Jump to content
geocha

Golf i- Επισκευή Ζαντών (Διαμαντάρισμα - Γρατζουνιές - Ραγίσματα)

Recommended Posts

Καλημέρα,  ή ζάντα που ακριβώς ράγισε????

 

Επισκευή μπορεί να γίνει,  υπάρχουν καταστήματα που κάνουν τέτοια δουλειά.

Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλες μετά???? 

Γιατί όσο να ναι είναι επισκευή πάνω σε ράγισμα,  εγώ ίσως να πήγαινα για μια καινούργια?

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν , OMINUS said:

Καλημέρα,  ή ζάντα που ακριβώς ράγισε????

 

Επισκευή μπορεί να γίνει,  υπάρχουν καταστήματα που κάνουν τέτοια δουλειά.

Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλες μετά???? 

Γιατί όσο να ναι είναι επισκευή πάνω σε ράγισμα,  εγώ ίσως να πήγαινα για μια καινούργια?

Καλησπέρα , 

όπως θα δεις στην φωτογραφία , είναι δίπλα στην βαλβίδα (το σημείωσα ). 

Αυτό φοβάμαι κι εγώ , διότι πιστεύω δεν παίζεις με κάτι τέτοια πράγματα . Το θέμα είναι το κόστος αγοράς της συγκεκριμενης ζάντας (Pretoria Black 8Jx19")

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Dimitris_MK7_R said:

Καλησπέρα , 

όπως θα δεις στην φωτογραφία , είναι δίπλα στην βαλβίδα (το σημείωσα ). 

Αυτό φοβάμαι κι εγώ , διότι πιστεύω δεν παίζεις με κάτι τέτοια πράγματα . Το θέμα είναι το κόστος αγοράς της συγκεκριμενης ζάντας (Pretoria Black 8Jx19")

 

Είσαι λίγο 50/50 είναι σε άσχημο σημείο και επίφοβο...?

 

Και γενικά, εντελώς φιλικά καλύτερα να κατέβεις σε διάσταση ζάντες, ή να πας σε ποιο μεγάλο προφίλ ελαστικού.

 

Για τους ελληνικού δρόμους δεν είναι η 19αρες. Και βλέπω ότι έχεις και λάστιχα continental, οπότε το κάνει ακόμα ποιο εύκολο στο να ξανά ραγίσει και πάλι...

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2019 at 4:02 ΜΜ, OMINUS said:

Είσαι λίγο 50/50 είναι σε άσχημο σημείο και επίφοβο...?

 

Και γενικά, εντελώς φιλικά καλύτερα να κατέβεις σε διάσταση ζάντες, ή να πας σε ποιο μεγάλο προφίλ ελαστικού.

 

Για τους ελληνικού δρόμους δεν είναι η 19αρες. Και βλέπω ότι έχεις και λάστιχα continental, οπότε το κάνει ακόμα ποιο εύκολο στο να ξανά ραγίσει και πάλι...

Καλημέρα σε όλους , πληροφοριακά θα ήθελα να γνωρίζεται, οι ζάντες πήγαν για έλεγχο και επισκευή.

1η ζάντα είχε ράγισμα εσωτερικό ευτυχώς , αν και εξωτερικό να ήταν , το κατάστημα έκανε απίστευτη αποκατάσταση(ένα γδάρσιμο γερό  από πεζοδρόμιο εξαφανίστηκε!!).

2η Ζάντα είχε στραβώσει με αποτέλεσμα να μην ζυγοσταθμίζεται φυσικά , και έγινε και αυτή επισκευή .

3η είχε πρόκα !!!

Ούτε μουτζωμένο να με είχαν !!

Κόστος επισκευής 60€

Για αγορά νέων και αντικατάσταση των υπάρχων δεν νομίζω ότι θα ήταν εφικτό με το κόστος που έχουν.

https://www.kunzmann.de/shop/en/wheels-golf7-volkswagen-5-spoke-r-light-alloy-wheel-set-pretoria-19-inch-vw-golf-7.htm

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.παρακολουθω καιρο αλλα δεν ετυχε να γραψω

εχω ενα golf mk6  2009 highline μαυρο.φοραω ζαντες 17΄΄αρες replica toυ gti.Μαυρες απο μεσα και διαμανταρισμενες απ εξω .εχουν αρχισει και ψωριαζουν στην διαμανταρισμενη επιφανεια

 το αυτοκινητο μου αρεσει παρα πολυ οπως ειναι και δεν θελω να αλλαξω κατι

επιλογες..

1) διαμανταρισμα ειναι ακριβα 400 ευρο επιδη ειναι replica και κανουν 550 καινουριες

2)βαψιμο σε γκρι χρωμα αλλα δεν ξερω πως θα ειναι (μην ξενερωσω)αλλα σιγουρα πιο φτηνες 150 ευρο

3)να τισ φτιαξω μονος μου.τριψιμο με γυαλοχαρτα χοντρο και σταδιακα ψιλο και μετα με αλοιφαδορο και υγρο βερνικι σπρευ.υπαρχουν καποια βιντεακια στο you tube που δειχνουν καλα αποτελεσματα.απλα επιδη η επιφανεια διαμαντε ειναι μεγαλη μηπως το κανο χειροτερο.

το εχει επιχειρησει κανενας εδω να μας πει γνωμη???

ευχαριστω πολυ

 

IMG_20170725_161416.jpg

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλύτερα να μην γραφεις με κεφαλαια στον γραπτό λόγο στο internet θερείται σαν να φωνάζεις

Kαλύτερα να μην τις κανεις μονος σου  εκτος αν το μονο που χρειάζεται είναι ένα επιφανειακόγυάλισμα στο βερνίκι αυτό μπορείς να το κανεις με αλοιφαδορο αν έχεις η σε κάποιο φανοποιείο - detailer
αν βγάλεις το βερνίκι και γυαλίσεις το μέταλλο όσο καλο και να το κανεις το κραμα αλουμίνιου μετά από λίγο καιρό θα θαμπώσει

Έχω τις ίδιες ζάντες σε 18" και τις έφτιαξα πρόσφατα, η τιμή που σου ζητάνε είναι πολύ ακριβά 

Πριν 3-4 μήνες που άλλαξα λάστιχα ρώτησα στο λαστιχαδικο που πήγα για να τις επαναφέρω μου ζήτησαν κάπου στα 450 με 500 για βάψιμο εσωτερικα από ανθρακί σε μαύρο διαμαντάρισμα βερνίκωμα και ίσιωμα ή καπου στα 200 για βάψιμο ολόκληρες σε οποιο χρώμα ήθελα...
Δεν είχαν χοντρά στραβώματα αλλα μετά από 8 χρονια που τις κυκλοφορούσα στους ελληνικούς δρόμους με 40 προφιλ λάστιχο όσο και αν τις πρόσεξα κάτι ψιλά στραβώματα τα είχαν...


Μόλις άκουσα την τιμή στο λαστιχαδικο παραλίγο έπαθα εγκεφαλικό τις ίσιωσα μονο και έψαχνα για καινούριες 

Μετά από ψάξιμο βρήκα έναν που επισκευάζει ζάντες και είναι γνωστό όνομα 
Το κόστος ήταν 250 για αμμοβολή, ηλεκτροστατικό βάψιμο, διαμαντάρισμα και τέλος βενρικωμα, επίσης τη μια ζάντα δεν την είχαν ισώσει στο λαστιχαδικο μου την ίσωσε χωρίς κάποιο επιπλέον κόστος

Αν εσωτερικά το μαύρο δεν χρειάζεται βαψιμο και δεν θες και κάποια αλλαγή χρωματος μονο διαμαντάρισμα και βερνίκωμα η προσοψη πιστεύω το κόστος θα είναι λιγότερο από 250 ψαξτο πριν αποφασίσεις να τις πας κάπου γιατί πολλοί ζητάνε ότι τους λείπει...

Spoiler

gdigFK4.jpg




 
 

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την αμμεση απαντηση.δεν το ηξερα οτι μπορει να γινει μονο το διαμανταρισμα.μιας και απως ειπες το μαυρο χρωμα απο μεσα ειναι μια χαρα.35.000 χιλιομετρα εχω.απατητο ειναι το αμαξι.οποτε θα ρωτησω για διαμανταρισμα μονο.πολλοι ζητανε οτι τους λειπει οπως ειπες.αν μπορεις  στειλε μου ποιος στις εφτιαξε να ρωτησω μια τιμη.Σευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

διορθωσε το θεμα σου και γραψε το με μικρους χαρακτηρες και οχι με κεφαλαια,τα οποια εκτος οτι κουραζουν και ειναι σαν να φωναζεις,απαγορευονται...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2019 at 8:06 ΠΜ, Deus164 said:


Μετά από ψάξιμο βρήκα έναν που επισκευάζει ζάντες και είναι γνωστό όνομα 
Το κόστος ήταν 250 για αμμοβολή, ηλεκτροστατικό βάψιμο, διαμαντάρισμα και τέλος βενρικωμα, επίσης τη μια ζάντα δεν την είχαν ισώσει στο λαστιχαδικο μου την ίσωσε χωρίς κάποιο επιπλέον κόστος
 

  Reveal hidden contents

gdigFK4.jpg


για τον Πετα  λες?

 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.