Jump to content
OMINUS

Περι...Γνήσιον Λαδιών (ΔΙΆΦΟΡΕΣ ΜΆΡΚΕΣ)

Recommended Posts

2 hours ago, OMINUS said:

Βάζω μια φωτο από μπουκάλι Mobil. (Δεν είναι δικό μου, την βρήκα από άλλο club της ΒΜW)

IMG_20190827_160121.thumb.jpg.30d7d2a472d8db41168652273216cf09.jpg

 

Αν δείτε προσεκτικά την Φωτογραφία  φαίνεται ότι από την πίσω μεριά φαίνεται ότι υπάρχει και δεύτερο αυτοκόλλητο από μέσα γιατί φαίνονται Κάτι γράμματα.

 

Και επίσης στο μπουκάλι αυτό γράφει ESP FORMULA

 

Στο μπουκάλι που έχει βάλει το μέλος chtos1 στο μπουκάλι το δικό του δεν γράφει πίσω ESP FORMULA 

 

Αλλά σκέτο ESP....

 

inCollage_20210330_001326326_copy_768x960.thumb.jpg.e903a7454cc429ac6e6ea5b01631eba4.jpg

 

Και στην ετικέτα από το μπουκάλι που έχει ξεκολλήσει δεν γράφει τίποτα ακριβώς από το πίσω μέρος, (πέραν το ότι δεν έχει και 2 δεύτερο αυτοκόλλητο)

 

 

 

 

 

Δεν είναι πρόβλημα το σκέτο esp....Τα esp formula ήταν τα παλιά. Τα esp  είναι τα καινούργια που ανανεώθηκαν πριν κάποια χρόνια. 

Επισυνάπτω φωτό από τα καινούργια

 

 

108DB391-7C1E-4386-BCFE-7D52A0F25A02.jpeg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2021 at 8:17 PM, chtos1 said:

το εβγαλα φωτο και ξεκολλημενο και θα τις  στειλω και στη νοβιτρον

τσαμπα θα τα στειλω απο οτι μου λετε αλλα δεν πειραζει 

IMG_20210326_192555.jpg

IMG_20210326_192621.jpg

αν θες να τσεκάρεις κάτι κάνε αυτό:

- τα μαύρα γράμματα στο μπουκάλι σου λένε οτι η εμφιάλωση έγινε τον Νοέμβριο του 19. Στον πάτο του μπουκαλιού δές πότε έχει φτιαχτεί το μπουκάλι. Είναι σαν ρολογάκι ένα σχήμα που δείχνει το μήνα και έτος που έχει φτιαχτεί.

- ένα άλλο τσεκ είναι να βάλεις σε ένα σφυνάκι λίγο λάδι και να το βάλεις στην κατάψυξη (εάν έχει δυνατή κατάψυξη no frost) . Άστο για καμμιά μέρα και μετά βγάλτο και δές πόσο ρευστό είναι.

Αν είναι σαν νερό είσαι οκ. Αν είναι πιο παχύρευστο και πιο πηχτό έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, OMINUS said:

δεν το γνώριζα αυτό ότι έχει αλλάξει.

 

:hi:

ναι έχει αλλάξει. Δές στην πρώτη σελίδα του θέματος είχα κάνει ανάρτηση με 5 λιτρο mobil esp. Τα είχα πάρει από σκρουτζομάγαζο που σε 2 μέρες είχε ξεπουλήσει τα συγκεκριμένα λάδια. Αν προσέξεις εκείνα δεν είχαν βέλάκι πίσω στην ετικέτα αλλά ανέγραψαν και χώρα προέλευσης. Επειδή τα είχα τσεκάρει τότε θεωρώ οτι ήταν γνήσια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας διαβαζω με μεγαλο ενδιαφερον, αλλα νομιζω οτι το θεμα για τα λαδια στη χωρα μας δεν εχει τελος...παρολο αυτα ηθελα να κανω μια ερωτηση ισως και οφ τοπικ..ας υποθεσουμε οτι καποιος θελει να αλλαξει μαρκα στο λαδι του και να παει πχ απο castrol  σε lm...κατα την αλλαγη σε διαφορετικης εταιριας λαδι πρεπει να γινει πλυση στο εσωτερικο του κινητηρα με καποιο εξειδικευμενο προιον πρωτα ή απλα  βγαζεις ταπα, αδειαζεις τα παλια και βαζεις τα της κανουριας εταιριας που χεις επιλεξει;;εχω ακουσει να γινονται και τα 2..δηλαδη απλα αλλαγη και αλλαγη αφου πρωτα εχει προηγηθει η πλυση στο μοτερ...
Όχι ρε συ δεν είναι από ζάχαρη.
Πάντα θα έχει λάδι μέσα και ας τον αδειάζεις.
Εδώ σου λέει το εργοστάσιο ότι αν μεινεις από λάδι και θες συμπλήρωμα βάλε ότι λάδι θες και όταν μπορέσεις άλλαξε το.
Μην αγχώνεσαι.
Βάζεις τη μάρκα που θες στο ιξώδες που έβαζες και τελος.
Εγώ τα πρώτα δύο χρόνια ήταν με καστρολ αντιπροσωπείας.
Τα επόμενα δύο με valvoline και τώρα αφού δε βρίσκω θα συνεχίσω με liqui moli αφού βρήκαμε τον αντιπρόσωπο με αρκετά κατάστημα ώστε να παίρνεις γνήσιο λάδι και όχι να σκέφτεσαι αν έχεις μαιμου
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

FALSE ALARM ή μαλλον FALSE POSITIVE!

το μπουκαλι τελικα εχει διπλο αυτοκολλητο! πριν αρχισετε να πετατε ντοματες να ξερετε το αυτοκολλητο ειναι πολυ λεπτο και φαινεται σαν μονό! 

πηγα να αλλαξω λαδια ,τα εδειξα στο παιδι και αμεσως καταλαβε οτι ειναι διπλο και το ξεκολλησε! φαινοντουσαν τα γραμματα απο το δευτερο φυλλο ,οπως λεει και ο ominus...παντως να ξερετε οτι χρειαστηκε μεγαλη δυσκολια να το ξεκολλησει, τραβαγε ο ενας απο δω ο αλλος απο κει και τελικα  το ξεκολλησε με το νυχι του!!!!!!!!!!!!:devil::thumbsu::whistling::gym::yahoo:

συγνωμη  για τη αναστατωση , πραγματικα ορκιζομουν οτι ειναι μονό αυτοκολλητο!sorrrryyyyyy.......:cold:

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , TMESSOLO said:

παιδια σας διαβαζω με μεγαλο ενδιαφερον, αλλα νομιζω οτι το θεμα για τα λαδια στη χωρα μας δεν εχει τελος...παρολο αυτα ηθελα να κανω μια ερωτηση ισως και οφ τοπικ..ας υποθεσουμε οτι καποιος θελει να αλλαξει μαρκα στο λαδι του και να παει πχ απο castrol  σε lm...κατα την αλλαγη σε διαφορετικης εταιριας λαδι πρεπει να γινει πλυση στο εσωτερικο του κινητηρα με καποιο εξειδικευμενο προιον πρωτα ή απλα  βγαζεις ταπα, αδειαζεις τα παλια και βαζεις τα της κανουριας εταιριας που χεις επιλεξει;;εχω ακουσει να γινονται και τα 2..δηλαδη απλα αλλαγη και αλλαγη αφου πρωτα εχει προηγηθει η πλυση στο μοτερ...

μην κανεις πλυση, τσαμπα λεφτα, πλυση κανεις αμα εχεις να κινησεις το αμαξι καμμια 5ετια ξερω ΄γω...

οι εταιρειες λαδιων μαλιστα λενε οτι μπορεις να κανεις και προσμειξεις στα λαδια ,αλλα το καλυτερο αποτελεσμα ειναι χωρις προσμιξη

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , TMESSOLO said:

παιδια σας διαβαζω με μεγαλο ενδιαφερον, αλλα νομιζω οτι το θεμα για τα λαδια στη χωρα μας δεν εχει τελος...παρολο αυτα ηθελα να κανω μια ερωτηση ισως και οφ τοπικ..ας υποθεσουμε οτι καποιος θελει να αλλαξει μαρκα στο λαδι του και να παει πχ απο castrol  σε lm...κατα την αλλαγη σε διαφορετικης εταιριας λαδι πρεπει να γινει πλυση στο εσωτερικο του κινητηρα με καποιο εξειδικευμενο προιον πρωτα ή απλα  βγαζεις ταπα, αδειαζεις τα παλια και βαζεις τα της κανουριας εταιριας που χεις επιλεξει;;εχω ακουσει να γινονται και τα 2..δηλαδη απλα αλλαγη και αλλαγη αφου πρωτα εχει προηγηθει η πλυση στο μοτερ...

Κανονικά δεν χρειάζεται.

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει σε τέτοια περίπτωση αλλαγής λιπαντικού ένα προιόν καθαρισμού motor clean της lm.

Όντως βοήθησε να "ξεκολλήσουν" τα παλιά λάδια.

Δεν προτείνεται σε ταλαιπωρημένο κινητήρα με πολλά κατάλοιπα διότι μπορεί να αποκολληθεί κανά χοντρό κομμάτι από επικαθήσεις και να φράξει κάποια δίοδο λίπανσης.

Αντίθετα απ'ότι θά περίμενε κάποιος, δεν κάνει για πολύ βρώμικους κινητήρες.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , geopro said:

Κανονικά δεν χρειάζεται.

Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει σε τέτοια περίπτωση αλλαγής λιπαντικού ένα προιόν καθαρισμού motor clean της lm.

Όντως βοήθησε να "ξεκολλήσουν" τα παλιά λάδια.

Δεν προτείνεται σε ταλαιπωρημένο κινητήρα με πολλά κατάλοιπα διότι μπορεί να αποκολληθεί κανά χοντρό κομμάτι από επικαθήσεις και να φράξει κάποια δίοδο λίπανσης.

Αντίθετα απ'ότι θά περίμενε κάποιος, δεν κάνει για πολύ βρώμικους κινητήρες.

 

Είχε δει ένα τύπο στο YouTube που έκανε χρυσή τοθ προϊόντος αυτού που είναι για καθαρισμό του μοτέρ.

 

Άλλα ο Τύπος έκανε ένα διαφορετικό τρόπος χρήσεις.

Που νομίζω ότι έχει μια λογικής...??

 

 

Και τι έκανε ακριβώς, όπως ήταν το μοτέρ πριν ρίξει το υγρό αυτό μέσα στο μοτέρ έκανε το εξής.

 

Άλλαξε το φίλτρο λαδιού με καινούργιο,  και μετά έριξε το υγρό.

 

Και αφού έγινε η πλύση και μετά,  πέταξε το παλιό λάδι και το φίλτρο που μόλις είχε βάλει. Έβαλε νέο λάδι και ξανά νέο φίλτρο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , Derv_7 said:

 

 

Δεν είναι πρόβλημα το σκέτο esp....Τα esp formula ήταν τα παλιά. Τα esp  είναι τα καινούργια που ανανεώθηκαν πριν κάποια χρόνια. 

Επισυνάπτω φωτό από τα καινούργια

 

 

108DB391-7C1E-4386-BCFE-7D52A0F25A02.jpeg

Επί την ευκαιρία θα ήθελα να επισημανθεί ότι ο κανονισμός του τι λογίζεται ως φούλ συνθετικό διαφέρει από χώρα σε χώρα.

Ιδού το ίδιο ακριβώς προϊόν το οποίο στην Γερμανία λογίζεται ως συνθετικής τεχνολογίας (ημισυνθετικά) και όχι full συνθετικό.

Όχι ότι τά ημισυνθετικά είναι ο φτωχός συγγενής. Κάθε άλλο , απλώς πρέπει να τά βλέπουμε και αυτά.ESp_1X5.thumb.jpg.4a412b74364bdbd23bf1451cb3e7f1b0.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , Derv_7 said:

αν θες να τσεκάρεις κάτι κάνε αυτό:

- τα μαύρα γράμματα στο μπουκάλι σου λένε οτι η εμφιάλωση έγινε τον Νοέμβριο του 19. Στον πάτο του μπουκαλιού δές πότε έχει φτιαχτεί το μπουκάλι. Είναι σαν ρολογάκι ένα σχήμα που δείχνει το μήνα και έτος που έχει φτιαχτεί.

- ένα άλλο τσεκ είναι να βάλεις σε ένα σφυνάκι λίγο λάδι και να το βάλεις στην κατάψυξη (εάν έχει δυνατή κατάψυξη no frost) . Άστο για καμμιά μέρα και μετά βγάλτο και δές πόσο ρευστό είναι.

Αν είναι σαν νερό είσαι οκ. Αν είναι πιο παχύρευστο και πιο πηχτό έχεις πρόβλημα

η ημερομηνια στον πατο ειναι  ακριβως ιδια με την εμφιαλωση αλλα αυτο νομιζω δεν παιζει ρολο , η ημερομηνια μπορει  να ειναι ειτε ιδια  ή  διαφορετικη

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, chtos1 said:

η ημερομηνια στον πατο ειναι  ακριβως ιδια με την εμφιαλωση αλλα αυτο νομιζω δεν παιζει ρολο , η ημερομηνια μπορει  να ειναι ειτε ιδια  ή  διαφορετικη

 

κάτι είναι και αυτό. Δεν μπορεί να είναι πολύ διαφορετική. Δεν στέκει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα HCsynthese technology δεν ειναι ημισυνθετικα, ειναι λαδια groupIII ,δλδ  μια κατηγορια κατω απο τα full συνθετικα...ειναι παρα πολυ καλα λαδια και στις περισσοτερες χωρες εκτος απο Γερμανια οπως ειπες χαρακτηριζονται σαν full synthetic

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας στο ερωτημα μου...το λαδι ειναι το α και το ω στον κινητηρα...στην Ελλαδα ενας ιδιοκτητης που σεβεται το αυτοκινητο του εχει μεν την διαθεση να βαλει το καλυτερο στον κινητηρα του..παρολο αυτα πολλες φορες ισως και λογω αγνοιας αν οχι μαιμουδιας, το λαδι που μπαινει τελικα κακο κανει παρα καλο...το φορουμ μας και γενικα η ενημερωση σε τετοια θεματα προλαμβανουν πολλους κινδυνους που εγκυμονουν σε τετοιες περιπτωσεις...

 

Η αληθεια ειναι οτι διαβαζοντας τα specs του lm πιο πανω σε σχεση με αυτες του castrol ψηθηκα υπερ του πρωτου...Βεβαια δεν εχω λογο να αλλαξω σε lm απο castrol που βαζω απο τοτε που χω το αυτοκινητο...δεν καιει σταγονα και η λειτουργια του μοτερ ειναι ομαλη και αθορυβη παρολο τα 150k χλμ που χει πλατη...

Βεβαια ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο και στα λαδια

Edited by TMESSOLO
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γνησιο να ειναι το λαδι ,ετσι κι αλλιως ολη η κουβεντα γι'αυτο γινεται, κι απο κει και περα ολα τα επωνυμα "καλα" λαδια ειναι πανω κατω τα ιδια ,ολα την ιδια δουλεια θα κανουνε.

προυποθεση να μην  σκιζεις το αμαξι και να μην  πινεις 10 καφεδες την ημερα !

ενα καλο σαιτ με πολλες πληροφοριες ειναι https://bobistheoilguy.com/forums/

 

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2020 at 7:00 ΜΜ, Derv_7 said:

εμένα ο μόνος μου προβληματισμός είναι η χύτευση του μπουκαλιού και οι ατέλειες που υπάρχουν. Για παράδειγμα δες τα παρακάτω μπουκάλια από castrol. Το πάνω είναι από αντιπροσωπεία το κάτω από ένα συνεργείο της γειτονιάς.

Στο πάνω όλες οι στάμπες είναι πιο καθαρές ενώ στο κάτω είναι τσαπατσούλικες.

Ότι έχω πάρει από σκρουτζομάγαζα ή καταστήματα της γειτονιάς ανεξάρτητου μάρκας λαδιών οι στάμπες είναι  σαν το κάτω, δηλαδή μη καθαρές .

Τα μόνα μπουκάλια που έχω πάρει με καθαρές στάμπες και άψογη συσκευασία και φινίρισμα είναι λάδια liqui moly από μαγαζί που είναι επίσημος διανομέας/ λιανικής .

 

A9250817-075E-40B6-A728-2A3F33BDDDF8.jpeg

6558C949-55B4-46CA-8856-1957B89FDAC0.jpeg

και τα MOTUL που εβαλα τωρα  το μπουκαλι δεν εχει καθολου ατελειες

μπορει να ανακυκλωνουν τα μπουκαλια ,ποιος ξερει?!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το LM είναι ημισυνθετικά, συνθετικά ή φουλ συνθετικά. Γνωρίζει κάποιος και ποιες είναι επί της ουσίας οι διαφορές;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το LM είναι ημισυνθετικά, συνθετικά ή φουλ συνθετικά. Γνωρίζει κάποιος και ποιες είναι επί της ουσίας οι διαφορές;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το ημισυνθετικά με το συνθετικό είναι ένα. Έτσι όπως ρωτάς είναι σα να υπάρχουν 3 διαφορετικά λάδια.
Προς ενημέρωση να πω πως και το ορυκτέλαιο έχει και αυτό κάποια συνθετικά στοιχεία. Δεν είναι απλό λαδι
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και ζητω συγγνώμη για το off topic.

 

Σχετικά με τα  liqui moly, και συγκεκριμένα με το επίσημο κατάστημα που έχει αναφερθεί (στα κτελ του Κηφισού διπλά )

Το κατασημα δεν έχει Μονο λάδια της εταιρίας ετσι δεν είναι??

 

Έχει και αλλά προϊόντα της πέραν τον λαδιών σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι έχει όλη την γκάμα των προϊόντων της εταιρείας Liqui Moly.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά έκανα μια ερώτηση από τηλεφώνου και μου είπαν γύρω στα 70 ευρώ τα 5λ.
Γιατί να μη τα πάρω από http://www.trade-wind.gr/car/lubricants/ixodes/5w-30/liqui-moly-top-tec-4200-5w30-1-lt-2395.html στα 39 ευρώ? Η τα valvoline από onparts στα 43?

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο από Trade Wind, είναι γνήσια, έχει και δωρεάν μεταφορικά.

Ψήνομαι για να τα πάρω τώρα κι εγώ... Πάνω από το κουμπί είμαι

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά έκανα μια ερώτηση από τηλεφώνου και μου είπαν γύρω στα 70 ευρώ τα 5λ.
Γιατί να μη τα πάρω από http://www.trade-wind.gr/car/lubricants/ixodes/5w-30/liqui-moly-top-tec-4200-5w30-1-lt-2395.html στα 39 ευρώ? Η τα valvoline από onparts στα 43?
Καλά πως γίνεται να πουλάνε γνήσια και οι δύο και να υπάρχει τέτοια απόκλιση στα χρήματα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, takpanos said:

Εγώ ρε παιδιά έκανα μια ερώτηση από τηλεφώνου και μου είπαν γύρω στα 70 ευρώ τα 5λ.
Γιατί να μη τα πάρω από http://www.trade-wind.gr/car/lubricants/ixodes/5w-30/liqui-moly-top-tec-4200-5w30-1-lt-2395.html στα 39 ευρώ? Η τα valvoline από onparts στα 43?

 

σε ποιό κατάστημα πήρες? 

Εγώ τα πήρα από το κατάστημα skama λεωφ βουλιαγμένη 324.

70 euro είναι χωρίς έκπτωση προφανώς

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, topmar said:

Πάρτο από Trade Wind, είναι γνήσια, έχει και δωρεάν μεταφορικά.

Ψήνομαι για να τα πάρω τώρα κι εγώ... Πάνω από το κουμπί είμαι emoji23.png

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

παιδιά εννοείτε, απλά σιγουρευτείτε οτι είναι το καινούργιο (έχει πιστοποίηση sp δηλαδή) και από εκεί και μετά σας έχω στείλει φώτο για σύγκριση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.