Jump to content
Zaratoustras

Βελτιωση POLO AW 1.0 TSI

Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ και καλη αρχη ξανα. Εδω και ενα χρονο ειμαι κατοχος του Polo AW 1.0tsi (B01G ειναι το τουρμπο αν δεν κανω λαθος) 95ps dsg DQ200 με κωδικο κινητηρα CHZ. Απο την πρωτη στιγμη που ηρθε στα χερια μου σκεφτομαι τη βελτιωση, οπως και με το προηγουμενο μου αυτοκινητο το οποιο λογω του οτι ηταν ατμοσφαιρικος ο κινητηρας δεν αλλαξα κατι. Εδω ομως που υπαρχει το τουρμπο αλλαζουν τα πραγματα. Προς το παρον το μονο που εχω κανει ειναι να αλλαξω εισαγωγη αερα στο τουρμπο με ανοξειδωτο σωληνα και ενα ελευθερο φιλτρο αερος. Σκεφτομαι να ξεπερασω το 1ο σταδιο και να παω κατευθειαν σε 2ο σταδιο με ενα προγραμμα, downpipe, καταλυτη και τελικο(το μεσαιο καζανακι ειναι ελευθερο). Και εδω ειναι που γεννιουνται ολες οι αποριες.

1) Για προγραμμα μεχρι στιγμης εχω δει για Revlimit και E-tuners οπου οι τιμες τους παιζουν στα 450€. Ποιον να προτιμησω? Υπαρχουν αλλοι αξιολογοι σε αυτη την τιμη? (για revo οπου εψαξα, περα του οτι ξεφευγει λιγο η τιμη γενικα, για το αυτοκινητο μου δεν υπαρχει ακομα και δεν ξερω πως θα συμπεριφεροταν μαζι με τις υπολοιπες αλλαγες περιφερειακων)

2) Εχει κυκλοφορησει ο συγκεκριμενος κινητηρας αρκετα ωστε να εχουν εμφανιστει τα κουσουρια του ή ειναι νεος ακομη και ειναι λιγο πειραματικα τα προγραμματα?

3) Αξιζει να αλλαξω την ψυξη του τουρμπο σε Intercooler?

4) Μια βαλβιδα ανακουφισης(σκαστρα) θα βοηθουσε το αυτοκινητο ή θα εριχνε την αποδοση του? Και κατα ποσο αξιζει η αγορα της?

5) Υπαρχει καποια αλλη αλλαγη που θα βοηθουσε το αυτοκινητο να πηγαινει καλυτερα προσθετωντας αν ειναι δυνατον και καποια αξιοποιστια?

6) Μια 17" ποιοτικη ζαντα(π.χ. Rota, Work, O.Z. κτλ) θα βαρενε πολυ το αυτοκινητο?

Σαν τελικο σταδιο στο αυτοκινητο στο μακρυπροθεσμο μελλον με την προϋποθεση το αυτοκινητο να μην βγαλει τιποτα τρελες ζημιες ειναι να μπει ενα μεγαλυτερο τουρμπο. (π.χ. GT2554R) Κατα ποσο αυτο αξιζει και τι αλλαγες χρειαζεται να γινουν ωστε να ειναι ετοιμο το αυτοκινητο για το μεγαλυτερο τουρμπο? Την ερωτηση αυτη την κανω γιατι φανταζομαι πως αν βαλω το προγραμμα οταν εχω το φιλτρο και την εξατμιση μονο, μετα αν μπουν και αλλα πραγματα πανω θα χρειαστει επαναπρογραμματισμος, οποτε θελω να ειμαι οσο το δυνατον πιο ετοιμος σε λογικα πλαισια χωρις να λεω οτι απαραιτητα πρεπει να ετοιμασω το αυτοκινητο για μεγαλυτερο τουρμπο και μετα να μπει το προγραμμα.

Περι εγγυησης μου εχουν πει πως αν κανω αλλαγες και εμφανιστει καποια βλαβη αλλα δεν φταιει η αλλαγη τοτε με καλυπτει η εγγυηση. Πιστευω ομως πως αν βαλω προγραμμα ας πουμε και δεν δουλευει μετα καποιος διακοπτης απο τα παραθυρα λογω εγκεφαλου θα με βγαλουν εκτος. Εχει κανεις καποια εμπειρια περι του θεματος?

Συγγνωμη για το σεντονι και ξερω οτι ειναι πολλες οι ερωτησεις αλλα εστω και αν καποιες απο αυτες μου απαντηθουν θα ημουν ευγνωμων.

Edited by Zaratoustras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο αυτοκίνητο αλλά με τα 115 από ότι ρώτησα με πρόγραμμα και εξάτμιση πάει στα 140 περίπου..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gianniskar said:

Έχω το ίδιο αυτοκίνητο αλλά με τα 115 από ότι ρώτησα με πρόγραμμα και εξάτμιση πάει στα 140 περίπου..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εμενα μου ειπαν οτι με προγραμμα και εξατμιση απο downpipe και πισω θα παρει γυρω στα 30 αλογα γιατι χανει 6% λογω dsg. Που ρωτησες αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Ε-tuners ρωτησα..πόσα χιλιόμετρα έχεις εγώ έχω μόνο 7 χιλιάδες και περιμένω την εγγύηση να λήξει δε με καιει το θεμα αν και με το γκάζι είμαι ευχαριστημένος παρόλο που φοράει 17αρες λόγω rline πάει μια χαρα με 6ταχυτο χειροκίνητο το πήρα γτ φοβήθηκα τις βλάβες του dsg αν και Αθήνα που μένω θα βόλευε..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, gianniskar said:

Ε-tuners ρωτησα..πόσα χιλιόμετρα έχεις εγώ έχω μόνο 7 χιλιάδες και περιμένω την εγγύηση να λήξει δε με καιει το θεμα αν και με το γκάζι είμαι ευχαριστημένος παρόλο που φοράει 17αρες λόγω rline πάει μια χαρα με 6ταχυτο χειροκίνητο το πήρα γτ φοβήθηκα τις βλάβες του dsg αν και Αθήνα που μένω θα βόλευε..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ευχαριστω κομπλε. Εγω εχω κανει 14.000 μεχρι στιγμης. Κι εγω με το γκαζι ειμαι ικανοποιημενος, και προσπερασεις κανει και ανηφορες ανεβαινει χωρις να ζοριζεται πολυ, αλλα παντα θελω το κατι παραπανω(σε λογικα πλαισια). Εγω το πηρα με dsg λογω προβληματος με τα γονατα μου και λογω του οτι στην οικογενεια εχουμε και ειχαμε παντα χειροκινητα και ηθελαν μια αλλαγη οι μεγαλυτεροι για οταν το χρησιμοποιουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το dsg βολεύει απίστευτα πρόσφατα έκανα χειρουργείο χιαστου και σε καταλαβαίνω ευτυχώς έκανα το δεξί γόνατο . Εγώ πάντως downpipe θα κάνω και πρόγραμμα μαζί με ένα ελεύθερο φίλτρο. Από κει και πέρα θα ήθελα να μπορώ μέσω των προφίλ οδήγησης να μπορώ να επιλέξω ανάμεσα στο στοκ με πρόγραμμα και με πρόγραμμα 100αρα αλλά δεν ρώτησα πόσο εφικτό είναι αυτό..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, gianniskar said:

Ναι το dsg βολεύει απίστευτα πρόσφατα έκανα χειρουργείο χιαστου και σε καταλαβαίνω ευτυχώς έκανα το δεξί γόνατο emoji1.png. Εγώ πάντως downpipe θα κάνω και πρόγραμμα μαζί με ένα ελεύθερο φίλτρο. Από κει και πέρα θα ήθελα να μπορώ μέσω των προφίλ οδήγησης να μπορώ να επιλέξω ανάμεσα στο στοκ με πρόγραμμα και με πρόγραμμα 100αρα αλλά δεν ρώτησα πόσο εφικτό είναι αυτό..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η αληθεια ειναι οτι βολευει πολυ, και ειδικα στην εκδοση που το πηρα αντι να εχει 5αρι μηχανικο, η διαφορα ειναι μεγαλη. Καλη αναρωση για το γονατο και υπομονη :) Κι εγω αυτο θα κανω(ισως βαλω και ενα τελικο αλλα θα πρεπει να κοψω το μαυρο που βρισκεται χαμηλα στον προφυλακτηρα και σκεφτηκα αντι να το εκοβα να εβαζα ενα τετοιο μαυρο απο gti αν υπαρχει και βρω), το μονο που με προβληματιζει ειναι το κοψιμο της εξατμισης. Θα προτιμουσα μια ολοσωμη ωστε να εχει μονο ενα κοψιμο παρα να εχει κοπει σε 2-3 σημεια. Στο προγραμμα αυτο που ειπες το εχω σκεφτει κι εγω αλλα δεν ειχα ρωτησει, βλεπω ομως οτι πολλοι βαζουν αυτες τις δυο επιλογες αν οχι περισσοτερες και τις επιλεγουν μεσω του cruise control.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω το 1.0 95ps dsg7.γνώμη μου αν χρησιμοποείτε το αυτοκίνητο καθημερινά και συχνά μην κανετε αλλαγές.

 

Link to comment
Share on other sites

Οι εξατμίσεις, τα intercooler και τα downpipe έχουν μικρο όφελος για τα λεφτά που θα ξοδέψεις. Ενα πρόγραμμα βαλε και βγάλε το μεσαίο καζάνι αν υπάρχει και είσαι οκ.

Δηλαδή με πρόγραμμα μονο θα πας περίπου 140 άλογα και με όλη την εξάτμιση, ιντερκουλερ κλπ, άντε να δεις το πολυ ακόμα 15 άλογα παραπάνω με ΙΔΙΑ ροπή. Αξίζουν 15 άλογα για 1500 ευρω;

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2019 at 6:00 PM, Derv_7 said:

έχω το 1.0 95ps dsg7.γνώμη μου αν χρησιμοποείτε το αυτοκίνητο καθημερινά και συχνά μην κανετε αλλαγές.

 

Συγγνωμη για την καθυστερηση και ευχαριστω για τις απαντησεις. Το χρησιμοποιω καθημερινα ειναι η αληθεια και μεσα σε ενα χρονο εχει κανει σχεδον 20.000 χιλιομετρα, αλλα θα ηθελα το "κατι παραπανω" προσωπικα.

On 8/4/2019 at 4:16 PM, turbomaniac said:

Οι εξατμίσεις, τα intercooler και τα downpipe έχουν μικρο όφελος για τα λεφτά που θα ξοδέψεις. Ενα πρόγραμμα βαλε και βγάλε το μεσαίο καζάνι αν υπάρχει και είσαι οκ.

Δηλαδή με πρόγραμμα μονο θα πας περίπου 140 άλογα και με όλη την εξάτμιση, ιντερκουλερ κλπ, άντε να δεις το πολυ ακόμα 15 άλογα παραπάνω με ΙΔΙΑ ροπή. Αξίζουν 15 άλογα για 1500 ευρω;

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 

Η αληθεια ειναι πως για προγραμμα με εξατμιση ολοσωμη μου παει γυρω στα 1000€. Ιντερκουλερ δεν χρειαζεται, μου ειπαν, γιατι ειναι μικρη η τουρμπινα απ'οσο εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, gianniskar said:

Φίλε μου δες και αυτό.. 32a4e4d4cf56cbe7a0006fb1a4dcd226.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ωραιος φιλε ευχαριστω. Θα παω να ρωτησω και απο κοντα περισσοτερες λεπτομερειες. Τελικα εβαλες κατι εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου είμαι στη εγγύηση και έχω πολύ λίγα χιλιόμετρα ακόμα... 10.000 συμπλήρωσα σήμερα. Το αμάξι με ικανοποιεί αρκετά. Βέβαια θα ήθελα να βάλω πρόγραμμα αλλά να μπορώ να το ενεργοποιω και απενεργοποιω μόνος μου . Κάτι επώνυμο νμζ είναι καλή λύση.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ενδιαφερομαι και εγω να κανω μερικες μετατροπες στο polo r-line μου. Τελικα κανατε καποια εσείς, αν ναι μπορειτε να πειτε λεπτομέρειες; 

Ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω ψάξει αρκετά! Δεν είδα να αντιμετωπίζει κάποιος πρόβλημα ,θα βάλω μόνο πρόγραμμα και φίλτρο kn γύρω στα 140 άλογα. Το μόνο που δεν έχω συζητήσει είναι με τι βενζίνη θα ρυθμίσω. Downpipe και εξάτμιση δε θα πειράξω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος φιλε και εγω λεω να μην πειραξω εξάτμιση. Για φιλτρο εχω ακουσει και για τα dna οτι ειναι καλα. 

 

Για το προγραμα μπορεις να μου πεις μερικες λεπτομέρειες (σε ποιον σκευτεσαι να πας κοστος και τετοια); 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, gianniskar said:

Ναι το έχω ψάξει αρκετά! Δεν είδα να αντιμετωπίζει κάποιος πρόβλημα ,θα βάλω μόνο πρόγραμμα και φίλτρο kn γύρω στα 140 άλογα. Το μόνο που δεν έχω συζητήσει είναι με τι βενζίνη θα ρυθμίσω. Downpipe και εξάτμιση δε θα πειράξω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιάννη εγώ στη θέση σου δεν θα το πείραζα. 

Αν και εσύ έχεις το μανουαλ. 

Δεν ξέρω πραγματικά….μην ανοίξεις θέματα μετά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.