Jump to content
ChrisB

Θερμοκρασία polo tdi bluemotion

Recommended Posts

Καλημέρα, κάτοχος polo tdi bluemotion 2015. Το τελευταίο διάστημα παρατηρώ αύξηση θερμοκρασίας πάνω από τους 90 βαθμούς ύστερα από 7 με 10 χλμ οδήγησης μετά την εκκίνηση. Το φαινόμενο παρουσιάζεται συνήθως όταν το αυτοκίνητο έχει αρκετές ώρες να μετακινηθεί. Μετά από λίγα λεπτά η θερμοκρασία επανέρχεται στα φυσιολογικά. Έπειτα από τεχνικό έλεγχο σε αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν εντόπισαν κάτι και ότι θα χρειαστεί να λυθεί το ψυγείο και μάλλον πρόκειται για αντλία νερού. Πρακτική λύση που μου έδωσαν για την προσωρινή αντιμετώπιση του προβλήματος ήταν να ανοίγω στο τέρμα το καλοριφέρ για λίγο. Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
4 hours ago , ChrisB said:

Καλημέρα, κάτοχος polo tdi bluemotion 2015. Το τελευταίο διάστημα παρατηρώ αύξηση θερμοκρασίας πάνω από τους 90 βαθμούς ύστερα από 7 με 10 χλμ οδήγησης μετά την εκκίνηση. Το φαινόμενο παρουσιάζεται συνήθως όταν το αυτοκίνητο έχει αρκετές ώρες να μετακινηθεί. Μετά από λίγα λεπτά η θερμοκρασία επανέρχεται στα φυσιολογικά. Έπειτα από τεχνικό έλεγχο σε αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν εντόπισαν κάτι και ότι θα χρειαστεί να λυθεί το ψυγείο και μάλλον πρόκειται για αντλία νερού. Πρακτική λύση που μου έδωσαν για την προσωρινή αντιμετώπιση του προβλήματος ήταν να ανοίγω στο τέρμα το καλοριφέρ για λίγο. Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παρών & παθών.

Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, αρκεί να προσέξεις τα σημάδια και τον τρόπο αντιμετώπισης πριν τη διόρθωση της βλάβης.

Δες εδώ:

 

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Μετά τη διόρθωση σου εμφάνισε στο μέλλον παρόμοιο πρόβλημα; Για τι κόστος μιλάμε; 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
2 hours ago , ChrisB said:

Ευχαριστώ. Μετά τη διόρθωση σου εμφάνισε στο μέλλον παρόμοιο πρόβλημα; Για τι κόστος μιλάμε; 

Μέχρι στιγμής (μετά από 1 χρόνο) όλα καλά με τη νέα αντλία. Ήταν στην εγγύηση, όποτε δυστυχώς δεν ξέρω κόστος, εικάζω πως είναι στην περιοχή των 250-300€ στο εξουσιοδοτημένο. Θεωρώ πως μια βόλτα από την αντιπροσωπεία ώστε να το παλέψεις αξίζει. Δε γνωρίζω αν εμπίπτει η βλάβη σε κάποια ανάκληση, αλλά το γνώριζαν το θέμα & προχώρησαν άμεσα σε αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2019 at 11:02 ΠΜ, Polakias TDI said:

Μέχρι στιγμής (μετά από 1 χρόνο) όλα καλά με τη νέα αντλία. Ήταν στην εγγύηση, όποτε δυστυχώς δεν ξέρω κόστος, εικάζω πως είναι στην περιοχή των 250-300€ στο εξουσιοδοτημένο. Θεωρώ πως μια βόλτα από την αντιπροσωπεία ώστε να το παλέψεις αξίζει. Δε γνωρίζω αν εμπίπτει η βλάβη σε κάποια ανάκληση, αλλά το γνώριζαν το θέμα & προχώρησαν άμεσα σε αντικατάσταση.

Έχω πάθει ακριβώς το ιδιο και έκανα ανακατασκευή την αντλια...Μετά από 1 χρόνο πάλη ανεβάζει θερμοκρασία απ'όσο το έχω ψάξει το έχουν πάρα πολλά γερμανικά το ιδιο πρόβλημα κ ειδικά από το 2014 Κ μετά που χρησιμοποιούν αυτήν την αντλια τα προηγούμενα μοντέλα δεν είχαν πρόβλημα κ θα έπρεπε να γίνει ανάκληση για αυτές τις αντλιες

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
1 hour ago , ΑΦΑΛΩΝΙΑΤΗΣ ΜΑΡΚΟΣ said:

Έχω πάθει ακριβώς το ιδιο και έκανα ανακατασκευή την αντλια...Μετά από 1 χρόνο πάλη ανεβάζει θερμοκρασία απ'όσο το έχω ψάξει το έχουν πάρα πολλά γερμανικά το ιδιο πρόβλημα κ ειδικά από το 2014 Κ μετά που χρησιμοποιούν αυτήν την αντλια τα προηγούμενα μοντέλα δεν είχαν πρόβλημα κ θα έπρεπε να γίνει ανάκληση για αυτές τις αντλιες

Ρώτησα για τη δική μου νέα αντλία που τοποθετήθηκε & μου είπαν πως ειναι νέου τύπου κ πως το πρόβλημα έχει επιδιορθωθεί σε αυτή. Στην παλιά, λόγω ενός ηλεκτρικού εξαρτήματος, κόλλαγε & είτε έμενε κλειστή ή μισάνοιχτη. Ο χρόνος θα δείξει. Καλά, τυχερός-άτυχος ήμουν που μου συνέβη σύντομα εντός της εγγύησης & μου την άλλαξαν, αν τα είχε παίξει εκτός εγγύησης στη δική σου θέση θα ήμουν. Τώρα γιατί χαλάνε, δε θέλω να το συζητήσω γιατί θα κατηγορηθώ πως δυσφημίζω την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Polakias TDI said:

Ρώτησα για τη δική μου νέα αντλία που τοποθετήθηκε & μου είπαν πως ειναι νέου τύπου κ πως το πρόβλημα έχει επιδιορθωθεί σε αυτή. Στην παλιά, λόγω ενός ηλεκτρικού εξαρτήματος, κόλλαγε & είτε έμενε κλειστή ή μισάνοιχτη. Ο χρόνος θα δείξει. Καλά, τυχερός-άτυχος ήμουν που μου συνέβη σύντομα εντός της εγγύησης & μου την άλλαξαν, αν τα είχε παίξει εκτός εγγύησης στη δική σου θέση θα ήμουν. Τώρα γιατί χαλάνε, δε θέλω να το συζητήσω γιατί θα κατηγορηθώ πως δυσφημίζω την εταιρεία.

Πραγματικά σου εύχομαι να μην σου ξανατυχει και ισχύει αυτό που σου είπαν αλλά επειδή δεν είναι καινούργια συνήθως ξαναγίνεται βέβαια αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι γιατί η ίδια η vw δεν βγάζει καινούργια γνήσια...Κ αυτό μου προκαλεί πολλά ερωτήματα....

Edited by ΑΦΑΛΩΝΙΑΤΗΣ ΜΑΡΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
15 hours ago , ΑΦΑΛΩΝΙΑΤΗΣ ΜΑΡΚΟΣ said:

Πραγματικά σου εύχομαι να μην σου ξανατυχει και ισχύει αυτό που σου είπαν αλλά επειδή δεν είναι καινούργια συνήθως ξαναγίνεται βέβαια αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι γιατί η ίδια η vw δεν βγάζει καινούργια γνήσια...Κ αυτό μου προκαλεί πολλά ερωτήματα....

Κοστίζει φίλε μου, κοστίζει & δε βγάζουν καινούργια νέα, αν ισχύει ό,τι λες. Και όπως έκανε και με την προχειροδουλειά (για εμένα προσωπικά, η άποψή μου) στην αλλαγή δίσκο-πλατό/βολάν (από διπλής σε μονής μάζας)/ακρόμπαρα του εν λόγω μοντέλου, έτσι κάνει και με την αντλία.

Παντως σε εμένα σίγουρα δε θα ξανατύχει, στο εγγυώμαι :lol: πλέον :sleep: (χώρισαν οι δρόμοι μας)

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά στο εύχομαι!!Μήπως είχες δει τι μάρκα ήταν η αντλια που σου έβαλε?

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
1 hour ago , ΑΦΑΛΩΝΙΑΤΗΣ ΜΑΡΚΟΣ said:

Πραγματικά στο εύχομαι!!Μήπως είχες δει τι μάρκα ήταν η αντλια που σου έβαλε?

Καλημέρα. Αν και συνήθως κρατάω φωτογραφίες από τα νέα ανταλλακτικά, δε βρήκα από την αντλία. Σίγουρα ήταν ίδια μάρκα με την εργοστασιακή, μου το είχε δείξει ο τεχν. σύμβουλος στο συνεργείο, αλλά δυστυχώς μάρκα δε θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

  Σε λιγότερο από δυο χρόνια και μετά από μόνο !!!  22.000χμ η αντλία νερού στο πολάκι ξανά καπούτ. Πρόκειται για το γνωστό κλαπέτο που κολλάει. Πάλι γνήσια αντιπροσωπίας(φαίνεται τουλάχιστον με το μάτι πανομοιότυπη με την προηγούμενη), δεύτερη φορά, (δεν βρήκαμε και τίποτα άλλο) 265€ μαζί με το ψυκτικό υγρό σε εξωτερικό συνεργείο (δεν ήθελα να τους δώσω ούτε ένα ευρώ παραπάνω) . Έχουμε λέει τώρα εγγύηση αντιπροσωπίας 1 χρόνο, (ανακουφίστηκα πςςςςςςς)..   (άρα έχω ένα χρόνο περιθώριο να το στείλω στον αγύριστο).

  Περιττό να πω ότι δεν πρόκειται ούτε από απέξω να περάσω από την VW για αγορά αυτοκινήτου στο μέλλον.

Edited by Vassilis63
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Λυπηρό τουλάχιστον. Όταν το αγόρασα, δεν περίμενα πως θα εμφάνιζε τόσα θέματα μηχανικής αξιοπιστίας & τόσες ανακλήσεις... Και όχι μόνο αυτό, αλλά προβαίνεις σε συντηρήσεις σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία, με γνήσια υλικά, χαλώντας ένα σκασμό λεφτά, και σου εμφανίζει τα ίδια θέματα, στα ίδια εξαρτήματα. Πραγματικά κρίμα, μετάνιωσα πολύ για την επιλογή μου, το έδωσα, ηρέμησα & παρομοίως δεν πρόκειται να περάσω ούτε από έξω από αντιπροσωπεία VW.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , sokratis91 said:

Σχεδόν 4,5 χρόνια και 120.000 χλμ, ούτε ένδειξη για καμένη λάμπα δεν έχω δει ρε παιδιά. :tongue:

 

Εύχομαι πάντα έτσι, τυχερός και αφού όπως βλέπω το έχεις δεν συμπληρώνεις και κανένα Λόττο, joker κλπ, κρίμα να πηγαίνει χαμένο τέτοιο χάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μην σου βγάλει ποτέ πρόβλημα!κ να κάνεις αλλά 150000 χωρίς λαμπάκι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2019 at 4:59 ΜΜ, Vassilis63 said:

Εύχομαι πάντα έτσι, τυχερός και αφού όπως βλέπω το έχεις δεν συμπληρώνεις και κανένα Λόττο, joker κλπ, κρίμα να πηγαίνει χαμένο τέτοιο χάρισμα.

Μια από τα ίδια 4.5 χρόνια χωρίς κανένα προβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

ιδιοκτήτης Polo TDI 2014 και ζω Θεσσαλονίκη.

Μου βγάζει ακριβώς το ίδιο θέμα. Το πήγα συνεργείο και βάζοντας το αμάξι στον εγκέφαλο έβγαλε ένδειξη βλάβης στο βεντιλατέρ.

Είχατε κι εσείς τέτοια ένδειξη;

Ο μηχανικός μου είπε ότι θέλει ηλεκτρολόγο και ότι μίλησε με τον "δικό του" ηλεκτρολόγο και μου πρότειναν και οι δύο να το πάω σε αντιπροσωπεία καθώς έχουν μεγαλύτερη εμπειρία.

Διαφορετικά λέει πρέπει να ανοίξουν όλο το σύστημα και να ψάξουν ένα ένα τα εξαρτήματα να δουν τι φταίει με πιθανή αποτυχία διάγνωσης.

Μισώ τις αντιπροσωπείες και εννοείται την έχω πατήσει οπότε είπα να ρωτήσω κι εγώ εδώ για περαιτέρω γνώμες.

Γνωρίζει κανείς περίπου το κόστος αν απλά ζητήσω διάγνωση από την αντιπροσωπεία και όχι επισκευή;

Τυχόν συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες!

Ευχαριστώ

Polo_Victim

 

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει ένας πολύ καλός ηλεκτρολογος ο Θοδωρος ο άσβεστας μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις μια ερώτηση. Για τα ηλεκτρολογικά μου έχει δώσει λύσεις πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.