Jump to content
geocha

Golf i- Επισκευή Ζαντών (Διαμαντάρισμα - Γρατζουνιές - Ραγίσματα)

Recommended Posts

δυστυχως κατα την μεταφορα 4 ζαντων η μια τραυματιστηκε απο αγνωστο...ΖΟΩΝ!

Λετε να μεγαλωσει η ζημια ή θα μεινει ετσι?

Να ψαξω για επουλωση πριν χαλασει τελειως?

Δειτε εδω

post-4295-1155816358_thumb.jpg

post-4295-1155816429_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω συναδελφε οπως σου ειπα και απο το τηλ πιστευω πως δεν θα παθουν τιποτα απολυτως...εχω δει ζαντες σκαμμενες χιλιοφαγωμενες, και ειχαν μεινει ετσι επι παρα πολυ καιρο χωρις να παθουν τιποτα...

Απο τις φωτο οπως το βλεπω, ευτυχως ειναι ασημαντο...Οποτε δεν νομιζω να παθει απολυτως τιποτα...

ΥΓ : οι παπαρες παντως δεν μπορουσαν...επρεπε να την κανουν την μαλατσια τους....γμτ... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

ειναι παρα πολυ μικρο το χτυπημα..ουτε καν φαινεται..

αδικα φοβασαι πιστευω :whistling:

ok thanks παιδες!

Το ξερω οτι δεν φαινεται απλα ηθελα να ξερω αν απλωθει σαν χταποδι η ζημια και τρεχωωωωω!!! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Και είναι και σε σημείο που δεν έχεις πρόβλημα από θέμα ασφάλειας .

Στόκο , τρίψιμο , χρώμα και είσαι super .

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν θα απλωθει σαν χταποδι, αλλα ειναι πολυ ευκολο να φτιαχτει και να μην φαινεται τιποτα.

Εγω επειδη ειμαι λιγο ψειρας θα το εφτιαχνα για ψυχολογικους λογους!

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη δεν ξερω πως να το φτιαξω το αφηνω ετσι και βλεπουμε. :D

Αν θελεις ελα να σου δειξω μια σπασμενη να ανεβει το ηθικο σου λιγο...

Link to comment
Share on other sites

αστην ετσι για το ματι

Πολύ σωστός. Ζάντες είναι. Μια κακιά ώρα που λένε, σε ένα κακό παρκάρισμα και πάει. Αλλά δεν είναι το τίποτα σοβαρό. Πίστεψε με. Στην αρχή σου φαίνεται έτσι. Όσο περνάει ο καιρός δεν θα δίνεις και τόσο σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καθώς έπλενα το αυτοκίνητο παρατήρησα...γρατζουνιές στις ζάντες...(μπροστά δεξιά και πίσω δεξιά)...και έπαθα ένα σοκ γτ είναι και 5 μηνών το αμάξι... :sorry:

Το θέμα είναι τι κάνουμε; Διορθώνονται...;

Να ρωτήσω στην αντιπροσωπεία...ή κάπου αλλού;

Ευχαριστώ...!

Link to comment
Share on other sites

Πέραν απο το βάψιμο υπάρχουν και κτ μεμβράνες που τοποθετούνται και παρέχουν και προστασία

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάψει και εγώ παλιότερα μια ζάντα σε μαγαζί που κάνει τοπικές βαφές σε γρατζουνιές (τύπου chipsaway, απλά αυτό που πήγα λεγόταν paintbull) με κόστος 15-20ευρώ αν θυμάμαι καλά. Το αποτέλεσμα εντυπωσιακό, δε μπορούσα να εντοπίσω το σημείο που υπήρχε γρατζουνιά.

Link to comment
Share on other sites

Κομμένη ζάντα φτιάχνεται, αυτή τι έχει? Λίγο σουλουπωμα θέλει και βάψιμο. Δεν θα ξεπεράσει το κόστος που αναφέρουν τα παιδιά από πάνω.

Βασικά τώρα ζουμαρα και είδα καλά τη φωτογραφία γιατί είμαι από το κινητό. 40 ευρώ για να βάψω αυτή τη ζάντα δε τα έδινα. Είναι σε άριστη κατάσταση. Εντάξει ξέρω την ξενερα όταν πρώτη φορά γρατζουναμε ζάντα, αλλά οκ ζάντα είναι... Θα ξανά γίνει έτσι και χειρότερα.

Sent from my Motorola Galaxy s3 using Tapatalk 2

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Κομμένη ζάντα φτιάχνεται, αυτή τι έχει? Λίγο σουλουπωμα θέλει και βάψιμο. Δεν θα ξεπεράσει το κόστος που αναφέρουν τα παιδιά από πάνω. Βασικά τώρα ζουμαρα και είδα καλά τη φωτογραφία γιατί είμαι από το κινητό. 40 ευρώ για να βάψω αυτή τη ζάντα δε τα έδινα. Είναι σε άριστη κατάσταση. Εντάξει ξέρω την ξενερα όταν πρώτη φορά γρατζουναμε ζάντα, αλλά οκ ζάντα είναι... Θα ξανά γίνει έτσι και χειρότερα. Sent from my Motorola Galaxy s3 using Tapatalk 2

Ναι μωρε γι αυτη την πρωτη ξενερα ελεγα κι εγω μηπως την εφτιαχνα..βλεπω πολυ διαφημηση στο car απο τον Πεττα που λενε κ τα παιδια πιο πανω κ θα δω μηπως τον εμπιστευτω..thanks παντως

Link to comment
Share on other sites

imageproxy.php?img=&key=17b4abc8f9fce5d3Καλημέρα σε όλους ,

Χρειάζομαι την βοήθεια σας στο θέμα που θα αναπτύξω παρακάτω.

Έχω στην κατοχή μου ένα Golf R model 2018.

Το προφίλ των ελαστικών είναι 235/35/19 . Το αμάξι είναι 6/2018. Έχω 17.500χλμ.

Στο τελευταίο ταξίδι το ΣΚ , μου ξεκίνησε θέμα με απώλεια πίεσης ελαστικών , μερικώς και συγκεκριμένα εμπρός δεξιά & αριστερά. Τα μηνύματα βέβαια μετα από μηδένισα του setup ήταν άλλοτε για εμπρός δεξιά ή όλα .Κάθε 150 χλμ έβαζα αέρα περίπου 10-15lb

Σήμερα φεύγοντας για την εργασία μου , άναψε πάλι το λαμπάκι ( θα βάλω μετα αέρα αργότερα) , δεν προλαβαίνω να κάνω 500μ ακούω τον ήχο της Ζάντας . Σταματώ για καλή μου τύχη έξω από βουλκανιζατέρ. Αποτέλεσμα ραγισμένη ζάντα .

Ερώτηση : αξίζει επισκευή , είναι ασφαλές να γίνει επισκευή; Γνωρίζεται κόστος ;

 

IMG_7196.JPG

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.