Jump to content
OMINUS

Περι...Γνήσιον Λαδιών (ΔΙΆΦΟΡΕΣ ΜΆΡΚΕΣ)

Recommended Posts

15 minutes ago, Ilias87 said:


Για τα castrol δε βαζω το χερι στη φωτια. Για τα mobil 1 αυτα πρεπει να ειναι γνησια γιατι εχουν την καινουρια ετικετα. Ενταξει καθε κινητηρας εχει τη δικη του προτιμηση στε μαρκα. Καποια δουλευουν καλυτερα με μια συγκεκριμενη μαρκα. Εγω βλεπω παντως πολυ θετικα μηνυματα απο αυτο το λαδι. Βεβαια εχω βρει κ ακομα ενα λαδι σε περιπτωση που αυτα δεν ειναι οκ τελικα. Ψαξε τα Mobil super3000 formula V 5-30.


Sent from my iPhone using Tapatalk

σίγουρα κάθε κινητήρας θέλει το δικό του λάδι. Δεν κατηγορώ τα mobil απλά είπα τι παρατήρησα στο δικό μου κινητήρα. Επίσης μπορεί να κάνει στην περιπτωσή μου τον κινητήρα πιο θορυβώδη και πιο τραχύ όπως και με περισσότερα τραντάγματα σαν τρικύλινδρο αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Μπορεί να προσφέρει καλύτερη προστασία μακροχρόνια και τα πρόσθετα συστατικά του να είναι πιο ποιοτικά! Όλα αυτά όμως μόνο με ανάλυση στο εργαστήριο αποδεικνύονται!

 

Αν έχει κανείς καμιά άκρη εδώ Ελλάδα σε εργαστήριο με σχετικά μικρό κόστος ας την μοιραστεί μαζί μας

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα κάθε κινητήρας θέλει το δικό του λάδι. Δεν κατηγορώ τα mobil απλά είπα τι παρατήρησα στο δικό μου κινητήρα. Επίσης μπορεί να κάνει στην περιπτωσή μου τον κινητήρα πιο θορυβώδη και πιο τραχύ όπως και με περισσότερα τραντάγματα σαν τρικύλινδρο αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Μπορεί να προσφέρει καλύτερη προστασία μακροχρόνια και τα πρόσθετα συστατικά του να είναι πιο ποιοτικά! Όλα αυτά όμως μόνο με ανάλυση στο εργαστήριο αποδεικνύονται!
 
Αν έχει κανείς καμιά άκρη εδώ Ελλάδα σε εργαστήριο με σχετικά μικρό κόστος ας την μοιραστεί μαζί μας

Εργαστηριο δεν ξερω αλλα εχω τον αντιπροσωπο της Mobil στη Σινδο Θεσσαλονικη οπου κ τα παιρνω οποτε ειμαι 100% σιγουρος για τη γνησιοτητα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

83318273f05e6c0f735d125bc558c88a.jpg
f4b9855f7cb44d70a569c902fc03dfdb.jpg
6b904d793dc70c6775651dd7eb44c109.jpg



Βρήκα τα συγκεκριμένα Castrol από μαγαζί με αρκετές θετικές αξιολογήσεις , μου έκανε εντύπωση και είπα να παραγγείλω ένα λίτρο λάδι για να δω ένα είναι γνήσια ή όχι. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως αν είναι γνήσια , μου φαίνονται για μούφα αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η επιφάνεια του μπουκαλιού μοιάζει με πορτοκάλι.Νομίζω πρέπει να είναι λεία.

Για κοίτα ημερομηνία παραγωγης που είναι τα μαύρα γράμματα κάτω κάτω πίσω στο μπουκάλι και την ημερομηνία παραγωγής του μπουκαλιού που βρίσκεται στον πάτο του μπουκαλιού.

Διάβασε και αυτό το σαιτ για περισσότερες λεπτομέρειες. https://rallystore.ru/el/motornoe-maslo-castrol-kak-otlichit-poddelku-ot-originala-kak-otlichit.html

 

Οι στάμπες στο κάτω μέρος του μπουκαλιού και γενικά πρέπει να είναι καθαρές και ευδιάκριτες!

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

η επιφάνεια του μπουκαλιού μοιάζει με πορτοκάλι.Νομίζω πρέπει να είναι λεία.
Για κοίτα ημερομηνία παραγωγης που είναι τα μαύρα γράμματα κάτω κάτω πίσω στο μπουκάλι και την ημερομηνία παραγωγής του μπουκαλιού που βρίσκεται στον πάτο του μπουκαλιού.
Διάβασε και αυτό το σαιτ για περισσότερες λεπτομέρειες. https://rallystore.ru/el/motornoe-maslo-castrol-kak-otlichit-poddelku-ot-originala-kak-otlichit.html
 
Οι στάμπες στο κάτω μέρος του μπουκαλιού και γενικά πρέπει να είναι καθαρές και ευδιάκριτες!

Η ημερομηνία παραγωγής του λαδιού είναι 24/9/2018 και η ημερομηνία παραγωγής του μπουκαλιού 39η εβδομάδα του 18. Όχι δεν είναι πορτοκαλί , κόκκινο είναι το καπάκι. Υπάρχει κανονικά το αλουμινένιο αυτοκόλλητο προστασίας. 33d09cbf91184d8ff8b74c540e66619c.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , sokratis91 said:


Η ημερομηνία παραγωγής του λαδιού είναι 24/9/2018 και η ημερομηνία παραγωγής του μπουκαλιού 39η εβδομάδα του 18. Όχι δεν είναι πορτοκαλί , κόκκινο είναι το καπάκι. Υπάρχει κανονικά το αλουμινένιο αυτοκόλλητο προστασίας. 33d09cbf91184d8ff8b74c540e66619c.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

εμένα προσωπικά δεν μου κάνει και για μαϊμού ιδιαίτερα?

 

το μόνο που με προβληματίζει ειναι το θεμα με τα διπλά αυτοκόλλητα που πρέπει να έχει η πίσω ετικέτα του μπουκαλιού.

 

εκει κρατάω μια μικρή επιφύλαξη....?

γιατί το έχουμε ξανά συζητήσει το συγκεκριμένο θέμα με την διπλή ετικέτα

Link to comment
Share on other sites

το καπάκι απο το επάνω μέρος του έχει την στάμπα της Castrol? 

Οχι την στάμπα που είναι στο πλάι με την άσπρη 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ήταν το επόμενο που θα έγραφα αυτό. Όντως δεν έχει διπλό αυτοκόλλητο πίσω, είναι το μόνο που μοιάζει ύποπτο.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το καπάκι απο το επάνω μέρος του έχει την στάμπα της Castrol? 
Οχι την στάμπα που είναι στο πλάι με την άσπρη 
 
 

6c902e4da2287a27a2d38b1b54a3a7f1.jpg

Ναι κανονικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

εμένα ο μόνος μου προβληματισμός είναι η χύτευση του μπουκαλιού και οι ατέλειες που υπάρχουν. Για παράδειγμα δες τα παρακάτω μπουκάλια από castrol. Το πάνω είναι από αντιπροσωπεία το κάτω από ένα συνεργείο της γειτονιάς.

Στο πάνω όλες οι στάμπες είναι πιο καθαρές ενώ στο κάτω είναι τσαπατσούλικες.

Ότι έχω πάρει από σκρουτζομάγαζα ή καταστήματα της γειτονιάς ανεξάρτητου μάρκας λαδιών οι στάμπες είναι  σαν το κάτω, δηλαδή μη καθαρές .

Τα μόνα μπουκάλια που έχω πάρει με καθαρές στάμπες και άψογη συσκευασία και φινίρισμα είναι λάδια liqui moly από μαγαζί που είναι επίσημος διανομέας/ λιανικής .

 

A9250817-075E-40B6-A728-2A3F33BDDDF8.jpeg

6558C949-55B4-46CA-8856-1957B89FDAC0.jpeg

Edited by Derv_7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως OMINUS μας άναψες φωτιές με το θέμα που άνοιξες  :startle:

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν , Derv_7 said:

Παντως OMINUS μας άναψες φωτιές με το θέμα που άνοιξες  :startle:

 

αμα δεν το άνοιγα δεν θα τα συζητάγαμε τώρα εδώ που είμαστε :frantics::lol:   

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΔΕΙΤΕ εδώ λάδι από το ρώσικο club και το οποίο λάδι ειναι εισαγωγει (αποτι καταλαβα βεβαια) από Ελλάδα 

 

https://www.drive2.com/l/514445273913623587/

 

 

 

http://www.automotorblog.com/watch-counterfeit-engine-oil-russia-87039.html

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2020 at 4:27 ΜΜ, Derv_7 said:

αυτά είναι που έβαζα στο bmw πριν περίπου 8 χρόνια.Μπορεί και πιο λίγο. Όπως πρόσεξα δεν υπάρχει ούτε λογότυπο στο καπάκι, ούτε υδατογράφημα αλλά ούτε και προστατευτικό αλουμίνιο στο πώμα. Τα λάδια τα είχα βάλει στον Σπανό και είχε περισσέψει μπουκάλι και τα βρήκα στην αποθήκη μου. Τώρα παίζει να μην υπήρχαν όλα αυτά τα αναγνωριστικά εκείνη την εποχή και τα λάδια να είναι γνήσια? who knows?

 

 

για τον φιλο με την BMW

 

https://forum.bmw5.co.uk/topic/131532-fake-castrol-oil-in-russia/

Link to comment
Share on other sites

c8337a7443a73b97e0f79bcd6c019f1a.jpg
c7a8b125e93c526038030291174401cb.jpg
0218c9ed67ce54f32095bd247505e885.jpg
cbc87da40238e8dd353644011eb4793b.jpg


Λοιπόν βρήκα ένα παλιό άδειο μπουκάλι Castrol το οποίο είχε περισσέψει μετά από αλλαγή λαδιών στην αντιπροσωπεία.
Παρατηρώ ότι το καπάκι από την πάνω μεριά στο μπουκάλι που έχω από την αντιπροσωπεία είναι πιο σαγρέ, επίσης στην πίσω μεριά υπάρχει κανονικά αυτοκόλλητο και στην κάτω μεριά του μπουκαλιού τα σήματα είναι πιο καθαρά και τέλος την μεριά που υπάρχει η ένδειξη της στάθμης το πλαστικό δεν είναι τόσο σαγρέ όπως στο μπουκάλι που αγόρασα.
Τελικά νομίζω πως δεν είναι γνήσιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που η castrol δεν βάζει σε ένα σάιτ με υψηλής ευκρίνειας εικόνας πως είναι οι γνήσιες συσκευασίες δεν βγάζεις άκρη.

Ούτε και τους ενδιαφέρει να κυνηγήσουν τα fake. Όπως φαίνεται είναι πλέον ο κανόνας τα πέτσινα λάδια στις πιο εμπορικές μάρκες.

Από την άλλη άμα τις έβγαζε μπορεί μα τις κοπιάρανε και αυτές....

Ερώτηση, η ετικέτα της αντιπροσωπεία από πίσω έχει διπλή όψη? δηλαδή διπλό αυτοκόλητο?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Derv_7 said:

 

Ερώτηση, η ετικέτα της αντιπροσωπεία από πίσω έχει διπλή όψη? δηλαδή διπλό αυτοκόλητο?

 

Διπλό είναι το αυτοκόλλητο.

 

σε Φιλοσιδη και Φιλιππαιο που τα εγω δει εγω 

Link to comment
Share on other sites

Σκ@Τ@. Δεν υπάρχει τίποτα πλέον αληθινό σε αυτή τη χώρα, έχουν καταρρεύσει τα πάντα... Μα να πρέπει να εξετάζουμε τα μπουκάλια σα να ναι 50ευρα ;









Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , turbomaniac said:

Σκ@Τ@. Δεν υπάρχει τίποτα πλέον αληθινό σε αυτή τη χώρα, έχουν καταρρεύσει τα πάντα... Μα να πρέπει να εξετάζουμε τα μπουκάλια σα να ναι 50ευρα ;









Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 

γιατί νομίζεις ότι μόνο τα λάδια ειναι...

 

άσχετο με το θέμα τον λαδιών.

 

αλλα το αναφέρω ως παράδειγμα.

 

πριν απο μερικά χρόνια (νομίζω ούτε 5 κάν) στον Πειραιά είχαν  πιάσει επιχείρηση η οποία πουλούσε προϊόντα Μαϊμού SKF .

 

και βέβαια εντοπίστηκε γιατί το συγκεκριμένο κατάστημα δεν ηταν επίσημος αντιπρόσωπος SKF στην Ελλάδα.

 

 

τέλος πάντων για να μην κουράζω, με λεπτομέρειες .

 

υπάρχει ενα παραθυράκι το οποίο επιτρεπόταν αυτα τα προϊόντα να πωλούνται , αλλα θα έπρεπε να ειναι στην μισή τιμή απο τα γνήσια.

 

βέβαια η συγκεκριμένη επιχείρηση τα πουλούσε και πολύ παραπάνω απο τι θα έπρεπε.

 

βέβαια αυτα τα προϊόντα πηγαν για καταστροφή αργότερα απο το κρατος η απο την ίδια SKF Ελλάδας

 

να και το άρθρο

 

https://www.google.com/amp/s/www.news247.gr/epixeiriseis/i-skf-katestrepse-15-tonoys-maimoy-royleman-stin-athina.6491156.amp.html

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2020 at 4:27 ΜΜ, Derv_7 said:

αυτά είναι που έβαζα στο bmw πριν περίπου 8 χρόνια.Μπορεί και πιο λίγο. Όπως πρόσεξα δεν υπάρχει ούτε λογότυπο στο καπάκι, ούτε υδατογράφημα αλλά ούτε και προστατευτικό αλουμίνιο στο πώμα. Τα λάδια τα είχα βάλει στον Σπανό και είχε περισσέψει μπουκάλι και τα βρήκα στην αποθήκη μου. Τώρα παίζει να μην υπήρχαν όλα αυτά τα αναγνωριστικά εκείνη την εποχή και τα λάδια να είναι γνήσια? who knows?

B0A2371D-BD2A-4D14-9B22-E407087BE7E4.jpeg

58750DA5-F2F8-432A-BAD0-6E9951EEFA32.jpeg

BF71F285-C75E-45EE-B3C2-80F66B015D2D.jpeg

 

εχω μια υποψία οτι ακριβώς την συσκευασία σαν αυτή.

 

την ειχα εντοπίσει πρίν απο μερικά χρόνια και εγω, αλλα με προδιαγραφές vw βέβαια.

 

αλλα ηταν ακριβώς έτσι σαν το δικό σου μπουκάλι.

 

και απο εκει που τα βρήκα εγω τότε , αυτος που τα πουλούσε μου έλεγε οτι και η αντιπροσωπείες αγοράζουν απο αυτόν....

 

αυτό που λεω ειναι τωρα απο το 2010 αυτη η συζήτηση..

 

Link to comment
Share on other sites

πάντως καλά λάδια και γνήσια απο επίσημους προμηθευτές , 

 

θα βρείτε στα καταστήματα Praktiker.

αλλα εκεί βέβαια να ξέρετε οτι σαν τιμές ειναι λίγο η και έως αρκετά τσιμπημενες 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, OMINUS said:

 

εχω μια υποψία οτι ακριβώς την συσκευασία σαν αυτή.

 

την ειχα εντοπίσει πρίν απο μερικά χρόνια και εγω, αλλα με προδιαγραφές vw βέβαια.

 

αλλα ηταν ακριβώς έτσι σαν το δικό σου μπουκάλι.

 

και απο εκει που τα βρήκα εγω τότε , αυτος που τα πουλούσε μου έλεγε οτι και η αντιπροσωπείες αγοράζουν απο αυτόν....

 

αυτό που λεω ειναι τωρα απο το 2010 αυτη η συζήτηση..

 

έχεις δίκιο από το 11 είναι τα λάδια....

Έχεις καμία λογική εξήγηση στο τι λάδια μπαίνουν αφού δεν βάζουν τα γνήσια?

Για παράδειγμα βάζουν άλλης μάρκας πιο φτηνά? Κατώτερης ποιότητας ίδιας μάρκας?

Τα αναμειγνύουν με άλλα?

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Derv_7 said:

έχεις δίκιο από το 11 είναι τα λάδια....

Έχεις καμία λογική εξήγηση στο τι λάδια μπαίνουν αφού δεν βάζουν τα γνήσια?

Για παράδειγμα βάζουν άλλης μάρκας πιο φτηνά? Κατώτερης ποιότητας ίδιας μάρκας?

Τα αναμειγνύουν με άλλα?

Καμιά ιδέα?

 

δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί εγώ οταν είδα το ίδιο μπουκάλι με το δικό σου στην φωτογραφία.

 

γύρισα την πλάτη μου και έφυγα!! 

 

γιατί ηταν πολυ βρώμα η δουλειά με αυτόν και τα λάδια που πουλούσε δεν μου γέμισαν το μάτι και έφυγα.

 

 

παίζει  βέβαια τότε να γέμισε η αγορά με τέτοια λάδια. 

 

ακομα ίσως και αντιπροσωπείες???

 

 

κοίτα για το άλλο που λές υπάρχουν λάδια τα οποία ειναι (να το πω) χρησιμοποιημένα και τα οποια πολλές βιομηχανίες τα επεξεργάζονται και ξανα πωλούνται στην αγορά.

 

βέβαια αυτα τα λάδια δεν ειναι φουλ συνδετικα η συνδετικά.

 

ειναι ποιο απλά λάδια.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκαν από επίσημο κατάστημα λιανικής/χονδρικής τα λάδια για τις επόμενες αλλαγές στα αυτοκίνητα του σπιτιού.

Είναι και τα δύο liqui Moly και το 4200 θα μπεί για πρώτη φορά στο polo. Οι συσκευασία των προϊόντων δεν χωρά καμία αμφισβήτηση γιατί γνησιότητα τους. Μου το επιβεβαίωσε και η ίδια η εταιρεία στο info@liqui-moly.de

 

 

 

8DA7EC34-7F86-4344-B6E2-D13574738BE9.jpeg

A5817438-515F-4CF9-9B33-76C48BBFB1D6.jpeg

0162A7D9-4333-4A2E-B819-DA7815C83050.jpeg

77C8EE7B-B3D4-4E01-B071-804769397988.jpeg

9809F117-CE70-4620-A2C9-139B8338B7F8.jpeg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκαν από επίσημο κατάστημα λιανικής/χονδρικής τα λάδια για τις επόμενες αλλαγές στα αυτοκίνητα του σπιτιού.
Είναι και τα δύο liqui Moly και το 4200 θα μπεί για πρώτη φορά στο polo. Οι συσκευασία των προϊόντων δεν χωρά καμία αμφισβήτηση γιατί γνησιότητα τους. Μου το επιβεβαίωσε και η ίδια η εταιρεία στο info@liqui-moly.de
 
 
 
8DA7EC34-7F86-4344-B6E2-D13574738BE9.thumb.jpeg.344f0557dd97e59e35d047ede3bc880a.jpeg
A5817438-515F-4CF9-9B33-76C48BBFB1D6.thumb.jpeg.6038f2836e8299cc3b77809e33c2660c.jpeg
0162A7D9-4333-4A2E-B819-DA7815C83050.thumb.jpeg.0ca2b494aea855888fce9f0c9ee262aa.jpeg
77C8EE7B-B3D4-4E01-B071-804769397988.thumb.jpeg.652b2ce69e0df0c5dd706ae60c93801d.jpeg
9809F117-CE70-4620-A2C9-139B8338B7F8.thumb.jpeg.add42e6848a721d90f13ba30abe71d9e.jpeg
Περιμένουμε εντυπώσεις αλλά κάνε 2 αλλαγές τουλάχιστον και μετά δες παρατηρήσεις!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.