Jump to content
NtinosAmalia

Μπερδεμένος κ αναποφασιστος

Recommended Posts

Guest TRiBaL_23
3 hours ago , DarkX said:

Αυτές οι καταναλώσεις που σου είπαν είναι σίγουρα εντός πόλης, που εκεί το πράγμα παίζει πολύ ανάλογα σε τι κίνηση πέφτει ο καθένας. Αν κάθε πρωί πέφτεις σε μποτιλιάρισμα δεν μου κάνει εντύπωση το νούμερο. Ενδεικτικά για να καταλάβεις, εγώ με βενζίνη 2λιτρο (βελτιωμένο) έχω δει εκτός πόλης 8 με 8,5 με μέση ταχύτητα 120-130 με 4 άτομα, αποσκευές και κλιματισμό (καλοκαίρι). Ναι μεν πιό ελαφρύ από το tiguan αλλά σου βάζω 4 άτομα μέσα. Εντός πόλης αλλά σε ώρες χωρίς κίνηση π.χ. αργά τη νύχτα που θα βγω να το πατήσω και λίγο, μαζί και με νορμάλ οδήγηση, μαζί και με φανάρια, εδώ δικάβαλος και εννοείται χωρίς αποσκευές αλλά κατά τ' άλλα πλήρως ντυμένο αμάξι, 9 με 10 ανάλογα πόσο βαρύ θα είναι το δεξί πόδι. Εντός πόλης όπως προηγουμένως αλλά σε πολύ κίνηση, έχω δει μέχρι 14, σπάνια βέβαια γιατί δεν το έχω για καθημερινό. Το tiguan σίγουρα θα πρέπει να είναι χαμηλότερα, ίσως όχι πολύ λόγω βάρους, αλλά χαμηλότερα.

Καλά 9-10 με πατηματάκια και βελτιωμένο δεν βλέπεις με την καμία. Εδω δεν βλέπω εγω με 6άρι μαμά...

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι το πρόγραμμα σου κάνει το μείγμα φτωχότερο και αυτό έχει αντίκτυπο στην κατανάλωση σε κατάσταση cruising, γι΄αυτό το ανέφερα σε παρένθεση. Πάνω στο πάτημα φυσικά τερματίζει η κατανάλωση, αλλά ο μέσος όρος του session (η επιλογή 1 στο mfd) είναι όσο σου είπα. Εννοείται ότι δεν είμαι με το πόδι στο πάτωμα επί μιάμιση ώρα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , DarkX said:

Αυτές οι καταναλώσεις που σου είπαν είναι σίγουρα εντός πόλης, που εκεί το πράγμα παίζει πολύ ανάλογα σε τι κίνηση πέφτει ο καθένας. Αν κάθε πρωί πέφτεις σε μποτιλιάρισμα δεν μου κάνει εντύπωση το νούμερο. Ενδεικτικά για να καταλάβεις, εγώ με βενζίνη 2λιτρο (βελτιωμένο) έχω δει εκτός πόλης 8 με 8,5 με μέση ταχύτητα 120-130 με 4 άτομα, αποσκευές και κλιματισμό (καλοκαίρι). Ναι μεν πιό ελαφρύ από το tiguan αλλά σου βάζω 4 άτομα μέσα. Εντός πόλης αλλά σε ώρες χωρίς κίνηση π.χ. αργά τη νύχτα που θα βγω να το πατήσω και λίγο, μαζί και με νορμάλ οδήγηση, μαζί και με φανάρια, εδώ δικάβαλος και εννοείται χωρίς αποσκευές αλλά κατά τ' άλλα πλήρως ντυμένο αμάξι, 9 με 10 ανάλογα πόσο βαρύ θα είναι το δεξί πόδι. Εντός πόλης όπως προηγουμένως αλλά σε πολύ κίνηση, έχω δει μέχρι 14, σπάνια βέβαια γιατί δεν το έχω για καθημερινό. Το tiguan σίγουρα θα πρέπει να είναι χαμηλότερα, ίσως όχι πολύ λόγω βάρους, αλλά χαμηλότερα.

Μου μίλησε για ταξίδι 200χλμ σε εθνικη σταθερή ταχύτητα 120-130.το r line 1.5 150 έκαιγε τόσο μου είπε.ισως είναι καινούργιο κ έχει τέτοιες καταναλώσεις.αλλα ας μην ξεχνάμε ότι το r line βγαίνει μόνο με 19αρα ζάντα κ είναι ένα μεγάλο θέμα αυτό.παντως το πετρέλαιο απλό όχι  το r line που πηρα με 17αρα είχε καταναλώσει 6 με 7 .

Link to comment
Share on other sites

1163025451_1.5150con.JPG.143ae2e7237925488b464567b4dc0ea0.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , nikdev said:

1163025451_1.5150con.JPG.143ae2e7237925488b464567b4dc0ea0.JPG

Καλημέρα φίλε μου.εχεις το τιγκουαν 1.5 150 r line;τι μοντέλο;οι καταναλώσεις που παρεθεσες είναι δικές σου ή του κατασκευαστή;

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, NtinosAmalia said:

Μου μίλησε για ταξίδι 200χλμ σε εθνικη σταθερή ταχύτητα 120-130.το r line 1.5 150 έκαιγε τόσο μου είπε.ισως είναι καινούργιο κ έχει τέτοιες καταναλώσεις.αλλα ας μην ξεχνάμε ότι το r line βγαίνει μόνο με 19αρα ζάντα κ είναι ένα μεγάλο θέμα αυτό.παντως το πετρέλαιο απλό όχι  το r line που πηρα με 17αρα είχε καταναλώσει 6 με 7 .

Καλά και γω 18άρες φοράω μη νομίζεις ότι έχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση από 19άρες, μιλάω για το μοτέρ μου. Φίλε είναι υπερβολικό το 12-13 για cruising 120-130, μήπως το πηγαίνει με 3η; :p Με τέτοιες καταναλώσεις από 15άρι μοτέρ περαστικά στον φίλο σου δηλαδή, αλήθεια στο λέω.

 

Ψάχνοντας λίγο στα albums στον server μου βρήκα μία φωτό που είχα ανεβάσει το 2011 η οποία δείχνει την μέση κατανάλωση σε ταξίδι μετά από 467 χλμ. Την είχα βγάλει την πρώτη χρονιά που είχα το πρόγραμμα όπου μου είχε κάνει εντύπωση η κατανάλωση, με μέση ταχύτητα 120-130, 4 άτομα και αποσκευές, με μία διόρθωση μόνο για να μην λέω ανακρίβειες, δεν ήταν καλοκαίρι αλλά τέλη Απριλίου.

 

darkxed30dsg-consu-hway-fullweight2.jpg

 

Δεν έχω πιό πρόσφατη φωτό αλλά όποτε ξαναμπώ στο αμάξι θα προσπαθήσω να θυμηθώ να βγάλω μία. Από τότε μέχρι σήμερα που η βελτίωση έχει προχωρήσει αρκετά, στο ταξίδι δεν έχω παρατηρήσει διαφορά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2019 at 6:33 ΜΜ, Γιαννης Βιστακης said:

καλησπερα ειμαι κατοχος ενος τιγρη 1,5 150 μουλαρια!κι εγω ειχα αυτο το διλλημα πετρελαιο η βενζινη!

Για εμενα ειναι καθαρα θεμα δικο σου.Τα χιλιομετρα που κανεις η καταναλωση η χρηση του αυτοκινητου και την τσεπη σου!

αν δεν κανεις χιλιομετρα δεν χρειαζεσαι πετρελαιο διοτι η αποσβεση θα σου παρει πολλα χρονια και το λεω αυτο διοτι ο νεος κινητηρα 1.5 με το συστημα ACT δλδ με ενεργοποιηση 2 κυλιδρων για οικονομια  καιει ενα παραδειγμα δικο μου με 92 χιλιομετρα πιλοτο 6η 4,0λτχ με 2 κυλινδρους οικονομια στο φουλ.

μεσα στην πολη σε κινηση εχω δει και 10 καταναλλωση.

Η χρηση του αυτοκινητου αν καθεται στο παρκιν και βολταρεις με  αλλο οχημα το πετρελαιο αχρηστο και θα σου βγαλει ζημιες σε καταλλητη απο το καθισιο.

η βενζινη δεν εχει τετοιο θεμα με το καθισιο.

Η τσεπη για εμενα πχ αυτο που εχετε παθει σχεδον ολοι με το να αγοραζετε το ρλινε λευκο γαλα σχεδον γυμνο με 31.000 αντι να φορτωσετε το αμαξι με εξτρα η να παρετε πχ αντι για το 1,5 150 που ειναι πολυ δυνατο να παρεις το 1,5 130 αλογα για να εχεις πακετο ρ το θεωρω ασκοπο.Γνωμη μου παντα και αυτο εκανα κιολλας στα 32.237 πηρα το 150 advance extra

 

  1. Active Info Display - Πλήρως ψηφιακός και διαδραστικός πίνακας οργάνων (οθόνη TFT 10,3'')
  2. tungsten χρωμα
  3. αναδιπλομενους καθρεπτες
  4. Πακέτο Park Assist

ελπιζω να βοηθησα.Παντως οτι και να παρεις ο τιγρης ειναι τρομερος και δεν θα το μετανιωσεις!!

93f2d47e0c8dfe4fb77c607ee5817258.jpgd47a32386f386648d369eed61b7ebfb0.jpg

Καλημέρα φίλε μου.να σε ρωτήσω.τι μοντέλο είναι το αυτοκίνητο κ ποιο μήνα;εγώ αυτό που πήρα τεστ δεν ήταν το καντράν έτσι μέσα.εκανε κανενα facelift;άλλαξες οθόνη στο ραδιόφωνο;

Edited by NtinosAmalia
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , NtinosAmalia said:

Καλημέρα φίλε μου.να σε ρωτήσω.τι μοντέλο είναι το αυτοκίνητο κ ποιο μήνα;εγώ αυτό που πήρα τεστ δεν ήταν το καντράν έτσι μέσα.εκανε κανενα facelift;έχεις βάλει άλλη οθόνη;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.να σε ρωτήσω.τι μοντέλο είναι το αυτοκίνητο κ ποιο μήνα;εγώ αυτό που πήρα τεστ δεν ήταν το καντράν έτσι μέσα.εκανε κανενα facelift;άλλαξες οθόνη στο ραδιόφωνο;

Γεια σου φίλε το αμάξι είναι 15/01/19 ταξινόμησης 1,5 150 hp .το καντράν είναι στα έξτρα που έβαλα facelift δεν έχει κάνει κάτι νομίζω το ράδιο είναι το εργοστασιακό!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω κατα ποσό μπορω να βοηθησω γιατί εχω κανει μονο 500km!!κατοχος 1.5 130ps Rline+πανοραμική οροφή, το λεω γιατί επηρεάζει το βάρος.

εντός πόλης μέχρι στιγμής 8-9λιτρα μέση!(σε σταματά ξεκινά με πολυ κίνηση εχω δει και 10)

Εκτος πόλης εχει πέσει στα 7 μέση με ταχύτητες μέχρι 140 με acc!

(διαδρομές σχετικά μικρές μέχρι 60km)

μεχρι στιγμής δε εχω δει πιο κάτω απο 7 διότι δε εχω κανει κάποιο μεγαλο ταξίδι στο τελος του μηνα που ετοιμαζομαι να κανω καμία 1000km θα μπορω να σας πω πιο σίγουρα!

 

18085F78-F782-4EA0-8106-7178CD2E0287.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτά μάλιστα είναι λογικά νούμερα, βεβαίως και το βάρος παίζει ρόλο. Δεν έχει και πολύ νόημα να γράψω κι άλλα, μιας όμως και είπα παραπάνω ότι θα έβγαζα κι άλλη μία αν το θυμόμουν, ορίστε μερικές χθεσινοβραδυνές που βγήκαμε για πατήματα. Πολύς κόσμος στο γνωστό στέκι στα νότια btw.

 

Εδώ είναι για το συγκεκριμένο session. Και όχι δεν έκανα 173 χιλιόμετρα βόλτα :lol:

Να σημειώσω ότι ήταν 10 νταν αλλα μπήκαμε χθες βράδυ σε 2 McDrive. Άνευ ουσίας το 0.2 απλά το αναφέρω.

 

darkxed30dsg-consu-city-spirited.jpg

 

Παρακάτω έχουμε την συνολική μέση κατανάλωση που αφορά τις τελευταίες 28 ώρες και 55 λεπτά λειτουργίας. Αυτό το νούμερο είναι πάντα υψηλότερο όπως εύκολα καταλαβαίνει κανείς, καθώς μέσα σε αυτό έχει και ένα ποσοστό μέσα σε σχετική κίνηση. Όχι μεγάλο ποσοστό, γιατί δεν είναι καθημερινό το αμάξι όπως έχω ξαναπεί, αλλά δεν είναι όλες οι ώρες αργά τη νύχτα. Ωστόσο όλες αυτές οι ώρες είναι εντός πόλης καθώς τελευταίο ταξίδι έκανε το καλοκαίρι και από τότε έχει γίνει reset ο μετρητής 2 που αφορά συνολική μέση (κάνει reset μετά από 100 ώρες).

 

darkxed30dsg-consu-city-average1.jpg

 

darkxed30dsg-consu-city-average2.jpg

 

Αυτά από 2λιτρο TFSI ~390 άλογα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , DarkX said:

Αυτά μάλιστα είναι λογικά νούμερα, βεβαίως και το βάρος παίζει ρόλο. Δεν έχει και πολύ νόημα να γράψω κι άλλα, μιας όμως και είπα παραπάνω ότι θα έβγαζα κι άλλη μία αν το θυμόμουν, ορίστε μερικές χθεσινοβραδυνές που βγήκαμε για πατήματα. Πολύς κόσμος στο γνωστό στέκι στα νότια btw.

 

Εδώ είναι για το συγκεκριμένο session. Και όχι δεν έκανα 173 χιλιόμετρα βόλτα :lol:

Να σημειώσω ότι ήταν 10 νταν αλλα μπήκαμε χθες βράδυ σε 2 McDrive. Άνευ ουσίας το 0.2 απλά το αναφέρω.

 

darkxed30dsg-consu-city-spirited.jpg

 

Παρακάτω έχουμε την συνολική μέση κατανάλωση που αφορά τις τελευταίες 28 ώρες και 55 λεπτά λειτουργίας. Αυτό το νούμερο είναι πάντα υψηλότερο όπως εύκολα καταλαβαίνει κανείς, καθώς μέσα σε αυτό έχει και ένα ποσοστό μέσα σε σχετική κίνηση. Όχι μεγάλο ποσοστό, γιατί δεν είναι καθημερινό το αμάξι όπως έχω ξαναπεί, αλλά δεν είναι όλες οι ώρες αργά τη νύχτα. Ωστόσο όλες αυτές οι ώρες είναι εντός πόλης καθώς τελευταίο ταξίδι έκανε το καλοκαίρι και από τότε έχει γίνει reset ο μετρητής 2 που αφορά συνολική μέση (κάνει reset μετά από 100 ώρες).

 

darkxed30dsg-consu-city-average1.jpg

 

darkxed30dsg-consu-city-average2.jpg

 

Αυτά από 2λιτρο TFSI ~390 άλογα.

Κατά την άποψη μου , μια χαρά σε βρίσκω :ahappy:

 

Εκτός πόλης πόσο βγάζεις αν επιτρέπετε.? Γιατί εσένα είναι και αυτόματο,  γενικά αν δεν κάνω λάθος τα αυτόματα είναι λίγο παραπάνω από τα χειροκίνητα στην κατανάλωση 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το δικό μου σε ταξίδι που έκανα πρόσφατα Έδεσσα - Αθήνα  525 χιλιόμετρα ταξίδι .

 

Έκαψα τόσο 

 

pasattrip.jpg.6b8bd664e0c6863284bc390e39362d52.thumb.jpg.d7b8e70ce6976d5cb46d980f4cd06fbb.jpg

 

Χωρίς cruise control τότε,  (Το αμάξι δεν είχε )

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Γιαννης Βιστακης said:

Γεια σου φίλε το αμάξι είναι 15/01/19 ταξινόμησης 1,5 150 hp .το καντράν είναι στα έξτρα που έβαλα facelift δεν έχει κάνει κάτι νομίζω το ράδιο είναι το εργοστασιακό!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τι χρήματα παραπάνω έκανε το καντράν;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Koronas said:

Δε ξερω κατα ποσό μπορω να βοηθησω γιατί εχω κανει μονο 500km!!κατοχος 1.5 130ps Rline+πανοραμική οροφή, το λεω γιατί επηρεάζει το βάρος.

εντός πόλης μέχρι στιγμής 8-9λιτρα μέση!(σε σταματά ξεκινά με πολυ κίνηση εχω δει και 10)

Εκτος πόλης εχει πέσει στα 7 μέση με ταχύτητες μέχρι 140 με acc!

(διαδρομές σχετικά μικρές μέχρι 60km)

μεχρι στιγμής δε εχω δει πιο κάτω απο 7 διότι δε εχω κανει κάποιο μεγαλο ταξίδι στο τελος του μηνα που ετοιμαζομαι να κανω καμία 1000km θα μπορω να σας πω πιο σίγουρα!

 

18085F78-F782-4EA0-8106-7178CD2E0287.jpeg

Περιμένουμε εντυπώσεις κ τιμές....ευχαριστούμε πάντως.καλοταξιδο κ απροβληματιστο ευχομαι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός είναι εκεί κοντά στη φωτό που πόσταρα λίγο παραπάνω το 8.3 με μέση ταχύτητα 120-130, απλά εκείνο ήταν με 4 άτομα και γεμάτο πορτ μπαγκαζ. Το αμάξι βγαίνει εκτός πόλης μόνο για ταξίδια και κυρίως Πάσχα και καλοκαίρι, οπότε το πορτ μπαγκαζ πάντα θα είναι γεμάτο και φυσικά θα είμαστε τουλάχιστον 2 άτομα. Τώρα τι διαφορά ακριβώς έχουν τα μείον 2 άτομα δηλαδή πες 150 κιλά, δεν το ξέρω γιατί δεν κοιτάζω ποτέ καταναλώσεις, τόσα χρόνια που έχουν περάσει έχει πάψει να με νοιάζει. Να πούμε 8 με 8,1; Θα πρέπει να θυμηθώ να βγάλω άλλη μία στις επόμενες διακοπές 2κάβαλος. :lol:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν , DarkX said:

Αυτά μάλιστα είναι λογικά νούμερα, βεβαίως και το βάρος παίζει ρόλο. Δεν έχει και πολύ νόημα να γράψω κι άλλα, μιας όμως και είπα παραπάνω ότι θα έβγαζα κι άλλη μία αν το θυμόμουν, ορίστε μερικές χθεσινοβραδυνές που βγήκαμε για πατήματα. Πολύς κόσμος στο γνωστό στέκι στα νότια btw.

 

Εδώ είναι για το συγκεκριμένο session. Και όχι δεν έκανα 173 χιλιόμετρα βόλτα :lol:

Να σημειώσω ότι ήταν 10 νταν αλλα μπήκαμε χθες βράδυ σε 2 McDrive. Άνευ ουσίας το 0.2 απλά το αναφέρω.

 

darkxed30dsg-consu-city-spirited.jpg

 

Παρακάτω έχουμε την συνολική μέση κατανάλωση που αφορά τις τελευταίες 28 ώρες και 55 λεπτά λειτουργίας. Αυτό το νούμερο είναι πάντα υψηλότερο όπως εύκολα καταλαβαίνει κανείς, καθώς μέσα σε αυτό έχει και ένα ποσοστό μέσα σε σχετική κίνηση. Όχι μεγάλο ποσοστό, γιατί δεν είναι καθημερινό το αμάξι όπως έχω ξαναπεί, αλλά δεν είναι όλες οι ώρες αργά τη νύχτα. Ωστόσο όλες αυτές οι ώρες είναι εντός πόλης καθώς τελευταίο ταξίδι έκανε το καλοκαίρι και από τότε έχει γίνει reset ο μετρητής 2 που αφορά συνολική μέση (κάνει reset μετά από 100 ώρες).

 

darkxed30dsg-consu-city-average1.jpg

 

darkxed30dsg-consu-city-average2.jpg

 

Αυτά από 2λιτρο TFSI ~390 άλογα.

Από δίλιτρο κ τόσα άλογα μια χαρά κατανάλωση νομίζω.ας μιλήσουν κ πιο ειδικοί από μένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , DarkX said:

Εκτός είναι εκεί κοντά στη φωτό που πόσταρα λίγο παραπάνω το 8.3 με μέση ταχύτητα 120-130, απλά εκείνο ήταν με 4 άτομα και γεμάτο πορτ μπαγκαζ. Το αμάξι βγαίνει εκτός πόλης μόνο για ταξίδια και κυρίως Πάσχα και καλοκαίρι, οπότε το πορτ μπαγκαζ πάντα θα είναι γεμάτο και φυσικά θα είμαστε τουλάχιστον 2 άτομα. Τώρα τι διαφορά ακριβώς έχουν τα μείον 2 άτομα δηλαδή πες 150 κιλά, δεν το ξέρω γιατί δεν κοιτάζω ποτέ καταναλώσεις, τόσα χρόνια που έχουν περάσει έχει πάψει να με νοιάζει. Να πούμε 8 με 8,1; Θα πρέπει να θυμηθώ να βγάλω άλλη μία στις επόμενες διακοπές 2κάβαλος. :lol:

Για 2000 κυβικά και τόσα άλογα μια χαρά είσαι.

 

Δεν είναι  πάντοτε κανόνας,  ότι αν έχεις αμάξι 2000 κυβικά ότι θα καίει τα μαλλιά της κεφαλής του.:ahappy:

 

Ξέρω περιπτώσεις που είχαν αμάξι 1800cc και έκαιγε παραπάνω και από 2000cc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους. Πάντως γενικά εκτός πόλης οι διαφορές με τους μικρότερους κινητήρες είναι μικρές. Εκεί που φαίνεται η διαφορά είναι σε συνθήκες κίνησης. Αν όμως μπορείς να γλιτώνεις κατά ένα ποσοστό την κίνηση, με χρήση περιφερειακών οδών όπως π.χ. τον περιφερειακό Θεσ/νίκης ή την αττική οδό (αν και εδώ πληρώνεις), τότε το κόστος βενζίνης είναι ελάχιστα μεγαλύτερο.

 

Πες μου λίγο για τη φωτό που έβαλες, επειδή δεν βλέπω κατανάλωση, τι ρεζερβουάρ έχεις για να υπολογίσω.

 

Φίλε Ντίνο συγγνώμη αν σου χαλάω το θέμα, η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι η κατάλληλη βοήθεια καθώς έχω εντελώς άλλο μοτέρ και αμάξι. Ξεκίνησα να γράφω απλά για να εξηγήσω ότι οι καταναλώσεις του 1.5 έστω και στη βαρύτερη καρότσα του tiguan, δεν μπορεί να είναι τόσο ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν , DarkX said:

Ισχύει, έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους. Πάντως γενικά εκτός πόλης οι διαφορές με τους μικρότερους κινητήρες είναι μικρές. Εκεί που φαίνεται η διαφορά είναι σε συνθήκες κίνησης. Αν όμως μπορείς να γλιτώνεις κατά ένα ποσοστό την κίνηση, με χρήση περιφερειακών οδών όπως π.χ. τον περιφερειακό Θεσ/νίκης ή την αττική οδό (αν και εδώ πληρώνεις), τότε το κόστος βενζίνης είναι ελάχιστα μεγαλύτερο.

 

Πες μου λίγο για τη φωτό που έβαλες, επειδή δεν βλέπω κατανάλωση, τι ρεζερβουάρ έχεις για να υπολογίσω.

 

Το ρεζερβουάρ  είναι 70αρι.

 

Αν θυμάμαι σωστά πρέπει να είχα από 5 έως 6 ? 

 

Δεν ξέρω αν έχω φωτογραφία από το συγκεκριμένο ταξίδι?

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , OMINUS said:

Για 2000 κυβικά και τόσα άλογα μια χαρά είσαι.

 

Δεν είναι  πάντοτε κανόνας,  ότι αν έχεις αμάξι 2000 κυβικά ότι θα καίει τα μαλλιά της κεφαλής του.:ahappy:

 

Ξέρω περιπτώσεις που είχαν αμάξι 1800cc και έκαιγε παραπάνω και από 2000cc

Ακριβώς έτσι είναι.συμφωνω μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , DarkX said:

Ισχύει, έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους. Πάντως γενικά εκτός πόλης οι διαφορές με τους μικρότερους κινητήρες είναι μικρές. Εκεί που φαίνεται η διαφορά είναι σε συνθήκες κίνησης. Αν όμως μπορείς να γλιτώνεις κατά ένα ποσοστό την κίνηση, με χρήση περιφερειακών οδών όπως π.χ. τον περιφερειακό Θεσ/νίκης ή την αττική οδό (αν και εδώ πληρώνεις), τότε το κόστος βενζίνης είναι ελάχιστα μεγαλύτερο.

 

Πες μου λίγο για τη φωτό που έβαλες, επειδή δεν βλέπω κατανάλωση, τι ρεζερβουάρ έχεις για να υπολογίσω.

 

Φίλε Ντίνο συγγνώμη αν σου χαλάω το θέμα, η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι η κατάλληλη βοήθεια καθώς έχω εντελώς άλλο μοτέρ και αμάξι. Ξεκίνησα να γράφω απλά για να εξηγήσω ότι οι καταναλώσεις του 1.5 έστω και στη βαρύτερη καρότσα του tiguan, δεν μπορεί να είναι τόσο ψηλά.

Μην ανησυχείς.δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα.από τις ερωτήσεις μας κ απαντήσεις μας εποφελουνται ολοι πιστεύω κ μαθαίνουμε πράγματα

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , NtinosAmalia said:

Ακριβώς έτσι είναι.συμφωνω μαζί σου

Ετσι είναι αγαπητέ :ahappy:

 

Θυμάμαι όταν είχα ακόμα το Ford  είχα γνωριση ένα παιδι στην αντιπροσωπεία ο οποιος είχεαγωρασει το kuga (oxι το μοντελο που κυκλοφορεί τώρα) το αμέσως προηγούμενο.

 

Το είχα παρι με τον 1600αρι κινηητρα με τα 150hp , και συζητάγαμε για το πώς πάει στο δρομο.

 

Γηρναει και μου λεει επί λέξη με έχει γαμ@@@ στην βενζίνη ρουφάει τα κέρατα του ,όσο δεν πάει..

Και μου είπε ότι καλύτερα να το αγόραζα 2000 κυβικά βενζίνη πάρα 1600.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.