Jump to content
Spyros Tetien Trader

Golf 5 - Προβληματακι με φυσα πολλαπλασιαστή

Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι καλως βρεθηκαμε και παλι, θελω να αναφερθω σε ενα προβληματακι που αντιμετωπισα κατα την προσπαθεια αλλαγης μπουζι

α) Φωτο νο 1 καταστασις μπουζι με 30κ χλμ αποφασισα αλλαγη β) φωτο νο2 διαταξις πολλ/των σε golf 1,4 122 caxa γ) φωτο νο3 θεσις 4ου πολλ/του εγκλωβισμενος απο διαφορα σωληνακια και αφου τον τραβηξα δυο δαχτυλα πανω , λογω θεσης και χωρις μποσικα απο καλωδια φισας στην προσπαθεια μου εσπασα το κλιπς απελευθερωσης φισας που ειναι απο κατω και δεν φενεται στις φωτο , στο κλιπς εμειναν τα δυο τριγωνικα ακρα , καθε προσπαθεια μου με δαχτυλα απεβη ακαρπη , αν λοιπον καποιος φιλος επιθυμει να αλλαξει μονος και παθει αυτο ας εχει υποψιν του την φωτο νο 4 , αριστερα το εργαλειακι εξαγωγης πολλ/των και δεξια ενα μικρο κατσαβιδακι που εκανα την ακρη του ες τελικο καιγοντας το με το γκαζακι , ετσι στα τυφλα πιεζοντας το ακρο του μικρου κατσαβιδιου στο αριστερο εναπωμειναν τριγωνικο ακρο της φισας πολυ ευκολα βγηκε η φυσα , αυτο μεχρι να δω ποτε μπορω να κανω αντικατασταση της , αν καποιος φιλος στα παραπανω ξερει και κανα πιο ευκολο τροπο αντιμετωπισης του προβληματος δεκτος (εκτος να παω σε  μαστορα , αυτο το ξερω) γιατι αρχιζω να σκεφτομαι την επομενη φορα αλλαγης μπουζι. Ευχαριστω για φιλοξενια και καλως συναντηθηκαμε και παλι (αυτη τη φορα απροβληματιστα)

Καταστασις__μπουζι.jpg

Διαταξις_πολλαπλασιαστων.jpg

20190513_164135.jpg

Εργαλεια.jpg

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Και παμε για την αλλαγη της φυσας (αν και πρωτη φορα ασχολουμαι με αυτα πιστευω οτι τα καταφερα)

φωτο νο1 αγορα 4 φυσες απο κινα μαζι με το εργαλειακι εξαγωγης καλωδιων συν τα οδοιπορικα ολα μαζι 10 ευρω

φωτο νο4 περασμα καλωδιων κατω απο ολες αυτες τις σωληνωσεις για περισσοτερο χωρο εργασιας δηλ πηγαν κοντα στην μπατταρια

φωτο νο2 εξαγωγη καλωδιων οπως φαινεται απο την σπασμενη φυσα

φωτο νο3 η σπασμενη φυσα

ΠΡΟΣΟΧΗ  πριν απο ολες αυτες τις εργασιες βγαζουμε την ροζ ασφαλεια απο την καθε φυσα με ενα μικρο κατσαβιδι απο την πλαινη τρυπα της φυσας για να βγουν τα καλωδια και αφου βαλουμε τα καλωδια στην νεα φυσα να θυμηθουμε να την βαλουμε συρταρωτα παλι επισης προσοχη στην σωστη σειρα των καλωδιων γιατι αν γινει καποιο λαθος θα κανουμε μεγαλη ζημια (μπατταρια δεν αποσυνδεσα)

 

Ευχαριστω για φιλοξενια 

 

ΥΓ πριν αγορασω απο κινα τηλσα αντιπροσωπεια αλλα επειδη δεν κανω σερβις εκει δεν μουδωσαν καμμια σημασια πηραν δηλαδη τηλνα κτλ αλλα ακομα περιμενω

να πουν εστω οτι δεν τοχουμε.

 

νο1 φυσες.jpg

νο4 καλωδια φυσας.jpg

νο2 αφαιρεσις καλωδιων.jpg

νο3 σπασμενη φυσα.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε τα φωτα σου... Σημερα αλλαξα κι εγω 3 πολλαπλασιαστες σε golf v tsi 122. Τον πρωτο τον αλλαξα σε συνεργειο στις διακοπες φετος. 244.000 χλμ με τους εργοστασιακους πολλαπλασιατες.

 

Το θεμα ειναι οτι εκει κατω ολα τα πλαστικα ηταν ξεραμενα με αποτελεσμα να σπασω ολα τα γλωσσακια απο τις φισες. Στον δε τεταρτο κυλινδρο την ξεκωλιασα εντελως λογω χωροταξιας....

 

Θεωρεις οτι θα εχω προβλημα αν τις αφησω ετσι? Φαινονται αρκετα σταθερες μεσα στο πλαστικο πλαισιο-φωλια που περιβαλλονται. Ελπιζω να δεις το μηνυμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Ελα καλως ηρθες. Αν τις αφησεις ετσι δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα , ομως οταν θαρθει η ωρα

να αλλαξεις πολλ/τη ειδικα στον τεταρτο θα κατεβασης οτι υπαρχει και δεν υπαρχει. Εγω εσπασα το γλωσσακι

 γιατι προσπαθησα να  βγαλω την  φυσσα χωρις να λυσω τιποτα γυρω γυρω απο ολα αυτα που με εμποδιζαν.

Λοιπον οταν φτασεις στον τεταρτο πολλ/τη χαλαρωσε η λυσε οτι σωληνακι υπαρχει γυρω γυρω απο αυτον

δεν υπαρχει τιποτα το επικινδυνο και κανε χωρο ωστε να κανεις την δουλεια σου. Προσοχη θα χρειαστεις το

εργαλειακι με την κιτρινη λαβη που εχω φωτο και μετα μεγαλη προσοχη στη σειρα των καλωδιων μη γινει κανενα

 μπερδεμα γιατι καηκαμε. Αν θελεις κωδικο φυσσας (πιστευω εχει τον ιδιο κωδικο με δικο μου) πες μου να τον βρω.

Αγορα απο καταστημα Κριτος Αθηνα 5 ευρω αν θυμαμαι καλα (ιντερνετικα η παραγγελια). Αυτα καλη επιτυχια,

και εδω ειμαστε.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Οταν ερθει η ωρα να τις αλλαξω θα απευθυνθω σε ηλεκτρολογο. Δεν πιανουν τα χερια μου να τις αλλαξω μονος μου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.