Jump to content
NtinosAmalia

Μπερδεμένος κ αναποφασιστος

Recommended Posts

36 minutes ago, OMINUS said:

Κοίτα? 

 

Η Volvo φαίνεται πως έχει στα σχέδια της να κόψει το Diesel.

 

Με την τελευταία γενιά Diesel που θα παρουσιάσει 

 

Πηγή εδώ

 

https://www.in.gr/2019/03/13/auto/kalokairi-volvo-ypodexetai-tin-teleytaia-genia-diesel-kinitiron/amp/

καλα η βολβο αν θυμαμαι καλα ετοιμαζει αυτονομο αυτοκινητο. δεν θα εχει τιμονι και πεταλια. κατι καναπεδες για να ξαπλωνεις βλεποντας τηλεοραση πισω κτλ για να πηγαινει τελειως μονο του.

τα diesel εχουν τα θετικα μεχρι στιγμης οτι εχουν χαμηλα τελη και οτι μπαινουν στον δακτυλιο. μπορει απλα να κοψουν την κυκλοφορια στον δακτυλιο οπως στα παλαιοτερα αυτοκινητα. αλλα κανεις δεν μπορει να ξερει τι νομο θα βγαλουν σχετικα με την κυκλοφορια. πιο ευκολα θα περαστει το γονεας 1-2 παρα ο νομος για τα πετρελαια. γιατι αν τ απαγορευσουν γενικα στις πολεις μετα ολοι αυτοι που τα εχουν τι θα τα κανουν;; θα τα φανε;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , Kostas Tranoulis said:

μιλαω για γενικο κανονα! αν δεν βαλεις κατω τα οικονομικα να δεις ποσα δινεις συνολικα δεν ξερεις. δεν ειναι καραμελα! ειναι δεδομενο! οταν στο τιγκουαν ο φθηνοτερος βενζινοκηνητηρας ξεκιναει απο 27,680 ενω ο φθηνοτερος diesel ξεκιναει απο 31,900 (για την εκδοση r line που θελει ο φιλος) αν κανεις την πραξη η διαφορα ΞΕΚΙΝΑΕΙ απο 4,220 ευρω με το καλημερα.

αν εσυ το πηρες μολις 200 ευρω ακριβοτερο εισαι η εξαιρεση. ο χρονος αποσβεσης αυτων των 4220 ευρω με 10,000 τον χρονο αν τα βαλεις κατω οι βενζινες μπορει να σου ερθουν οικονομικοτερα. Το τι κινητηρα θελει ο καθενας να οδηγει σαν αισθηση ειναι υποκειμενικο και το αφηνω απ εξω. Σ αλλους αρεσει η βενζινη και σ αλλους ο τρακτερωτος ηχος του πετρελαιου. το καθε ενα εχει τα υπερ του και τα κατα του.

Γι αυτο θα επαναλαβω αυτο που ειπα. Για να δεις αν θα διαλεξεις βενζινη ή πετρελαιο πρεπει να δεις το συνολικο κοστος αγορας-σερβις-χρησης των κινητηρων και να δεις τι σε συμφερει οικονομικα.

Απο εκει και περα κοιτας τους λοιπους παραγοντες οπως οτι υπαρχουν βλεψεις καταργησης των diesel κτλ

τα βαζεις κατω και προς τα εκει που γερνει η ζυγαρια αγοραζεις.

Γενικα επειδη το εχεις τωρα τ αμαξι δεν ξερεις τι θα σου βγαλει ο diesel μεχρι να κλεισεις την 10ετια που λες. Σου ευχομαι τα καλυτερα εννοειται και να μην σου παθει ποτε τιποτα! Και οσο καλο καυσιμο και να βαζεις επειδη το diesel εχει τα θεματακια του οταν τ αμαξι καθεται και δεν κινηται δεν ειναι και το καλυτερο του...

Καλα αυτή η διαφορά στη τιμή μόνο στην Ελλάδα υπάρχει λόγο του νόμου με την φορολόγηση για πάνω από 20.000 αλλά ναι η διαφορά στο r-line είναι τεράστια 4.000 με λίγα χιλιόμετρα θες πάνω απο 8 χρόνια άστο γενικά όσο το ψάχνεις τρελαίνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν , Roksakis Krotafoss said:

Ναι το 1.6 έχω μέχρι στιγμής όλα καλά 28.000 χλμ έχει  σε έναν χρόνο!

Εύχομαι να είναι πάντα απροβληματιστο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Roksakis Krotafoss said:

Καλα αυτή η διαφορά στη τιμή μόνο στην Ελλάδα υπάρχει λόγο του νόμου με την φορολόγηση για πάνω από 20.000 αλλά ναι η διαφορά στο r-line είναι τεράστια 4.000 με λίγα χιλιόμετρα θες πάνω απο 8 χρόνια άστο γενικά όσο το ψάχνεις τρελαίνεσαι!

κοιτα. εχει καθαρα να κανει με τη χρηση. γι αυτο δεν υπαρχει κανονας. υπαρχει απλα ενα μοτιβο που πρεπει ν ακολουθησεις για να ξερεις τι σε συμφερει και τι οχι.

αν καποιον δεν τον νοιαζει το ποσο θα κοστισει γενικα αλλα θελει τον συγκεκριμενο κινητηρα οπως θελει την συγκεκριμενη εκδοση τοτε πασο. αλλα σ αυτη την περιπτωση δεν εχει νοημα η συζητηση. 

Link to comment
Share on other sites

Απλά το όλο θέμα είναι και λίγο ψυχολογικό δηλαδή αν έχεις ντίζελ και κάνεις πολλά χιλιόμετρα οκ βγάζει πρόβλημα αλλά λες οκ έκανα σωστή επιλογή όταν το αγόρασα γτ όντως έγραψα χλμ σκέψου να πάρεις ντίζελ και να κάνεις 10.000 χλμ και να βγάλει πρόβλημα θα σε τρώει μετά αυτό!και επίσης παίζει και ρόλο που κάνεις αυτά τα χλμ μέσα στη πόλη σε ταξίδια! φίλε άνοιξες άλυτο θέμα! θυμάμαι 3 μηνες πήγαινα στην αντιπροσωπεία και ρωτούσα τιε συμφέρει σε συνεργεία επίσης ρωτούσα ταξιτζήδες άσε έρευνα κανονική

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , Kostas Tranoulis said:

καλα η βολβο αν θυμαμαι καλα ετοιμαζει αυτονομο αυτοκινητο. δεν θα εχει τιμονι και πεταλια. κατι καναπεδες για να ξαπλωνεις βλεποντας τηλεοραση πισω κτλ για να πηγαινει τελειως μονο του.

τα diesel εχουν τα θετικα μεχρι στιγμης οτι εχουν χαμηλα τελη και οτι μπαινουν στον δακτυλιο. μπορει απλα να κοψουν την κυκλοφορια στον δακτυλιο οπως στα παλαιοτερα αυτοκινητα. αλλα κανεις δεν μπορει να ξερει τι νομο θα βγαλουν σχετικα με την κυκλοφορια. πιο ευκολα θα περαστει το γονεας 1-2 παρα ο νομος για τα πετρελαια. γιατι αν τ απαγορευσουν γενικα στις πολεις μετα ολοι αυτοι που τα εχουν τι θα τα κανουν;; θα τα φανε;

Σωστος

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , Roksakis Krotafoss said:

Καλα αυτή η διαφορά στη τιμή μόνο στην Ελλάδα υπάρχει λόγο του νόμου με την φορολόγηση για πάνω από 20.000 αλλά ναι η διαφορά στο r-line είναι τεράστια 4.000 με λίγα χιλιόμετρα θες πάνω απο 8 χρόνια άστο γενικά όσο το ψάχνεις τρελαίνεσαι!

Παιδιά η διαφορά ανάμεσα στο r line βενζίνη κ r line πετρέλαιο είναι 170 ευρώ πιο ακριβό τι πετρέλαιο.αρα δεν μιλάμε για διάφορα χρηματική

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , Roksakis Krotafoss said:

Απλά το όλο θέμα είναι και λίγο ψυχολογικό δηλαδή αν έχεις ντίζελ και κάνεις πολλά χιλιόμετρα οκ βγάζει πρόβλημα αλλά λες οκ έκανα σωστή επιλογή όταν το αγόρασα γτ όντως έγραψα χλμ σκέψου να πάρεις ντίζελ και να κάνεις 10.000 χλμ και να βγάλει πρόβλημα θα σε τρώει μετά αυτό!και επίσης παίζει και ρόλο που κάνεις αυτά τα χλμ μέσα στη πόλη σε ταξίδια! φίλε άνοιξες άλυτο θέμα! θυμάμαι 3 μηνες πήγαινα στην αντιπροσωπεία και ρωτούσα τιε συμφέρει σε συνεργεία επίσης ρωτούσα ταξιτζήδες άσε έρευνα κανονική

Ακριβώς έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, NtinosAmalia said:

Παιδιά η διαφορά ανάμεσα στο r line βενζίνη κ r line πετρέλαιο είναι 170 ευρώ πιο ακριβό τι πετρέλαιο.αρα δεν μιλάμε για διάφορα χρηματική

οχι φιλε μου. ο διλητρος βενιζοκινητηρας με τα 190 αλογα σε σχεση με τον κατωτερο με 1,6 και 115 αλογα εχουν αυτη τη χρηματικη διαφορα. δεν ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά μιλάμε για πετρέλαιο ή βενζινη.;αυτή είναι η ουσία.οσο αναφορά την χρηματική διαφορά είναι μηδαμινή μεταξύ των δύο αυτοκινητων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kostas Tranoulis said:

οχι φιλε μου. ο διλητρος βενιζοκινητηρας με τα 190 αλογα σε σχεση με τον κατωτερο με 1,6 και 115 αλογα εχουν αυτη τη χρηματικη διαφορα. δεν ειναι το ιδιο.

109965725_Screenshot_2019-03-14.thumb.png.ba850065d668e6c14ec3a06e3e33f70a.png

Link to comment
Share on other sites

και δεν ειναι μονο η αγορα και το καυσιμο. ειναι και η φορολογια. αλλο τα 2000 κυβικα και αλλο τα 1500. δεν ειναι μονο ο φορος πολυτελειας αλλα ειναι και τα τεκμηρια κτλ... τεσπα ξεφευγει πολυ το θεμα και δεν εχει νοημα. 

πρεπει ξεκαθαρα απο τον καθε ενα υποψηφιο αγοραστη να τα βαλει κατω και να δει τι δινει και τι παιρνει με τα λεφτα που εχει. να δει τι τον συμφερει και να αγορασει. δεν ειναι τοσο απλο για να δωσει καποιος απο εδω λυση απο γνωμη που εχει για τ αυτοκινητα γενικος. μιλαμε για 30 με 40 χιλιαρικα αμαξι. δεν μιλαμε για στραγαλια

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , Kostas Tranoulis said:

οχι φιλε μου. ο διλητρος βενιζοκινητηρας με τα 190 αλογα σε σχεση με τον κατωτερο με 1,6 και 115 αλογα εχουν αυτη τη χρηματικη διαφορα. δεν ειναι το ιδιο.

31300 περίπου μου είπε η αντιπροσωπεία για r line βενζίνη 1.5 και 31500 περίπου για r line πετρέλαιο 1.6.ετσι μου είπαν έτσι λέω.δεν ξέρω τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, NtinosAmalia said:

31300 περίπου μου είπε η αντιπροσωπεία για r line βενζίνη 1.5 και 31500 περίπου για r line πετρέλαιο 1.6.ετσι μου είπαν έτσι λέω.δεν ξέρω τι να πω.

αν σου το ειπαν αυτο πες τους να μπουν στην σελιδα τους πρωτα και μετα να σου κανουν ξανα προσφορα :lol:

εκτος και αν μιλουσες για ετοιμοπαραδοτο. εκει με τα εξτρα που εχει σαν χρωματα ζαντες κτλ αλλαζει η τιμη.

δλδ απο 27680 να παει στα 31300 σιγουρα ειχε πραγματα επανω που το αλλο δεν ειχε

Edited by Kostas Tranoulis
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kostas Tranoulis said:

αν σου το ειπαν αυτο πες τους να μπουν στην σελιδα τους πρωτα και μετα να σου κανουν ξανα προσφορα :lol:

Δίκαιο έχει ο Ντίνος φίλε μπήκα και εγώ και είδα 31.650 το 1.5 150 άλογα act evo kai 31.900 to 1.6tdi  r-line

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Roksakis Krotafoss said:

Δίκαιο έχει ο Ντίνος φίλε μπήκα και εγώ και είδα 31.650 το 1.5 150 άλογα act evo kai 31.900 to 1.6tdi  r-line

μα τωρα ειμαι στην σελιδα τους και ανεβασα και φωτο.

τωρα ειδα την διαφορα σ αυτο που λεμε. εγω μιλαω για την οικονομικοτερη τους με τα 130 αλογα. οχι με τα 150

Edited by Kostas Tranoulis
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Kostas Tranoulis said:

μα τωρα ειμαι στην σελιδα τους και ανεβασα και φωτο.

Ο φίλος κοιτάει τα r-line όμως το r-line στη φωτό σου είναι το δεύτερο που λέει ότι καίει 6.2 λίτρα το πρώτο είναι η έκδοση advance!to tdi r-line 1.6 31.900 exei

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Roksakis Krotafoss said:

Ο φίλος κοιτάει τα r-line όμως το r-line στη φωτό σου είναι το δεύτερο που λέει ότι καίει 6.2 λίτρα το πρώτο είναι η έκδοση advance!to tdi r-line 1.6 31.900 exei

ναι ανεβασα 2 φωτο γιατι στην μια μου το εκοψε το πρωτο. τεσπα. γενικα ισχυει το εξης, η αλογα θα εχεις η οικονομια στην οδηγηση. δυστυχως δεν γινονται και τα 2 μαζι

γιατι αν μιλαμε για το τι συμφερει οικονομικα δεν μπορουμε να λεμε για το απλο το diesel με το τουμπανιασμενο βενζινοκινητο...

 

Link to comment
Share on other sites

Κύριο μην ξεχνάτε και τον παράγοντα ζάντα.

 

Η τιμές που λέτε για την κατανάλωση, με τη διάσταση ζάντας είναι?? 

 

Γιατί ο φίλος λέει κάτι για 19αρες.

 

Με τέτοια διάσταση δεν πρόκειται να δει τα νούμερα που λέτε.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Γιατί και εγώ που είχα diesel , το αμάξι ήταν 1600αρι με 115hp.

Με 6αρι κιβώτιο και cruise control.

 

Ήταν το ford cmax MK2 , σε όγκο και μέγεθος θα έλεγα ότι ήταν στης διάστασης του tiguan.

 

Εμένα η ford έδινε καταναλώσεις στης οποίες το αμάξι στα 2 χρόνια δεν της έβγαζε ούτε για αστείο..

 

Η έδινε κατανάλωση εκτός πόλης για το αμάξι μου 4L/100 και εγώ έβγαζα πάνω από 6,5 έως και 7L/100

 

Στα χαρτιά όλη καλά τα λένε, αλλά η πραγματικότητα είναι που κάνει την Διαφορά . 

 

Στο θέμα τον diesel της VW δεν μπορώ να πάρω θέση...

 

Αλλά στο TSI 1400αρι με 122hp. 

 

Τα νούμερα που δίνει στο βιβλίο , εκεί τα βγάζω πράγματι..

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, NtinosAmalia said:

Δεν θα πήγαινα σε 2000 γιατί οι ανάγκες οι οικονομικές είναι αρκετές.για το λόγο αυτό είμαι ανάμεσα σε 1.5 βενζίνη κ 1.6 πετρέλαιο.αν δεν μου έλεγαν ότι καίει αρκετά η βενζίνη με τιμές που δεν ανταποκρίνονται στις μετρήσεις της εταιρείας θα έπαιρνα βενζίνη όπως κ είχα.αλλα με φρενάρει η κατανάλωση που μου είπαν.11-12 κ κάποιες περιπτώσεις και 13..μιλάω για το r line βενζίνη χειροκίνητο που το χειμώνα φίλος.βεβαια είναι καινούργιο ακόμη 1600χιλιομετρα έχει.

Αυτές οι καταναλώσεις που σου είπαν είναι σίγουρα εντός πόλης, που εκεί το πράγμα παίζει πολύ ανάλογα σε τι κίνηση πέφτει ο καθένας. Αν κάθε πρωί πέφτεις σε μποτιλιάρισμα δεν μου κάνει εντύπωση το νούμερο. Ενδεικτικά για να καταλάβεις, εγώ με βενζίνη 2λιτρο (βελτιωμένο) έχω δει εκτός πόλης 8 με 8,5 με μέση ταχύτητα 120-130 με 4 άτομα, αποσκευές και κλιματισμό (καλοκαίρι). Ναι μεν πιό ελαφρύ από το tiguan αλλά σου βάζω 4 άτομα μέσα. Εντός πόλης αλλά σε ώρες χωρίς κίνηση π.χ. αργά τη νύχτα που θα βγω να το πατήσω και λίγο, μαζί και με νορμάλ οδήγηση, μαζί και με φανάρια, εδώ δικάβαλος και εννοείται χωρίς αποσκευές αλλά κατά τ' άλλα πλήρως ντυμένο αμάξι, 9 με 10 ανάλογα πόσο βαρύ θα είναι το δεξί πόδι. Εντός πόλης όπως προηγουμένως αλλά σε πολύ κίνηση, έχω δει μέχρι 14, σπάνια βέβαια γιατί δεν το έχω για καθημερινό. Το tiguan σίγουρα θα πρέπει να είναι χαμηλότερα, ίσως όχι πολύ λόγω βάρους, αλλά χαμηλότερα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαι κατοχος ενος τιγρη 1,5 150 μουλαρια!κι εγω ειχα αυτο το διλλημα πετρελαιο η βενζινη!

Για εμενα ειναι καθαρα θεμα δικο σου.Τα χιλιομετρα που κανεις η καταναλωση η χρηση του αυτοκινητου και την τσεπη σου!

αν δεν κανεις χιλιομετρα δεν χρειαζεσαι πετρελαιο διοτι η αποσβεση θα σου παρει πολλα χρονια και το λεω αυτο διοτι ο νεος κινητηρα 1.5 με το συστημα ACT δλδ με ενεργοποιηση 2 κυλιδρων για οικονομια  καιει ενα παραδειγμα δικο μου με 92 χιλιομετρα πιλοτο 6η 4,0λτχ με 2 κυλινδρους οικονομια στο φουλ.

μεσα στην πολη σε κινηση εχω δει και 10 καταναλλωση.

Η χρηση του αυτοκινητου αν καθεται στο παρκιν και βολταρεις με  αλλο οχημα το πετρελαιο αχρηστο και θα σου βγαλει ζημιες σε καταλλητη απο το καθισιο.

η βενζινη δεν εχει τετοιο θεμα με το καθισιο.

Η τσεπη για εμενα πχ αυτο που εχετε παθει σχεδον ολοι με το να αγοραζετε το ρλινε λευκο γαλα σχεδον γυμνο με 31.000 αντι να φορτωσετε το αμαξι με εξτρα η να παρετε πχ αντι για το 1,5 150 που ειναι πολυ δυνατο να παρεις το 1,5 130 αλογα για να εχεις πακετο ρ το θεωρω ασκοπο.Γνωμη μου παντα και αυτο εκανα κιολλας στα 32.237 πηρα το 150 advance extra

  1. Active Info Display - Πλήρως ψηφιακός και διαδραστικός πίνακας οργάνων (οθόνη TFT 10,3'')
  2. tungsten χρωμα
  3. αναδιπλομενους καθρεπτες
  4. Πακέτο Park Assist
ελπιζω να βοηθησα.Παντως οτι και να παρεις ο τιγρης ειναι τρομερος και δεν θα το μετανιωσεις!!

93f2d47e0c8dfe4fb77c607ee5817258.jpgd47a32386f386648d369eed61b7ebfb0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.