Jump to content
sokratis91

Γυάλισμα αυτοκινήτου

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μιας και σε λίγο καιρό συμπληρώνω 4 χρόνια με το πολακι, σκέφτηκα ότι ήρθε η ώρα να του κάνω ένα γυάλισμα, μιας και βλέπω αρκετή αράχνη πάνω στο βερνίκι.

Έχει κανεις να μου προτείνει κάποιο καλό μαγαζί στην Αθήνα , που να κάνει καλή δουλειά και να έχει λογικές τιμές ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Swell από μενα, κλείσε ραντεβού όμως

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν , nikdev said:

Swell από μενα, κλείσε ραντεβού όμως

Από το περιστέρι το έκλεισε το μαγαζί???  

 

 

Γιατί δεν βλέπω στο site του να ασχολείται με κινά και ταπεινά αυτοκίνητα θνητών ανθρώπων.... από ferarri και πάνω βλέπω :unsure:     

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν , sokratis91 said:

 

Καλησπέρα σε όλους. Μιας και σε λίγο καιρό συμπληρώνω 4 χρόνια με το πολακι, σκέφτηκα ότι ήρθε η ώρα να του κάνω ένα γυάλισμα, μιας και βλέπω αρκετή αράχνη πάνω στο βερνίκι.

Έχει κανεις να μου προτείνει κάποιο καλό μαγαζί στην Αθήνα , που να κάνει καλή δουλειά και να έχει λογικές τιμές ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

κανε και μια ερώτηση και εδω?

 

 http://fanoexelixis.blogspot.com/p/blog-page_31.html

Link to comment
Share on other sites

Από το περιστέρι το έκλεισε το μαγαζί???  

 

 

Γιατί δεν βλέπω στο site του να ασχολείται με κινά και ταπεινά αυτοκίνητα θνητών ανθρώπων.... από ferarri και πάνω βλέπω oldipbemoticons_unsure.png     

 

Tο εκλεισε ναι.νεα ιωνια το ανοιξε νομιζω.καπου το ειχε παρει το ματι μου.

Οσο για τα αμαξια οταν παει ενας θνητος με ενα κοινο αμαξι και ακουει τις τιμες εξαφανιζεται.χαχα.ασχολουμαι ερασιτεχνικα με το detailing θελει ωρα και κοπο να γινει σωστη δουλεια.τωρα ναι ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες για αυτη την εποχη...

 

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , diver86 said:

Tο εκλεισε ναι.νεα ιωνια το ανοιξε νομιζω.καπου το ειχε παρει το ματι μου.

Οσο για τα αμαξια οταν παει ενας θνητος με ενα κοινο αμαξι και ακουει τις τιμες εξαφανιζεται.χαχα.ασχολουμαι ερασιτεχνικα με το detailing θελει ωρα και κοπο να γινει σωστη δουλεια.τωρα ναι ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες για αυτη την εποχη...

 

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Ειδικά στον συγκεκριμένο παραήταν  τσιμπημενες η τιμές....... 

Ίσως και για το έκλεισε και πηγε αλλού..

 

Δεν λέω κάνει ωραία δουλειά,  αλλά ρε φίλε η τιμές όμως είναι λες και έχεις  καμια Ferrari.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ολη την ελλαδα επαγγελματιες ειναι 3_4 που κανουν τετοιου ειδους γυαλισματα.αν μου περισσευαν τα μπικικινια μπορει να τα εδινα.με τη προυποθεση να συντηρεις το γυαλισμα με σωστο πλυσιμο.αν το κανεις και το πλενεις απο δω και απο κει πανε τα λεφτα.αν εχετε χρονο παντως με τα λεφτα που θα δινατε αγοραζετε εξοπλισμο_υλικα και ασχολειστε μονοι σας.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



Παίζουν λογικές τιμές εκεί ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Λογικες τιμες δεν υπαρχουν.χαχα.εχει γρατζουνιες βαθιες?εχει μονο αραχνη?σε τι κατασταση ειναι το αυτοκινητο?

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικες τιμες δεν υπαρχουν.χαχα.εχει γρατζουνιες βαθιες?εχει μονο αραχνη?σε τι κατασταση ειναι το αυτοκινητο?

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ελάχιστες επιφανειακές γρατζουνιές, αράχνη σε λογικά πλαίσια όχι κάτι τρομερό και το πίσω φτερό μετά από βάψιμο έχει μερικά μπιμπίκια μικρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω που παιζουν τωρα οι τιμες αλλα να υπολογιζεις 300+ μονο για διορθωση χρωματος και γυαλισμα.κεραμικη προστασια ειναι αναλογως ποσες στρωσεις θες να βαλεις.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , sokratis91 said:

 


Παίζουν λογικές τιμές εκεί ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ανάλογα τη δουλειά πάει, κάτι πασαλείμματα που κάνουν με λίγα λεφτά δεν είναι detailing.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δλδ το όλο κόστος για διόρθωση χρήματος και κεραμική επίστρωση θα είναι κανά 700-άρι? (για 2 χέρια ας πούμε?).

(και για 5 χέρια να υποθέσω ότι το κόστος θα εκτοξεύεται??)

 

και 2 ερωτήματα που έχω?

1. Τι βάθος χρόνου κάλυψη έχω με μία κεραμική επίστρωση? (ας πούμε με 2 χέρια)

2. θεωρείται ότι αξίζουν τα χρήματα τους? Γιατί αν κάποιος κάνει το δικηγόρο του διαβόλου θα πει ότι με τόσα χρήματα χοντρικά ξαναβάφεις όλο το αυτοκίνητο..

 

Edited by nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Δλδ το όλο κόστος για διόρθωση χρήματος και κεραμική επίστρωση θα είναι κανά 700-άρι? (για 2 χέρια ας πούμε?).
(και για 5 χέρια να υποθέσω ότι το κόστος θα εκτοξεύεται??)
 
και 2 ερωτήματα που έχω?
1. Τι βάθος χρόνου κάλυψη έχω με μία κεραμική επίστρωση? (ας πούμε με 2 χέρια)
2. θεωρείται ότι αξίζουν τα χρήματα τους? Γιατί αν κάποιος κάνει το δικηγόρο του διαβόλου θα πει ότι με τόσα χρήματα χοντρικά ξαναβάφεις όλο το αυτοκίνητο..
 
Μπορει 700 μπορει και παραπανω.αν ειναι τζιπ πιο πολλα λεφτα λογω μεγαλων πανελ.
Δε ξερω τι διαρκεια εχει η κεραμικη αυτο που γνωριζω ειναι οτι θελει καποια συντηρηση η κεραμικη ανα καποια διαστηματα για να κρατησει τη χρονικ διαρκεια που σου εχει πει ο καθε detailer..αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν , nikolakis said:

Δλδ το όλο κόστος για διόρθωση χρήματος και κεραμική επίστρωση θα είναι κανά 700-άρι? (για 2 χέρια ας πούμε?).

(και για 5 χέρια να υποθέσω ότι το κόστος θα εκτοξεύεται??)

 

και 2 ερωτήματα που έχω?

1. Τι βάθος χρόνου κάλυψη έχω με μία κεραμική επίστρωση? (ας πούμε με 2 χέρια)

2. θεωρείται ότι αξίζουν τα χρήματα τους? Γιατί αν κάποιος κάνει το δικηγόρο του διαβόλου θα πει ότι με τόσα χρήματα χοντρικά ξαναβάφεις όλο το αυτοκίνητο..

 

 

Φίλε μου επειδη είχα μια αντίστοιχη συζήτηση πριν από ένα διάστημα για μια κεραμική επίστρωση της williams ceramic coat να ξερεις το εξής, το κόστος δεν ειναι μόνο αυτο. 

 

και τι θέλω να πω, αν πας στην Williams και τους πεις θέλω κεραμικό θα σου πει ΠΧ 500€ στα λεφτα αυτά ειναι μόνο το κεραμικό. Για να σου κάνει όμως εφαρμογή θα πρέπει Αρχικά να κάνει διαδικασια γυαλίσματος, μετά να εφαρμόσει το κεραμικό. μπορει να σου πει ΠΧ + 300€.

 

η williams λέει να γίνετε εφαρμογή σε καινουργια αμάξια τα οποία έχουν και το εργοστασιακό χρώμα. 

 

 

Βέβαια με τα κεραμικά προϊόντα Υπάρχει όμως και ένα θεμα που δυστυχώς δεν εχω πάρει καθόλου ξεκάθαρη απάντηση στο θεμα αυτο.

 

η κεραμική επίστρωση έχει την ιδιότητα να σφραγίζει το βερνίκι του αμαξιού, και να έχεις το αποτέλεσμα που προσφέρει. (Μέχρι εδώ οκ πιστευω :ahappy:

 

Υπάρχει όμως κίνδυνος ΑΝ χρειαστης να κάνεις όμως επισκευή με την μέθοδο PDR (αυτο που κάνει επαναφορά σε χαλαζι )  να καταστραφεί μετά το βερνίκι , και αυτο να γίνει εξαιτίας της κεραμικής επιστρώσεις γιατι έχει σφραγίσει το βερνίκι.... και μετά να θέλεις  βάψιμο...                                  

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχω διαβάσει και δει στο youtube η κεραμική επίστρωση είναι παρά πολύ καλή και ανθεκτική και αυτό διότι δεν λειτουργεί ως επίστρωση πάνω από το χρώμα, όπως το κερί, αλλά ουσιαστικά γίνεται ένα με το χρώμα.

 

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να είναι πάρα πολύ δύσκολο να αφαιρεθεί. Οπότε αν μετά τη κεραμική επίστρωση αποκτήσει γρατσουνιές το αυτοκίνητο, είναι πάρα πολύ δύσκολο να αφαιρεθούν.

 

Επίσης όπως γράφει από επάνω και ο OMINUS υπάρχει θέμα και με την μέθοδο PDR.

 

Τέλος για να περαστεί η κεραμική επίστρωση, πρέπει να καθαριστεί σε βάθος το αυτοκίνητο να αφαιρεθεί αράχνιασμα και γρατσουνιές.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest TRiBaL_23

Το swell ειναι πλεον λεωφορο καποδιστριου στο υψος της φιλοθεης, οχι νεα ιωνια οπως γραφτηκε. Παρακολουθω χρονια την δουλεια του και ειναι ισως ο καλυτερος στον χωρο. Χρησιμοποιει τοπ προιοντα αλλα δυστυχως παει πολυ το μαλλι αν θες να κανεις καλη δουλεια. Σιγουρα θα τον επισκεφτω καποια στιγμη οταν θα εχω συγκεντρωσει καποια χρήματα.

(στην σελιδα του υπαρχουν ενδεικτικες τιμες για καθε υπηρεσια που προσφερει οποιος ενδιαφερεται).

Edited by TRiBaL_23
Link to comment
Share on other sites

Με πορδές δεν γίνεται detailing. Ότι πληρώσεις θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Polaki, κάνε μια παρουσίαση στο αντίστοιχο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το Polaki, κάνε μια παρουσίαση στο αντίστοιχο θέμα.

Σου είναι εύκολο σε παρακαλω να μου παραθέσεις τον σύνδεσμο του θέματος;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites



Οκ σε ευχαριστώ. Μόλις βρω χρόνο θα κάνω νέο θέμα και θα ανεβάσω και όσο υλικό έχω από την mini ανακατασκευή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.