Jump to content
BillR

SOS Εισαγωγή ενδέχεται να ρούφηξε γάντι

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!Το περασμένο Σάββατο έβγαλα την σκούπα της apr που έχω στον κινητήρα cavd με σκοπό να καθαρίσω το φίλτρο της(K&N).Επειδή είμαι υπερβολικός κάλυψα τον σωλήνα της εισαγωγής με λαστιχένιο γάντι που είχα πρόχειρο εκείνη την ώρα ώστε να μην περάσουν σκόνες.Το αυτοκίνητο ήταν στο γκαράζ και σήμερα πρόλαβα να του βάλω την σκούπα πάλι.Δεν θυμάμαι όμως αν όταν το έβαλα μπρος το Σάββατο για να το μετακινήσω λίγο αν είχα βγάλει το γάντι ή όχι.Σε περίπτωση που το ρούφαγε δεν θα το άκουγα ή π.χ θα έπεφτε η απόδοση του?Έβγαλα και την σωλήνα που καταλήγει στο τούρμπο μήπως έχει μείνει στην φτερωτή αλλά δεν είδα κάτι...Τι πιστεύετε?Βοηθήστε με αν μπορείτε γιατί φοβάμαι μην προκληθεί ζημιά στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Το περασμένο Σάββατο έβγαλα την σκούπα της apr που έχω στον κινητήρα cavd με σκοπό να καθαρίσω το φίλτρο της(K&N).Επειδή είμαι υπερβολικός κάλυψα τον σωλήνα της εισαγωγής με λαστιχένιο γάντι που είχα πρόχειρο εκείνη την ώρα ώστε να μην περάσουν σκόνες.Το αυτοκίνητο ήταν στο γκαράζ και σήμερα πρόλαβα να του βάλω την σκούπα πάλι.Δεν θυμάμαι όμως αν όταν το έβαλα μπρος το Σάββατο για να το μετακινήσω λίγο αν είχα βγάλει το γάντι ή όχι.Σε περίπτωση που το ρούφαγε δεν θα το άκουγα ή π.χ θα έπεφτε η απόδοση του?Έβγαλα και την σωλήνα που καταλήγει στο τούρμπο μήπως έχει μείνει στην φτερωτή αλλά δεν είδα κάτι...Τι πιστεύετε?Βοηθήστε με αν μπορείτε γιατί φοβάμαι μην προκληθεί ζημιά στο αυτοκίνητο.
Αν έχει ιντερκουλερ, θα χει μείνει πριν απο αυτο. Παίρνει μπροστά κανονικα και κυκλοφορεις, αλλά δε θα σηκώνει πίεση ή θα σηκώνει λιγότερη. Αν δεν έχει ιντερκουλερ πρέπει να τα λύσεις όλα να δεις που χώθηκε.

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει intercooler.Ο 160hp 1.400cc είναι.Ελπίζω να το είχα βγάλει και μάλλον έτσι θα έχει γίνει γιατί το αυτοκίνητο πάει κανονικά και ανοίγει επίσης όπως άνοιγε.Τι να πω...Απ'την άλλη αν το είχε ρουφήξει δεν θα είχε σταματήσει στον maf?Δεν έχει σήτα εκεί συνήθως?

Link to comment
Share on other sites

Πριν το τουρμπο δεν το εβαλες το γαντι? Τοτε το εβγαλες και ξεχασες οτι το εβγαλες. Θα ειχες καταστρεψει την τουρμπινα και θα μυριζες καμενο πλαστικο (γαντι)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο πριν απ'την τουρμπίνα ναι και έβγαλα τον σωλήνα που καταλήγει στην τουρμπίνα να δω μήπως έχει κολλήσει στην φτερωτή αλλά δεν είχε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το γαντι δεν περναει απο το μαφ, εχει μια ψευτοσιτα, επισης δεν μπορει ουτε απο την τουρμπινα να περασει, δεν μπορει να το ''πολτοποιησει'', ειναι ελαστικο πολυ, θα ειχε φρακαρει την φτερωτη, και σιγουρα θα το καταλαβαινες. Στο ιντερκουλερ δεν μπορει να πηγε πριν περασει απο την τουρμπινα, το ποιο πιθανον αν δεν εχεις προβληματα, το ειχες βγαλει και δεν θυμασαι.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο για το intercooler ναι όντος αποκλείεται να πέρασε την τουρμπίνα, Εγώ το χα πάθει αυτο γιατι καθαριζα τις σωληνώσεις με πανί μετα την τουρμπίνα. Άμα ανοίγει κανονικά σίγουρα δεν έχει πρόβλημα, δε πειράζει έχεις το αλλο γάντι

 

Στάλθηκε από το ASUS_X00HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.