Jump to content
OMINUS

Φώτα Στης Πόρτες Για το Passat B7 (2011-2014)

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά σας βάζω φωτογραφίες από τους κωδικούς  από της πόρτες όπως τα εμφανίζει το VCDS.

 

Αυτή η κωδική είναι η αρχική που έχει το αμάξι από τον κατασκευαστή.

 

 

Πόρτα οδηγού 87668129_.thumb.jpg.28a0fb9ef61ca080903c483a0cd48bfe.jpg

 

Πόρτα συνοδηγού 

 

2091532383_.thumb.jpg.6688a045296a066c32e0670af8aae3ed.jpg

 

Για πείτε μου και εσείς σας παρακαλώ?

 

Τι γίνετε μπορώ να βάλω φώτα στης πόρτες? Τι ρυθμίσεις θα πρέπει να κάνω? 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους :rock::jig:.

 

Σήμερα ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ ενεργοποίησα τα ΦΩΤΑ ΣΤΗ ΠΌΡΤΕΣ! 

Και αυτή την φορά με την  σωστή διαδικασία που απαιτείτε.

 

Θα σας βάλω και φωτογραφίες αναλυτικές για τα βήματα που θέλει για να ενεργοποιηθούν.

 

Πιο πίσω έχω βάλει ένα video από το YouTube από ένα VW passat B7 που δείχνει την "εγκατάσταση" 

 

ΠΡΟΣΟΧΉ ομως η εγκατάσταση είναι σωστή  σαν διαδικασία.

Η ενεργοποίηση όμως που δείχνει ότι κάνει, είναι ΛΆΘΟΣ!! 

 

 

ΟΠΌΤΕ μόνο για την εγκατάσταση , μπορείτε να το έχετε σαν οδηγώ το συγκεκριμένο VIDEO. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ η κωδικοποίηση 

 

Αυτή εδώ είναι για της πόρτες οδηγού και συνοδηγού 

Θα πατήσετε στο long coding helper (πράσινο κύκλο) 

 

Και θα σας βγάλει  το δεξί παράθυρο που βλέπετε.

 

Εκεί που γράφει Νο3 (πορτοκαλί τετράγωνο κουτάκι)

Θα κάνετε "κλικ" μέσα σε ένα από αυτά του κουτάκια  μέχρι να βρείτε σε ποιο από αυτά είναι η επιλογή για τα φώτα στης πόρτες.

(Βλέπε φωτογραφία με πορτοκαλί κύκλο) 

 

425882560_-newcode.thumb.jpg.2e836f643a7fe43ed573ee667031f4bc.jpg

 

 

Πόρτες πίσω.

 

842289615_-newcode.thumb.jpg.abfbb68f30a55ca49344e00728a26ef8.jpg 

Και εδώ η διαδικασία είναι πάλι ίδια για της 2 πίσω πόρτες 

 

Αυτή την φορά θα αλλάξετε επιλογή (Βλέπε το κίτρινο κύκλο)

 

 

Εδώ θα ήθελα να  ευχαριστήσω ξανά,  τον φίλο Electric doctor για της πληροφορίες που μου έδωσε. :hi:

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι 

 

 

Μια ενημέρωση σχετικά με τα φώτα στης πόρτες. Μέχρι στιγμής όλα οκ και δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

 

Άξιζε τον κόπο η όλη διαδικασία εγκατάσταση :jig:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ominus καλημέρα, καταρχάς τα φώτα στις πόρτες κατάφερες να τα κάνεις να λειτουργήσουν; Επειδή σε ένα άλλο topic νομίζω  λες ότι μετά από λίγες μέρες είχες πρόβλημα με κάποιες λειτουργίες. Επανέφερες την κωδικοποιηση στις αρχικες ρυθμίσεις διορθώσες το πρόβλημα αλλά δεν άναψαν τα φώτα στις πορτες. 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , Val passat said:

Φίλε Ominus καλημέρα, καταρχάς τα φώτα στις πόρτες κατάφερες να τα κάνεις να λειτουργήσουν; Επειδή σε ένα άλλο topic νομίζω  λες ότι μετά από λίγες μέρες είχες πρόβλημα με κάποιες λειτουργίες. Επανέφερες την κωδικοποιηση στις αρχικες ρυθμίσεις διορθώσες το πρόβλημα αλλά δεν άναψαν τα φώτα στις πορτες. 

 

Καλημέρα ναι τα έκανα να ανάψουν. 

 

Ειχα κάνει λάθος στης κωδικοποιήσεις γιατί έκατσα και είδα την ενεργοποίηση από το video που έκανε ο Κινέζος και σαν διαδικασία είναι εντελώς λάθος και διαφορετική.

 

Ομως σαν video για να δεις πως θα τα κάνεις εγκατάσταση εκεί είναι σωστή διαδικασία.

 

Η ενεργοποίηση είναι λάθος.

 

 

Ευτυχώς είχα βγάλει φωτογραφίες τους αρχικούς κωδικού και μπόρεσα και τα επανέφερα ΟΛΑ στης αρχικές ρυθμίσεις.

Και μετά έκανα την ενεργοποίηση όπως χρειάζεται.

 

Ευτυχώς πήρα πληροφορίες επιπλέον από ένα παιδι εδω μέσα και μπόρεσα να βγάλω άκρη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, μια χαρά ευτυχώς που έβγαλες άκρη. Άρα αν αποφασίσουμε να βάλουμε φώτα στις πόρτες ακολουθούμε τα βήματα σου. Απλά το μόνο που ήθελα να ρωτήσω είναι σχετικά με το καλώδιο για το vcds δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρουμε εδώ η σε άλλο topic. Παραγγέλνεις από ebay το καλώδιο το οποίο συνδέεται με το αυτοκίνητό ( που ακριβώς;) Και με ένα λάπτοπ; Και το πρόγραμμα για τις τροποποιήσεις που έκανες; Που το βρισκεις; Μπορεί να φαίνονται αστείες οι ερωτήσεις αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , Val passat said:

Ωραία, μια χαρά ευτυχώς που έβγαλες άκρη. Άρα αν αποφασίσουμε να βάλουμε φώτα στις πόρτες ακολουθούμε τα βήματα σου. Απλά το μόνο που ήθελα να ρωτήσω είναι σχετικά με το καλώδιο για το vcds δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρουμε εδώ η σε άλλο topic. Παραγγέλνεις από ebay το καλώδιο το οποίο συνδέεται με το αυτοκίνητό ( που ακριβώς;) Και με ένα λάπτοπ; Και το πρόγραμμα για τις τροποποιήσεις που έκανες; Που το βρισκεις; Μπορεί να φαίνονται αστείες οι ερωτήσεις αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα.

 

 

Για καλώδιο θα πρέπει να έχει και το πρόγραμμα μαζί για να το κάνεις εγκατάσταση.

Και να μπορείς να το δουλέψεις σε λάπτοπ, 

 

Το συνδέεις στην θύρα obd που είναι στο αμάξι  εκεί πρέπει να το συνδέσεις.

 

Καλώδιο εγώ είχα αγοράσει αυτό

 

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/65125-vcds-rosstech-hex-v2-2019-vag-com/

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχθές πέρασα την καλωδίωση στις μπροστινές πόρτες προσπάθησα και στις πίσω αλλά δεν ταίριαζαν τα φυσάκια. Δεν έχω όμως vag com για την κωδικοποιηση. Υπάρχει κάποιος Αθήνα νότια προάστια ( Γλυφάδα) που να μπορεί να με βοηθήσει? Ευχαριστώ καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλους με υγεία.

Υ.Γ. Εννοείτε μετά την καραντίνα

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2020 at 5:26 ΜΜ, dimikon70 said:

Καλησπέρα εχθές πέρασα την καλωδίωση στις μπροστινές πόρτες προσπάθησα και στις πίσω αλλά δεν ταίριαζαν τα φυσάκια. Δεν έχω όμως vag com για την κωδικοποιηση. Υπάρχει κάποιος Αθήνα νότια προάστια ( Γλυφάδα) που να μπορεί να με βοηθήσει? Ευχαριστώ καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλους με υγεία.

Υ.Γ. Εννοείτε μετά την καραντίνα

Καλησπέρα χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη.

 

Φίλε μου τα φυσακια στης πίσω πόρτες μπορεί να τα αλλάξεις δεν είναι κάτι δύσκολο υπάρχουν στο εμπόριο.

 

Αν έχεις δείγμα για το πώς είναι το μπροστά μπορείς να βρεις.

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αληθώς Ανέστη. Έψαξα και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη ξέρετε που μπορώ να τα βρω? Μένω Αθήνα. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , dimikon70 said:

Καλησπέρα Αληθώς Ανέστη. Έψαξα και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη ξέρετε που μπορώ να τα βρω? Μένω Αθήνα. Ευχαριστώ πολύ.

Που ακριβώς έχεις ψάξει για να αποκλείσουμε κάποια καταστήματα?

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , dimikon70 said:

Ηλεκτρολογικα Αυτοκινητου Αργυρουπολη

 

Δες σε κατάστημα με ηχοσυστήματα

 

Και σε κατάστημα με ηλεκτρονικά είδη.

 

https://www.venieris.com/

 

http://www.katoumas.gr/

 

 

https://www.markidis.gr/

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν , dimikon70 said:

Ηλεκτρολογικα Αυτοκινητου Αργυρουπολη

 

Η αλλιώς μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ

 

 

Να βρεις το φυσακι  με τον κωδικό του που λες και να το παραγγείλης από την VW.

 

Ρίξε μια ματιά στο θέμα αυτό 

 

 

Νομίζω  ότι πρέπει να είναι κατά τα 99.99% το φυσακη με τον κωδικό. 

 

Ν 907 64701

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.