Jump to content
alexturbo

Youmecity Octa Core Android 8.1 Car DVD Player Radio Gps Stereo

Recommended Posts

 

Γεια σας! Εχω απελπιστεί. Σε Πόλο 6c tdi 1.4 με composition touch, άλλαξα μονάδα με ενα android 8.1 κινέζικο ταμπλετ. Όλα καλά και όμορφα (το έβαλα μόνος μου), αλλά κάνει πολλά παράσιτα ήχου. Έβαλα φίλτρο 12ν 50amp, μειώθηκαν λίγο, αλλά είναι ακομα ενοχλητικά! Σας παρακαλώ βοηθήστε με αν ξέρετε

 

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άλεξ, καταρχήν με έκαψες με το "κασσετόφωνο"... έμεινα, λέω ποιος χρησιμοποιεί κασσέτες την σήμερον ημέρα; :-) 

Έχεις ενισχυτή για τα ηχεία ή παίζουν απευθείας από την πηγή; Ποιο φίλτρο έβαλες και που;

Μπας και η γείωση της πηγής σου δεν είναι σωστή; 

Link to comment
Share on other sites

Ε κάποτε το λέγαμε και έτσι.. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν εχω ενισχυτή τα μαμα ηχεία με τη νέα πηγή. Εχω βάλει φίλτρο τάσης 12V στο στο καλώδιο που δίνει ρεύμα στην πηγή, Χωρίς αποτέλεσμα. Γείωση εχω της μάνας του. ΝΑ φτιάξω μια καινούργια;ff5eddbdf1153eda5a241b329cab1613.jpg

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις συνδεσμολογία δεν βγαίνει άκρη έτσι

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο 3 καλώδια είναι 2 κόκκινα input-outp 12V και μια γείωση που την έβγαλα πίσω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγού, σασί αβαφο. Το ράδιο είναι τύπου ταμπλετ android 8, μια τετράγωνη φισα είναι που κουμπωνει κατ ευθείαν στη φισα της μάνας του και έχει ρευμα, σωμα, 4 ηχεια και 2 τα can bus (και φυσικά η φισα για την κεραία.

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το σχέδιο από της οδηγίες εγκατάστασης που θα πρέπει να έχεις.

 

ΑΝ θυμάμαι καλά και σωστά,  από την οθόνη που είχα εγώ στο polo ένα καλώδιο από την φυσά που είχε το Νεο radio CD πήγαινε και κουμπωνε στην φισα του αυτοκινήτου την εργοστασιακή όμως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν οδηγιες, το πήρα Ali express. Δεν έχει άλλα καλώδια το μαμα, μονο μια μεγάλη τετράγωνη φισα και την κεραια

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , alexturbo said:

Δεν υπάρχουν οδηγιες, το πήρα Ali express. Δεν έχει άλλα καλώδια το μαμα, μονο μια μεγάλη τετράγωνη φισα και την κεραια

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

έχεις στοιχεία το ποια μονάδα ειναι??  

 

ποια έχεις ακριβός αγοράσει εσύ? 

Link to comment
Share on other sites

€ 197,56 53%OFF | Youmecity Octa Core Android 8.1 Car DVD Player Radio Gps Stereo for VW Volkswagen GOLF 5 6 POLO PASSAT JETTA TIGUAN Touran 2 din
https://s.click.aliexpress.com/e/c6ce6bWs

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μίλα με τον πωλητή και πες του τι αντιμετωπίζεις. Σκέψου και την αντικατάσταση.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι και τόσο συνεργάσιμος ο πωλητής με βοήθησε παρα πολυ ηδη...

 

Τεσπα, σημερα παλευοντας όλη μέρα και αφού έβαλα νέες γειώσεις, χωρίς εντυπωσιακά αποτελέσματα, διαπίστωσα ότι μια απο τις δυο φισες που κουμπωνουν πανω στη μονάδα μπορούσε να μπει με τρεις διαφορετικούς τρόπους (η μονάδα είχε 4 αρσενικά πιν παραπάνω απο τη θηλυκή φισα της πλεξούδα της μοναδας, και έτσι μπορούσε να κουμπωσει, κέντρο, δεξιά ή αριστερά - απίστευτα πράγματα).

 

Τελικά μόλις κουμπωσε με έναν απο τους τρεις τροπους εξαφανίστηκαν τα παράσιτα, τόσο που έβγαλα και το φίλτρο, δε χρειάζονταν καθόλου (δε πειράζει, 13 ευρω έκανε, όποιος το θέλει να μου στείλει πμ, του το χαρίζω)

 

Γενικά αρκετή ταλαιπωρία και πολυ ψάξιμο, να σκεφτειτε ότι αρχικά δεν άνοιγε και έπρεπε να γεφυρωσω δυο καλώδια απο την πλεξούδα της πηγής που μονο αν ειχε μυρίσει κάποιος τα νύχια του θα μπορούσε να καταλάβει ότι πρέπει να γεφυρωθουνε...

 

Απο την άλλη πλευρά με 200 ευρω που έκανε έχεις ενα ράδιο οctacore, 2g ram, android 8.1 με τεράστιο σκληρό, Bluetooth, wifi, stand alone GPS και GLONASS, mirror phone iOS και android, μικρόφωνο, ακόμα και υποδοχή για κεραία τηλεόρασης έχει.

 

Τέλος καλο όλα καλά, Ευχαριστώ όλα τα μέλη για τις πολύτιμες συμβουλές τους και ότι χρειάζεστε στη διάθεση σας!

 

 

 

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , alexturbo said:

Είναι και τόσο συνεργάσιμος ο πωλητής με βοήθησε παρα πολυ ηδη...

 

Τεσπα, σημερα παλευοντας όλη μέρα και αφού έβαλα νέες γειώσεις, χωρίς εντυπωσιακά αποτελέσματα, διαπίστωσα ότι μια απο τις δυο φισες που κουμπωνουν πανω στη μονάδα μπορούσε να μπει με τρεις διαφορετικούς τρόπους (η μονάδα είχε 4 αρσενικά πιν παραπάνω απο τη θηλυκή φισα της πλεξούδα της μοναδας, και έτσι μπορούσε να κουμπωσει, κέντρο, δεξιά ή αριστερά - απίστευτα πράγματα).

 

Τελικά μόλις κουμπωσε με έναν απο τους τρεις τροπους εξαφανίστηκαν τα παράσιτα, τόσο που έβγαλα και το φίλτρο, δε χρειάζονταν καθόλου (δε πειράζει, 13 ευρω έκανε, όποιος το θέλει να μου στείλει πμ, του το χαρίζω)

 

Γενικά αρκετή ταλαιπωρία και πολυ ψάξιμο, να σκεφτειτε ότι αρχικά δεν άνοιγε και έπρεπε να γεφυρωσω δυο καλώδια απο την πλεξούδα της πηγής που μονο αν ειχε μυρίσει κάποιος τα νύχια του θα μπορούσε να καταλάβει ότι πρέπει να γεφυρωθουνε...

 

Απο την άλλη πλευρά με 200 ευρω που έκανε έχεις ενα ράδιο οctacore, 2g ram, android 8.1 με τεράστιο σκληρό, Bluetooth, wifi, stand alone GPS και GLONASS, mirror phone iOS και android, μικρόφωνο, ακόμα και υποδοχή για κεραία τηλεόρασης έχει.

 

Τέλος καλο όλα καλά, Ευχαριστώ όλα τα μέλη για τις πολύτιμες συμβουλές τους και ότι χρειάζεστε στη διάθεση σας!

 

 

 

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Πλήρωσες τίποτα τελώνια? Για την μονάδα.

 

Και αν ναι πόσο πήγε το μαλλί.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι πλήρωσα 130, αν και είχε επιλογή χώρας Γερμανία (ναι, είμαι τόσο βλάκας). Βασικά έχουν αγριέψει τα πράγματα στο τελωνείο τα "δωρα" από Κίνα δεν περνάνε πια. Μπορείς όμως να βρεις το ίδιο με λίγα παραπάνω λεφτά εκτελωνισμενο σε Αγγλία ή Γερμανία και να γλυτώσεις το τελωνείο, απλά αλλάζεις τη χώρα προέλευσης εφόσον αυτο είναι δυνατό. Η βρίσκεις το ίδιο σε ebay απο EU.

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες πάντα βοηθούν γι΄αυτό στο ζήτησα.

 

Για να μείνει και κάτι θα ήταν χρήσιμες μερικές φωτογραφίες με την συνδεσμολογία, όπως αυτά που περιγράφεις πιο πάνω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , alexturbo said:

Δυστυχώς ναι πλήρωσα 130, αν και είχε επιλογή χώρας Γερμανία (ναι, είμαι τόσο βλάκας). Βασικά έχουν αγριέψει τα πράγματα στο τελωνείο τα "δωρα" από Κίνα δεν περνάνε πια. Μπορείς όμως να βρεις το ίδιο με λίγα παραπάνω λεφτά εκτελωνισμενο σε Αγγλία ή Γερμανία και να γλυτώσεις το τελωνείο, απλά αλλάζεις τη χώρα προέλευσης εφόσον αυτο είναι δυνατό. Η βρίσκεις το ίδιο σε ebay απο EU.

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πόσες μέρες σου έκανε να έρθει, δηλαδή ποτέ την παρήγγειλες και ποτέ την πήρες.

 

Πάνω από 2 μήνες?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες σου έκανε να έρθει, δηλαδή ποτέ την παρήγγειλες και ποτέ την πήρες.
 
Πάνω από 2 μήνες?
Καπου 1 μιση μήνα.

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φισα πόλο, φισα ράδιο Κίνα, πλεξούδα ράδιο κινα. Στην φωτο φαίνονται ποια καλώδια γεφυρωσα για να πάρει μπροστά το ράδιο(κίτρινο και κοκκινο). Ακόμα βέβαια κάνει λίγο "ντουμπ" όταν αλλάζει σταθμό στο ράδιο. Έβαλα πολυμετρο στην έξοδο απο το κασετόφωνο προς τα ηχεια, κάθε φορά που αλλάζω σταθμο (και κάνει το "ντουμπ", πέφτει η ταση στιγμιαία στα 0V και μετα σταθερά 5.6V 7a517eed135a726917f223bd1dbd026e.jpg&key=14be176a4b144b18b98d81a17bfe47890b4c7752d87224e44be5222f0b2c120b855a02c89e9a47ac6e1e9644c49678da.jpg&key=27127f847bfe68e99608fa86122f0fc0665ea4f8bb4078f103fcd6f3f874314a6df173fd119341aeb3379416af68531d.jpg&key=c3af54aa37a0f86f3307c5eea5f7a093e3a214c339888510402875dd541ae4f4

 

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , alexturbo said:

Φισα πόλο, φισα ράδιο Κίνα, πλεξούδα ράδιο κινα. Στην φωτο φαίνονται ποια καλώδια γεφυρωσα για να πάρει μπροστά το ράδιο(κίτρινο και κοκκινο). Ακόμα βέβαια κάνει λίγο "ντουμπ" όταν αλλάζει σταθμό στο ράδιο. Έβαλα πολυμετρο στην έξοδο απο το κασετόφωνο προς τα ηχεια, κάθε φορά που αλλάζω σταθμο (και κάνει το "ντουμπ", πέφτει η ταση στιγμιαία στα 0V και μετα σταθερά 5.6V 7a517eed135a726917f223bd1dbd026e.jpg&key=14be176a4b144b18b98d81a17bfe47890b4c7752d87224e44be5222f0b2c120b855a02c89e9a47ac6e1e9644c49678da.jpg&key=27127f847bfe68e99608fa86122f0fc0665ea4f8bb4078f103fcd6f3f874314a6df173fd119341aeb3379416af68531d.jpg&key=c3af54aa37a0f86f3307c5eea5f7a093e3a214c339888510402875dd541ae4f4

 

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

να σου κάνω μια ερώτηση? 

 

η μονάδα can bus που ειναι? για να μπαινει στο ράδιο? γιατι από της φωτογραφιες σου δεν την βλέπω πουθενά?  

Link to comment
Share on other sites

Ότι ξέρεις, ξέρω. Έχει δυο καλώδια ψιλά που έρχονται απο την εργοστασιακή πλεξούδα που απ ότι μου ειπανε είναι τα δεδομένα για πιέσεις ελαστικών, στάθμη λαδιών και κάτι άλλα χαζά. Βασικά δε με πειράζει γιατί το ράδιο έχει Bluetooth και Torque και εχω το elm 327, οποτε τα βλέπω ούτως η άλλως όλα, δε με ενδιαφέρει να βλέπω πίεση στα λάστιχα και voltage. Κάπως θα μπορείς να τα δεις και αυτα από το app, αλλά να σου πω την αλήθεια βαρέθηκα να ασχολούμαι όλη μέρα με τη Μ...κια.

 

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , alexturbo said:

Ότι ξέρεις, ξέρω. Έχει δυο καλώδια ψιλά που έρχονται απο την εργοστασιακή πλεξούδα που απ ότι μου ειπανε είναι τα δεδομένα για πιέσεις ελαστικών, στάθμη λαδιών και κάτι άλλα χαζά. Βασικά δε με πειράζει γιατί το ράδιο έχει Bluetooth και Torque και εχω το elm 327, οποτε τα βλέπω ούτως η άλλως όλα, δε με ενδιαφέρει να βλέπω πίεση στα λάστιχα και voltage. Κάπως θα μπορείς να τα δεις και αυτα από το app, αλλά να σου πω την αλήθεια βαρέθηκα να ασχολούμαι όλη μέρα με τη Μ...κια.

 

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

κανονικά θα πρέπει να βάλεις can bus , γιατι χωρίς αυτο η μονάδα σου όταν σβήνεις το αμάξι , ακόμα και κλειστή που ειναι η μονάδα σου , εξακολουθήσει να τραβάει ρεύμα από την μπαταριά.

 

πρέπει να βάλεις πλεξούδα με can bus (το αντίστοιχο  για την δικιά σου) σαν αυτή εδώ ΠΧ 

 

https://www.joyingauto.com/joying-vw-special-android-car-stereo-harness-with-can-bus-decoder.html

 

 

αυτο το κουτάκι που γραφει can bus επάνω του. 

 

 

Γιατί κάτι είπες ότι σου κάνει με την τάση , στο κάνει αυτο εξαιτίας του ότι δεν έχεις can bus, θα σου φάει την μπαταριά πολύ γρήγορα    

 

 

 

 

  

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Την έφαγε γι αυτο και έδωσα παροχή απο αλλού. Έχει ενα τέτοιο μαραφετι μέσα, αλλά δεν ταιριάζει η μεγάλη τετράγωνη φισα, οποτε μάλλον πρέπει να παίξει μετατροπή ή να βρω μια άλλη πλεξούδα. Ευχαριστώ για τις πληροφοριες, θα το κοιτάξω και θα σου πω.

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το κουτάκι απο το can bus (είχε μεσα), το σύνδεσα στην παροχή ρεύματος της μάνας του, τα ίδια, δουλεύει κανονικά δε τρώει τη μπαταρία, αλλά το ίδιο "ντουμπ" κάθε φορά που αλλάζει σταθμό. Θα παω σε έναν επαγγελματία εδώ αν και δε νομίζω να μπορέσει να βοηθήσει με κάποια πατέντα στη συνδεσμολογία πρέπει να το στείλω να δοκιμαστεί σε πάγκο.

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.