Jump to content
OMINUS

Περι...Γνήσιον Λαδιών (ΔΙΆΦΟΡΕΣ ΜΆΡΚΕΣ)

Recommended Posts

Για εγκυκλοπαιδικους λόγους.

 

https://www.streetthugssalonica.org/post/salos_sthn_agora_apo_ladia_maimoy

 

https://www.autoblog.gr/2016/01/08/massive-engine-oil-counterfeiting-ring-busted-in-moscow/

 

 

Και δεν είναι ΜΌΝΟ τα λάδια που παίζουν  ως μαϊμού.

 

https://www.autoblog.gr/2017/02/20/katastrafhkan-17000-maimou-rouleman-ths-skf-sthn-athhna/

 

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από Bosch παίζει αρκετά μούφα, ειδικά πριν από μερικά χρόνια είχε γίνει της Πόπης με τα υποτιθέμενα xenon της Bosch.

Μέχρι και η ιδια η Bosch Ελλάδας είχε βγάλει ανακοίνωση ότι δεν έχουν καμια σχέση με Bosch 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

το εβγαλα φωτο και ξεκολλημενο και θα τις  στειλω και στη νοβιτρον

τσαμπα θα τα στειλω απο οτι μου λετε αλλα δεν πειραζει 

IMG_20210326_192555.jpg

IMG_20210326_192621.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η castrol δεν έχει λόγο να απαντήσει μπαίνοντας στο site τους λένε ΤΑ επίσημα συνεργαζόμενα που εχουν. Η mobil θα σου απαντήσει θεωρώ όπως είχε απαντήσει κ σε μένα. Να πάρει θέση όμως για το εάν είναι μουφα ή όχι δεν νομίζω γιατί θα πατήσει στο ότι δεν τα έβαλες σε συνεργαζόμενο τους επόμενος δεν θα ασχοληθεί. 
 
Πολλά σκρουτζομαγαζα έχουν σωστά λάδια κ όχι μαϊμού κάνοντας δικές τους εισαγωγές για αυτό πετυχαίνουν κ καλές τιμές σε σχέση με τα επίσημα συνεργαζόμενα. 
 
Εννοείται βέβαια ότι υπάρχουν και αυτοί που είναι στο κύκλωμα κ πουλάνε τηγανολαδα.....
Μπήκα φίλε και τι είδα; Πέντε αντιπροσώπους εκ των οποίων ο ένας μόνο Θεσσαλονίκη στην άλλη άκρη του νομού.
Όταν τον πήρα τηλέφωνο έπεσα πάνω σε έναν τσέλιγκα και ανάθεμα αν κατάλαβα αν μπορώ να ψωνίσω ή όχι λιανική.
Μετά προσπάθησα να πάρω τηλέφωνο στα κεντρικά της Castrol. Ακόμα περιμένω να βγάλω γραμμή.
Δηλαδή έλεος. Ένα λάδι για το αυτοκίνητο θέλουμε και το έχουμε κάνει σήριαλ.

Υπάρχει κάποιοι παιδί, έστω και σε πμ, να μου πει ένα μαγαζί Θεσσαλονίκη να πάρω γνήσια Castrol; Ας είναι και εκτός Θεσσαλονίκης θα τα παραγγείλω.
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , karlos said:

Μπήκα φίλε και τι είδα; Πέντε αντιπροσώπους εκ των οποίων ο ένας μόνο Θεσσαλονίκη στην άλλη άκρη του νομού.
Όταν τον πήρα τηλέφωνο έπεσα πάνω σε έναν τσέλιγκα και ανάθεμα αν κατάλαβα αν μπορώ να ψωνίσω ή όχι λιανική.
Μετά προσπάθησα να πάρω τηλέφωνο στα κεντρικά της Castrol. Ακόμα περιμένω να βγάλω γραμμή.
Δηλαδή έλεος. Ένα λάδι για το αυτοκίνητο θέλουμε και το έχουμε κάνει σήριαλ.

Υπάρχει κάποιοι παιδί, έστω και σε πμ, να μου πει ένα μαγαζί Θεσσαλονίκη να πάρω γνήσια Castrol; Ας είναι και εκτός Θεσσαλονίκης θα τα παραγγείλω.
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Γνήσια θα βρεις και στα 

praktiker αν σε ενδιαφέρει.

 

ίσως είναι λίγο ποιο ακριβά αλλά έχει γνήσια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πολύ μαϊμού λάδια κυκλοφορούν έξω στο εμπόριο και η ανησυχία των ιδιοκτητών αυτοκινήτων είναι έκδηλη ως προς την γνησιότητα αυτών.

Μέχρι τώρα, στις 2 πρώτες αλλαγές έβαλα στο δικό μου Castrol Edge Professional 5W-30 VW 507 00, αγορασμένα από εξωτερικό (Γερμανία) και φερμένα από φίλο.

Πλέον γλυκοκοιτάζω και τα Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 VW 507 00, από Ελλάδα.

Το τελευταίο αυτό λάδι (Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30) μήπως το χρησιμοποιεί κανείς εδώ μέσα, για να μας πει εντυπώσεις;

dc90bd41d6202b5a935855305c5a9c5d.jpg959b4e56632657b16b203a4bbe71711a.jpg

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια σκέψη είμαι κι εγώ, δηλαδή αν θα πρέπει να αλλάξω πλέον σε liqui moly, τόσο για παλιό όσο και στο νέο. Απλά αναρωτιέμαι αν παίζει κι εκεί μαϊμού;

Link to comment
Share on other sites

η mobil τελικα εχει εφαρμογη για την αυθεντικοτητα του λαδιου, μπηκα εδω https://www.mobil.com/en/sap/our-products/mobil-anti-counterfeit  ...μολις παω στο αμαξι θα σκαναρω το qrcode να δω αν δουλευει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πολύ μαϊμού λάδια κυκλοφορούν έξω στο εμπόριο και η ανησυχία των ιδιοκτητών αυτοκινήτων είναι έκδηλη ως προς την γνησιότητα αυτών.

Μέχρι τώρα, στις 2 πρώτες αλλαγές έβαλα στο δικό μου Castrol Edge Professional 5W-30 VW 507 00, αγορασμένα από εξωτερικό (Γερμανία) και φερμένα από φίλο.

Πλέον γλυκοκοιτάζω και τα Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 VW 507 00, από Ελλάδα.

Το τελευταίο αυτό λάδι (Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30) μήπως το χρησιμοποιεί κανείς εδώ μέσα, για να μας πει εντυπώσεις;

dc90bd41d6202b5a935855305c5a9c5d.jpg959b4e56632657b16b203a4bbe71711a.jpg

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Εγώ μετά από 14 χρόνια, χρησιμοποιώντας τα πρώτα 8 αποκλειστικά Mobil 1 esp formula και μετά Castrol edge professional, με 100.000 χλμ δεν μου έχει κάψει σταγόνα λάδι. Ειδικά τα πρώτα τα θεωρώ κορυφαία λάδια για τον TSI.
Τώρα να πάω στα Liqui Molyωαλλα δεν ξέρω. Είμαι λίγο επιφυλακτικός. Κάποιο παιδί που να τα χρησιμοποιεί να μας πει εντυπώσεις;
Σε 5W-30 έχει νομίζω δύο ή τρεις κωδικούς με προδιαγραφές 504/507.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχει αλλη ενοτητα για λαδια κι εγω εκει ρωταω για τα liqui moly...

αφου τοσα χρονια βαζεις mobil βαλε μονο απο τα τους επισημους πωλητες να εισαι σιγουρος...

πηρα τηλ στη skama και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει παραεισαγωγη στα liqui moly οποτε βρηκα ενα λαδαδικο που αγοραζει απο αυτους...

κι εγω πρωτη φορα θα βαλω αλλα ολοι λενε οτι ειναι καλα (εμενα με νοιαζει να ειναι γνησια κατ'αρχην , ετσι κι αλλιως δεν το σκιζω με τους 74 ιππους)

θα κοιταξω να αποφυγω τα molygen που ειναι το προσθετο που βαζει η liqui moly οποτε οποιο λαδι εχει την προδιαγραφη πιστευω θα ειναι καλο!

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει ολα αυτα που ειπατε εκτος απο Motul X-Clean. Λοιπον μετα πολλες χιλιαδες χιλιομετρα κατεληξα στα Mobil 1 ESP. Ολα τα υπολοιπα σηκωναν παραπανω θερμοκρασια στο λαδι και μετα τις 8000χλμ ο κινητηρας ακουγοταν τραχυς...δε κανω αλλα πειραματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, topmar said:

Καλησπέρα, πολύ μαϊμού λάδια κυκλοφορούν έξω στο εμπόριο και η ανησυχία των ιδιοκτητών αυτοκινήτων είναι έκδηλη ως προς την γνησιότητα αυτών.

Μέχρι τώρα, στις 2 πρώτες αλλαγές έβαλα στο δικό μου Castrol Edge Professional 5W-30 VW 507 00, αγορασμένα από εξωτερικό (Γερμανία) και φερμένα από φίλο.

Πλέον γλυκοκοιτάζω και τα Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 VW 507 00, από Ελλάδα.

Το τελευταίο αυτό λάδι (Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30) μήπως το χρησιμοποιεί κανείς εδώ μέσα, για να μας πει εντυπώσεις;

dc90bd41d6202b5a935855305c5a9c5d.jpg959b4e56632657b16b203a4bbe71711a.jpg

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ναι εγώ χρησιμοποιώ το top tec 4200. Καλές εντυπώσεις έχω εδω και 7000 χλμ. Μέχρι τώρα ευχαριστημένος. Από εκεί που τα αγοράζω έχω τσεκάρει επίσης και την γνησιότητα τους. Τα αγοράζω από τον επίσημο διανομέα https://www.skama.gr/Καταστήματα.aspx

 

Επίσης επειδή με έχουν ρωτήσει και έχω απαντήσεις σε πολλούς για τα λάδια αυτά δεν θέλω να θεωρηθεί οτι κάνω διαφήμιση.

Εγώ τα επέλεξα απλά και μόνο γιατί είμαι 100% σίγουρος οτι είναι γνήσια.

Εάν είναι εφικτό να επισκέπτεσαι τα καταστήματα πώλησης λιπαντικών και να εξετάζεται πριν αγοράζεται.

Επίσης επειδή το έχω ψάξει όσο δεν πάει το top tec 4200 άλλαξε συνταγή πρόσφατα για να μπορεί να καλύψει την προδιαγραφή sp.

Από οτι διάβασα το καινούργιο έχει βελτιωμένο tbn=8,5

Edited by Derv_7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Derv_7 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Έχω μερικά ερωτήματα ακόμα:

1) Για ποιο συγκεκριμένα μοτέρ μιλάμε;

2) Χρησιμοποιείς εδώ και καιρό το συγκεκριμένο λάδι ή πρώτη φορά το έβαλες στο μοτέρ και έχεις κάνει 7.000ΚΜ με αυτό;

3) Τι λάδι έβαζες πριν και ποια-ες διάφορες (εάν) παρατήρησες (ακουστική μοτέρ, θερμοκρασία λαδιού, τυχόν κατανάλωση λαδιού κλπ);

4) Πριν χρησιμοποιήσεις το LM, έβαζες το συγκεκριμένο Castrol Edge Professional 5W-30 VW 507 00 πριν και για πόσο καιρό (ΚΜ);

5) Πριν περάσεις από το προηγούμενο λάδι στο LM, έκανες και "πλύση" με καθαριστικό μηχανής (αφού άλλαξες μάρκα λαδιού) ή όχι;

6) Κάθε πόσο αλλάζεις τα λάδια σου (χρόνο - ΚΜ) και σου καίει καθόλου ανάμεσα στις αλλαγές;

7) Πόσο κοστίζει το 5L από το συγκεκριμένο λάδι, από εκεί που τα παίρνεις;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι εγώ χρησιμοποιώ το top tec 4200. Καλές εντυπώσεις έχω εδω και 7000 χλμ. Μέχρι τώρα ευχαριστημένος. Από εκεί που τα αγοράζω έχω τσεκάρει επίσης και την γνησιότητα τους. Τα αγοράζω από τον επίσημο διανομέα https://www.skama.gr/Καταστήματα.aspx
 
Επίσης επειδή με έχουν ρωτήσει και έχω απαντήσεις σε πολλούς για τα λάδια αυτά δεν θέλω να θεωρηθεί οτι κάνω διαφήμιση.
Εγώ τα επέλεξα απλά και μόνο γιατί είμαι 100% σίγουρος οτι είναι γνήσια.
Εάν είναι εφικτό να επισκέπτεσαι τα καταστήματα πώλησης λιπαντικών και να εξετάζεται πριν αγοράζεται.
Επίσης επειδή το έχω ψάξει όσο δεν πάει το top tec 4200 άλλαξε συνταγή πρόσφατα για να μπορεί να καλύψει την προδιαγραφή sp.
Από οτι διάβασα το καινούργιο έχει βελτιωμένο tbn=8,5
Τι αυτοκίνητο έχεις;
Για το 5W-30 long life της Liqui έχει άποψη;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, topmar said:

@Derv_7 Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Έχω μερικά ερωτήματα ακόμα:

1) Για ποιο συγκεκριμένα μοτέρ μιλάμε;

2) Χρησιμοποιείς εδώ και καιρό το συγκεκριμένο λάδι ή πρώτη φορά το έβαλες στο μοτέρ και έχεις κάνει 7.000ΚΜ με αυτό;

3) Τι λάδι έβαζες πριν και ποια-ες διάφορες (εάν) παρατήρησες (ακουστική μοτέρ, θερμοκρασία λαδιού, τυχόν κατανάλωση λαδιού κλπ);

4) Πριν χρησιμοποιήσεις το LM, έβαζες το συγκεκριμένο Castrol Edge Professional 5W-30 VW 507 00 πριν και για πόσο καιρό (ΚΜ);

5) Πριν περάσεις από το προηγούμενο λάδι στο LM, έκανες και "πλύση" με καθαριστικό μηχανής (αφού άλλαξες μάρκα λαδιού) ή όχι;

6) Κάθε πόσο αλλάζεις τα λάδια σου (χρόνο - ΚΜ) και σου καίει καθόλου ανάμεσα στις αλλαγές;

7) Πόσο κοστίζει το 5L από το συγκεκριμένο λάδι, από εκεί που τα παίρνεις;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μιλάμε για το μοτέρ 1.0 tsi.

Το έχω βάλει εδω και ένα χρόνο. Έχω κάνει περίπου 7000χλμ.

Πριν έβαζα το castrol edge profesional 5w30 για περίπου 48000 χλμ. και 2 χρόνια.

Το μοτέρ έχει 55000 χλμ. Δεν μου έκαψε ποτέ λάδι (φτου φτου)

 Σε σχέση με το castrol τώρα....μοιάζουν πολύ σε σχέση με την δύναμη του μοτερ. Ο κινητήρας είναι το ίδιο ελαστικός. Παρατήρησα πιο λίγο θόρυβο στο ζέσταμα με τα LM. Επίσης σχεδόν ίδια συμπεριφορά αναφορικά με το πόσο γρήγορα έρχεται ο κινητήρας σε θερμοκρασία λειτουργίας. 
Όταν το σκίζω και ανεβαίνει στους 100 η θερμοκρασία και μετά πάω πιο χαλαρά παρατηρώ μια πιο άμεση πτώση της θερμοκρασίας σε σχέση με το castrol. Η κατανάλωση καυσίμου είναι σχεδόν ίδια. 

Γενικά είμαι ευχαριστημένος γιατί τα καινούργια λάδια δεν άλλαξαν το χαρακτήρα του κινητήρα όπως ήταν όταν το πήρα καινούργιο. Για παράδειγμα είχα βάλει για λίγα χλμ τα mobil 5w30 esp και το τιμόνι έτρεμε από τις δονήσεις του κινητήρα....και τα πέταξα μετά από 2000 χλμ γιατί ψιλοφοβήθικα.


Βέβαια όλα αυτά δεν έχουν σημασία εάν δεν στείλεις τα χρησιμοποιημένα λάδια στο χημείο να σου πούνε πόσο αλκαλικά είναι μετά από 9000 χλμ  και ποσοστό μετάλλων έχουν ανιχνευθεί μέσα.

Τα λάδια τα αλλάζω κάθε 10000 χλμ.

Τα liqui Moly τα πήρα με την έκπτωση που έκαναν τα 5 λίτρα 40 euro.

Όπως είπα και πριν δεν είχα πρόβλημα με τα castrol απλά δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανένα μαγαζί και σε κανένα μάστορα οτι θα μου βάλει τα γνήσια.Μια φορά να μην μπούν γνήσια μπορεί να γίνει ζημιά.

Αυτά..όπως είπα δεν κάνω καμία διαφήμιση και ελπίζω να μην αυξηθεί η τιμή τους στο μέλλον γιατί δεν θέλω να ξαναλάξω μάρκα...

Α...και όχι δεν βάζω στον κινητήρα κανένα είδος καθαριστικού ή πρόσθετο. Δεν το ρισκάρω...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βάζω και αυτές τις φώτο για να υπάρχουν σε περίπτωση συγκρισης

 

3CC776CA-AD28-4CC4-9049-8330BFB1CED7.jpeg

C1AC5B11-C411-414D-9EE6-0F3137DA18CE.jpeg

7E98F7DF-E08D-4BDF-904B-9B2CAA160B96.jpeg

022B04E6-C8BC-4121-8153-CAFCE9BE36B0.jpeg

E8063DB0-9D4A-47F4-921F-C0E0389EAC4B.jpeg

CAB66119-9BF7-49CE-9D17-D55F8654BBE7.jpeg

BD1644B0-64B7-484A-B419-8C49F41E110D.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές πληροφορίες σου φίλε μου.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να πω πρωτα απο ολα βεβαια επειδη το μπουκαλι που εχω δεν ειναι σφραγισμενο, δεν μπορω να πω οτι το λαδι ειναι μαιμου ή γνησιο , οποτε  το θεμα εδω ειναι καθαρα το μπουκαλι...

μιλησα με την νοβιτρον και μου ειπε οτι αφου το μπουκαλι γραφει μπροστα advanced full synthetic δεν ειναι παραεισαγωγης, αλλα ομως ολα τα μπουκαλια της νοβιτρον εχουν απο πισω διπλο αυτοκολλητο και θα επρεπε να εχει και τα Ελληνικα...

απο δω και περα ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του!

δλδ ακομα πιο απλα το βελακι κατω δεξια που υποδεικνυει οτι υπαρχει και δευτερο φυλλο απο πισω ενω στην πραγματικοτητα δεν εχει αλλο φυλλο  , δειχνει οτι κατι παει λαθος με το μπουκαλι!

αυτα...παω να αλλαξω λαδια!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βάζω μια φωτο από μπουκάλι Mobil. (Δεν είναι δικό μου, την βρήκα από άλλο club της ΒΜW)

IMG_20190827_160121.thumb.jpg.30d7d2a472d8db41168652273216cf09.jpg

 

Αν δείτε προσεκτικά την Φωτογραφία  φαίνεται ότι από την πίσω μεριά φαίνεται ότι υπάρχει και δεύτερο αυτοκόλλητο από μέσα γιατί φαίνονται Κάτι γράμματα.

 

Και επίσης στο μπουκάλι αυτό γράφει ESP FORMULA

 

Στο μπουκάλι που έχει βάλει το μέλος chtos1 στο μπουκάλι το δικό του δεν γράφει πίσω ESP FORMULA 

 

Αλλά σκέτο ESP....

 

inCollage_20210330_001326326_copy_768x960.thumb.jpg.e903a7454cc429ac6e6ea5b01631eba4.jpg

 

Και στην ετικέτα από το μπουκάλι που έχει ξεκολλήσει δεν γράφει τίποτα ακριβώς από το πίσω μέρος, (πέραν το ότι δεν έχει και 2 δεύτερο αυτοκόλλητο)

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας διαβαζω με μεγαλο ενδιαφερον, αλλα νομιζω οτι το θεμα για τα λαδια στη χωρα μας δεν εχει τελος...παρολο αυτα ηθελα να κανω μια ερωτηση ισως και οφ τοπικ..ας υποθεσουμε οτι καποιος θελει να αλλαξει μαρκα στο λαδι του και να παει πχ απο castrol  σε lm...κατα την αλλαγη σε διαφορετικης εταιριας λαδι πρεπει να γινει πλυση στο εσωτερικο του κινητηρα με καποιο εξειδικευμενο προιον πρωτα ή απλα  βγαζεις ταπα, αδειαζεις τα παλια και βαζεις τα της κανουριας εταιριας που χεις επιλεξει;;εχω ακουσει να γινονται και τα 2..δηλαδη απλα αλλαγη και αλλαγη αφου πρωτα εχει προηγηθει η πλυση στο μοτερ...

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

παιδια σας διαβαζω με μεγαλο ενδιαφερον, αλλα νομιζω οτι το θεμα για τα λαδια στη χωρα μας δεν εχει τελος...παρολο αυτα ηθελα να κανω μια ερωτηση ισως και οφ τοπικ..ας υποθεσουμε οτι καποιος θελει να αλλαξει μαρκα στο λαδι του και να παει πχ απο castrol  σε lm...κατα την αλλαγη σε διαφορετικης εταιριας λαδι πρεπει να γινει πλυση στο εσωτερικο του κινητηρα με καποιο εξειδικευμενο προιον πρωτα ή απλα  βγαζεις ταπα, αδειαζεις τα παλια και βαζεις τα της κανουριας εταιριας που χεις επιλεξει;;εχω ακουσει να γινονται και τα 2..δηλαδη απλα αλλαγη και αλλαγη αφου πρωτα εχει προηγηθει η πλυση στο μοτερ...

Μπορείς να κάνεις και το άλλο. 

 

Πετάς τα παλιά λάδια, βάζεις το λάδι της επιλογής σου ΜΑΖΊ με καινούργιο φίλτρο λαδιού.

Τα κρατάς μέχρι 1000 χιλιόμετρα, και τα πετάς πάλι και βάζεις καινούργιο λάδι ξανά και καινούργιο φίλτρο λαδιού 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.