Jump to content
OMINUS

Περι...Γνήσιον Λαδιών (ΔΙΆΦΟΡΕΣ ΜΆΡΚΕΣ)

Recommended Posts

Γενιά όλα τα λάδια καλά είναι όταν τα βάζεις το θέμα είναι ποσά διατηρούν τις αρχικές ιδιότητες και εκεί είναι το πρόβλημα οι προδιαγραφές και οι δοκιμές όλες βγαίνουν όταν τα λάδια είναι καινούργια. Η μόνη μελέτη που βρήκα και διάβασα σχετικά με την αντοχή των λαδιών στο χρόνο ήταν από την ΑΜsoil η οποία βέβαια έβγαζε τα δικά της καλύτερα (μη αξιοποιήσιμο εύρημα) και από τα ξένα έβγαζε τα Mobil 1 και τα motul και λίγο τα CASTROL. Δεν είχε όμως τα liquimolly. Γενικά πάντως οι μελέτες αυτές δε συμφέρουν τις εταιρείες και έτσι δεν πολύ γίνονται, ενώ οι εταιρείες που βγάζουν τα πρότυπα (Αpi, ΑCEA) τα μετράνε καινούργια και έτσι δε βγαίνει συμπέρασμα για την αντοχή στο χρόνο. Για τις προδιαγραφές των κατασκευαστων είναι και εκεί ομιχλώδες το τοπίο όπου παίζουν επίσης διάφορα συμφέροντα, ενώ πάλι δε γίνονται μετρήσεις με τυποποιημένη φθορά των λιπαντικών.

Sent from my A80Pro using Tapatalk



  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να καταλήξω σε ένα συγκεκριμένο λάδι και να επιλέγω μόνο αυτό (ακόμη δεν έχω κατασταλάξει), ποιο προτείνετε για MkIV 1.6 16v και τι ενέργειες πρέπει να γίνουν ώστε να καθαρίσει ό,τι είναι απαραίτητο πριν την τοποθέτηση; Αντίστοιχα δεν ξέρω αν το ίδιο λάδι που θα προτείνετε θα ενδείκνυται και σε Polo 1.4 75ps μιας και παίζει κι αυτό στην οικογένεια.

Μιας και δεν είδα απάντηση να επαναλάβω αν γνωρίζει κάποιος; Γενικά από όλες τις μάρκες τι να επιλέξει κανείς; Τι διαφορές βλέπετε;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites


Μιας και δεν είδα απάντηση να επαναλάβω αν γνωρίζει κάποιος; Γενικά από όλες τις μάρκες τι να επιλέξει κανείς; Τι διαφορές βλέπετε;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Εγώ σε Golf V στα 15 χρόνια έχω βάλει κατά σειρά Mobil 1, Castrol (από περίπου 7 χρόνια το καθένα), πέρυσι Liqui Moly και φέτος Valvoline.
Για τα τελευταία δεν έχω άποψη καθώς τα άλλαξα πριν δύο μέρες.
Για τα υπόλοιπα καλύτερο θεωρούσα το Mobil μετά το Castrol και τελευταίο το liqui moly.
Να πω ότι κανένα δεν μου το έκαιγε αλλά χωρίς πολλά χλμ το χρόνο (μάξιμουμ 7.000).
Όλα αυτά σε 5W-30 φουλ συνθετικά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέλος για 10W-40 δοκιμασμένα σε άλλο αυτοκίνητο της οικογένειας πολύ καλή άποψη έχω για τα total.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites


Μιας και δεν είδα απάντηση να επαναλάβω αν γνωρίζει κάποιος; Γενικά από όλες τις μάρκες τι να επιλέξει κανείς; Τι διαφορές βλέπετε;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ότι και να βάλεις να έχει τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.
Δεν έχεις κάνα ιδιαίτερο μοτέρ να θες ψάξιμο στο λάδι.
Ότι μπαινει στο 1400 μπαίνει και στο 1600.
Με ένα 10 40 total elf που είναι φτηνά και ποιοτικά ειδικά κομπλέ.
Μη τρελαίνεσαι. Δε παθαίνουν τιποτα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Μιας και δεν είδα απάντηση να επαναλάβω αν γνωρίζει κάποιος; Γενικά από όλες τις μάρκες τι να επιλέξει κανείς; Τι διαφορές βλέπετε;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

502/505 φοραει βάλε ένα καλό 5w40


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Castrol, Liqui Moly, Motul....

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θα πρέπει να υποθέσουμε ότι θελουμε να καθαριστεί από τυχόν υπολείμματα προηγούμενων κλπ ή ό,τι άλλο προκύπτει ενδεχομένως όπως αν κατακάθεται σε σημεία το παλιό λάδι (αν το θέτω σωστά), τι τρόπους προτείνετε για καθαρισμό; Κάποιο ειδικό πριν τοποθετηθεί το νέο λάδι;

Link to comment
Share on other sites

Castrol, Liqui Moly, Motul....

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater



Διακρίνεις κάποια διαφορά ανάμεσα σε αυτά ή κάποιο ξεχωριστό τρόπο που κάνουν το κινητήρα να λειτουργεί; Είτε από άποψη οικονομίας, απόδοσης κλπ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να διακρίνεις διάφορες σε απλά οχήματα, απλά μόνο θερμοκρασία λαδιού μπορείς να βλέπεις και τυχόν κατανάλωση λαδιού, ως σημεία σύγκρισης.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , gousias said:

Επίσης αν θα πρέπει να υποθέσουμε ότι θελουμε να καθαριστεί από τυχόν υπολείμματα προηγούμενων κλπ ή ό,τι άλλο προκύπτει ενδεχομένως όπως αν κατακάθεται σε σημεία το παλιό λάδι (αν το θέτω σωστά), τι τρόπους προτείνετε για καθαρισμό; Κάποιο ειδικό πριν τοποθετηθεί το νέο λάδι;

 

Υπάρχουν κάποια καθαριστικά, τα οποία είναι για εσωτερικό καθάρισμα του κινητήρα, αλλά θα χρειαστεί να έχεις από πρίν 2 καινούργια φίλτρα λαδιού και ένα ακόμα 2 δοχείαλαδιού με καινούργιο λάδι.

 

Για να μπορέσει να γίνει το τελικό ξέπλυμα 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/21/2022 at 11:42 PM, bigjohn13 said:

Καλησπέρα παιδιία! Σημερα παρελαβα και εγω τα λαδια για το επερχομενο Service στο polaki μου (1.0 115ps 2020).

Σας τα παραθετω την συσκευασια.. Πιστευω ειναι γνησια.. :P

Περυσι μου ειχαν βαλει στην αντιπροσωπεια 0w-30 και φετος ειπα να κανω την αλλαγη αυτη.. Δεν ξερω αν εκανα καλα.. Καποιοι που  τα εχουν ηδη αν μπορουν να μας πουν εντυπωσεις..:acute:

 

motul 5w-30 (1).jpg

999817716_motul5w-30(2).jpg

motul 5w-30 (4).jpg

280750036_motul5w-30(3).jpg

motul 5w-30 (5).jpg

Καλησπέρα φίλε μου. Από πού τα πήρες;

 

Θέλω να αγοράσω τα ίδια και αυτό το thread μου άναψε φωτιές. Τα συγκεκριμένα λάδια τα έχουν αρκετά σκρουτζομάγαζα αλλά δεν ξέρω ποιο μαγαζί είναι έμπιστο και ποιο όχι.

Edited by harisnikolop
Link to comment
Share on other sites

 
Υπάρχουν κάποια καθαριστικά, τα οποία είναι για εσωτερικό καθάρισμα του κινητήρα, αλλά θα χρειαστεί να έχεις από πρίν 2 καινούργια φίλτρα λαδιού και ένα ακόμα 2 δοχείαλαδιού με καινούργιο λάδι.
 
Για να μπορέσει να γίνει το τελικό ξέπλυμα 
 
 

Ποια καθαριστικά προτείνονται; Κάποια μάρκα;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όποιο και να βάλεις, την ίδια δουλειά θα κάνει.....

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , gousias said:


Ποια καθαριστικά προτείνονται; Κάποια μάρκα;

https://www.todos.gr/katharistiko-esoterikoy-kinitiron-400ml

 

https://www.todos.gr/esoterikos-katharismos-kinitira-engine-flush-protec-375ml

 

https://www.e-antallaktika.com.gr/liqui-moly-motor-clean-esoteriko-katharistiko-kinitira-500ml-1883/

 

Κάτι που να "προτείνεται" κάτι σε επώνυμο θα έλεγα να κοιτάξεις.

 

Ενδεικτικά έβαλα κάποιες μάρκες εγώ.

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Το νέο λάδι προς δοκιμή στο αυτοκίνητο της υπογραφής... Ravenol VMP 5W-30 USVO a5dabd8f15c7540eaab2fdf057330b78.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater


Καλησπέρα, μετά από 11.000 ΚΜ δύσκολης χρήσης χρήσης (πολλά συνεχόμενα χιλιόμετρα εντός καλοκαιριού και όλα τα χιλιόμετρα χρήσης του σε 5 μήνες!) αλλά και κατανάλωσης 200ml στο συγκεκριμένο λάδι, αποφάσισα να κάνω αλλαγή λαδιών για νέο ξεκίνημα φθινοπώρου - χειμώνα.

Μπήκαν όμως τα κλασσικά Castrol Edge Professional 5w30 LL αυτή τη φορά.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, topmar said:

Καλησπέρα, μετά από 11.000 ΚΜ δύσκολης χρήσης χρήσης (πολλά συνεχόμενα χιλιόμετρα εντός καλοκαιριού και όλα τα χιλιόμετρα χρήσης του σε 5 μήνες!) αλλά και κατανάλωσης 200ml στο συγκεκριμένο λάδι, αποφάσισα να κάνω αλλαγή λαδιών για νέο ξεκίνημα φθινοπώρου - χειμώνα.

Μπήκαν όμως τα κλασσικά Castrol Edge Professional 5w30 LL αυτή τη φορά.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater
 

και το castrol αν του κάνεις τα ίδια χιλιόμετρα με τις ίδιες συνθήκες το ίδιο θα σου κάψει

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν, αλλά δεν μπορεί να διαπιστωθεί, φέτος τουλάχιστον.

Ίσως του χρόνου - πρώτα ο Θεός - επαναληφθεί παρόμοιο ταξίδι, οπότε θα δω και με το Castrol ανάλογη συμπεριφορά.

Υ.Γ: Έχω άλλο ένα 5L δοχείο Ravenol VMP 5W-30 USVO

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites



Πολύ πιθανόν, αλλά δεν μπορεί να διαπιστωθεί, φέτος τουλάχιστον.

Ίσως του χρόνου - πρώτα ο Θεός - επαναληφθεί παρόμοιο ταξίδι, οπότε θα δω και με το Castrol ανάλογη συμπεριφορά.

Υ.Γ: Έχω άλλο ένα 5L δοχείο Ravenol VMP 5W-30 USVO

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater




Είναι πολύ μικρή η κατανάλωση για να ψαχνεσαι αν κάποιο καίει 200 ml η καθόλου.
Εν τω μεταξύ τώρα έβαλες καστρολ αλλά μέσα υπάρχει και κάνα λίτρο ravenol αφού ως γνωστό δεν αδειάζει όλο το λάδι.
Κάτσε σε μια μάρκα που είσαι ευχαριστημένος και μη παίζεις με διάφορα λαδια
Link to comment
Share on other sites




Είναι πολύ μικρή η κατανάλωση για να ψαχνεσαι αν κάποιο καίει 200 ml η καθόλου.
Εν τω μεταξύ τώρα έβαλες καστρολ αλλά μέσα υπάρχει και κάνα λίτρο ravenol αφού ως γνωστό δεν αδειάζει όλο το λάδι.
Κάτσε σε μια μάρκα που είσαι ευχαριστημένος και μη παίζεις με διάφορα λαδια


Ε, ναι, όντως, τα 200ml/11.000 ΚΜ δεν είναι τίποτα.

Δεν έγινε και κάτι σημαντικό, εφόσον είναι ίδιας ρευστότητας και προδιαγραφών και φυσικά δεν έμεινε 1L (!) μέσα από το προηγούμενο λάδι αλλά κάτι "ψιλά" (100-150ml).

Η επιστροφή στο προτεινόμενο από τον κατασκευαστή, Castrol, έγινε γιαυτό το λόγο και δεν δοκιμάζω τίποτα άλλο ξανά*.

*Το δεύτερο δοχείο Ravenol VMP 5W-30 USVO θα μπει προς πώληση.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites











.....και φυσικά δεν έμεινε 1L (!) μέσα από το προηγούμενο λάδι αλλά κάτι "ψιλά" (100-150ml).

Τη πρώτη φορά που συναρμολογείται η μηχανή παίρνει παραπάνω από αυτό που αλλάζεις εσύ στο σέρβις.
Μέσα μένει περίπου 1 λίτρο από τα προηγούμενα λάδια γιατί είναι σε μέρη-γρανάζια-διαδρόμους όπου δε μπορεί να φύγει.
Παράδειγμα από μανιουαλ που είχα έπαιρνε 3,8 σε αλλαγή λαδιού αλλά αν έκανες αποσυναρμολόγηση έπαιρνε 4,6.
Πάντα μενει μέσα κάνα λίτρο που δε βγαίνει.
Όταν κάνεις αλλαγή λαδιών βγαίνει αυτό που γράφει το μανιουαλ για την αλλαγη
Πληροφοριακά αυτα



  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ισχυει αναλογα τον κινητηρα, μενει μεσα λιγο παλιο λαδακι.
στο 2lt εκτιμω αναμεσα στα 300-600ml max.Οχι λιτρο.

Αναλογα και ποσο στραγγιζει ο καθενας το καρτερ με κλιση κλπ.

Να δεις σε 8κυλινδρο να βαζεις 9-10λτ σε αδειο κινητηρα και να βγαινουν 7,5-8 στην αλλαγη


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.