Jump to content
geopro

Διερεύνηση περί οδηγίας λιπαντικού service κάθε 30.000 Km

Recommended Posts

Πληροφορούμαστε ότι οι αντιπροσωπείες vw ακολουθούν την οδηγία και κατευθύνουν τους κατόχους των αυτοκινήτων να αλλάζουν λάδια κάθε 30.000 Km

Από την προσωπική μου εμπειρία των 35 ετών αυτό είναι αδιανόητο.

Παρακολουθώ το λιπαντικό σε μηνιαία βάση και διαπιστώνω τα εξής:

Μέχρι τα 7.000 Km όλα βαίνουν καλώς και έχει κάψει λάδι της τάξης των 400 ml το οποίο και συμπληρώνω ,κάτι απόλυτα φυσιολογικό.

Στην συνέχεια όμως το λάδι δείχνει στοιχεία κόπωσης και ο ρυθμός που το καίει αυξάνεται.

Ειδικά μετά τις 12.000 Km το παίρνει ο διάολος.

Ο θόρυβος του κινητήρα γίνεται πιο τραχύς και η καδένα κροταλίζει (ευτυχώς σπανίως) κατά την εκκίνηση.

Η όλη αίσθηση σου φωνάζει ότι το λάδι κουράστηκε. Και όλα αυτά με καλό λιπαντικό γιατί έχω δοκιμάσει λιπαντικά που πάνε με το ζόρι 7.000 Km

Θα ήθελα την άποψή σας επί΄αυτού.

Να κρίνεται αν είναι τεχνικά εφικτό (ή όχι) σε μια μέση βάση .

Με λίγα λόγια να τοποθετηθείτε περί της οδηγίας λιπαντικού service κάθε 30.000 Km.

Edited by geopro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
41 λεπτά πριν , geopro said:

..

Στην συνέχεια όμως το λάδι δείχνει στοιχεία κόπωσης και ο ρυθμός που το καίει αυξάνεται.

Ειδικά μετά τις 12.000 Km το παίρνει ο διάολος.

Ο θόρυβος του κινητήρα γίνεται πιο τραχύς και η καδένα κροταλίζει (ευτυχώς σπανίως) κατά την εκκίνηση.

 ...

Συμφωνώ & επαυξάνω & δεν πρόκειται ποτέ να αλλάξω λάδια πέραν των 15.000 χλμ. (αν & πάντα αλλάζω νωρίτερα).

Ούτως ή άλλως δηλαδή δε θα συμβεί, μιας που έρχονται τα ηλεκτρικά αλάδωτα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί πλεων με την νέα οδηγία της VW από κάποια χρονικό και μετά (ποιο μετά από το 2010) το λάδι το 5W-30 πλέων είναι οδηγία για να γίνετε service στα 30.000χιλιόμετρα η 2 χρόνια .όποιο έρθει πρώτο απο τα δυο.

 

Και πλέων με την νέα οδηγία της VW όποιος θέλει να κάνει service κάθε χρόνο.

Θα πρέπει να ακολουθήσει την οδηγία η οποία είναι λάδια 5W-40 και service κάθε 15 η 20.000 χιλιόμετρα η 1 χρόνο . Όποιο έρθει πρώτο απο τα 2.

 

Σε κάθε περίπτωση, εγώ Προσωπικά δεν έχω σκοπό να κρατάω τα λάδια για 30.000χιλιόμετρα.

 

Πάντως και στης 2 περιπτώσεις και τα 2 λάδια κάνουν για τους κινητήρες μας.

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.