Jump to content
OMINUS

Περι...Γνήσιον Λαδιών (ΔΙΆΦΟΡΕΣ ΜΆΡΚΕΣ)

Recommended Posts

Καλησπέρα  σε ολους:hi: 

 

ανοίγω αυτο το θεμα για να μπορούμε να γράφουμε και να βοηθήσουμε και άλλους , το πως θα ξεχωρίζουμε ΓΝΉΣΙΑ λάδια από μαϊμού που κυκλοφορούν στην αγορά.

 

Επειδή εγώ έχω μπουκαλι από CASTROL μάρκα, θα γράψω για το castrol.

 

Όποιος φίλος έχει βαλει άλλη η άλλες μάρκες, ας μας ενημερώσει το τι παιζει με αυτές :ahappy:

 

 

Castrol magnatec Professional A3 5W-40 Προδιαγραφές VW 502/505 

(ΑΓΟΡΑΣΜΈΝΑ ΑΠΟ ΕΠΊΣΗΜΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΊΑ ΤΗΣ VW )

 

 

το γνήσιο Castrol Φαίνεται και από την εμφάνιση του μπουκαλιού ( αυτοκόλλητα μπρος-πίσω )   ( καπάκι με στάμπα castrol, και δακτυλίδι ασφαλειας που επίσης έχει στάμπα castrol ) 

 

1553363216686.thumb.jpg.9d8c33844b88e27a2c4417881980cc40.jpg

 

Επίσης τα μαϊμού λάδια έχουν (Και φαίνεται κιόλας εύκολα ) πολύ καλοφτιαγμένες στάμπες Castrol  και καπάκια .

 

Και το ίδιο ισχύ και και για της Ετικέτες που έχουν τα μαϊμού Castrol τα οποία είναι πολύ καλοφτιαγμένες,  σε σχέσει με τα γνήσια λάδια Castrol.

1553363314488.thumb.jpg.952b32bab4e072a3dea3d196361efd74.jpg

 

 

Και επίσης όταν ανοίξουμε το καπάκι θα πρέπει να ειναι σφραγισμένο με αλουμινένιο αυτοκόλλητο. (το βλέπετε στην φωτογραφία )  

 

 

 

και επίσης από τα στοιχεία που έχει το μπουκαλι επάνω του, το οποίο το ξεχωρίζουν σε σχέσει με τα μαϊμού λάδια castrol. 

 

Και εξηγώ:

 

Στον κίτρινο κύκλο που έχω μαρκάρει,  είναι το γυαλιστερό σήμα της Castrol. (To συγκεκριμένο βέβαια υπάρχει περίπτωση να ψηλό διαφέρει από χώρα σε χώρα) (Δηλαδή να είναι το ίδιο αλλά όχι γυαλιστερό).

 

Με τον κόκκινο κύκλο χαμηλά στο μπουκάλι η ημερομηνία συσκευασίας (23/1/19) αυτό σημαίνει φρέσκια παρτίδα λαδιού.

 

Επίσης από χώρα σε χώρα έχει μια διαφορά, στην φωτογραφία μου βλέπετε ότι είναι με μαύρα γράμματα, σε άλλα μπουκάλια από άλλες χώρες είναι χαραγμένο επάνω στο μπουκάλι.

 

Στο πορτοκαλί τετράγωνο κουτάκι υπάρχει το βέλος που βλέπετε, αυτό σημαίνει ότι το αυτοκόλλητο (Στο πίσω μέρος της συσκευασίας) είναι διπλό (εχει άλλη μια σελίδα με πληροφορίες ,όταν το τραβάς).

 

Τα μαϊμού έχουν μόνο μία. Και όχι διπλή.

  

 

1553363435637.thumb.jpg.d47d15ae9c3d368b88723ce2280f366a.jpg

 

Και στην άλλη φωτογραφία που βλέπετε τον πάτο του μπουκαλιού. 

 

Στην φωτογραφία με το βέλος το κόκκινο υπάρχει μια ημερομηνία.

 

Επειδή πολύς κόσμος κάνει το λάθος και λέει ότι αυτή η ημερομηνία που γράφει είναι το έτος του λαδιού,  ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΆΘΟΣ!!!

 

ΑΥΤΉ η στάμπα με την ημερομηνία (Στο τετράγωνο κουτάκι το κόκκινο ) είναι ΜΌΝΟ η ημερομηνία που κατασκευάστηκε το ΜΠΟΥΚΆΛΙ! όχι η παραγωγή του λαδιού. 

 

ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΟΥΚΆΛΙΑ ΛΑΔΙΏΝ ΕΧΟΥΝ ΤΈΤΟΙΑ ΣΤΆΜΠΑ. 

 

Στην δικιά μου περίπτωση το μπουκάλι , η ημερομηνία του είναι 2018.

Δηλαδή τότε φτιάχτηκε το μπουκάλι και μόνο.

 

 

ΓΙΑ ΕΔΩ ΕΛΛΆΔΑ ΑΝ ΘΈΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΎΜΕ ΓΝΉΣΙΑ ΛΆΔΙΑ CASTROL .

ΘΑ ΚΆΝΕΤΕ ΕΝΑ ΤΗΛΈΦΩΝΟ ΣΤΗΝ BP ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΉΣΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝ ΠΟΙΟΙ  ΕΙΝΑΙ ΕΠΊΣΗΜΗ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΈΣ  ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΆ  ΠΕΡΙΟΧΉ ΣΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΊ.

 

 

Τα λάδια αυτά είναι από το επίσημο δίκτυο της BP Ελλάς.  Και όχι πάρα εισαγωγή.

 

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω πάλι με λάδια CASTROL τα οποία αυτά είναι Τα γνήσια λάδια της FORD. 

2019-03-23_22_11_51.thumb.jpg.b5d7d7f5143140e99ea3eb5a05671267.jpg

 

Όπως φαίνεται και στης φωτογραφίες και από αυτά τα λάδια η Ετικέτες είναι καλοφτιαγμένες.

 

2019-03-23_22_12_30.thumb.jpg.03f7df313743ffca790118920f9369f9.jpg

 

Και σε αυτό το μπουκάλι ισχύουν ότι σας είπα και ποιο πάνω. 

 

Καπάκια με στάμπα Castrol και σφραγίδα με στάμπα Castrol.

 

Και αλουμινένιο σφράγισμα στο μπουκάλι.

 

 

Και στάμπα στον πάτο του μπουκαλιού με την ημερομηνία κατασκευής του μπουκαλιού ( Ότι σας είπα από πάνω )

 

 

Και βέβαια στο πίσω μέρος της ετικέτας το οποίο τα γνήσια έχουν διπλό αυτοκόλλητο, (σε σχέσει με τα μαϊμού που σαν έχουν)

2019-03-23_22_34_06.thumb.jpg.f7295da484e89011d77c369899bbf7bb.jpg

 

 

ΚΑΙ ΠΆΜΕ ΤΏΡΑ ΠΑΡΑΚΆΤΩ.

 

Τα συγκεκριμένα λάδια που βλέπετε της FORD είναι ΓΝΉΣΙΑ CASTROL.

Αλλα , επειδή οπως βλέπετε στο μπουκάλι επάνω Έχει το σήμα της FORD.

Αυτά τα λάδια ΔΕΝ ΠΩΛΟΎΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΆ ΈΞΩ, (Όπως και τα αντίστοιχα λάδια της VW). Η BP Ελλάς τα προμηθεύει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ και ΜΌΝΟ σε αντιπροσωπείες FORD!

 

Αυτά τα λάδια από της φωτογραφίες μου είναι ΑΓΟΡΑΣΜΈΝΑ από κατάστημα στην Αθήνα το οποίο έχει ΓΝΉΣΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΆ Ford.

 

Αλλά επειδή δεν είναι αντιπροσωπία Ford , τα λάδια αυτά είναι εισαγωγή από άλλη χώρα της Ευρώπης.

Για να μπορεί να πουλάει, και να προμηθεύεται μιας και η BP Ελλάς δεν τα δίνει αλλού.

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι μαϊμού. Επειδή τα φέρνει από άλλη χώρα.

 

Τα συγκεκριμένα  λάδια που βλέπετε,  σε αντιπροσωπία έχουν τα 5 λίτρα 80€!!! 

 

Και εγώ τα έπαιρνα στα μισά λεφτά από το κατάστημα έξω σε μισή τιμή.

Αυτά τα λάδια είναι περιόδου 2014-2016 

 

Κάποτε η Castrol τα λάδια αυτά της φωτογραφίας  τα είχα με πράσινο χρώμα (Όχι το μπουκάλι,)  αλλά το ίδιο το λάδι ήταν πράσινο χρώμα,  και όχι το ξανθό χρώμα που έχουν όλα τα λάδια.

 

Μετά βέβαια το άλλαξαν και έγινε το νορμάλ χρώμα (το κλασικό χρώμα που υπάρχει)

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε, μπράβο για την υπομονή σου που έκατσες και ασχολήθηκες,  μια φορά την πάτησα και εγώ με λάδια Castrol και ήταν μούφα, τελευταία στιγμή δεν μπήκαν στο αμάξι. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια:hi::ahappy:

 

Ότι μπούμε κάνουμε και εμείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΈΝΑ ακόμα λάδι το οποίο παιζει πολύ μαϊμού ειναι τα λάδια MOTUL 

 

Tα ΓΝΉΣΙΑ motul ξεχωρίζουν από το χρώμα του λαδιού (ειναι ποιο ξανθά) και από το πίσω ετικέτα στο μπουκαλι η οποία πρέπει να ειναι διπλή. 

ενώ στα μαϊμού έχουν μια ετικέτα πίσω και το χρώμα του λαδιού ειναι σκούρο.

 

 

       

 

ρίξτε και μια ματιά εδώ πέρα.

 

https://rennlist.com/forums/997-forum/954714-uber-cheap-motul-oil-alert-4.html  

 

 https://www.thelotusforums.com/forums/topic/85532-fake-oil/

 

http://www.forum.alfaholicy.org/forum_ogolne_o_alfa_romeo/43-temat_rzeka_jaki_olej_lejecie_polecacie_-216.html?language=en

 

 

 

Επίσημος αντιπρόσωπος της MOTUL για την Ελλάδα ειναι αυτός εδώ.

 

ΧΑΜΠΗΣ & ΣΙΑ Α.Ε 

 

Και στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

 

  https://www.motul.com/gr/el/resellers   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στο άλλο θέμα αλλά συνεχίζω εδώ, όλα καλά σε αυτά που γράφεις αλλά έχω επιφυλάξεις για τις διπλές ετικέτες.

Νομίζω ότι είναι θέμα χώρας συσκευασίας και πώλησης, για παράδειγμα εάν μια παρτίδα συσκευάζεται στη Γερμανία λ.χ και προορίζεται για 3-4 χώρες γειτονικές (Κ.Ευρώπη), μια ετικέτα με 4 μεταφράσεις αρκεί.

Πάρε για παράδειγμα το παρακάτω λάδι που αγόρασα από Ελλάδα, εκτός αντιπροσωπείας και θεωρώ ότι είναι γνήσιο.

Έχει λοιπόν τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

1) Ανάγλυφο λογότυπο Castrol στο καπάκι (χωνευτό)

2) Εκτύπωση κωδικού στο καπάκι ασφαλείας

3) Έγχρωμο ολόγραμμα πίσω

4) Κωδικοί παρτίδας - ημερομηνίας στο πίσω μέρος κάτω, εκτυπωμένα

5) Αλουμινίου τάπα ασφαλείας κάτω από το καπάκι-τάπα

6) Barcode με τον κωδικό P013A43-00, τον οποίο εάν σκαναρεις βγάζει σε αποτελέσματα πώλησης του λαδιού σε χώρες DE-IT-EN-S, χώρες στις γλώσσες των οποίων έχει μετάφραση των χαρακτηριστικών του λαδιού στην πίσω - μονή - ετικέτα.

Εδώ το link με τα αποτελέσματα που βγάζει:

https://www.google.com/search?hl=el-GR&ie=UTF-8&source=android-browser&q=P013A43-00&client=ms-android-xiaomi-rev1&gws_rd=ssl#gws_rd=ssl&ip=1

Δεν έχει όμως διπλή ετικέτα πίσω. Είναι μαϊμού; Εγώ λέω όχι.....Εσύ τι πιστεύεις;

fc1cb37cedce14702cd3ecaf967d70a7.jpg8687df241238974abdb6c9ed3911d300.jpg54a17734b29b503aa41b6cdb080ba76a.jpg01ec96cb46d3669f2040c6ea69c5f45e.jpg

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τώρα ετσι όπως το λες αυτο με την ετικέτα, ναι έχει μια λογική νομιζω :huh:

 

πολύ πιθανό να έχει να κάνει ότι ειναι από μέσα από την Γερμανια?  και να προορίζετε και για καμια χώρα εκεί γύρω.. μπορει

 

 

δεν μου κάνει για μουφα σαν μπουκάλι     

 

για ρίξε και μια ματιά εδώ? ιδιο μου φαίνεται

 

 https://mein-autoteil.de/en/Mercedes-E-Klasse-W211-S211/engine-motor-compartment/battery/starting-battery/Mercedes-W211-S211-1L-Castrol-EDGE-Professional-Motoroel-LongLife-III-5w-30-TITAN.html 

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν δεις αυτο του video θα δεις-δειτε τα Ελληνικά.

 

 

επεισεις αν και στα ρωσικα ειναι 

 

για δειτε και εσεις αυτο 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

για καλό και για κακό, μιας και με προβλημάτισε το θέμα των γνήσιων ή "γνήσιων" λαδιών Castrol, έπεσε παραγγελία στο Ebay από Γερμανία και έφτασαν ήδη τα 2 5λιτρα δοχεία Castrol Edge Professional Longlife III 5W-30 VW 507 00 (για τις επόμενες 2 ετήσιες αλλαγές λαδιών).

 

Οι ετικέτες στην πίσω πλευρά του δοχείου είναι διπλές με πολλές γλώσσες, όλα τα σημεία ελέγχου γνησιότητας υπάρχουν.

 

ΥΓ: Η αγορά έγινε λόγω εξαιρετικής προσφοράς (2 X 35€/5L + 10€ P&P = 80€), φθηνότερα κι από Ελλάδα φυσικά.

 

 

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

 

 

 

 

 

53f7d980449cfc5e40f697f7b1832e72.jpgf14c419e573d0b6468cf8e77bbe36090.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πολύ καλά τα πήρες εγώ μπήκα στη castrol Ελλάδος και πήγα σε ένα από τα μαγαζιά που έχει στη σελίδα γιατί φοβαμαι για μαϊμού και Δευτέρα έχω σέρβις 63 ευρώ μου πήγαν και σκέφτομαι την επόμενη να πάρω 20λιτρο από ebay3bfc63905bef3476dd16ef82a1cf0423.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , gianniskar said:

Φίλε πολύ καλά τα πήρες εγώ μπήκα στη castrol Ελλάδος και πήγα σε ένα από τα μαγαζιά που έχει στη σελίδα γιατί φοβαμαι για μαϊμού και Δευτέρα έχω σέρβις 63 ευρώ μου πήγαν και σκέφτομαι την επόμενη να πάρω 20λιτρο από ebay3bfc63905bef3476dd16ef82a1cf0423.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Αν θέλεις στείλε μου σε μήνυμα το μαγαζί,  να το έχω στα υπόψιν μού 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνυμα και εδω για σάιτ αν γίνεται που να πουλάνε αυθεντικά λάδια γιατί κάτι 30αρια που βλέπω για 4λιτρα μου φαίνονται λιγα

Edited by dimosxania
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2019 at 4:45 ΠΜ, dimosxania said:

Ένα μήνυμα και εδω για σάιτ αν γίνεται που να πουλάνε αυθεντικά λάδια γιατί κάτι 30αρια που βλέπω για 4λιτρα μου φαίνονται λιγα

 

Αν υπάρχει η δυνατότητα να τα δεις από κοντά τα λάδια που θες είναι πολύ καλύτερο.

Για την τιμή όλα είναι σχετικά δεν είναι απόλυτο το ότι είναι φτηνό είναι και μαϊμού.

Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν πληρωθεί λάδια για γνήσια και ήταν μαϊμού 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Ωραίο θέμα αλλά με βάζει σε σκέψεις.

Όταν πας σε ένα μαγαζί που σου παρέχει λάδια και αναλαμβάνει και την αλλαγή τους, επιλέγεις το λάδι που θες και έρχεται "το παιδί" για την αλλαγή, ανοίγει το λάδι ξεβιδώνοντας το καπάκι και βλέπεις ότι δεν έχει το αυτοκόλλητο αλουμινένιο από μέσα. Κάνω εικόνα να γυρίζεις γύρω γύρω από το αυτοκίνητο με τον υπάλληλο και το αφεντικό και να εξηγείς ότι δεν θες το λάδι γιατί κάπου διάβασες ότι μάλλον δεν είναι γνήσιο.

Άσε που δεν θα μπορείς και να φύγεις χωρίς λάδια στο μοτέρ. ΔΕΝ αναιρώ όλα όσα γράφτηκαν αλλά ίσως η καλύτερη τελικά λύση προσωπικά είναι η απευθείας αγορά από μαγαζί με τα γνήσια και η μετέπειτα αναζήτηση συνεργείου για προσθήκη...

Edited by Yiannis_2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η αλουμινένια τάπα που έχει, Υπάρχουν και άλλα σημεία που πρέπει να δεις αν είναι επάνω στο μπουκάλι...

 

Και επισης αν κάνεις αλλαγή στο μαγαζί που λες που πουλάει μόνο λάδια. 

Πέρνεις και καμία πληροφορία πρώτα για το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

το λάδι από βαρέλι που ισχυρίζονται οτι είναι γνήσιο ? πως το ελέγχεις? Ανάλυση ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Derv_7 said:

το λάδι από βαρέλι που ισχυρίζονται οτι είναι γνήσιο ? πως το ελέγχεις? Ανάλυση ?

Απο βαρέλι εγώ προσωπικά το αποφεύγω.

 

Αλλά υπάρχουν πολλές αντιπροσωπείες που δουλεύουν με βαρέλι γιατί έχουν μεγάλη κατανάλωση.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα αλλαξα μαρκα κ ησυχασα. Πολυ μαιμου παιζει στο castrol που εχουν μπλεξει τα μπουτια τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και τι βάζεις τελικά; Σε τι μοτέρ;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Και τι βάζεις τελικά; Σε τι μοτέρ;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater



Mobil 1 esp 5-30 στο caxa


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Ilias87 said:


Mobil 1 esp 5-30 στο caxa


Sent from my iPhone using Tapatalk

εγω παντώς όταν έβαλα στον 1.0 tsi mobil esp 5w30 το μοτερ μούγκριζε αρκετά στις ψηλές στροφές και στην κρύα εκκίνηση το αμάξι είχε κραδασμούς και ήταν θορυβώδεις.  Οι θερμοκρασίες λαδιού ήταν μια χαρά όπως και τα castrol 5w30.

Γενικά με τα castrol το αμάξι πάει μια χαρά στην περίπτωση μου απλά και εγώ ανησυχώ με την γνησιότητα και δεν ήμουν και τόσο ευχαριστημένος στο παρελθόν με τα bmw long life 5w30 που ήταν στην ουσία castrol. 

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

εγω παντώς όταν έβαλα στον 1.0 tsi mobil esp 5w30 το μοτερ μούγκριζε αρκετά στις ψηλές στροφές και στην κρύα εκκίνηση το αμάξι είχε κραδασμούς και ήταν θορυβώδεις.  Οι θερμοκρασίες λαδιού ήταν μια χαρά όπως και τα castrol 5w30.
Γενικά με τα castrol το αμάξι πάει μια χαρά στην περίπτωση μου απλά και εγώ ανησυχώ με την γνησιότητα και δεν ήμουν και τόσο ευχαριστημένος στο παρελθόν με τα bmw long life 5w30 που ήταν στην ουσία castrol. 

Ποτε τα εβαλες; Εισαι σιγουρος οτι ηταν τα γνησια; Πιο δυσκολα να βρεις μαιμου στα mobil 1 αλλα ποτε δε ξερεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι που έβαζα στο bmw πριν περίπου 8 χρόνια.Μπορεί και πιο λίγο. Όπως πρόσεξα δεν υπάρχει ούτε λογότυπο στο καπάκι, ούτε υδατογράφημα αλλά ούτε και προστατευτικό αλουμίνιο στο πώμα. Τα λάδια τα είχα βάλει στον Σπανό και είχε περισσέψει μπουκάλι και τα βρήκα στην αποθήκη μου. Τώρα παίζει να μην υπήρχαν όλα αυτά τα αναγνωριστικά εκείνη την εποχή και τα λάδια να είναι γνήσια? who knows?

B0A2371D-BD2A-4D14-9B22-E407087BE7E4.jpeg

58750DA5-F2F8-432A-BAD0-6E9951EEFA32.jpeg

BF71F285-C75E-45EE-B3C2-80F66B015D2D.jpeg

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Ilias87 said:


Ποτε τα εβαλες; Εισαι σιγουρος οτι ηταν τα γνησια; Πιο δυσκολα να βρεις μαιμου στα mobil 1 αλλα ποτε δε ξερεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

αυτά είναι τα mobil που είχα βάλει πριν κανά 4 μηνο.Από σκρουτζομάγαζο γύρω στα 35 εύρω αλλά δεν μου φαίνονται για μαιμου

E17CEA8A-04DA-44D7-8CD2-E0C548A33EC3.jpeg

F8A6FAC9-2EEB-4346-9DF2-43B4156E80EC.jpeg

0492EBB2-5550-4AA9-A62E-321162B676C8.jpeg

F36480A6-C2CC-492D-809B-80B1EA849ECE.jpeg

Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι τα mobil που είχα βάλει πριν κανά 4 μηνο.Από σκρουτζομάγαζο γύρω στα 35 εύρω αλλά δεν μου φαίνονται για μαιμου
E17CEA8A-04DA-44D7-8CD2-E0C548A33EC3.thumb.jpeg.b4686c2643d5a76d16c7e692b381e5a8.jpeg
F8A6FAC9-2EEB-4346-9DF2-43B4156E80EC.thumb.jpeg.521f2aa3d638797b113439ed5dc0636b.jpeg
0492EBB2-5550-4AA9-A62E-321162B676C8.thumb.jpeg.82cccbdf4d1459e7b3ae4c406c962b34.jpeg
F36480A6-C2CC-492D-809B-80B1EA849ECE.thumb.jpeg.03d8386458354d0884d6165a40275ae8.jpeg

Για τα castrol δε βαζω το χερι στη φωτια. Για τα mobil 1 αυτα πρεπει να ειναι γνησια γιατι εχουν την καινουρια ετικετα. Ενταξει καθε κινητηρας εχει τη δικη του προτιμηση στε μαρκα. Καποια δουλευουν καλυτερα με μια συγκεκριμενη μαρκα. Εγω βλεπω παντως πολυ θετικα μηνυματα απο αυτο το λαδι. Βεβαια εχω βρει κ ακομα ενα λαδι σε περιπτωση που αυτα δεν ειναι οκ τελικα. Ψαξε τα Mobil super3000 formula V 5-30.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.