Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω ένα polo mk3 του 1998 το οποίο δεν θέλω προς το παρόν να το αλλάξω, αλλά θέλω να βελτιώσω κάποια πραγματάκια. Για το βάψιμο και άλλες οπτικές βελτιώσεις έχω ένα πλάνο στο μυαλό, όμως το πρόβλημά μου είναι στην αλλαγή κινητήρα που θέλω να κάνω. Δεν έχω αρκετές γνώσεις πάνω σε αυτό, ούτε κάποιον έμπιστο μάστορα. Ιδανικά, θα ήθελα να βάλω επάνω έναν κινητήρα μέχρι 1900 κυβικά. Κι εδώ είναι που χρειάζομαι βοήθεια. Να βάλω diesel που υποστηρίζει η εταιρία (όταν ακόμα έφτιαχνε τέτοια) ; Να βάλω άλλης εταιρίας; Να βάλω κάποιον σχετικά πιο καινούριο (π.χ. 2010 και μετά); πάνω κάτω τέτοια πράγματα σκέφτομαι. Δεν με απασχολεί τόσο το αν αξίζει τον κόπο ή όχι, γνωρίζω ήδη ότι θα άξιζε καλύτερα να αγόραζα ένα άλλο αμάξι με λίγα χρήματα παραπάνω, αλλά όλοι ξέρετε πώς είναι να δένεσαι με ένα αμάξι.

Αυτά σχετικά με τον κινητήρα, θα εκτιμούσα επίσης ιδέες και προτάσεις για να διορθώσω διάφορα τριξίματα και τέτοια στο εσωτερικό.

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Γράψε budget και χρήση.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, nikdev said:

Γράψε budget και χρήση.

Χρήση απλή, casual. Θα έλεγα οτι μάξιμουμ χρηματα περιπου 1500€ μαζί με άδειες, εργασια, κινητήρα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλός είναι ο 1.9 αλλά θα τον βρεις πιωμένο στην Ελλάδα, θα χρειαστεί rebuild και σίγουρα turbo.

Τα λεφτά είναι λίγα. Το δικό σου μοτέρ - κβώτιο βρήκες να το δώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikdev said:

Καλός είναι ο 1.9 αλλά θα τον βρεις πιωμένο στην Ελλάδα, θα χρειαστεί rebuild και σίγουρα turbo.

Τα λεφτά είναι λίγα. Το δικό σου μοτέρ - κβώτιο βρήκες να το δώσεις ?

Οχι, δεν έχω ιδέα τι να το κάνω. Μπορώ να διαθέσω περισσότερα χρήματα, πόσα περίπου θα ήταν καλά?

Θα ήθελα κυβικά 1400-1900 και άλογα νομίζω μεχρι εκατό (;). Φαντάζομαι κάπου εκεί είναι ο συνδυασμός οικονομίας και δύναμης.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου τι έχει ?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, nikdev said:

Το δικό σου τι έχει ?

1000cc και καμιά 50αρια άλογα. Γενικά λειτουργεί πολύ καλά και συντηρείται όσο καλύτερα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι θες κανα αλογάκι να ζωηρέψει αλλά θα μπλέξεις. Αν είναι σε καλή κατάσταση κράτα το και δες μήπως μαζέψεις κι άλλα και το δώσεις και πάρεις καινούργια καρότσα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.