερον βιντεο

 

Ενδιαφέρων ειναι, οτι τελικά τα καθαριστικά με μια μόνο χρήση αποδεικνύεται οτι δεν αρκούν :huh: 

 

Αλλα θέλεις ισως και Κανά 2 φορές σε τακτικά χρονικά διαστήματα.

Ισως ακομα και απο οταν ειναι καινούργιο το αμάξι , για να προλάβει κάποιος της επικαθισεις 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.