Jump to content
OMINUS

Κατάστημα Με Γνήσια Ανταλλακτικά VW - GROUP VAG?

Recommended Posts

Καλησπέρα ανοίγω αυτο το θεμα (αν υπαρχει κάποιο αντίστοιχο δεν γνωρίσω? ) για να μπορούμε να ενημερωνόμαστε, και να βοηθηθούμε και μεταξύ μας.      

 

Και ρωτάω το εξής, ξερετε κάποιο η κάποια ,καταστήματα που να πουλάνε ''ΓΝΗΣΙΑ''  ανταλλακτικα  VW και Group VAG.

 

Στην Αθήνα?? 

 

Και όταν λέω γνήσια εννοώ ακριβώς τα ιδια που πουλάνε η αντιπροσωπίες VW. 

 

αλλα να μπορούμε να τα πάρουμε από κάπου αλλου? από έξω και όχι από την ιδια την αντιπροσωπια της VW . Έχετε κάτι κατά νου:unsure:  

 

 

Εγώ ξέρω μόνο έναν (και δεν το λέω για να κάνω διαφήμιση) 

 

τον ''Καραμανης'' με τα ανταλλακτικα VW-AUDI-SEAT-SKODA στην Λ.Αθηνων (κοντά στα ΤΕΙ) Ο οποιος μπορει να φέρει τα Γνήσια αποτι μου έχει πει?

 

 

αλλα ρωτάω μήπως ειναι κανένας ποιο ψαγμενος και να έχει κατευθείαν ΓΝΗΣΙΑ vw ανταλλακτικα       

 

            

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι ανυπόμονος, 3ήμερο έχουμε.

 

Γνήσια θα βρεις κι αλλού, από αντιπροσωπεία όμως θα βρίσκεις τα τελευταία part numbers. Τα μαγαζιά αν δεν ξεστοκάρουν θα παίρνεις το παλιό. (χωρίς απαραίτητα πάντα να είναι κακό).

Για μαγαζιά ας πουν άλλοι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , nikdev said:

Μην είσαι ανυπόμονος, 3ήμερο έχουμε.

 

Γνήσια θα βρεις κι αλλού, από αντιπροσωπεία όμως θα βρίσκεις τα τελευταία part numbers. Τα μαγαζιά αν δεν ξεστοκάρουν θα παίρνεις το παλιό. (χωρίς απαραίτητα πάντα να είναι κακό).

Για μαγαζιά ας πουν άλλοι..

Ναι καλά λες 3ημερο έχουμε Το ξέχασα αυτό.:sweat: sorry 

 

Είναι σωστή η παρατήρηση σού ως προς τα τελευταία part numbers.

 

 

Τουλάχιστον τα ποιο βασικά αν μπορούμε να βρίσκουμε.

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη φορά θ΄απαντάμε αμέσως, συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν , nouli said:

Την άλλη φορά θ΄απαντάμε αμέσως, συγνώμη.

Λίγο ειρωνικό και επιθετικό το βρίσκω το σχόλιο σου θα έλεγα....:unsure:

 

Για ποιο λόγο ακριβώς ? 

 

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Coolare ominus, μην εισαι ανυπομονος.

Ειναι μαραθωνιος οχι sprint :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν , nikdev said:

Coolare ominus, μην εισαι ανυπομονος.

Ειναι μαραθωνιος οχι sprint :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Να coularo πάνω σε τι ακριβώς? 

 

Στην προηγούμενη απάντηση σου?  , Η στο ειρωνικό σχόλιο της nouli? 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, OMINUS said:

Να coularo πάνω σε τι ακριβώς? 

 

Στην προηγούμενη απάντηση σου?  , Η στο ειρωνικό σχόλιο της nouli? 

επειδη ηταν ειρωνικη η nouli μην ξεσπας πανω στον nikdev. 

επειδη και εγω ειχα την ιδια απορια πολυ καιρο τωρα οσο εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι. γι αθηνα μιλαμε παντα. δεν ξερω ομως και κατα ποσο μπορει καποιος να πουλησει γνησια καινουργια ανταλλακτικα αν δεν ειναι επισημος αντιπροσωπος η επισημος συνεργατης. σκεψου οτι σε carglass πηγαινεις για να βαλεις παρμπριζ και δεν ειναι vw αυτο που σου βαζουν, αλλα oem.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Kostas Tranoulis said:

επειδη ηταν ειρωνικη η nouli μην ξεσπας πανω στον nikdev. 

επειδη και εγω ειχα την ιδια απορια πολυ καιρο τωρα οσο εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι. γι αθηνα μιλαμε παντα. δεν ξερω ομως και κατα ποσο μπορει καποιος να πουλησει γνησια καινουργια ανταλλακτικα αν δεν ειναι επισημος αντιπροσωπος η επισημος συνεργατης. σκεψου οτι σε carglass πηγαινεις για να βαλεις παρμπριζ και δεν ειναι vw αυτο που σου βαζουν, αλλα oem.

Όχι προς θεού δεν έχω κάτι προσωπικό με τον nikdev:ahappy:

 

Με μπέρδεψε η απάντηση του?

Για αυτό το σχόλιο μου:unsure: (δεν μου έκανε κάποια παράθεση στο μήνυμα και για αυτό:unsure:)

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Μην νομιζετε οτι με τα γνησια θα σωθειτε ολα βγαινουν απο τα ιδια εργοστασια μην σας ξεγελανε απλα της αντιπροσωπειας εχουν σφραγιδα της εταιρειας και το πληρωνεις χρυσο..για αυτο μη τρελαινεσαι και του εμποριου να βαλεις την ιδια δουλεια  κανουν ,απλα δεν θα εχει σφραγιδα vw αλλα θα κανει την δουλεια του.τωρα αν εσυ εισαι ψωνιο και θελεις να σκορπας περιισσια λεφτα για ανταλλακτικα γνησιο δικο σου θεμα.αλλα επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι μη σκορπατε τα λεφτα σας για γνησια ολα την ιδια δουλεια κανουν  vw η μη vw..αποψη απο ενα μελος που εχει αμαξι 15χρονια και οταν χαλαει βαζει μη γνησιο και δουλευει αψογα το αμαξι μου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , Panagiotis Lamprinos said:

Μην νομιζετε οτι με τα γνησια θα σωθειτε ολα βγαινουν απο τα ιδια εργοστασια μην σας ξεγελανε απλα της αντιπροσωπειας εχουν σφραγιδα της εταιρειας και το πληρωνεις χρυσο..για αυτο μη τρελαινεσαι και του εμποριου να βαλεις την ιδια δουλεια  κανουν ,απλα δεν θα εχει σφραγιδα vw αλλα θα κανει την δουλεια του.τωρα αν εσυ εισαι ψωνιο και θελεις να σκορπας περιισσια λεφτα για ανταλλακτικα γνησιο δικο σου θεμα.αλλα επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι μη σκορπατε τα λεφτα σας για γνησια ολα την ιδια δουλεια κανουν  vw η μη vw..αποψη απο ενα μελος που εχει αμαξι 15χρονια και οταν χαλαει βαζει μη γνησιο και δουλευει αψογα το αμαξι μου.

Αυτό που λες είναι σωστό, και συμφωνώ και εγώ μαζί σου.

 

Αλλά αν μπορούμε έστω και βασικά ανταλλακτικά , αν μπορούμε να βρούμε ακόμα και ποιο φτηνά από αντιπροσωπεία vw , γιατί όχι;)

 

Στην περίπτωση του προιγουμενου αυτοκινήτου που είχα (μάρκας ford) υπάρχουν καταστήματα που έχουν τα γνήσια ανταλλακτικά ford αλλά σε πολύ φτηνότερες τιμές σε σχέση με την ίδια την FORD.

 

Για αυτό και ρωτάω αν υπάρχουν τέτοια καταστήματα που να έχουν ανταλλακτικά vw

Link to comment
Share on other sites

Επισης με το ν αγοραζει καποιος τα γνησια ανταλλακτικα ειναι πιο ευκολο απο τα ψαχνει να βρει και να ξεχωρισει τα καλα οεμ απο τα μαπα! Ναι μεν ειναι πιο ακριβο ενα ανταλλακτικο μονο και μονο επειδη γραφει επανω vw, αλλα ειναι και πιο ευκολο να πεις αυτο θα παρω απο τα κατσεις να διαλεξεις αναμεσα στις τοσες φιρμες που κυκλοφορουν. εμεις εδω μπορει να εχουμε ενα φορουμ και να υπαρχουν 10 ατομα που να δινουν συμβουλες επειδη ξερουν αλλα να μην ξεχναμε οτι χωρις αυτους επειδη ο καθε ενας εδω μεσα λεει το μακρυ του και το κοντο του (λογικο μιας και ετσι γινεται κουβεντα σ ενα φορουμ) θα ειχαν κλαψει αρκετοι τα οχηματα τους απο κακες συμβουλες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , OMINUS said:

Αυτό που λες είναι σωστό, και συμφωνώ και εγώ μαζί σου.

 

Αλλά αν μπορούμε έστω και βασικά ανταλλακτικά , αν μπορούμε να βρούμε ακόμα και ποιο φτηνά από αντιπροσωπεία vw , γιατί όχι;)

 

Στην περίπτωση του προιγουμενου αυτοκινήτου που είχα (μάρκας ford) υπάρχουν καταστήματα που έχουν τα γνήσια ανταλλακτικά ford αλλά σε πολύ φτηνότερες τιμές σε σχέση με την ίδια την FORD.

 

Για αυτό και ρωτάω αν υπάρχουν τέτοια καταστήματα που να έχουν ανταλλακτικά vw

Όταν αναζητάς ανταλλακτικά μια προσέγγιση είναι η εξής :

Μπαίνεις σε on line catalogs των σοβαρών οίκων όπως : hella , valeo ,ate , pagid , continental , Mann κλπ.

Άλλωστε και η μαμά vw από εκεί προμηθεύεται.

Βρίσκεις τον κωδικό του ανταλλακτικού και στη συνέχεια το αναζητάς από κάποιο κατάστημα όπως αυτό

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα :

 

Ας πούμε για το δικό μου Golf V 1.4 FSI, BLN

 

Φίλτρο λαδιού MANN-FILTER - Κωδ.: HU 712/6 x - BOSCH - Κωδ.: 1 457 429 301

 

Φίλτρο αέρα MANN-FILTER - Κωδ.: C 3083

 

Φίλτρο βενζίνας MANN-FILTER – Κωδ.: WK 69

 

Φίλτρο καμπίνας MANN-FILTER – Κωδ.: CUK 2939 - BOSCH - Κωδ.: 1987432397

 

Μπουζί NGK ZFR6S-Q - BOSCH FGR6HQE0

 

Βαλβολίνη: VW G 052 512 A2 - FUCHS sintofluid fe sae 75W

 

Μπαταρία: VARTA D24 - BOSCH S4 002

 

Βίδα εκκένωσης κάρτερ SWAG - Κωδικός: 32915374

 

Ροδέλα τάπας λαδιού SWAG - Κωδικός: 99907215 , VAG ORIGINAL - Κωδικός: N0138492

 

Ιμάντας δυναμό:VAG 6Q0 260 849A , ΟΕΜ κωδικός:6PK1736

 

Αντιψυκτικό G12 Plus , VW TL 774 F

 

Υαλοκαθαριστήρες BOSCH - εμπρός Κωδ.: A 936 S , πίσω Κωδ.: A 330 H

 

Αυτά τα αναλώσιμα είναι γνήσια , απλώς δεν φέρουν το λογότυπο vw.

 

Και μόνο για το δικό μου για να εξηγούμαστε.

 

Θα φτιάξεις μια βάση δεδομένων , στην αρχή με τα βασικά , στη συνέχεια θα την εμπλουτίζεις διαρκώς.

 

Θα εκπλαγείς ευχάριστα με το πόσο φτηνότερα μπορείς να τα αγοράσεις.

 

Edited by geopro
Προσθήκες κειμένου
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν σαιτς ελληνικα με ανταλλακτικα που ταιριαζουν σε vw αλλα αν ειναι γνησια δεν ξερω αλλα ταιριαζουν απολυτα με τα γνησια και μιλαω γερμανικα οχι κινεζικα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, geopro said:

Όταν αναζητάς ανταλλακτικά μια προσέγγιση είναι η εξής :

Μπαίνεις σε on line catalogs των σοβαρών οίκων όπως : hella , valeo ,ate , pagid , continental , Mann κλπ.

Άλλωστε και η μαμά vw από εκεί προμηθεύεται.

Βρίσκεις τον κωδικό του ανταλλακτικού και στη συνέχεια το αναζητάς από κάποιο κατάστημα όπως αυτό

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα :

 

Ας πούμε για το δικό μου Golf V 1.4 FSI, BLN

 

Φίλτρο λαδιού MANN-FILTER - Κωδ.: HU 712/6 x - BOSCH - Κωδ.: 1 457 429 301

 

Φίλτρο αέρα MANN-FILTER - Κωδ.: C 3083

 

Φίλτρο βενζίνας MANN-FILTER – Κωδ.: WK 69

 

Φίλτρο καμπίνας MANN-FILTER – Κωδ.: CUK 2939 - BOSCH - Κωδ.: 1987432397

 

Μπουζί NGK ZFR6S-Q - BOSCH FGR6HQE0

 

Βαλβολίνη: VW G 052 512 A2 - FUCHS sintofluid fe sae 75W

 

Μπαταρία: VARTA D24 - BOSCH S4 002

 

Βίδα εκκένωσης κάρτερ SWAG - Κωδικός: 32915374

 

Ροδέλα τάπας λαδιού SWAG - Κωδικός: 99907215 , VAG ORIGINAL - Κωδικός: N0138492

 

Ιμάντας δυναμό:VAG 6Q0 260 849A , ΟΕΜ κωδικός:6PK1736

 

Αντιψυκτικό G12 Plus , VW TL 774 F

 

Υαλοκαθαριστήρες BOSCH - εμπρός Κωδ.: A 936 S , πίσω Κωδ.: A 330 H

 

Αυτά τα αναλώσιμα είναι γνήσια , απλώς δεν φέρουν το λογότυπο vw.

 

Και μόνο για το δικό μου για να εξηγούμαστε.

 

Θα φτιάξεις μια βάση δεδομένων , στην αρχή με τα βασικά , στη συνέχεια θα την εμπλουτίζεις διαρκώς.

 

Θα εκπλαγείς ευχάριστα με το πόσο φτηνότερα μπορείς να τα αγοράσεις.

 

το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι διπλα μου και απο κριτικες δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα σαν αξυπηρετηση. κανουν λαθη δηλαδη στις αποστολες των εμπορευματων τους. εχεις παρει απο εκει ποτε;

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Kostas Tranoulis said:

το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι διπλα μου και απο κριτικες δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα σαν αξυπηρετηση. κανουν λαθη δηλαδη στις αποστολες των εμπορευματων τους. εχεις παρει απο εκει ποτε;

Ναι , έχω αγοράσει πολλές φορές.

Φυσικά καί έχω αντιμετωπίσει λάθη όμως είμαι καί παρών κατά τήν παραλαβή και ενημερωμένος για νά τά αντιμετωπίσω .

Αν ξέρεις επακριβώς τόν κωδικό ανταλλακτικου και τόν ελεγξεις δέν έχεις νά φοβηθεις και πολλά.

Που νά δεις τους γερμανούς του AUTODOC πού παραγγέλνεις δίσκοπλακες ate καί αυτοί σού στέλνουν stark.

Εχω αγοράσει καί από αυτούς απλώς θέλει εναν συγκεκριμένο τρόπο η αγορά .

Edited by geopro
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω καποια στιγμη μιας και ειναι διπλα μου το μαγαζι. το προβλημα ειναι απλα οτι δεν εχει τις αποθηκες του εκει. απλα κανεις τις παραλαβες. ειναι αλλιως να τα βλεπεις σε φυσικο καταστημα πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα για ακόμα μια φορά :hi:

 

Σήμερα εντόπισα κατάστημα με ανταλλακτικά για VW καθώς και για όλο το Group vag.

 

Στο περιστέρι στην Θηβών 140 το Κατάστημα ονομάζεται ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ σας βάζω και τα τηλέφωνα.

ΤΗΛ 210 5742925 / 210 5751684 /210 4132886

 

 

Έπαθα την πλάκα μου έχει τα πάντα και όλα επώνυμα.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι τα μηχανάκια είχαν πάρει φωτιά με ανταλλακτικά και πέρα δώθε 

 

 

Αγόρασα 2L βαλβολίνες SWAG στα 19,98€ 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν , OMINUS said:

Καλημέρα για ακόμα μια φορά :hi:

Σήμερα εντόπισα κατάστημα με ανταλλακτικά για VW καθώς και για όλο το Group vag.

Στο περιστέρι στην Θηβών 140 το Κατάστημα ονομάζεται ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ σας βάζω και τα τηλέφωνα.

ΤΗΛ 210 5742925 / 210 5751684 /210 4132886

Αξιόλογο κατάστημα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , geopro said:

Αξιόλογο κατάστημα.

Έχεις ψωνίσει? 

 

εγώ να σου πω την αλήθεια έχω περάσει πάρα πολλές φορές από εκεί, αλλά δεν έτυχε ποτέ να αγοράσω κάτι.

 

Πρώτη φορά σήμερα πήγα.

 

Μου άφησε καλή εικόνα γιατί είδα ότι έχει τα πάντα.

 

 

Edited by OMINUS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα κατάστημα ανταλλακτικών VW και group vag.

 

Είναι στην Σπύρου Πατση 46.

 

Από εκεί να πω την αλήθεια είχα αγοράσει πριν από αρκετά χρόνια κάποια αναλώσιμα.

 

https://papadakisparts.gr/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψωνίσει και από αυτούς:

Volkswagengroup.gr

 

Δεν πήρα κάτι ακριβό, αλλά η εξυπηρέτηση ήταν άριστη...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.