Jump to content
spy70

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ DSG7 σε PASSAT 1400 Bluemotion - Θελω την αποψη σας..

Recommended Posts

Καλημερα σε ΟΛΟΥΣ!

Μολις γυρισα απο εξουσιοδοτημενο συνεργειο. Απο εχθες στο σημειο που δειχνει την επιλογη της ταχυτητας του Αυτοματου κιβωτιου,η επιλεγμενη ταχυτητα (D1,D2κτλ.....D7)   αναβοσβηνει και βγαζει ενα γερμανικο κλειδι. Δεν το κανει συνεχεια,αλλα οταν αρχισει να αναβοσβηνει το κανει μεχρι να σβησεις τον κινητηρα.Μετα οταν βαζεις μπρος και ξεκινας δεν δειχνει τιποτα και μπορει ξαφνικα χωρις λογο να το εμφανισει ξανα.

Λοιπον απο το συνεργειο μου ειπαν οτι ο εγκεφαλος εδειξε οτι εχει καποια λαθη για το σασμαν...Το  ανεβασανε και με φωναξανε και μου εδειξαν οτι γλυφει καποια υγρα και εξαιτιας αυτης της απωλειας υγρων ο Εγκεφαλος  mechatronic διαβαζει την χαμηλη πιεση ορισμενες φορες και βγαζει την ενδειξη. Το PASSAT ειναι αγορασμενο καινουργιο το 2011 και τωρα εχει 67800 klm. Ολα τα χιλιομετρα ειναι σε ταξιδια ...μεσα στην πολη εχει κυκλοφορησει ΕΛΑΧΙΣΤΑ.(Χρησιμοποιω χειμωνα καλοκαιρι την μηχανη μου). Μου ειπαν οτι το κοστος ΜΟΝΟ του ανταλλακτικου ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ MECHATRONIC ειναι 1250.00€(μου κανουν εκπτωση 20%) + τα εργατικα...Συνολο περιπου 1300 - 1400 ευρω !!! ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ... Οταν τους ρωτησα εγω που ευθυνομαι μου απαντησαν οτι εγω δεν ευθυνομαι πουθενα αλλα το προβλημα βγηκε. Τους ειπα οτι το κοστος πρεπει να το αναλαβει η VW,   ΓΙΑΤΙ ειναι κατι που βγαινει χωρις να ευθυνεται ο πελατης αλλα κατασκευαστικο λαθος των dsg κιβωτιων. Μου ειπαν οτι ειμαι εκτος εγγυησης και θα αποφασισουν στα Κεντρικα KOSMOCAR.(Δεν ηταν πολυ πειστικοι...Δεν πιστευω να γινει κατι).

Τους ειπα οτι αφου χανει καποια υγρα και δειχνει ο εγκεφαλος προβλημα λογω χαμηλης πιεσης γιατι δεν αλλαζουν την φλατζα να σταματησει η Διαρροη...Η απαντηση ηταν οτι η φλατζα ειναι μαζι με τον εγκεφαλο και για να εχει διαρροη καποιο προβλημα θα εχει και ο εγκεφαλος.....Ποια ειναι η δικη σας αποψη?? Τι θα μπορουσα να κανω?  To ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ και ΔΕΝ ευθυνομαι. Το αυτοκινητο το εχω σεβαστει ΑΠΟΛΥΤΑ!

Edited by spy70
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εστειλα εμαιλ στην Κοσμοκαρ και ανεφερα το προβλημα.

Μου απαντησαν αμεσως και μου ζητησαν Αριθμο κυκλοφοριας και Αριθμο Πλαισιου. Τα εστειλα και για να πω την αληθεια πιστεψα οτι η Κοσμοκαρ θα αναγνωρισει οτι δεν ευθυνομαι για την βλαβη στο MECHATRONIC.

Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι στο αυτοκινητο μου εχω φερθει αψογα και τα χλμ ειναι πολυ λιγα 67850χλμ.

Με πηραν τηλεφωνο απο την Κοσμοκαρ και αφου ελεγαν τα δικα τους ακουγοντας φυσικα τις ενστασεις μου(τις ακουγαν απο ευγενεια και πολιτικη), μου ειπαν οτι θα επικοινωνησουν με το σερβις της αντιπροσωπειας για να μου κανουν καποια εκπτωση.

ΞΕΝΕΡΩΣΑ.

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ VW KAI DSG7 . Τουλαχιστον οσο ζουμε στην Ελλαδα...γιατι αν ζουσαμε στην ΚΙΝΑ και ανακληση θα ειχαν κανει και αλλαγη θα ειχαν κανει,και εγγυηση 10 ετων θα σου εδιναν για το dsg7 ή 100.000 χλμ .

Αλλα ζουμε στο Ελλαδισταν.

ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΜΟΝΟ...ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει καποιος που να εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα εκτος εγγυησης και θελει να γραψει πως αντιμετωπιστηκε απο Αντιπροσωπεια και Κοσμοκαρ, ας το γραψει παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , spy70 said:

Αν υπαρχει καποιος που να εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα εκτος εγγυησης και θελει να γραψει πως αντιμετωπιστηκε απο Αντιπροσωπεια και Κοσμοκαρ, ας το γραψει παρακαλω..

Αν και δεν έχω DSG , πάνω κάτω, λίγο πολύ όλοι έχουν την ίδια αντιμετώπιση στο θέμα αυτό. 

Μακάρι να βρεθεί λύση στο πρόβλημα σου με όσο τον δυνατόν λιγότερο κόστος. 

 

Δυστυχώς αν δεν έχεις εγγύηση, είναι λίγο δύσκολα σε αυτές της περιπτώσεις.

 

Το συγκεκριμένο DSG ήταν ένας λόγος που το απέφευγα όταν εψαχνα αμάξια VW.

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2019 at 11:44 ΠΜ, OMINUS said:

Αν και δεν έχω DSG , πάνω κάτω, λίγο πολύ όλοι έχουν την ίδια αντιμετώπιση στο θέμα αυτό. 

Μακάρι να βρεθεί λύση στο πρόβλημα σου με όσο τον δυνατόν λιγότερο κόστος. 

 

Δυστυχώς αν δεν έχεις εγγύηση, είναι λίγο δύσκολα σε αυτές της περιπτώσεις.

 

Το συγκεκριμένο DSG ήταν ένας λόγος που το απέφευγα όταν εψαχνα αμάξια VW.

Εγω εξαιτιας της εργασιας μου οδηγω αυτοκινητα μονο με αυτοματο κιβωτιο,αλλα αλλων γερμανικων Αυτοκινητοβιομηχανιων και οχι μονο. Δεν εχουν βγαλει ολα αυτα τα χρονια κανενα προβλημα....Την πατησα στο προσωπικο μου αυτοκινητο με το dsg. Ενα αυτοκινητο που χρησιμοποιηται ελαχιστα και μονο σε Αττικη Οδο και Εθνικες Οδους..καθολου ταλαιπωρημενο.  Τωρα πλεον θα φυσαω και στο γιαουρτι..

Edited by spy70
Link to comment
Share on other sites

Just now, spy70 said:

Εγω εξαιτιας της εργασιας μου οδηγω αυτοκινητα μονο με αυτοματο κιβωτιο,αλλα αλλων γερμανικων Αυτοκινητοβιομηχανιων και οχι μονο. Δεν εχουν βγαλει ολα αυτα τα χρονια κανενα προβλημα....Την πατησα στο προσωπικο μου αυτοκινητο με το dsg. Ενα αυτοκινητο που χρησιμοποιητε ελαχιστα και μονο σε Αττικη Οδο και Εθνικες Οδους..καθολου ταλαιπωρημενο.  Τωρα πλεον θα φυσαω και στο γιαουρτι..

Δυστυχώς (καλώς η κακώς) το DSG έχει τα κουσουρια του.

 

Και εμένα το έχει ένας Ξάδερφος μου στο CC του είχε βγάλει και αυτό θέματα κουτσά στραβά όσο είχε εγγύηση και επέκταση εγγύησης το έφτιαξε στα πλαίσια τον εγγυήσεων αυτόν.

 

Έχει καμια 200.000 χιλιόμετρα κοντά.

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν , OMINUS said:

Δυστυχώς (καλώς η κακώς) το DSG έχει τα κουσουρια του.

 

Και εμένα το έχει ένας Ξάδερφος μου στο CC του είχε βγάλει και αυτό θέματα κουτσά στραβά όσο είχε εγγύηση και επέκταση εγγύησης το έφτιαξε στα πλαίσια τον εγγυήσεων αυτόν.

 

Έχει καμια 200.000 χιλιόμετρα κοντά.

Σ΄ευχαριστω για την επικοινωνια. Πιστευω οτι απο εβδομαδα θα εχω εξελιξεις...Να δω ποσο θα στοιχισει το κοστουμι. Οτι μου πει η αντιπροσωπεια και η Κοσμοκαρ θα ενημερωσω για να ξερουν ολοι τι τους περιμενει σε περιπτωση που θα παθουν το ιδιο προβλημα. Ευχομαι και ελπιζω να μην βγει σε κανεναν αλλο ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, spy70 said:

Σ΄ευχαριστω για την επικοινωνια. Πιστευω οτι απο εβδομαδα θα εχω εξελιξεις...Να δω ποσο θα στοιχισει το κοστουμι. Οτι μου πει η αντιπροσωπεια και η Κοσμοκαρ θα ενημερωσω για να ξερουν ολοι τι τους περιμενει σε περιπτωση που θα παθουν το ιδιο προβλημα. Ευχομαι και ελπιζω να μην βγει σε κανεναν αλλο ζημια.

Δυστυχώς δεν ξέρω τι ακριβώς βλάβες του έβγαλε όλα αυτά τα χρόνια.?? 

 

Πάντως αποτι μου έχει πει ο ίδιος έχει αρκετά χρόνια να του βγάλει κάποια βλάβη, 

 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν ακολουθεί της οδηγίες της vw.

 

Συχνά αλλαγές λαδιού DSG , και αποτι μου έχει πει , δεν χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια λάδι με της προδιαγραφές της vw για το DSG, 

 

Βάζει (να το πω έτσι ) ποιο χοντρό λάδι.

 

Ειδικός δεν είμαι για να ξέρω αν είναι σωστό η λάθος αυτή η αλλαγή του λαδιού.??

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , OMINUS said:

Δυστυχώς δεν ξέρω τι ακριβώς βλάβες του έβγαλε όλα αυτά τα χρόνια.?? 

 

Πάντως αποτι μου έχει πει ο ίδιος έχει αρκετά χρόνια να του βγάλει κάποια βλάβη, 

 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν ακολουθεί της οδηγίες της vw.

 

Συχνά αλλαγές λαδιού DSG , και αποτι μου έχει πει , δεν χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια λάδι με της προδιαγραφές της vw για το DSG, 

 

Βάζει (να το πω έτσι ) ποιο χοντρό λάδι.

 

Ειδικός δεν είμαι για να ξέρω αν είναι σωστό η λάθος αυτή η αλλαγή του λαδιού.??

Οι δικες μου μηχανολογικες γνωσεις ειναι ελαχιστες...Οποτε ακολουθω τις οδηγιες του κατασκευαστη.  Οτι μου πουν (πρωτα θα το ψαξω ) και μετα θα το κανω.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , spy70 said:

Οι δικες μου μηχανολογικες γνωσεις ειναι ελαχιστες...Οποτε ακολουθω τις οδηγιες του κατασκευαστη.  Οτι μου πουν (πρωτα θα το ψαξω ) και μετα θα το κανω.

 

 

Όταν λες μετά θα το κάνεις Τι ακριβώς εννοείς αν επιτρέπεται??

 

Το μόνο που γνωρίζω είτε σε αυτόματο η σε χειροκίνητο σασμάν.

Η vw δεν προτείνει απολύτως καμία αλλαγή λαδιών στο σασμάν 

Αυτό βέβαια είναι λάθος , γιατί με τα χρόνια μαζεύει μάκα και ρινίσματα.

 

Αν θυμάμαι καλά ο ξάδερφος μου αλλάζει της βαλβολινες κάθε 45-50.000 χιλιόμετρα, δεν της κρατάει όσο λέει η vw.

 

Ίσως και για αυτό δεν έχει κάποιο θέμα? 

Αλλά μπορεί όμως να παίζει και ρόλο ότι βάζει και διαφορετικές βαλβολινες από αυτές που λέει η vw. (Ποιο χοντρή)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κάνει κόπο κάνε και μια ερώτηση και εδώ μπας και σε κατατοπισουν ??

 

https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/5339110/

 

http://atsp.gr

 

https://www.logothetis-repair.gr/episkevi-sasman/

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Όταν λες μετά θα το κάνεις Τι ακριβώς εννοείς αν επιτρέπεται??

 

Το μόνο που γνωρίζω είτε σε αυτόματο η σε χειροκίνητο σασμάν.

Η vw δεν προτείνει απολύτως καμία αλλαγή λαδιών στο σασμάν 

Αυτό βέβαια είναι λάθος , γιατί με τα χρόνια μαζεύει μάκα και ρινίσματα.

 

Αν θυμάμαι καλά ο ξάδερφος μου αλλάζει της βαλβολινες κάθε 45-50.000 χιλιόμετρα, δεν της κρατάει όσο λέει η vw.

 

Ίσως και για αυτό δεν έχει κάποιο θέμα? 

Αλλά μπορεί όμως να παίζει και ρόλο ότι βάζει και διαφορετικές βαλβολινες από αυτές που λέει η vw. (Ποιο χοντρή)

Εννοω πως οτι μου πουν πριν το κανω θα το ψαξω και θα παρω 2η και 3η γνωμη. (Την πατησα την τελευταια φορα που πηγα για σερβις...με φωναξαν και μου ειπαν οτι θελω αλλαγη σινεμπλοκ και χρεωθηκαν

220.00€ αν θυμαμαι καλα....σιγουρα πανω απο 200)..Οταν επεστρεψα σπιτι κατι δεν μου αρεσε και αρχισα να ψαχνω λιγο για την τιμη των σινεμπλοκ...ειχαν απο 19€ μεχρι 70€ χοντρα χοντρα τα λεω γιατι δεν θυμαμαι ακριβως). Απο τοτε (ορκιστηκα) πως οτι μου λεει η αντιπροσωπεια πριν αποφασισω να το κανω θα το ψαχνω καλα...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , Koursaros1979 said:

να το πας στην οδο μεσογειων στον gratsia κανει αλλαγη Megatronic με 250 ευρω εκει γυρω αντε 350 μαζι με εργασια . 

εκει πηγα (απο εκει ειχα αγορασει το αυτοκινητο). Μου ειπαν τιμη ανταλλακτικου 1250€ και μου κανουν 20% εκπτωση...και μετα + τα εργατικα. Ευχαριστω πολυ.

Edited by spy70
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , OMINUS said:

Αν δεν σου κάνει κόπο κάνε και μια ερώτηση και εδώ μπας και σε κατατοπισουν ??

 

https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/5339110/

 

http://atsp.gr

 

https://www.logothetis-repair.gr/episkevi-sasman/

 

 

 

 

 

θα τα κοιταξω και σε ευχαριστω πολυ. Ειμαι λιγο επιφυλακτικος ομως γιατι προκειται για κατι πολυ εξειδικευμενο. Οι ζημιες στα αυτοματα ειναι παρα πολυ ακριβες...Και αν παθει και κατι ακομα (φτου μην το ματιασω)....μετα θα το  ριξω στην θαλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Ασυνεπης τελικα η κοσμοκαρ! Σημερα ειχαν πει οτι θα επικοινωνουσαν μαζι μου αφου θα ειχαν μιλησει με τον Γκρατσια....Δεν επικοινωνησαν..

Θα Αναμενω και αυριο....

Edited by spy70
Link to comment
Share on other sites

Μπορει η ΚΟΣΜΟΚΑΡ να αργησε 2 μερες αλλα σημερα που επικοινωνησαν μαζι μου ειχαν (ευχαριστα) νεα.  Μου ειπαν οτι εκαναν μαζι με τον Γκρατσια οτι καλυτερο μπορουσαν και το κοστος του ανταλλακτικου μειωθηκε σε 590€. Αν το σκεφτεις απο την μια ειναι ενα πολυ σεβαστο ποσο και αυτο, αλλα σιγουρα πολυ καλυτερο απο 1250€.

 

Ειναι κατι σαν το ανεκδοτο... Οταν σου ζηταει η γυναικα σου: πες μου κατι που θα με ικανοποιησει και θα στεναχωρησει ταυτοχρονα...και της απαντας : Kανεις καλυτερο ερωτα απο την αδερφη σου.  

Ευχομαι και ελπιζω να ειναι η τελευταια ζημια χωρις λογο. Γιατι ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΙ. Στο αυτοκινητο εχω συμπεριφερθει αψογα! Ειναι προβλημα που κακως βγαζουν τα DSG κιβωτια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , spy70 said:

Μπορει η ΚΟΣΜΟΚΑΡ να αργησε 2 μερες αλλα σημερα που επικοινωνησαν μαζι μου ειχαν (ευχαριστα) νεα.  Μου ειπαν οτι εκαναν μαζι με τον Γκρατσια οτι καλυτερο μπορουσαν και το κοστος του ανταλλακτικου μειωθηκε σε 590€. Αν το σκεφτεις απο την μια ειναι ενα πολυ σεβαστο ποσο και αυτο, αλλα σιγουρα πολυ καλυτερο απο 1250€.

 

Ειναι κατι σαν το ανεκδοτο... Οταν σου ζηταει η γυναικα σου: πες μου κατι που θα με ικανοποιησει και θα στεναχωρησει ταυτοχρονα...και της απαντας : Kανεις καλυτερο ερωτα απο την αδερφη σου.  

Ευχομαι και ελπιζω να ειναι η τελευταια ζημια χωρις λογο. Γιατι ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΙ. Στο αυτοκινητο εχω συμπεριφερθει αψογα! Ειναι προβλημα που κακως βγαζουν τα DSG κιβωτια.

Απαντάνε όμως από την kosmocar πάντα, μπορεί να υπάρχει κάποια καθυστέρηση (ανάλογα βέβαια με την περίπτωση του καθενός) αλλά θα σε ενημερώσουν.

 

Τα 590€ είναι σχετικά καλά (Στην αναμπουμπούλα καλώ είναι και το χαλάζι)..

Αλλά εμένα μου κάνει εντύπωση αυτή η διαφορά στην τιμή δηλαδή από τα 1250€ πως έπεσαν στα 590€ τόσα εύκολα???

Δηλαδή θα ήθελα λίγες πληροφορίες στο τι παίζει εδώ?

 

Γιατί έτσι αποδεικνύεται ότι πετάνε μια τιμή στα ουράνια και άμα πιάσει έπιασε?

Έτσι φαίνετε στην περίπτωση σού?

 

Είναι μια διαφορά 660€ πως έπεσαν?

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.