Jump to content
jovani100

Passat B7 - Αμορτισέρ πορτ μπαγκάζ [Αντικατάσταση - p/n]

Recommended Posts

Γειά σας. Έχω ένα passat b7 του 2012 και τα αμορτισέρ του πορτ μπαγκάζ τα έχουν κλάσει αρκετά. Επειδή αυτές τις μικροεπισκευές τις κάνω μόνος μου,έχει αλλάξει κανείς σας μόνος του τα συγκεκριμένα; Είναι μανίκι; Δεν έχει τπτ σχετικό στο youtube παρα μόνο για passat  b5 και b6.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

τι πρόβλημα έχεις ακριβώς και χρήζουν αλλαγής??????

 

και εγώ b7 εχω και δεν εχω κάποιο θεμα????    

Link to comment
Share on other sites

Έχουν παλιώσει και έχει πέσει η απόδοσή τους, απλό είναι. Τα 10 ερωτηματικά προς τι ?

 

Εύκολο είναι, δες εδώ για να μην στο περιγράφω

Να πάρεις τα εργοστασιακά και μόνο, τα ημιτασιόν δεν αντέχουν το ίδιο

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

υπερβολικά νωρίς μου φαίνεται? 

 

Να χάλασαν από τώρα, περίεργο μου κάνει να σου πω την αληθεια :huh: :unsure:      

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , nikdev said:

@jovani100Χρειάζεσαι το p/n #9

1107129262_passat2012lidstruts.thumb.JPG.b156ab2f2ad601f7d0a63f571affbf20.JPG

Φίλε nikdev μια ερώτηση, επειδή βλέπω το κατέχεις το θέμα.

 

Η μπουκάλες αυτές , η οποίες είναι επάνω στο αμάξι , αν βγάλουμε μια από της δύο , γράφει τον κωδικό επάνω τους. Έτσι δεν είναι?

 

Μπούμε λογικά να το ψάξουμε και εκτός αντιπροσωπεία? 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις απέξω είναι κατώτερης ποιότητας. Περίπου 8-10 χρόνια κρατάνε οι γνήσιες.

Ναι γίνεται.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχουν παλιώσει και έχει πέσει η απόδοσή τους, απλό είναι. Τα 10 ερωτηματικά προς τι ?

 

Εύκολο είναι, δες εδώ για να μην στο περιγράφω

Να πάρεις τα εργοστασιακά και μόνο, τα ημιτασιόν δεν αντέχουν το ίδιο

Επειδή τα άλλαξα πρόσφατα μόνος μου έχω να κάνω δύο παρατηρήσεις.

Όποιος δεν πιάνουν τα χέρια του και δεν έχει όρεξη για σκούρες να μην αλλάξει τα αμορτισέρ αυτά μόνος του. Είναι μπελαλιδικη δουλειά και θέλει και τα σωστά εργαλεία για να γίνει δηλαδή μακρύ ίσιο κατσαβίδι, τα σωστά torx και γνώση για το πώς βγαίνουν οι κόπιτσες.

Εγώ προσωπικά θα το σκεφτώ πολύ να το ξανακάνω και ας ξέρω τη διαδικασία.

Ένα σημαντικό σημείο που δεν αναφέρεται σε κανένα βίντεο στο YouTube είναι η τοποθέτηση του νέου αμορτισέρ. Όλοι το κάνουν λάθος. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΤΟΜΟ. Ειναι λάθος να προσπαθεί κάποιος να το βάλει έτσι.

Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία που βάζω έχει μια εγκοπή ακριβώς πίσω από το σημείο που κουμπώνει το αμορτισέρ που βάζεις ένα χοντρό ίσιο κατσαβίδι και το χρησιμοποιείς σαν μοχλό. Έτσι μπαίνει πανεύκολα χωρίς καμμία βοήθεια.

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

fac1c5b63a670c0d1a897ee35145c9bd.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

έχει βάλει κανείς ιμητασιον; 

αν ναι στα ποσα χρονια τα εφτυσαν;

120 ευρώ έχουν τα γνήσια 

και 30 ευρώ τα ιμητασιον

 

*τα γνήσια που έχω τα έφτυσαν στα 9 χρόνια 

Edited by Gregkn
Link to comment
Share on other sites

μην το σκεφτεις για imitasion...ειχα βαλει εγω και την πρωτη φορα που το ανοιξα παλι καλα που δεν μου σπασε κανα δοντι..αν και υπερτιμημενα προτιμησε μαμα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν κανα δυο μηνες εβαλα τα καινουρια τα μαμα...αφου πρωτα ειχα παρει after market μαρκας mareli που οπως ειπα δεν δουλεψαν...η διαφορα τους ειναι οτι δεν εχουν φρενο σε αντιθεση με τα μαμα...δηλαδη οταν ανοιγα το καπο πισω ανοιγε με πολυ δυναμη... πραγμα επικυνδυνο αν το ανοιξει καποιος που δεν το ξερει...νομιζα οτι θα εσπαγε η βαση του καπο...παρολο του οτι εχουν την ιδια δυναμη με τα μαμα, δεν δουλευουν σαν τα μαμα..τα μαμα αν εχεις προσεξει μετα απο καποιο υψος οταν ανοιγει το καπο, ανοιγει σιγα σιγα...τα πρωτα μαμα  δεν τα ειχα αλλαξει ποτε..οποτε το αμαξι ειναι 08’ μοντελο αρα τα χε πανω 12 χρονια..με τον τελευταιο χρονο να μην ανοιγει το καπο μεχρι πανω...θεωρω 9-10 χρονια τα μαμα θα σε πανε ευκολα

Edited by TMESSOLO
Link to comment
Share on other sites

ειναι ακριβα τα μαμα αλλα οταν εβαλα τα after market πανω, την επομενη μερα παραγγειλα τα δικα του...ειχα βαλει και 1 τοπικ εδω για να πω τον πονο μου..ασε σου λεω....δες εδω....   

 

Edited by TMESSOLO
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.