Jump to content
LoUmBaS

1.4 TDI Πρόβλημα στη μεταβλητή της τουρμπίνας

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ,

σε επιστροφή από ταξίδι το αυτοκίνητο ξαφνικά παρουσίασε απώλεια ισχύος και τελικά επέστρεψε με την οδική καθώς δεν ήθελα να ρισκάρω τυχόν μεγαλύτερη βλάβη και δεν θα ήταν και ασφαλές το ταξίδι.

Στο συνεργείο βρήκαν ένα κολάρο τρύπιο το οποίο και αντικαταστάθηκε αλλά τελικά μου είπαν ότι έχει πρόβλημα η μεταβλητή της τουρμπίνας και χρειάζεται αντικατάσταση μέσω VW αντιπροσωπίας.

 

Τα έχω βάψει μαύρα καθώς μου είπαν για πιθανό κόστος περί τα 1200-1300 ευρώ.

 

Το αυτοκίνητο είναι το 1.4 TDI με περίπου 75000 χλμ με πλήρη Service αλλά εκτός εγγύησης από τον Οκτώβρη.

 

Οποιαδήποτε άποψη/βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
27 λεπτά πριν , LoUmBaS said:

Καλησπέρα στο φόρουμ,

σε επιστροφή από ταξίδι το αυτοκίνητο ξαφνικά παρουσίασε απώλεια ισχύος και τελικά επέστρεψε με την οδική καθώς δεν ήθελα να ρισκάρω τυχόν μεγαλύτερη βλάβη και δεν θα ήταν και ασφαλές το ταξίδι.

Στο συνεργείο βρήκαν ένα κολάρο τρύπιο το οποίο και αντικαταστάθηκε αλλά τελικά μου είπαν ότι έχει πρόβλημα η μεταβλητή της τουρμπίνας και χρειάζεται αντικατάσταση μέσω VW αντιπροσωπίας.

 

Τα έχω βάψει μαύρα καθώς μου είπαν για πιθανό κόστος περί τα 1200-1300 ευρώ.

 

Το αυτοκίνητο είναι το 1.4 TDI με περίπου 75000 χλμ με πλήρη Service αλλά εκτός εγγύησης από τον Οκτώβρη.

 

Οποιαδήποτε άποψη/βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Καλησπέρα. Πολύ καλά έκανες και δεν συνέχισες αλλά επέστρεψες με οδική.

Τώρα, για το πόρισμα... Δε μου άρεσε. Ειδικά από τη στιγμή που έχεις 75.000χλμ.

Είπαν κάποιον λόγο για τον οποίο συνέβη αυτό, πόσο μάλλον εφόσον έκανες και τακτικά σέρβις ως ορίζεται;

Δεύτερη γνώμη υπάρχει περίπτωση να πάρεις από άλλο συνεργείο;

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι λόγω δουλειάς η επικοινωνία μου με τα μαστόρια περιορίζεται στα απαραίτητα και δεν έχω καταφέρει να βγάλω πλήρως άκρη.

Το αυτοκίνητο πήγε για πρώτη φορά σε συνεργείο εκτός αντιπροσωπίας γιατί φοβήθηκα το οικονομικό κομμάτι.

 

Τώρα θα το μεταφέρω στον έμπορο/συνεργείο από όπου το αγόρασα και το επισκεύαζα για να πάρω και τη δεύτερη γνώμη, να μάθω πιθανά αίτια και να δω μήπως γίνει κανένα θαύμα!

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
2 hours ago , LoUmBaS said:

Η αλήθεια είναι ότι λόγω δουλειάς η επικοινωνία μου με τα μαστόρια περιορίζεται στα απαραίτητα και δεν έχω καταφέρει να βγάλω πλήρως άκρη.

Το αυτοκίνητο πήγε για πρώτη φορά σε συνεργείο εκτός αντιπροσωπίας γιατί φοβήθηκα το οικονομικό κομμάτι.

 

Τώρα θα το μεταφέρω στον έμπορο/συνεργείο από όπου το αγόρασα και το επισκεύαζα για να πάρω και τη δεύτερη γνώμη, να μάθω πιθανά αίτια και να δω μήπως γίνει κανένα θαύμα!

Να πάρεις και 2η γνώμη από εκεί που το πήγαινες & να επιμείνεις στο γιατί δεν προβλέφθηκε/ειπώθηκε κάτι από το συνεργείο από τη στιγμή που το πήγαινες μόνο εκεί (ειδικά στο τελευταίο σέρβις προ λίγων μηνών). Αφενός 75.000χλμ είναι τίποτα για πετρελαιοκινητήρα, αφετέρου στόχος είναι να αναλάβουν το μερίδιο της ευθύνης τους αν η βλάβη οφείλεται σε σοβαρή αιτία & να πέσει η τιμή επισκευής στο απολύτως ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η διάγνωση μου φάνηκε πολυ γρήγορη και εύκολη. Πάρε και άλλες γνώμες. Ρωτά και έναν καλο τουρμπινα, πχ κλάδης η turbo hellas, να δεις αν στέκουν αυτά που σου είπαν. Τα συνεργεία γενικα έχουν μια ταση να κάνουν γρήγορες και ακριβές διαγνώσεις. Από τη στιγμή που σου λένε ότι έχει πρόβλημα η τουρμπινα, πρέπει να το δει και ένας ειδικός της τουρμπινας. 200 ευρω έχει η τουρμπίνα σου σε καινουργια, σχεδόν αξιόπιστη ζυγοσταθμισμενη κινεζια απο Γερμανια.

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση λέει ότι έχει χαλάσει η τουρμπίνα αλλά τα γρέζια/θραύσματα έχουν πάει και στα συνδεδεμένα εξαρτήματα.

Προς το παρόν είμαστε στην αντιπροσωπεία και αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.