Jump to content
OMINUS

Φώτα Στης Πόρτες Για το Passat B7 (2011-2014)

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους  :hi:

 

Σήμερα παρέλαβα τα Φωτιστικά για της πόρτες στο Passat μου ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τα εχω στα χέρια μου :frantics:

 

Ένα μήνα και κάτι έκαναν να έρθουν.

 

 

20190308_160004-horz.thumb.jpg.76beb39b0d3059b6e45fae01e81c35ef.jpg  

 

 

Είναι όπως τα βλέπετε στης φωτογραφιες και μου ήρθαν Σετ μαζί . 4 φωτιστικά και καλώδια + τα φις που κουμπωνουν στα φωτιστικά. 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

ποιοτικά τα φωτιστικά ειναι στα ιδια επίπεδα με το αν είχαμε γνήσια η όχι.

 

πολύ καλή ποιότητα και κατασκευή, μεχρι και στάμπες και κωδικούς έχει της vw  επάνω τους.

 

20190308_155904-horz.thumb.jpg.8a9cd1d8d1289b53663ce1e05875235f.jpg       

 

 

 

Τα αγόρασα από το ebay και η τιμή τους ήταν  κάτι λιγότερο από 21€. ΌΛΑ.  

 

 

Υ/Γ 

 

Για ότι θέλετε με ρωτάτε κανονικά!   

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

 

Η τοποθέτηση πως θα γίνει; Αν μπορείς βάλε μας έναν οδηγό όταν την κάνεις...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ειναι άγνωστο το πότε θα μπορέσω να τα βάλω :ermm: 

 

 

Για οδηγώ εγκατάστασης εχω βρει ''2'' 

 

 

Ο ένας ειναι από τους Ρωσους , ο οποιος ειναι , θα έλεγα αρκετα αναλυτικώς στης οδηγίες του.

 

 https://passatworld.ru/showthread.php/229825-Ustanovka-originalnoj-podsvetki-v-dveri-VW-Passat-B7

 

και βεβαια έχει εγκατάσταση με ιδια φωτιστικά με αυτά που πήρα και εγώ.

 

 

 

και υπαρχει και ένας ακόμα ο οποιος ειναι σε video. 

 

  

     

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια

 

Θα χρειαστούμε και το vag com για το ολο θεμα  για την εγκατάσταση τους στο να ανάψουν   

 

εγώ μαλλον πρώτα θα τα εγκαταστήσω να τα εχω έτυμα και αργότερα αν βρούμε και το vag com το κατάλληλο να το ενεργοποιησουμε       

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

 

Να ρωτήσω κάτι στα φώτα που πήρα στα καλώδια έχω αυτά τα διαφορετικά κουμπώματα στης άκρες των καλωδίων 

 

Για που είναι το καθένα? ακριβώς ξερετε 

 

IMG_20190.thumb.jpg.60d1b1dc08b00b4e22c7f8d5436ad9e8.jpg

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει βάλει και στο δικό τού το αμάξι (άσχετα αν είναι passat) 

 

Που ακριβώς  πάνε αυτά τα διαφορετικά κουμπωματα.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το εχω κανει στο Β6 γιατι δεν ξερω που να κουμπωσω τα καλωδια (δεν το εχω παει σε ηλεκτρολογο) πρωτον και δευτερον το καλοκαιρι θα αλλαξω τις ταπετσαριες γιατι εχει διαλυθει η κολλα οποτε θα τις ανοιξω μια και καλη για ολα αλλαζοντας και τα διακοπτακια σε καθε πορτα που εχουν φθαρθει. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αγοράσει και εσύ τέτοια φώτα ?

 

Πολύ πιθανών να είναι το ίδιο και στο Β6? Στο θέμα της εγκατάστασης:huh:

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Εχω τις καλωδιωσεις, οχι τα φωτα ακομα. 

Ξερω οτι τα πρωτα b6 εχουν διαφορετικους εγκεφαλους στις πορτες απο τα τελευταια που ειναι ιδια και με τα πρωτα b7. Εγω ως χρονικο μοντελο 2006 υποθετω εχω τα πρωτα εγκεφαλακια. 

 

Οποιος γνωριζει ας μας δωσει τα φωτα του!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟ Β6 από 2005 μέχρι 2009

 

Μπροστα εγκεφαλοι: Αριστερα(οδηγου) J386, Δεξια J387. Κοννεκτορες: 32πινο, 20πινο, 16πινο ανα πορτα

 

Πισω εγκεφαλοι: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΗΝ ΦΥΣΑ ΤΗΣ ΠΟΡΤΑΣ

 

 

Στον J386 και J387 τα καλωδια μπαινουν στον 32πινο στις θεσεις 1 και 2. (Χρωματα καλωδιων red/blue + brown)

 

 

 

 

ΓΙΑ ΤΟ Β6 από 2009 και μετά

 

Μπροστα πορτες εγκεφαλοι: Αριστερα(οδηγου) J386, Δεξια J387. Αυτοι εχουν απο 3 κοννεκτορες εναν 32πινο, εναν 16πινο και εναν 20πινο ανα πορτα.

 

Πισω πορτες εγκεφαλοι: Αριστερα J388, Δεξια J389. Aυτοι ειναι 18πινοι(ή 20πινοι) με εναν κοννεκτορα ανα πορτα.

 

 

            στον J386 τα καλωδια μπαινουν στον 32πινο κοννεκτορα στις θεσεις 18 και 19. (τα χρωματα των εργοστασιακων καλωδιων ειναι RED/BROWN + BROWN)

            στον J387 τα καλωδια μπαινουν στον 32πινο κοννεκτορα στις θεσεις 18 και 19. (τα χρωματα των εργοστασιακων καλωδιων ειναι RED/BROWN + BROWN)

            στον J388 τα καλωδια μπαινουν στον 18πινο(ή 20πινο) κοννεκτορα στις θεσεις 18 και 6. (τα χρωματα των εργοστασιακων καλωδιων ειναι RED/BROWN + BROWN)

            στον J389 τα καλωδια μπαινουν στον 18πινο(ή 20πινο) κοννεκτορα στις θεσεις 18 και 6. (τα χρωματα των εργοστασιακων καλωδιων ειναι RED/BROWN + BROWN)

 

 

 

 

 

ΓΙΑ ΤΟ Β7 όλες τις χρονιές

 

Μπροστα πορτες εγκεφαλοι: Αριστερα(οδηγου) J386, Δεξια J387. Αυτοι εχουν απο 3 κοννεκτορες, εναν 32πινο, εναν 16πινο και εναν 20πινο ανα πορτα.

 

Πισω πορτες εγκεφαλοι: Αριστερα J926, Δεξια J927. Aυτοι εχουν εναν 20πινο κοννεκτορα ανα πορτα.

 

         στον J386 τα καλωδια μπαινουν στον 32πινο κοννεκτορα στις θεσεις 18 και 19. (τα χρωματα των εργοστασιακων καλωδιων ειναι RED/BLUE + BROWN)

         στον J387 τα καλωδια μπαινουν στον 32πινο κοννεκτορα στις θεσεις 18 και 19. (τα χρωματα των εργοστασιακων καλωδιων ειναι RED/BLUE + BROWN)

         στον J926 τα καλωδια μπαινουν στον 20πινο κοννεκτορα στις θεσεις 18 και 6. (τα χρωματα των εργοστασιακων καλωδιων ειναι RED/BLUE + BROWN)

         στον J927 τα καλωδια μπαινουν στον 20πινο κοννεκτορα στις θεσεις 18 και 6. (τα χρωματα των εργοστασιακων καλωδιων ειναι RED/BLUE + BROWN)

 

 

 

 

 

 

ΕΔΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΠΡΟΠΕΡΑΣΜΕΝΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ

Edited by GeorgeSmirlis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως για το Μοντέλο Passat B6:huh: 

 

Να συνεχιστή και η συζήτηση στα αντίστοιχα, "3" θέματα για τον φωτισμό στης πόρτες τον passat B6?

 

(Αν είναι η διαχειριστές να συγχωνευσουν  τα 3 αυτά θέματα για το passat B6, να γίνει  ένα θέμα από την στιγμή που αφορά το ίδιο μοντέλο  Β6 )

 

 

Γιατί αν ο όντως το B6 έχει διαφορετικούς εγκεφάλους και εγκατάσταση θα μπλεξουμε με του Β7 τα οποία είναι διαφορετικά από εκείνο?

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2019 at 8:02 ΜΜ, GeorgeSmirlis said:

Εχω τις καλωδιωσεις, οχι τα φωτα ακομα. 

 

Να σε ρωτήσω κάτι?

 

Έχεις φώτα στους καθρέφτες? Η καθρέπτες η καλωδίωση που έχουν είναι ξεχωριστή έτσι δεν είναι?

 

Δεν ξέρω αν το Highline στα passat Β7 έχει από το εργοστάσιο?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , OMINUS said:

Να σε ρωτήσω κάτι?

 

Έχεις φώτα στους καθρέφτες? Η καθρέπτες η καλωδίωση που έχουν είναι ξεχωριστή έτσι δεν είναι?

 

Δεν ξέρω αν το Highline στα passat Β7 έχει από το εργοστάσιο?

Οι καθρέπτες μου είναι απλοί. Ούτε καν θερμαινόμενοι:sorry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η έκδοση στα Passat Β7 τα highline αν έχουν και εκείνα φωτισμό στης πόρτες.

 

Εκτός και αν δεν έβαζαν λόγο του φωτισμού στους καθρέφτες??

 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση.

 

Όταν είναι να βάλω αυτά τα φωτιστικά στης πόρτες , χρειάζεται να αποσυνδεσω την μπαταρία??

 

Η δεν χρειάζεται να την πειράξω?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , OMINUS said:

Να κάνω μια ερώτηση.

 

Όταν είναι να βάλω αυτά τα φωτιστικά στης πόρτες , χρειάζεται να αποσυνδεσω την μπαταρία??

 

Η δεν χρειάζεται να την πειράξω?

Αν βάλεις καλωδίωση ναι χρειάζεται να την βγάλεις

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , GeorgeSmirlis said:

Αν βάλεις καλωδίωση ναι χρειάζεται να την βγάλεις

Ναι για την καλωδίωση στης φισες ποιο πολύ , για αυτό λέω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εδώ και κανά 2 μήνες εγκατέστησα και εγώ τα φώτα στης πόρτες για το Passat b7 .

 

Την εγκατάσταση την εκανα Μόνος μου.

 

Τώρα το μόνο που μένει είναι να βρω καλώδιο γιαvag com και να τα ενεργοποιήσω για να  δουλέψουν.

 

Της επόμενες ημέρες θα βάλω αναλυτικά φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...!!! 

 

 

Συνεχίζω το θεμα με τα φώτα στης πόρτες για το passat μου μιας και τα εγκατέστησα πριν από μερικούς μήνες

 

τι θα χρειαστουμε για το ολο θεμα

 

IMG_20190512_144956-horz.jpg.525e5a9f71540b2df5ea5e23f95101b3.jpg

 

     

 

4 φωτιστικά για της πόρτες μαζί με τα καλώδια τους (αγορά από ebay τα πήρα) 

1 σετ σπάτουλες για ταπετσαρίες 

1 torx για να ξεδιβωσουμε της βιδες 

1 ταινία υφασματινη για να ντύσουμε τα καλώδια και να τα κάνουμε σαν του εργοστασίου

   Και καλώδιο vagcom  (όσοι έχουν)

 

 

Σε πρώτη φάση αυτά. 

 

δεν θα μπω σε διαδικασια για το πως βγαίνουν η ταπετσαρίες αν κανετε μια έρευνα στο youtube θα βρειτε.

 

 

 

Και εδώ σας βάζω φωτογραφιες από της φισες που θα πρέπει να συνδέσετε τα καλώδια από τα φωτιστικά για κάθε μια πόρτα    

 

 

ΦΙΣΑ ΟΔΗΓΟΎ 

 

1913566350_fisaodigou-horz.jpg.37349d1f599be241986ed08fe2e15a1b.jpg

 

         

 

ΦΙΣΑ ΣΥΝΟΔΗΓΟΎ 

 

1747757325_fisasynodigoy-horz.thumb.jpg.c812be0cb7158e0843b13c4f1de114a6.jpg 

 

 

ΦΙΣΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΣ ΔΥΟ ΠΟΡΤΕΣ ΠΊΣΩ 

 

 

 

 

fisa portes piso-horz.jpg

 

 

 

 

Υ/Γ 

 

Αύριο η συνέχεια με κάποιες λεπτωμεριες 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

και σε συνέχεια του θέματος.

 

θα πρέπει να δώσετε πολύ μεγάλη προσοχη στα νούμερα που γράφουν η κάθε μια φύσα επάνω της , 

 

και γιατι το λέω αυτο, η φισες ΔΕΝ έχουν όλες νούμερα επάνω της, αλλα ξεκινάνε απο  Π.Χ 17 εως 30 (παραδειγμα)  δεν ειναι κάθε μια θέση με αρίθμηση . οπότε θέλει πολύ μεγάλη προσοχη στα νούμερα που γραφει και θα πρέπει να κοιτάτε με προσοχη τα νούμερα γιατι ειναι πολύ μικρά και σχεδον δεν φαίνονται.

 

οπότε πρώτα εντοπίζουμε τα σωστά νούμερα από της φυσες και μετά κουμπώνουμε τα καλώδια μας.       

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2019 at 8:02 ΜΜ, GeorgeSmirlis said:

Εχω τις καλωδιωσεις, οχι τα φωτα ακομα. 

Ξερω οτι τα πρωτα b6 εχουν διαφορετικους εγκεφαλους στις πορτες απο τα τελευταια που ειναι ιδια και με τα πρωτα b7. Εγω ως χρονικο μοντελο 2006 υποθετω εχω τα πρωτα εγκεφαλακια. 

 

Οποιος γνωριζει ας μας δωσει τα φωτα του!

 Φίλε μου καλημέρα ! 

 

Με τα φώτα τι έκανες τελικά έβγαλες άκρη , τα εγκατεστησες μήπως?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , GeorgeSmirlis said:

Τίποτα ακόμα

Εγώ τα πέρασα αλλά έχω μείνει ακόμα στο ότι θέλουν ενεργοποίηση μέσω του καλωδίου vagcom

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2019 at 11:42 ΠΜ, GeorgeSmirlis said:

Τίποτα ακόμα

 

     

 

  EDIT 

 

ΠΡΟΣΟΧΉ!!

 

Η ΕΝΕΡΓΟΠΟΊΗΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ VIDEO ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΉ ! ! !

 

Μόνο η διαδικασία εγκατάστασης είναι σωστή.

 

Μεγάλη προσοχή.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.