Jump to content
Vasillis6n

Polo 6N1 - Βελτίωση Κινητήρα AFH

Recommended Posts

Μέγιστο στα 31,5 όπως λες, είσαι πολύ καλά εκεί.

Φυσικά η ροική είναι απαραίτητη, αλλά θέλει προσοχή, γιατί ο καθένας παίρνει και κάνει ροικές και μετά κρεμάνε τα μοτέρ η έχουν θέμα στο μείγμα τους.

Πεταλούδα τι φοράς?

 

Χρονισμό χάνεις όταν στροφάρεις ? Εφόσον ξέρεις να το μετράς κι όλας, η αργοπορία χάνει ?

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikdev said:

Μέγιστο στα 31,5 όπως λες, είσαι πολύ καλά εκεί.

Φυσικά η ροική είναι απαραίτητη, αλλά θέλει προσοχή, γιατί ο καθένας παίρνει και κάνει ροικές και μετά κρεμάνε τα μοτέρ η έχουν θέμα στο μείγμα τους.

Πεταλούδα τι φοράς?

 

Χρονισμό χάνεις όταν στροφάρεις ? Εφόσον ξέρεις να το μετράς κι όλας, η αργοπορία χάνει ?

Στο δικό μου η ροική έγινε σε ροομετρο, στον καλύτερο του είδους στην Αθήνα (Σεβνταλής).

4 πεταλούδες φοράω των 45mm :whistle:

 

Όχι δεν χάνω. Και ναι με αργοπορία χάνει. Αυτό βέβαια είναι σχετικό με τα έκκεντρα και το σεταπ.
Π.χ. στο δικό μου ο κατασκευαστής των έκκεντων αναφέρει peak timing 110/110 μοίρες. Εγώ έχω δώσει προπορεία στον εισαγωγής 4 μοίρες και προπορία 2 μοίρες στον εξαγωγής. Αποτέλεσμα 106/108.  Χάνω 2-3 άλογα σαν peak νούμερο, αλλά οι καμπύλες ροπής μέχρι 7000 rpm είναι πιο γεμάτες!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, πάντα χρειάζεται on dyno να το δεις γιατί καμιά φορά ξεγελά, οπότε είσαι κομπλέ.

Αφού έχεις κιτ και το μετράς μόνος δεν είναι θέμα, αλλά συνήθως αυτό συμβαίνει που σου έγραψα.

 

Παρουσίαση asap και dyno στο section.

 

Σήμερα λίγοι είναι μερακλήδες και γνώστες, διότι γέμισε μπούληδες που δίνουν το μαρούλι και κάθονται πίσω απ΄το playstation και πατάνε γκάζι.

 

ΥΓ. Πεταλούδα πήγες στα 45mm κατευθείαν, δοκίμασες μικρότερη?

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα την κάνω στις επόμενες μέρες την παρουσίαση.

Κατευθείαν πήγα σε 45αρες. Βέβαια δεν τις έχω χύμα. Έχω βάλει airbox με μια τεράστια σκούπα.
Πρόσφατη φώτο:
IMG-f0cdfd94a26d44aded3cdfec7addfbed-V.thumb.jpg.d044814be56039b8108b32b64649719b.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2019 at 11:12 ΜΜ, rippers4 said:

Νίκο 31 mm. Μπορείς να φτάσεις μέχρι και 31.5mm σε αυτό το μοτέρ. Δεν είναι μόνο όμως οι βαλβίδες.
Πρέπει να έχει γίνει και σωστό άνοιγμα των αυλών εισαγωγής και εξαγωγης σε ροομετρο, τα έκκεντρα να σου κάτσουν
και να συντονίσει το μοτέρ.
Εδώ π.χ. στο δικό μου πειραματίστηκα πολύ γιατί δεν ηθελα μηχανικά έκκεντρα (δεν ήθελα να πηγαινω συχνα για ρύθμισμα) και άγρια υδραυλικά έκκεντρα δεν υπήρχαν για τον AFH. Αυτά που φοράω ειναι custom Dbilas με προφιλ που του είπα εγώ...

 

Περιττό να σου πω πόσο σημαντικός ειναι ο χρονισμός και το πρόγραμμα.... που με τα χρόνια έμαθα να τα κάνω μόνος μου.

Ripper τι γνώμη έχεις για τους cat cams μιας και βρήκα το ρυθμιζόμενο γρανάζι εδώ βρήκα και με παρόμοια σπεκ σαν τους dbillas νομίζω 2 λιγότερες μοίρες διάρκεια και 9.7 βύθισμα αξίζει; 

Link to comment
Share on other sites

Ο catcams για AFH μοτέρ σε υδραυλικά ωστήρια έχει τα παρακάτω:
7606512   255°/247° - 223°/215° - 10.10mm/9.50 1.10mm/1.15mm
7606513   264/258 - 236/230 - 11.15mm/10.65mm - 2.55mm/2.05mm

Το 2ο σετ αν και σε ονομαστικές μοίρες φαίνεται κοντά στους dbilas 264-10 στην πράξη ειναι πολύ αγριότεροι και απαιτούν και σκληρότερα ελατήρια βαλβίδων....

Το 1ο σετ ειναι πολύ κοντά στους dbilas 264-10, με μικρότερη ονομαστική διάρκεια, αλλά ίδια περίπου διάρκεια στο 1mm. Αυτο θεωρητικά μεταφράζεται σε ίδια
απόδοση με τους dbilas 264-10 αλλά με καλύτερες χαμηλομεσαίες.
Στην πράξη δεν ξέρω πως θα αποδώσουν μια και δεν ξέρω κάποιον να τους έχει δοκιμάσει.

 
 
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , rippers4 said:

Ο catcams για AFH μοτέρ σε υδραυλικά ωστήρια έχει τα παρακάτω:
7606512   255°/247° - 223°/215° - 10.10mm/9.50 1.10mm/1.15mm
7606513   264/258 - 236/230 - 11.15mm/10.65mm - 2.55mm/2.05mm

Το 2ο σετ αν και σε ονομαστικές μοίρες φαίνεται κοντά στους dbilas 264-10 στην πράξη ειναι πολύ αγριότεροι και απαιτούν και σκληρότερα ελατήρια βαλβίδων....

Το 1ο σετ ειναι πολύ κοντά στους dbilas 264-10, με μικρότερη ονομαστική διάρκεια, αλλά ίδια περίπου διάρκεια στο 1mm. Αυτο θεωρητικά μεταφράζεται σε ίδια
απόδοση με τους dbilas 264-10 αλλά με καλύτερες χαμηλομεσαίες.
Στην πράξη δεν ξέρω πως θα αποδώσουν μια και δεν ξέρω κάποιον να τους έχει δοκιμάσει.

 
 

Μάλλον για το πρώτο σετ προοριζω το καμάρι μου..μιας και είναι Ελλάδα και με βολεύει να τα πάρω όλα μαζί & το ρυθμιζόμενο γρανάζι.. γίνεται να γίνουν οι τσέπες μαζί με την συμπίεση χωρίς τους εκκεντροφόρους; (θα μπουν μετά) καθώς είναι κύριο αμάξι και λ7 δεν ρέουν άφθονα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται. Απλά μέχρι να βάλεις εκκεντροφόρους θα πρέπει να βάζεις αυστηρώς 100αρα βενζίνη αφού η δυναμική σου συμπίεση θα έχει πάει στο θεό με μαμά έκκεντρα!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε 100 αρα βενζινη και 1/4 torco στα 20λιτρα βενζινης να εισαι σιγουρος


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2019 at 10:05 ΠΜ, rippers4 said:

Ναι γίνεται. Απλά μέχρι να βάλεις εκκεντροφόρους θα πρέπει να βάζεις αυστηρώς 100αρα βενζίνη αφού η δυναμική σου συμπίεση θα έχει πάει στο θεό με μαμά έκκεντρα!

Με εισαγωγή από το gti, βαρελάκι bmc (υπάρχει ήδη), χταπόδι 4-2-1 (υπάρχει ήδη), ολόσωμη εξάτμιση από χταπόδι και πισω, συμπιεση, και ένα σωστό προγραμματισμό κανουμε τίποτα; 

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2019 at 2:57 ΜΜ, rippers4 said:

Προφανώς και κάνεις! 120 περίπου πολύ ροπάτα (για 1400 κυβικά) άλογα.

Πόση συμπίεση προτείνεις; Κάποιο μπουζί; Της beru τα τετρακιδα τα ultimate τα έχει δοκιμάσει κανείς; η ανάφλεξη σου από ποιο μοντέλο είναι και πώς την προσαρμοσες;

Link to comment
Share on other sites

11,0:1 που σημαίνει 4 δέκατα πλάνισμα της κεφαλής. Μπουζί θα σου έλεγα για μέγιστη απόδοση (τιμή τσουζει) Denso Iridium IK20.
Η ανάφλεξη μου είναι της MSD αλλά δεν παίζει με μαμά εγκέφαλο...

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις κάπως τα ρεύματα είναι να βάλεις μπουζοκαλώδια σιλικόνης (π.χ. Magnecor).

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2019 at 5:51 ΜΜ, rippers4 said:

11,0:1 που σημαίνει 4 δέκατα πλάνισμα της κεφαλής. Μπουζί θα σου έλεγα για μέγιστη απόδοση (τιμή τσουζει) Denso Iridium IK20.
Η ανάφλεξη μου είναι της MSD αλλά δεν παίζει με μαμά εγκέφαλο...

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να βελτιώσεις κάπως τα ρεύματα είναι να βάλεις μπουζοκαλώδια σιλικόνης (π.χ. Magnecor).

Προφανώς αυστηρά 100αρα φαντάζομαι..καλή η τιμουλα αυτά που σου λέω έχουν κάνα 11αρι το ενα..θα παίξει παράσιτο με το σιλικόνης; Λόγω ωμικοτητας; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum έχω ένα polo 1.4 16v με κωδικό κινητήρα afh τι θα μου προτείνατε για να παρει λίγο το πάνω του;το αμάξι είναι τέρμα μανησιο...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @DimigSkg, τι θες να του δώσεις ακριβώς;

Για πολύ ελαφρά πράγματα μπορείς να πας απλά σε ένα ΦΠΕ (Φιλτρο Πρόγραμμα Εξάτμιση) που θα σου δώσει ένα 10-15% πάνω σε ιπποδύναμη. Δηλαδή κάπου στα 110 άλογα με μικρή αύξηση στην κατανάλωση. Βέβαια όλα εξαρτώνται στο πόσα θες να ξοδέψεις και κατά πόσο έχεις την διάθεση να ασχοληθείς. Γιατί μπορείς μετά να πεις πως αλλάζεις κορμό από ένα 8v 1600 κυβικά και το κάνεις 1600 - 16v και με ένα ΦΠΕ πας για 120-130 άλογα.

Έχω ένα παρόμοιο Polo 6N που ξεκίνησε σαν 1000άρι και φοράει πλέον καπάκι 16v από το AFH και κορμό από 8v 1600 συν ένα σκασμό πράγματα (turbo, πιστόνια, μπιέλες κλπ) και του έχουν δώσει πολύ παραπάνω δύναμη αλλά κόστισε και αρκετά. Και στο τέλος έπαψα να το έχω ως αυτοκίνητο για καθημερινές μετακινήσεις. :crazy::crazy::crazy:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα προπορεια αξίζει να κανείς στον κινητήρα;;θα δεις διαφορά;με ένα φίλτρο και μια εξάτμιση θα δεις διαφορά αν κανείς προπορεια;και με λίγο πλανι της κεφαλής;;

Link to comment
Share on other sites

Απο πρόγραμμα παίρνει ελαχιστα, μια χαρά πάει το μοτερακι απο τη μάνα του. Καλή συντήρηση να κανεις και αν ποτέ τα φτύσει το μοτερ, το βλέπεις για κορμό από 1.6 16V και προγραμμα, οποτε πας στα 120 με καλή ροπή!

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/30/2019 at 6:01 PM, DimigSkg said:

Καλησπέρα προπορεια αξίζει να κανείς στον κινητήρα;;θα δεις διαφορά;με ένα φίλτρο και μια εξάτμιση θα δεις διαφορά αν κανείς προπορεια;και με λίγο πλανι της κεφαλής;;

Οχι η προπορεια δεν θα σου δώσει κάτι αισθητό. Η συμπιεση θα σου δωσει ροπή, απο άλογα τιποτα, αλλά θα χρειάζεσαι 100αρα βενζινη μετα...
Φιλτρο, κατα προτιμηση βαρελακι ή σκουπα και εξατμιση απο χταποδι (το χταποδι δεν το πειραζεις) και πισω με 200αρη μεταλικο καταλυτη, 2 ελευθερα καζανια και Φ48 διατομη σιγουρα θα σου δώσουν νευρο και 110-112 άλογα.

Edited by rippers4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2020 at 6:54 PM, Vasillis6n said:

Έχει δοκιμάσει κανείς το turbo kit της BB Automobiltechnic για μέχρι 150 hp από τον Τοψη; Αξίζει; 

384.jpg

όχι αλλά με εγκέφαλο τι θα κάνεις; Γιατί ο μαμά εγκέφαλος δεν θα την παλέψει. Θα χρειαστείς τουλάχιστον παράλληλο εγκεφαλάκι. Είχα κάνει κάποιες απόπειρες όταν πρωτοτούρμπισα με τον μαμά εγκέφαλο και το αποτέλεσμα δεν ήταν ιδανικό (όπως και το παράλληλο εγκεφαλάκι αποδείχτηκε φόλα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το forum έχει αλλάξει κάποιος μπεκ σε κινητήρα afh και αν ναι...για ποιο μεγάλα μπεκ....από τι τερειαζουν;

Edited by DimigSkg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα [mention=33236]DimigSkg[/mention], τι θες να του δώσεις ακριβώς;

Για πολύ ελαφρά πράγματα μπορείς να πας απλά σε ένα ΦΠΕ (Φιλτρο Πρόγραμμα Εξάτμιση) που θα σου δώσει ένα 10-15% πάνω σε ιπποδύναμη. Δηλαδή κάπου στα 110 άλογα με μικρή αύξηση στην κατανάλωση. Βέβαια όλα εξαρτώνται στο πόσα θες να ξοδέψεις και κατά πόσο έχεις την διάθεση να ασχοληθείς. Γιατί μπορείς μετά να πεις πως αλλάζεις κορμό από ένα 8v 1600 κυβικά και το κάνεις 1600 - 16v και με ένα ΦΠΕ πας για 120-130 άλογα.

Έχω ένα παρόμοιο Polo 6N που ξεκίνησε σαν 1000άρι και φοράει πλέον καπάκι 16v από το AFH και κορμό από 8v 1600 συν ένα σκασμό πράγματα (turbo, πιστόνια, μπιέλες κλπ) και του έχουν δώσει πολύ παραπάνω δύναμη αλλά κόστισε και αρκετά. Και στο τέλος έπαψα να το έχω ως αυτοκίνητο για καθημερινές μετακινήσεις. default_crazy.gif:crazy:default_crazy.gif

 

Καγκουρα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2019 at 7:04 ΜΜ, DimigSkg said:
Καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum έχω ένα polo 1.4 16v με κωδικό κινητήρα afh τι θα μου προτείνατε για να παρει λίγο το πάνω του;το αμάξι είναι τέρμα μανησιο...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 


Αν σκεφτεσαι ν’αλλαζεις τσιμουχακια βαλβιδων και να φρεσκαρεις την κεφαλη (οδηγους -καθαρισμα -πλανη)μπορεις να αλλαξεις σχεση συμπιεσης, αλλα θα χρειαζεσαι καλο καυσιμο μετα. Οπως σωστα ειπωθηκε.
Να συνδυασεις εργασιες δηλαδη μην ανοιγεις μονο γιαυτο.

Αν αντεχεις 100αρα συνεχεια προχωρα μαζι με προγραμμα κι οσο παρει.

Στα μετέφερα εδώ, ρίξε μια ματιά.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.