Jump to content
cjgeorgio

Passat 1.8-2.0 Tsi - Pcv Valve [Αντικατάσταση - Σφάλματα]

Recommended Posts

 

Την Παρασκευή όταν γυρνάω από την δουλειά σε μια φάση ακούω το μοτέρ να σφυρίζει σαν να γλιστράει ο ιμάντας από το δυναμό. Παρκάρω ανοίγω καπό και ακούγεται αυτός ο συνεχής ήχος.

 

Σβήνω το αμάξι και το βάζω μπρος μετά από 10 λεπτά.

Δεν ακούγεται κάτι.

Παταω μερικές γκαζιες και στο αφημα του γκαζιού καθώς πέφτουν οι στροφές ακούω ένα ελαφρύ σφύριγμα.

Έχει μια τρύπα μικρή η PCV δεξιά.

 

Βάζω αφήνω το δάχτυλο και καταλαβαίνω ότι ρουφάει αέρα από εκεί και κάθε φορά που το κάνω υπάρχει μια μικρή διαφορά στο ήχο του μοτέρ.

 

Το ψάχνω λίγο και βλέπω είναι θέμα που έχει βγάλει και σε άλλα μοτέρ 1.8TSI και 2.0TSI.

 

Παράγγειλα το ανταλλακτικό το οποίο κάνει 100€ και θα το αλλάξω μόνος από βδομάδα που θα το έχω.

11 βίδες είναι.

Ελπίζω το καινούργιο ανταλλακτικό να είναι πιο ενισχυμένο από αυτό που είχε πάνω το αμάξι μου.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αν την ωρα που κανει τον θορυβο βγαλεις τον δικτη λαδιου και σταματησει, 100% ειναι pcv, αλλα αν κανει το τσιριχτο σαν ιμαντας, αυτο ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν την ωρα που κανει τον θορυβο βγαλεις τον δικτη λαδιου και σταματησει, 100% ειναι pcv, αλλα αν κανει το τσιριχτο σαν ιμαντας, αυτο ειναι.
Μέχρι να περάσω την καινούργια αν κυκλοφορώ το αμάξι και το πηγαίνω σιγά θα έχει θέμα;
Δεν κάνει τον θόρυβο πλέον.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αναλύσει και στα Golf, η ευκολότερη διάγνωση είναι με το δείκτη του λαδιού ή απλά ένα χαρτί στην pcv (ή απλά την ανοίγεις και βλέπεις τη μεμβράνη)

 

 

 

 

Είναι έχουν βγει νέα revisions φαίνεται η μεμβράνη που σκίζεται στο παρακάτω σκαρίφημα

 

5a38c255db242_1.8E-AC-AH.thumb.jpg.4461c

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ το update: 06H103495H

 

5a38c3127fab9_2.0H-AD-AJ_pg.thumb.jpg.f5

 

Έχει προστεθεί μια μικροβαλβίδα η οποία παραλαμβάνει "ρουφώντας" τα αέρια -αναθυμιάσεις κάτω απ' το κεφαλάρι

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα.
Το αμάξι πριν έκανε κάποια μπερδέματα στο ρελαντί καμία φορά.
Κρατούσε λίγο πιο πολύ ρελαντί η τρεμοεπαιζε.
Τώρα δεν κάνει τίποτα.
Αυτά τα συμπτώματα τα είχε κανένα μήνα πριν αρχίσει να σφυρίζει.
Πάντως με το που ακούσεις τον ήχο το καλύτερο είναι να μην το κινήσεις καθόλου το αμάξι.
Παίρνεις το ανταλλακτικό και το περνάς μόνος σου..

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.