Jump to content
xarpas

πρόβλημα με θόρυβο εμπρος

Recommended Posts

καλησπέρα σας..σε tiguan 2017 diesel τετρακίνητο αυτόματο  παρατήρησα το εξής .οταν πάω να ξεκινήσω και στρίβω το τιμόνι τερμα δεξιά σε ανηφορικό δρόμο  κάνει έναν θόρυβο τσιγκ ακαριαία και σταματάει.κυρίως παρατηρείται σε παρκάρισμα -ξεπαρκάρισμα και σε ανηφορικούς δρόμους με στριμμένο τιμόνι. Σας λέει κάτι?το έχει παρατηρήσει κανένας?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , xarpas said:

καλησπέρα σας..σε tiguan 2017 diesel τετρακίνητο αυτόματο  παρατήρησα το εξής .οταν πάω να ξεκινήσω και στρίβω το τιμόνι τερμα δεξιά σε ανηφορικό δρόμο  κάνει έναν θόρυβο τσιγκ ακαριαία και σταματάει.κυρίως παρατηρείται σε παρκάρισμα -ξεπαρκάρισμα και σε ανηφορικούς δρόμους με στριμμένο τιμόνι. Σας λέει κάτι?το έχει παρατηρήσει κανένας?

Φίλε εγώ είχα θορύβους σε ξεκίνημα αλλά όχι ένα Τσίγκ έκανε 2-3 σαν να χτυπούσε πετραδάκι σε λαμαρίνα το πήγα αντιπροσωπεία μου είπαν δεν είναι τίποτα αλλά τους είπα δεν γίνεται σε καινούριο αμάξι να ακούγεται αυτό και μου λένε οκ θα αλλάξουμε κάτι

στους τροχούς στην εγγύηση το αλλάξανε και από τότε κόπηκε ο ήχος!εμένα το έκανε στο ξεκίνημα και όταν έστριβα έτσι απότομα σε έντονη στροφή,σε ευθεία κίνηση τίποτα και γενικά στο τιμόνι δεν ένιωθα κάτι μόνο ο ήχος μου την έσπαγε!ο ήχος σαν να έβγαινε μέσα από την ρόδα ήταν το Τσίγκ τσιγκ

Edited by Roksakis Krotafoss
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , xarpas said:

καλησπέρα σας..σε tiguan 2017 diesel τετρακίνητο αυτόματο  παρατήρησα το εξής .οταν πάω να ξεκινήσω και στρίβω το τιμόνι τερμα δεξιά σε ανηφορικό δρόμο  κάνει έναν θόρυβο τσιγκ ακαριαία και σταματάει.κυρίως παρατηρείται σε παρκάρισμα -ξεπαρκάρισμα και σε ανηφορικούς δρόμους με στριμμένο τιμόνι. Σας λέει κάτι?το έχει παρατηρήσει κανένας?

Καλημέρα, 

Το δοκίμασα και εγώ στο δικό μου και δεν κάνει κάποιο θόρυβο.Το ίδιο αμάξι έχω,ίδιας χρονιάς.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Roksakis Krotafoss said:

Φίλε εγώ είχα θορύβους σε ξεκίνημα αλλά όχι ένα Τσίγκ έκανε 2-3 σαν να χτυπούσε πετραδάκι σε λαμαρίνα το πήγα αντιπροσωπεία μου είπαν δεν είναι τίποτα αλλά τους είπα δεν γίνεται σε καινούριο αμάξι να ακούγεται αυτό και μου λένε οκ θα αλλάξουμε κάτι

στους τροχούς στην εγγύηση το αλλάξανε και από τότε κόπηκε ο ήχος!εμένα το έκανε στο ξεκίνημα και όταν έστριβα έτσι απότομα σε έντονη στροφή,σε ευθεία κίνηση τίποτα και γενικά στο τιμόνι δεν ένιωθα κάτι μόνο ο ήχος μου την έσπαγε!ο ήχος σαν να έβγαινε μέσα από την ρόδα ήταν το Τσίγκ τσιγκ

όπως τα λες .και εμένα στην ευθεία τιποτα και στο τιμόνι πάλι τιποτα!!μονο στις μανούβρες !και εμένα σαν να χτυπάει πετραδάκι στη λαμαρίνα !στην αντιπροσωπεία τι σου αλλάξανε ξερεις ;;γιατί και εγώ π τ πήγα μου λέγανε δεν είναι τιποτα και πως δεν το κάνει συνέχεια και πως δεν μπορούνε να το βρούνε!και άστο να γίνει χειρότερο !σε ποιον το πηγές εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεμερλιοτη Καρδίτσα!και εμένα έτσι μου είπαν στην αρχή αλλά πίεσα και μου είπαν οκ αφού θέλεις τόσο να ασχοληθούμε θα ξεκινήσουμε να αλλάζουμε πράγματα απο τα πιο απλά!νομίζω κάτι στον τροχό πολύ απλό μου άλλαξε και μου είπε μετά ότι όντως ήταν αρπαγμενα δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν πάντως δεν ήταν ακρομπαρο γιατι αυτό συνήθως αλλάζουν σε τέτοιους ήχους!εγώ το άφησα ένα τρίμηνο δεν έγινε χειρότερο αλλά ήθελα να φύγει ο ήχος βέβαια πριν πάω να τα αλλάξω τον είχα συνηθίσει και δεν με πείραζε

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν , Roksakis Krotafoss said:

Εγώ δεμερλιοτη Καρδίτσα!και εμένα έτσι μου είπαν στην αρχή αλλά πίεσα και μου είπαν οκ αφού θέλεις τόσο να ασχοληθούμε θα ξεκινήσουμε να αλλάζουμε πράγματα απο τα πιο απλά!νομίζω κάτι στον τροχό πολύ απλό μου άλλαξε και μου είπε μετά ότι όντως ήταν αρπαγμενα δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν πάντως δεν ήταν ακρομπαρο γιατι αυτό συνήθως αλλάζουν σε τέτοιους ήχους!εγώ το άφησα ένα τρίμηνο δεν έγινε χειρότερο αλλά ήθελα να φύγει ο ήχος βέβαια πριν πάω να τα αλλάξω τον είχα συνηθίσει και δεν με πείραζε

Μήπως ήταν κανένα ρουλεμάν τροχού? 

Γιατί συνήθως εκεί υποφέρουν αυτά, λογικά κάποιο χαρτί θα σου έδωσαν που θα λέει τι αλλάξανε. 

Από την στιγμή που σου το πέρασαν στην εγγύηση..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , OMINUS said:

Μήπως ήταν κανένα ρουλεμάν τροχού? 

Γιατί συνήθως εκεί υποφέρουν αυτά, λογικά κάποιο χαρτί θα σου έδωσαν που θα λέει τι αλλάξανε. 

Από την στιγμή που σου το πέρασαν στην εγγύηση..

Ρουλεμάν τροχού πρέπει να ήταν ε δεν ξέρω τι μου δώσανε γτ μαζί με αυτό έκανα και service και δεν έδωσα σημασία σε χαρτιά ,ρουλεμάν πρέπει να ήταν!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , Roksakis Krotafoss said:

Ρουλεμάν τροχού πρέπει να ήταν ε δεν ξέρω τι μου δώσανε γτ μαζί με αυτό έκανα και service και δεν έδωσα σημασία σε χαρτιά ,ρουλεμάν πρέπει να ήταν!

Θα σου κάνω μια ερώτηση,  το αμάξι σου με τι διάσταση ζάντες το έχεις πάρει? 

Έχεις βάλει εσύ μετά την αγορα άλλες ζάντες ποιο μεγάλες ας πούμε? 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , OMINUS said:

Θα σου κάνω μια ερώτηση,  το αμάξι σου με τι διάσταση ζάντες το έχεις πάρει? 

Έχεις βάλει εσύ μετά την αγορα άλλες ζάντες ποιο μεγάλες ας πούμε? 

Μανισιες έχω 17αρες! σκέψου πρώτη φορά άκουσα τα Τσίγκ τσιγκ μέσα σε κλειστό πάρκινγκ καθώς κατέβαινα επιπεδο!στις 10.000 χλμ τα άκουσα στα 18.000 τα άλλαξα ο ήχος ήταν ίδιος δεν αυξήθηκε γτ μου είπαν αν αυξηθεί ίσως είναι σοβαρό!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ρώτησα από την άποψη,  γιατί το συνάντησα αυτό στα Ford.

 

Η Ford έχει ας πούμε στης κρεμαργιερες τον αυτοκινήτων την εξεις πρωτοτυπία.

 

Άλλη κρεμαργιερα έχει όταν το αμάξι είναι με 16αρα και 17αρα ζάντα, και άλλη κρεμαργιερα από 18αρες ζάντες και επάνω.

 

Είναι ποιο ενισχυμένοι η μια από την άλλη.

 

 

Στο εξωτερικό πάρα πολύ είχαν πρόβλημα εξαιτίας της μεγαλύτερης ζάντες. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Roksakis Krotafoss said:

Μανισιες έχω 17αρες! σκέψου πρώτη φορά άκουσα τα Τσίγκ τσιγκ μέσα σε κλειστό πάρκινγκ καθώς κατέβαινα επιπεδο!στις 10.000 χλμ τα άκουσα στα 18.000 τα άλλαξα ο ήχος ήταν ίδιος δεν αυξήθηκε γτ μου είπαν αν αυξηθεί ίσως είναι σοβαρό!

αδερφέ και εγω σε κλειστό parking το προτοάκουσα!!!οπως το λες ακριβώς και γω εχω 30000km το πήρα πριν 3000km!!αν μπορείς να μάθεις τι αλλάξανε γιατί εμενα η αντιπροσωπεία  δεν μπορεί να βρει τίποτα!!ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , xarpas said:

αδερφέ και εγω σε κλειστό parking το προτοάκουσα!!!οπως το λες ακριβώς και γω εχω 30000km το πήρα πριν 3000km!!αν μπορείς να μάθεις τι αλλάξανε γιατί εμενα η αντιπροσωπεία  δεν μπορεί να βρει τίποτα!!ευχαριστώ!!!

Ρουλεμάν τροχών άλλαξα και στους δύο τροχούς!με το που τα άλλαξα ήδη είδα βελτίωση ακούστηκαν ξανά λίγο στην αρχή και μετά τίποτα!ε πήγαινε πεστους είναι στην εγγύηση θέλω να το ψάξετε μα φτιαχτεί ας αλλάξετε πράγματα!αν σου πούνε μα μου στείλε mail σε κοσμοκαρ και μετά Γερμανία!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , xarpas said:

αδερφέ και εγω σε κλειστό parking το προτοάκουσα!!!οπως το λες ακριβώς και γω εχω 30000km το πήρα πριν 3000km!!αν μπορείς να μάθεις τι αλλάξανε γιατί εμενα η αντιπροσωπεία  δεν μπορεί να βρει τίποτα!!ευχαριστώ!!!

 

39 λεπτά πριν , Roksakis Krotafoss said:

Ρουλεμάν τροχών άλλαξα και στους δύο τροχούς!με το που τα άλλαξα ήδη είδα βελτίωση ακούστηκαν ξανά λίγο στην αρχή και μετά τίποτα!ε πήγαινε πεστους είναι στην εγγύηση θέλω να το ψάξετε μα φτιαχτεί ας αλλάξετε πράγματα!αν σου πούνε μα μου στείλε mail σε κοσμοκαρ και μετά Γερμανία!

 Ρουλεμάν  τροχού θα είναι.

 

Μπορεις η μπορειτε,  αν δεν κάνω λάθος αν σηκώσεις το αμάξι ή σε κάποια ράμπα η με γρύλο και δεν ακουμπάνε η ροδες μπορείς να κουνήσει την ρόδα μιας και είναι στον αέρα και να δεις αν έχει μπόσικα 

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι μετά και τις αλλαγές στο forum!το αμάξι συνεχίζει να κάνει έντονο θόρυβο!!στο παρκάρισμα -ξεπαρκάρισμα τσιγκ τσιγκ  οταν στριβω τερμα δεξιά ή αριστερά!!σε σημείο που να ντρέπομαι!!!το καλό ειναι πως απο την αντιπροσωπεια μου είπανε πως μάλλον ξέρουνε τι είναι και συγκεκριμένα μου είπανε πως θα γρασάρουνε τα ρουλεμάν τροχού!!!!μου είπανε πως τουσ ξανα έχει τυχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.