Jump to content
OMINUS

Περι...Γνήσιον Λαδιών (ΔΙΆΦΟΡΕΣ ΜΆΡΚΕΣ)

Recommended Posts

On 23/3/2019 at 9:08 ΜΜ, OMINUS said:

Καλησπέρα  σε ολους:hi: 

 

ανοίγω αυτο το θεμα για να μπορούμε να γράφουμε και να βοηθήσουμε και άλλους , το πως θα ξεχωρίζουμε ΓΝΉΣΙΑ λάδια από μαϊμού που κυκλοφορούν στην αγορά.

 

Επειδή εγώ έχω μπουκαλι από CASTROL μάρκα, θα γράψω για το castrol.

 

Όποιος φίλος έχει βαλει άλλη η άλλες μάρκες, ας μας ενημερώσει το τι παιζει με αυτές :ahappy:

 

 

Castrol magnatec Professional A3 5W-40 Προδιαγραφές VW 502/505 

(ΑΓΟΡΑΣΜΈΝΑ ΑΠΟ ΕΠΊΣΗΜΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΊΑ ΤΗΣ VW )

 

 

το γνήσιο Castrol Φαίνεται και από την εμφάνιση του μπουκαλιού ( αυτοκόλλητα μπρος-πίσω )   ( καπάκι με στάμπα castrol, και δακτυλίδι ασφαλειας που επίσης έχει στάμπα castrol ) 

 

1553363216686.thumb.jpg.9d8c33844b88e27a2c4417881980cc40.jpg

 

Επίσης τα μαϊμού λάδια έχουν (Και φαίνεται κιόλας εύκολα ) πολύ καλοφτιαγμένες στάμπες Castrol  και καπάκια .

 

Και το ίδιο ισχύ και και για της Ετικέτες που έχουν τα μαϊμού Castrol τα οποία είναι πολύ καλοφτιαγμένες,  σε σχέσει με τα γνήσια λάδια Castrol.

1553363314488.thumb.jpg.952b32bab4e072a3dea3d196361efd74.jpg

 

 

Και επίσης όταν ανοίξουμε το καπάκι θα πρέπει να ειναι σφραγισμένο με αλουμινένιο αυτοκόλλητο. (το βλέπετε στην φωτογραφία )  

 

 

 

και επίσης από τα στοιχεία που έχει το μπουκαλι επάνω του, το οποίο το ξεχωρίζουν σε σχέσει με τα μαϊμού λάδια castrol. 

 

Και εξηγώ:

 

Στον κίτρινο κύκλο που έχω μαρκάρει,  είναι το γυαλιστερό σήμα της Castrol. (To συγκεκριμένο βέβαια υπάρχει περίπτωση να ψηλό διαφέρει από χώρα σε χώρα) (Δηλαδή να είναι το ίδιο αλλά όχι γυαλιστερό).

 

Με τον κόκκινο κύκλο χαμηλά στο μπουκάλι η ημερομηνία συσκευασίας (23/1/19) αυτό σημαίνει φρέσκια παρτίδα λαδιού.

 

Επίσης από χώρα σε χώρα έχει μια διαφορά, στην φωτογραφία μου βλέπετε ότι είναι με μαύρα γράμματα, σε άλλα μπουκάλια από άλλες χώρες είναι χαραγμένο επάνω στο μπουκάλι.

 

Στο πορτοκαλί τετράγωνο κουτάκι υπάρχει το βέλος που βλέπετε, αυτό σημαίνει ότι το αυτοκόλλητο (Στο πίσω μέρος της συσκευασίας) είναι διπλό (εχει άλλη μια σελίδα με πληροφορίες ,όταν το τραβάς).

 

Τα μαϊμού έχουν μόνο μία. Και όχι διπλή.

  

 

1553363435637.thumb.jpg.d47d15ae9c3d368b88723ce2280f366a.jpg

 

Και στην άλλη φωτογραφία που βλέπετε τον πάτο του μπουκαλιού. 

 

Στην φωτογραφία με το βέλος το κόκκινο υπάρχει μια ημερομηνία.

 

Επειδή πολύς κόσμος κάνει το λάθος και λέει ότι αυτή η ημερομηνία που γράφει είναι το έτος του λαδιού,  ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΆΘΟΣ!!!

 

ΑΥΤΉ η στάμπα με την ημερομηνία (Στο τετράγωνο κουτάκι το κόκκινο ) είναι ΜΌΝΟ η ημερομηνία που κατασκευάστηκε το ΜΠΟΥΚΆΛΙ! όχι η παραγωγή του λαδιού. 

 

ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΟΥΚΆΛΙΑ ΛΑΔΙΏΝ ΕΧΟΥΝ ΤΈΤΟΙΑ ΣΤΆΜΠΑ. 

 

Στην δικιά μου περίπτωση το μπουκάλι , η ημερομηνία του είναι 2018.

Δηλαδή τότε φτιάχτηκε το μπουκάλι και μόνο.

 

 

ΓΙΑ ΕΔΩ ΕΛΛΆΔΑ ΑΝ ΘΈΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΎΜΕ ΓΝΉΣΙΑ ΛΆΔΙΑ CASTROL .

ΘΑ ΚΆΝΕΤΕ ΕΝΑ ΤΗΛΈΦΩΝΟ ΣΤΗΝ BP ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΉΣΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥΝ ΠΟΙΟΙ  ΕΙΝΑΙ ΕΠΊΣΗΜΗ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΈΣ  ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΆ  ΠΕΡΙΟΧΉ ΣΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΊ.

 

 

Τα λάδια αυτά είναι από το επίσημο δίκτυο της BP Ελλάς.  Και όχι πάρα εισαγωγή.

 

 

 

 

Ρε φιλε εισαι πολυ ψαγμενος,ωραιος.εγω πηρα σημερα ενα 5 λιτρο castrol edge 5-30 LL έχει οσα λες αλλα δεν εχει διπλα αυτοκόλλητα ! Δηλαδη δεν ειναι γνησιο ; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , medoras said:

Ρε φιλε εισαι πολυ ψαγμενος,ωραιος.εγω πηρα σημερα ενα 5 λιτρο castrol edge 5-30 LL έχει οσα λες αλλα δεν εχει διπλα αυτοκόλλητα ! Δηλαδη δεν ειναι γνησιο ; ευχαριστω

 δυστυχώς ακόμα και εγώ δεν έχω βγάλει άκρη τι ακριβώς παίζει με τα διπλά αυτοκόλλητα???

 

έχει γίνει αναφορά και από άλλο παιδί για τα διπλά αυτοκόλλητα αλλά δεν είναι γενικά ξεκάθαρο το όλο θέμα με τα συγκεκριμένα αυτοκόλλητα???

 

δεν λέω ότι έχεις πάρει μουθα λάδια έτσι , μην παρεξηγηθουμε ;)

 

αλλα είναι λίγο μπέρδεμα το συγκεκριμένο κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το παιχνιδι με τα μαιμου λαδια αρχιζει και παιρνει επικυνδυνες διαστασεις...οσο και ψαγμενος εισαι ωστε να ξεχωριζεις τα αυθεντικα απο τα μη παντα ο εμπορος θα κανει τα δικα του...αρα και διατριβη στην αναγνωριση των λαδιων να κανουμε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποτε...κυριοι εδω η μονη λυση ειναι να παρουν θεση οι πετρελαικες και βεβαια και το κρατος..με μια λεξη δηλαδη να υπαρχει ελεγχος σοβαρος και οποιος παραβατει να επωμιζεται τις συνεπειες...ο καταναλωτης μπορει να ελεγχει τα αυτοκολλητα, τις ταπες, το αλουμινοχαρτο μετα την ταπα κλπ αλλα και παλι ο καλλιτεχνης πηγαινει ενα βημα παραπερα τη φορα και θα το φτιαχνει ιδιο το μπουκαλι...γιατι να πρεπει εγω να τσεκαρω την προελευση του λαδιου που βαζω στο αυτοκινητο μου;;ειδικα οταν υποτιθεται οτι πρεπει να ειναι τσεκαρισμενο...θα μου πειτε  τι μας λες τωρα;;;σωστα ολα αυτα αλλα στην πραξη γινονται τα αντιθετα...εγω δεν θελω να μαθω να αναγνωριζω το αυθεντικο πχ castrol γιατι θελω να μην υπαρχει μαιμου castrol..μαλλον να ξυπνησω γιατι ονειρευομαι;;;

Edited by TMESSOLO
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι!

Παραθέτω εικόνες από τα γνήσια λαδάκια που έβαλα πρόσφατα σε αντιπροσωπεία (Ρέθυμνο) στο 1ο Serivce στο Polaki.

1627049234_VWoil(1).jpg

2032792907_VWoil(2).jpg

56706785_VWoil(3).jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

παρακαλω εχει κανενας συσκευασια απο mobil esp 5w30 για να συγκρινω με αυτο που εχω γιατι εδω ο ominus μας αναψε φωτιες?!

το θεμα που εχω με το μπουκαλι ειναι το διπλο αυτοκολλητο απο πισω...δεν ειναι διπλο!!!

δεν θα ανησυχουσα αλλα στην κατω δεξια γωνια εχει το βελακι που δειχνει οτι εχει κι αλλη σελιδα απο πισω ενω βεβαια δεν εχει!!!

IMG_20210324_201334.jpg

Link to comment
Share on other sites

για ρίξε μια ματιά εδώ

 

και εδώ που δείχνει την συσκευασία

 

https://cfrs.ru/el/dvigatel/motornoe-maslo-mobil-esp-formula-avtomasla-i-vse-chto-nuzhno-znat-o.html

 

https://forums.tdiclub.com/index.php?threads/mobil-1-esp-5w-30-france.459747/

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , chtos1 said:

IMG_20210324_201404.jpg

 

προσωπική μου άποψη, Ναι παίζει να είναι μουφα γιατί βλέπω στο μπουκάλι σου , ο δείκτης λαδιού που έχει είναι στραβός από την μέση και κάτω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αυτο το βιντεο ειδα κι αρχισα να ψιλιαζομαι οτι κατι τρεχει ,γιατι μου φαινεται λιγο παρατυπια να εχει βελακι που να υποδεικνυει οτι εχει κι αλλη σελιδα απο πισω και τελικα να μην εχει!

τωρα που ειδα και το δεικτη αρχιζω να εχω πολλες αμφιβολιες για τη γνησιοτητα...

και τα εβαλα σε λαδα που εχει αρκετη κινηση, και τα πληρωσα 12€ το λιτρο!!!

Edited by chtos1
Link to comment
Share on other sites

Καλά Castrol και Mobil είναι από τα πρώτα που παίζουν σε μαϊμού στην αγορά 

Link to comment
Share on other sites

Αν ο φίλος παραπάνω αναφέρει ότι τα πήρε σε κατάστημα με αυξημένη κίνηση, τελικά τι και πόσο να προσέχει κανείς;;; Διακρίνω από περιστατικά προσωπικής εμπειρίας ότι η απατεωνιά είναι έντονη στην Ελλάδα, το οξύμωρο θα είναι η συμφωνία από ενσαρκωτές της κατακρινόμενης τάσης! Ό,τι και να ειπωθεί ως αντιστάθμισμα για την αδικία που θα μπορούσε κάποιος να επικαλεστεί ως απόρροια των κρίσεων μέσα από τα τελευταία έτη, θεωρώ ότι είναι ανυπόστατο ως προς την συνέπεια και την υπευθυνότητα που θα πρέπει να επιδεικνύει κάποιος αν επιδιώκει να παρουσιάζεται ως επαγγελματίας! Παραδείγματα από πλειάδα δήθεν έμπειρων και εξουσιοδοτημένων (άρα εκπαιδευμένων ή έχοντες γνώση) συνεργιατζήδων όπου πας να φτιάξεις το ένα και σου χαλάνε το άλλο ή και το ίδιο το ψεύτο φτιάχνουν, ενώ δε παρόλο που τους σκας τα λεφτά και μετρητά ενίοτε, επιλέγουν να εξυπηρετήσουν και μπροστά στα μάτια σου τον κάγκουρα κολλητό που θα σκάσει ξεκάρφωτα μετά από εσένα κι ενώ πριν θα σου το παίζουν δύσκολοι ως προς το πότε βολεύει μόνο αυτούς να τους αφήσεις κιόλας το αυτοκίνητο. Θα ήθελα να αναφέρω κι άλλα, ειδικά ως προς συνεργεία που έχουν προταθεί κι εδώ ως εξαιρετικά, έχουν κάνει ζημιές στο αυτοκίνητο, αλλά ας μη γίνει κατάχρηση του νήματος.
Άλλωστε μπορεί και να υπάρχει άπλετος χρόνος για όποιον θέλει να σκεφτεί...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα Το καλύτερο είναι να στείλετε στην mobil Ελλάδος email ώστε να σας στείλουν τα επίσημα καταστήματα που εμπορεύονται τα λάδια τους. Είχα στείλει παλιά και μου είχαν απαντήσει απλά δεν το βάζω γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση....

Επίσης στο site της castrol πάλι λέει τα επίσημα καταστήματα που εμπορεύονται τα λάδια τους. Πέρα από αυτό τίποτα παραπάνω δεν μπορεί να γίνει. 

 

 

Edited by crazy bill
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω  αν ισχύει στο internet βρήκα ότι επίσημος διανομέας για τα λάδια Mobil είναι αυτή εδώ η εταιρία.

 

https://www.novitron.gr/el

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω  αν ισχύει στο internet βρήκα ότι επίσημος διανομέας για τα λάδια Mobil είναι αυτή εδώ η εταιρία.
 
https://www.novitron.gr/el
 

Αυτη ειναι. Εγω στη Θεσσαλονικη βρηκα το κεντρικο τους κτηριο στη Σινδο. Απο εκει αγοραζω εδω και 2 χρονια σχεδον χωρις κανενα προβλημα παντα με εγγυηση ποιοτητας και οτι χρειαστεις ειναι προθυμοι να βοηθησουν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

νόμιζα ότι δεν υπάρχει εισαγωγέας στην Ελλάδα,έστειλα μαιλ  στην mobil και περιμενω απάντηση για να τους στείλω και φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι στην Σίνδο υπάρχει κεντρική εισαγωγική εταιρεία για τα Mobil, κολλητός δουλεύει εκεί

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , crazy bill said:

Για μένα Το καλύτερο είναι να στείλετε στην mobil Ελλάδος email ώστε να σας στείλουν τα επίσημα καταστήματα που εμπορεύονται τα λάδια τους. Είχα στείλει παλιά και μου είχαν απαντήσει απλά δεν το βάζω γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση....

Επίσης στο site της castrol πάλι λέει τα επίσημα καταστήματα που εμπορεύονται τα λάδια τους. Πέρα από αυτό τίποτα παραπάνω δεν μπορεί να γίνει. 

 

 

άμα αποδειχθεί ότι τα λαδια είναι μαϊμού κατι μπορώ να κάνω...έχω το μπουκάλι,έχω ηλεκτρονική απόδειξη(πιστωτική) και άμα έχω και επίσημη απάντηση από την mobil σίγουρα κάτι μπορώ να κάνω...το θέμα όμως είναι ότι θα πληρώσει πρόστιμο ο απατεώνακος  αλλά το κύκλωμα θα υπάρχει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, chtos1 said:

άμα αποδειχθεί ότι τα λαδια είναι μαϊμού κατι μπορώ να κάνω...έχω το μπουκάλι,έχω ηλεκτρονική απόδειξη(πιστωτική) και άμα έχω και επίσημη απάντηση από την mobil σίγουρα κάτι μπορώ να κάνω...το θέμα όμως είναι ότι θα πληρώσει πρόστιμο ο απατεώνακος  αλλά το κύκλωμα θα υπάρχει ακόμα...

η νόβιτρον θα σου απαντήσει πιο είναι το επίσημο δίκτυο διανομέων αν και έχω την εντύπωση οτι συνεργάζεται με συγκεκριμένα συνεργεία που πρέπει να πας για να αλλάξεις λάδια.

Η πιο πιθανή απάντηση που θα σου δώσουν είναι να σου υποδείξουν το δίκτυο διανομής και να σε ενημερώσουν οτι από εκεί που το πήρες είναι παραεισαγωγής κτλ και να νίψουν τα χείρας των.

 

Δυστυχώς δεν ασχολούνται οι εταιρείες. Εγώ είχα στείλει πιο παλιά στην castrol και δεν έκαναν ούτε το κόπο να μου απαντήσουν.

 

Δεν ξέρω...δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη στα σκρουτζομάγαζα ως αναφορά τα λιπαντικά. 

Προσπάθησε να βρεις ένα φυσικό μαγαζί με αναλώσιμα αυτοκινήτων το οποίο να είναι χρόνια στον χώρο και να είναι επίσημος διανομέας.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Derv_7 said:

η νόβιτρον θα σου απαντήσει πιο είναι το επίσημο δίκτυο διανομέων αν και έχω την εντύπωση οτι συνεργάζεται με συγκεκριμένα συνεργεία που πρέπει να πας για να αλλάξεις λάδια.

Η πιο πιθανή απάντηση που θα σου δώσουν είναι να σου υποδείξουν το δίκτυο διανομής και να σε ενημερώσουν οτι από εκεί που το πήρες είναι παραεισαγωγής κτλ και να νίψουν τα χείρας των.

 

Δυστυχώς δεν ασχολούνται οι εταιρείες. Εγώ είχα στείλει πιο παλιά στην castrol και δεν έκαναν ούτε το κόπο να μου απαντήσουν.

 

Δεν ξέρω...δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη στα σκρουτζομάγαζα ως αναφορά τα λιπαντικά. 

Προσπάθησε να βρεις ένα φυσικό μαγαζί με αναλώσιμα αυτοκινήτων το οποίο να είναι χρόνια στον χώρο και να είναι επίσημος διανομέας.

 

 

 

αμα δεν απαντησει η mobil απλα δεν ξαναβαζω mobil και γενικα οτιδηποτε εχει πανω το λογοτυπο της mobil , τοσο απλα...σε λαδαδικο πηγα που ειναι χρονια το μαγαζι και εχει και αρκετη κινηση μαλιστα,

μπορει να ειναι και γνησια βεβαια ποιος ξερει , το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ξαναβαζω MOBIL αν δεν παρω απαντηση!

και εννοειται οτι δεν ξαναπαταω και στο μαγαζι του

 

Edited by chtos1
Link to comment
Share on other sites

δεν μας λες και ποιο μαγαζί είναι για να έχουμε και εμείς τον νου μας 

 

Link to comment
Share on other sites

θα στειλω και στη νοβιτρον μαιλ ...

πολυ ευχαριστως να πω πιο μαγαζι ειναι αλλα να εχουμε υποψιν οτι σε καμμια περιπτωση δε λεω οτι πουλαει μαιμου λαδια...εγω θα του κανω διαφημιση λεγοντας απλα οτι αγορασα αυτο το μπουκαλι απο αυτο το μαγαζι και ας σχηματισει ο καθενας τη γνωμη του!

πως στελνω πμ?

Link to comment
Share on other sites

Πατάς  στο όνομα του προφίλ σε αυτόν που θέλεις να στείλεις και σου εμφανίζει ένα εικονίδιο σε φάκελο.  

Link to comment
Share on other sites

Η castrol δεν έχει λόγο να απαντήσει μπαίνοντας στο site τους λένε ΤΑ επίσημα συνεργαζόμενα που εχουν. Η mobil θα σου απαντήσει θεωρώ όπως είχε απαντήσει κ σε μένα. Να πάρει θέση όμως για το εάν είναι μουφα ή όχι δεν νομίζω γιατί θα πατήσει στο ότι δεν τα έβαλες σε συνεργαζόμενο τους επόμενος δεν θα ασχοληθεί. 

 

Πολλά σκρουτζομαγαζα έχουν σωστά λάδια κ όχι μαϊμού κάνοντας δικές τους εισαγωγές για αυτό πετυχαίνουν κ καλές τιμές σε σχέση με τα επίσημα συνεργαζόμενα. 

 

Εννοείται βέβαια ότι υπάρχουν και αυτοί που είναι στο κύκλωμα κ πουλάνε τηγανολαδα.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.