Jump to content
Magdalini Tsitsipati

χάνει νερά το αυτοκίνητο

Recommended Posts

Καλημέρα σας. Έχω το Passat, μοντέλο του 2006, 2.0FSI!Χάνει συνέχεια νερά. Μέχρι πρότινος τα νερά δεν τα έβλεπα πουθενά, τώρα τα βλέπω. Έχω αλλάξει τον διακλαδωτήρα, τάπα ψυγείου και ένα σωληνάκι που είχε σπάσει!Και στις τρεις περιπτώσεις το αυτοκίνητο έχασε με μιας όλα τα νερά και πήγε φορτωμένο στο συνεργείο. Τι μπορεί να είναι; Μου είπαν ότι το τρομπάρισαν και είδαν ότι δεν χάνει από πουθενά νερά. Υπάρχει περίπτωση να είναι αντλία νερού; Μου είχαν πει να αλλάξω και το ψυγείο του. Την βοήθειά σας, σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Τρομπαρισαν και δεν είδαν πουθενά διαρροή? Περίεργο...

Εγώ θα σου έλεγα το παγούρι να δεις και στην χειρότερη φλάντζα και σου περνάει νερά μέσα στον θάλαμο καύσης

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Magdalini Tsitsipati said:

Μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση για φλάντζα. Ο θάλαμος καύσης έχει κάποια σχέση και με τα καυσαερια του οχήματος ή καμμιά σχέση;

Λέγετε θάλαμος καύσης διότι μέσα σε αυτόν αναμιγνύετε αέρας-βενζίνη, μετά συμπιέζεται το μείγμα, και καίγεται. Τα κατάλοιπα της καύσης φεύγουν από τις βαλβίδες εξαγωγής που βρίσκονται ΜΕΣΑ στον θάλαμο καύσης.

Κάποια στοιχειώδεις πράγματα είναι καλό να τα γνωρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , tsikis007 said:

Λέγετε θάλαμος καύσης διότι μέσα σε αυτόν αναμιγνύετε αέρας-βενζίνη, μετά συμπιέζεται το μείγμα, και καίγεται. Τα κατάλοιπα της καύσης φεύγουν από τις βαλβίδες εξαγωγής που βρίσκονται ΜΕΣΑ στον θάλαμο καύσης.

Κάποια στοιχειώδεις πράγματα είναι καλό να τα γνωρίζουμε.

Δεν είμαστε όλοι σχετικοί, καλή η εξήγηση σου. 

 

Το θέμα είναι να βρεις από που χάνει και να είναι σίγουρος ο μηχανικός σου. Το παγούρι το είδατε? Ακόμα και ένας σωλήνας να υπάρχει που με πίεση του κυκλώματος δεν βγάζει τίποτα μπορεί από κάποιο τράβηγμα ή τσάκισμα να στα βγάλει. 

 

Επίσης δείτε το καλοριφέρ μέσα στην καμπίνα και στα πετάει από κει μόλις το ανάβεις.

Edited by GeorgeSmirlis
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Magdalini Tsitsipati said:

Καλημέρα σας. Έχω το Passat, μοντέλο του 2006, 2.0FSI!Χάνει συνέχεια νερά. Μέχρι πρότινος τα νερά δεν τα έβλεπα πουθενά, τώρα τα βλέπω. Έχω αλλάξει τον διακλαδωτήρα, τάπα ψυγείου και ένα σωληνάκι που είχε σπάσει!Και στις τρεις περιπτώσεις το αυτοκίνητο έχασε με μιας όλα τα νερά και πήγε φορτωμένο στο συνεργείο. Τι μπορεί να είναι; Μου είπαν ότι το τρομπάρισαν και είδαν ότι δεν χάνει από πουθενά νερά. Υπάρχει περίπτωση να είναι αντλία νερού; Μου είχαν πει να αλλάξω και το ψυγείο του. Την βοήθειά σας, σας παρακαλώ.

Ανέφερες τις 3 περιπτώσεις, τώρα τι κάνει γράψε καλύτερα το ποστ σου να βγεί άκρη.

Να το βάλουν μπροστά πες τους μπορεί να χάνει η αντλία η να έχεις ράγισμα αλλού.

Θερμοκρασία ανέβασε?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα ακουστώ "κακός", αλλά αν ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ σου δεν μπορεί να διαγνώσει από που χάνει ένα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κύκλωμα, και ψάχνουμε να δώσουμε εμείς συμβουλές από εδώ για το πως να κάνει τη δουλειά του, τότε ταπεινή μου άποψη ότι ξεκινάμε την όλη προσέγγιση λάθος.

 

Βήμα πρώτο... Αλλάζεις τεχνικό φίλε μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω 2 περιπτωσεις δικες μου μια το παγουρι και μια ο διακλαδωτης που ειχε σαπισει πρεπει να ο μαστορας να ξερει το αμαξι ..αλλιως οσες τρομπες και να του ριξει δεν προκειται να βρει τη διαρροη..παθων απο μαστορια καγκουρες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.