Jump to content
kospasTSI12345

Polo -6R Gti - Πρόβλημα με παράλληλο εγκέφαλο Race chip

Recommended Posts

 

Καλησπέρα, έχω ένα polo gti6r και αγόρασα ένα παράλληλο εγκέφαλο για έξτρα ιπποδύναμη και ροπή. Μόλις το φόρεσα στο αυτοκίνητο αυτό ξεκίνησε να μου κάνει κομπιασματα όχι συνέχεια αλλά πχ είμαι με 5η στην εθνική και κατεβάζω 4η και εκεί μου κάνει κόμπιασμα και τα είδα όλα. Επίσης μου κάνει αρκετά κομπιασματα σε μικρές ταχύτητες με χαμηλές στροφές ρεταρίσματα. Δοκίμασα να μεταφέρω το κουτί του chip σε πιο δροσερό σημείο μέσα στον κινητήρα όπου δεν θα ζεσταίνεται τόσο & όντως καπως βελτιώθηκε αλλά και πάλι συνεχίζει τα ίδια. Αν το αφαιρέσω όλα είναι μια χαρά. Επίσης φοράω και εισαγωγή αέρα. Έχετε εμπειρία με κάτι παρόμοιο; Η εταιρια που το πήρα μου τα μάσαγε και από ότι κατάλαβα δεν είναι διατεθειμένοι να ασχοληθούν ιδιαίτερα. Ίσως και να διαψευσθώ βέβαια αλλά θα δείξει. Ποια είναι η γνωμη σας; Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό;

 

Επίσης μου βγάζει και ένα σφάλμα που το διάβασα με το διαγνωστικό P2178 powertrain system to rich off idle bank 1.

 

Ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Πηγαινε πισω/βγαλε αυτες τις αηδιες πανω απο το αυτοκινητο και πηγαινε σε μια εταιρια και βγαλε ενα επωνυμο προγραμμα να το ευχαριστηθεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.
Πηγαινε πισω/βγαλε αυτες τις αηδιες πανω απο το αυτοκινητο και πηγαινε σε μια εταιρια και βγαλε ενα επωνυμο προγραμμα να το ευχαριστηθεις.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Προφανώς αυτό που προτείνεις θα ήταν μια λύση το θέμα είναι ότι είναι επώνυμη Γερμανική συσκευή που δεν νομίζω ότι μου την πούλησαν χωρίς να δουλεύει. Μπορεί ένα custom πρόγραμμμα να είναι σίγουρα η καλύτερη λύση αλλά εγώ ήθελα κάτι γρήγορο και εύκολο να μπορώ να το αφαιρώ όποτε θέλω για αυτό στράφηκα εκεί και καθώς τώρα το έχω πληρώσει θα πρέπει να το κάνω να δουλέψει.
Επίσης έχω να σου πω ότι παντού μπορεί να σε βρει .... καθώς και το Revo που είχα βάλει στο προηγούμενο golfaki είχα πρόβλημα με lag.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , kospasTSI12345 said:


Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Προφανώς αυτό που προτείνεις θα ήταν μια λύση το θέμα είναι ότι είναι επώνυμη Γερμανική συσκευή που δεν νομίζω ότι μου την πούλησαν χωρίς να δουλεύει. Μπορεί ένα custom πρόγραμμμα να είναι σίγουρα η καλύτερη λύση αλλά εγώ ήθελα κάτι γρήγορο και εύκολο να μπορώ να το αφαιρώ όποτε θέλω για αυτό στράφηκα εκεί και καθώς τώρα το έχω πληρώσει θα πρέπει να το κάνω να δουλέψει.
Επίσης έχω να σου πω ότι παντού μπορεί να σε βρει .... καθώς και το Revo που είχα βάλει στο προηγούμενο golfaki είχα πρόβλημα με lag.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έαν τα κομπιασματα και τα missfire στα εκανε σε τερμα γκαζι θα σου ελεγα οτι μπορεί να ειναι απο αρκετα μηχανικα πραγματα.

Αλλα οταν πηγαινεις πορεια με χαμηλες στροφες και το αμαξι κανει κουλα,οπως καταλαβαινεις δεν φταιει το αμαξι.

Το οτι μπαινει και βγαινει ευκολα δεν σημαινει οτι ειναι και καλο για το αυτοκινητο.

Ουσιαστικά σε μοτερ μετά απο 15 χρόνια στον χώρο δεν υπαρχει λογος να πειραματιζεσαι με παραλληλες αηδίες ενω μπορεις να φλασαρεις οτι προγραμμα θελεις για ολα τα γουστα σε τιμές πλέον αστείες.

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι καλύτερα βγάλτο και βάλε ένα δοκιμασμένο πρόγραμμα από έναν  προγραμματιστή
Αυτά τα παράλληλα το μόνο που μπορούν να κάνουν αν το κάνουν είναι να παρεμβάλλονται ανάμεσα σε αισθητήρες και εγκέφαλο και να τροποποιούν τις πραγματικές τιμές τον μετρήσεων π.χ. ένα   απλό παράδειγμα να δείχνει το μείγμα πιο φτωχό από ότι είναι ώστε ο εγκέφαλος να δώσει περισσότερο κάτι ανάλογο κάνουν με το advance maf η map και πάει λέγοντας...
Εχει γεμίσει το internet από παράλληλα boxakia απατεωνιές που το μόνο που κάνουν είναι να φαίνονται, μέσα είναι γεφυρωμένα καλώδια πάνω σε μια πλακέτα...
eBay Performance Chips - Mythbusted

Στα παλιότερης τεχνολογίας αυτοκίνητα που το ηλεκτρονικό managment του κινητήρα ήταν πολύ απλό σχεδόν ανύπαρκτο η εντελώς υποτυπώδες είχαν ουσία αλλά ακόμα και τότε μόνο οι προγραμματιζόμενοι άξιζαν όχι οι τυποποιημένοι standard τουλάχιστον αυτό είχα δει όταν είχα παλιά

Σε ένα αυτοκίνητο με σύγχρονα και ποιο περίπλοκα ηλεκτρονικά με εγκεφάλους που παίρνουν σήματα από αισθητήρες σε χίλια δυο σημεία και που όταν τα συγκρίνει  δεν συμβαδίζουν το μόνο που μπορεί να κάνει είναι προβλήματα να ανάψουν βλάβες που δεν υπάρχουν και άλλα περίεργα...
Από απόδοση στην καλύτερη περίπτωση ελάχιστη που δεν αξίζει την χασούρα και το κόστος αλλά συνήθως από τίποτα έως και πτώση απόδοσης γιατί ο εγκέφαλος παίρνει ότι να ναι ενδείξεις

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Το race chip δεν είναι παράλληλος εγκέφαλος είναι ενα σύστημα απλώς που ξεγελά τον εργοστασιακό εγκέφαλο να σηκώσει πίεση. Διάβασε καλά τις οδηγιες, σου κάνει το πρόβλημα και στις 5 θέσεις; Σε κάποια θέση της "βιδας" λογικά θα στρώνει. Όταν στρώσει κανε και μια δυναμομετρηση να δούμε πόσα βγάζει απο Αυτά που ισχυρίζεται. Πήρες αυτο με τα 130 ευρω;

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το race chip δεν είναι παράλληλος εγκέφαλος είναι ενα σύστημα απλώς που ξεγελά τον εργοστασιακό εγκέφαλο να σηκώσει πίεση. Διάβασε καλά τις οδηγιες, σου κάνει το πρόβλημα και στις 5 θέσεις; Σε κάποια θέση της "βιδας" λογικά θα στρώνει. Όταν στρώσει κανε και μια δυναμομετρηση να δούμε πόσα βγάζει απο Αυτά που ισχυρίζεται
 
Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 
 
 
 

Σε πιες οδηγίες αναφέρεσαι;
Ναι το κάνει παντού ακόμα και στο 0 αλλά σημαντικά πιο ήπια.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Άστο στο 0, σβήσε τη μνήμη των βλαβών και μπορεί να στρώσει. Αν δε στρώσει, πες τους να σου στείλουν αλλο και τραβά ενα βίντεο με τα συμπτώματα

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου επίσης ότι το έχεις συνδέσει σωστά και δεν έχεις ξεχάσει καμια φισα ξεκουμπωτη

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου επίσης ότι το έχεις συνδέσει σωστά και δεν έχεις ξεχάσει καμια φισα ξεκουμπωτη

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk



Είμαι ήδη σε επικοινωνία με την εταιρια και αυτοί μου είπαν για την συνδεσμολογία αλλά μιλάμε τώρα για δυο φίσες που τι περιθώριο λάθους να υπάρχει. Τα συμπτώματα είναι το ρεταρισμα και οι διακοπές ... δεν μπορώ να το καταγράψω σε βίντεο επίσης τα σφάλματα τους τα έστειλα. Αν κατάλαβα καλά δεν νομίζω ότι είμαι ο πρώτος που συμβαίνει. Το κουλό είναι ότι μπορεί μια μέρα να λειτουργεί σωστά και την άλλη να τρελαθεί. Τα κομπιασματα και το ρεταρισμα επίσης είναι στις χαμηλές στροφές κυρίως.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έιμαι απόλυτα υποχρεωμένοι να σε υποστηριξουνε. Μην απογοητευσαι. Πρηξε τους. Πες τους να μιλήσετε online σε Viber ή Skype (η να έχεις ενα μεταφραστη άμα δε μιλάς καλά αγγλικά) να βρείτε λύση η να σου στείλουν Άλλη συσκευή.

Πριν δοκιμάσεις όμως τη συσκευή ξανα, σβήσε τις βλάβες με elm327 Bluetooth και torque android.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έιμαι απόλυτα υποχρεωμένοι να σε υποστηριξουνε. Μην απογοητευσαι. Πρηξε τους. Πες τους να μιλήσετε online σε Viber ή Skype (η να έχεις ενα μεταφραστη άμα δε μιλάς καλά αγγλικά) να βρείτε λύση η να σου στείλουν Άλλη συσκευή.

Πριν δοκιμάσεις όμως τη συσκευή ξανα, σβήσε τις βλάβες με elm327 Bluetooth και torque android.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk



Το έχω κάνει ήδη πολλές φορές αυτό. Τις βλάβες τις σβήνω όταν εμφανίζονται αλλά δεν διορθώνεται κάτι. Ειδικά προχθες μου έκανε τρομερά τεταρισματα που φοβήθηκα και σήμερα λέω να το ξεκουμπωσω τελείως από πάνω και να καλυψω την φίσα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Οδήγησε καμια βδομαδα μήπως στρώσει και αν δεν απαίτησε να το γυρίσεις πίσω και να σου κάνουν refund.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οδήγησε καμια βδομαδα μήπως στρώσει και αν δεν απαίτησε να το γυρίσεις πίσω και να σου κάνουν refund.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk



Πια εβδομάδα ... ένα μήνα τώρα το παιδεύω έχω δοκιμάσει τα πάντα. Αυτή την εβδομάδα που πέρασε την φάγαμε στα τηλέφωνα. Περιμένω να μου στείλουν φωτογραφίες για να βεβαιωθώ ότι το έχω βάλει σωστά που μεταξύ μας δεν υπάρχει περίπτωση να έχω κάνει κάτι λάθος και αν συνεχίσει θα πάμε για remapping. Τώρα να σου πω την αλήθεια έχω δυο πράγματα έχω καταλήξει ότι μπορεί να συμβαίνουν ή ότι έχουν βάλει λάθος map στην συσκευή ή ότι έχει κάποιο θέμα και υπερθερμαίνεται και δεν λειτουργεί σωστά. Το μετέφερα σε πιο δροσερό σημείο στο πλάι και καπως βελτιώθηκε για λίγο καιρό αλλά τώρα πάλι τα ίδια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πέρασα από το μαγαζί εχθές και αφού ελέγξαμε τοποθετήσεις κτλ κάναμε ένα remapping και δείχνει να έχει φτιάξει.
Βλέπουμε ....ήταν τόσο απλό ... μήπως να μου το είχαν προτείνει από την αρχή ....;


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πάλι καλά που έφτιαξε, και εγώ σκεφτόμουν για racechip.

Πως είναι η οδήγηση? 

Ποιό μοντέλο έχεις βάλει?

Link to comment
Share on other sites

πάλι καλά που έφτιαξε, και εγώ σκεφτόμουν για racechip.
Πως είναι η οδήγηση? 
Ποιό μοντέλο έχεις βάλει?

Έχω βάλει το S.
Επειδή το αμάξι έχει ήδη πολύ δύναμη η διαφορά που έχω δει δεν είναι τρομακτική αλλά σίγουρα θα δεις διαφορά στην ροπή. Δεν ξέρω αν έχει πάρει τα 6 κιλά που λέει πάντως για τα λεφτά του αξίζει. Τώρα όπως λένε και τα παιδιά αν είναι να πας στην επόμενη έκδοση πιο ακριβή καλύτερα να πας σε ένα custom πρόγραμμα. Εγώ εξ αρχής για αυτό το κοίταγα επειδή είχε το Bluetooth και μπορούσα να αλλάζω modes. Αλλά τελικά δεν υποστηριζόταν για το gti αυτή η επιλογή.

Στα Ψηλά μια λίγο που το άνοιξα 140-180 ανεβαίνει αέρας.

Σε σχέση με την κατανάλωση η εταιρια λέει ότι έχεις 15% οικονομία ... μούφα ... 15% αύξηση έχω χαλαρά.
Με παλιότερα προγράμματα πχ Revo που είχα είχα όντως 1 μονάδα κάτω.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2019 at 10:34 ΠΜ, kospasTSI12345 said:


Έχω βάλει το S.
Επειδή το αμάξι έχει ήδη πολύ δύναμη η διαφορά που έχω δει δεν είναι τρομακτική αλλά σίγουρα θα δεις διαφορά στην ροπή. Δεν ξέρω αν έχει πάρει τα 6 κιλά που λέει πάντως για τα λεφτά του αξίζει. Τώρα όπως λένε και τα παιδιά αν είναι να πας στην επόμενη έκδοση πιο ακριβή καλύτερα να πας σε ένα custom πρόγραμμα. Εγώ εξ αρχής για αυτό το κοίταγα επειδή είχε το Bluetooth και μπορούσα να αλλάζω modes. Αλλά τελικά δεν υποστηριζόταν για το gti αυτή η επιλογή.

Στα Ψηλά μια λίγο που το άνοιξα 140-180 ανεβαίνει αέρας.

Σε σχέση με την κατανάλωση η εταιρια λέει ότι έχεις 15% οικονομία ... μούφα ... 15% αύξηση έχω χαλαρά.
Με παλιότερα προγράμματα πχ Revo που είχα είχα όντως 1 μονάδα κάτω.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ για τις πηροφορίες.

Σχετικά με την κατανάλωση, δοκίμασες το eco-mode?

Γενικά κέρδος στην κατανάλωση θα προκύψει, εάν χρησιμοποιείς την extra ροπή σε χαμηλές στροφές κινητήρα, επιλέγοντας υψηλότερη σχέση στο κιβώτιο ταχυτήτων, όπως λένε παρακάτω:


https://www.racechip.eu/chip-tuning/fuel-economy.html

 

 

Το έκανες αυτό και παρ'ολα αυτά είδες αύξηση κατανάλωσης?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πηροφορίες.
Σχετικά με την κατανάλωση, δοκίμασες το eco-mode?
Γενικά κέρδος στην κατανάλωση θα προκύψει, εάν χρησιμοποιείς την extra ροπή σε χαμηλές στροφές κινητήρα, επιλέγοντας υψηλότερη σχέση στο κιβώτιο ταχυτήτων, όπως λένε παρακάτω:


https://www.racechip.eu/chip-tuning/fuel-economy.html
 
 
Το έκανες αυτό και παρ'ολα αυτά είδες αύξηση κατανάλωσης?

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Γενικά σήμερα έκανα και ταξίδι είναι 1 μονάδα επάνω η κατανάλωση ότι και να κάνω.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , kospasTSI12345 said:


Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Γενικά σήμερα έκανα και ταξίδι είναι 1 μονάδα επάνω η κατανάλωση ότι και να κάνω.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Οταν λες 1 μονάδα πάνω εννοείς 1 λίτρο/100 χιλιόμετρα?

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2019 at 10:38 ΠΜ, Deus164 said:

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι καλύτερα βγάλτο και βάλε ένα δοκιμασμένο πρόγραμμα από έναν  προγραμματιστή
Αυτά τα παράλληλα το μόνο που μπορούν να κάνουν αν το κάνουν είναι να παρεμβάλλονται ανάμεσα σε αισθητήρες και εγκέφαλο και να τροποποιούν τις πραγματικές τιμές τον μετρήσεων π.χ. ένα   απλό παράδειγμα να δείχνει το μείγμα πιο φτωχό από ότι είναι ώστε ο εγκέφαλος να δώσει περισσότερο κάτι ανάλογο κάνουν με το advance maf η map και πάει λέγοντας...
Εχει γεμίσει το internet από παράλληλα boxakia απατεωνιές που το μόνο που κάνουν είναι να φαίνονται, μέσα είναι γεφυρωμένα καλώδια πάνω σε μια πλακέτα...
eBay Performance Chips - Mythbusted

Στα παλιότερης τεχνολογίας αυτοκίνητα που το ηλεκτρονικό managment του κινητήρα ήταν πολύ απλό σχεδόν ανύπαρκτο η εντελώς υποτυπώδες είχαν ουσία αλλά ακόμα και τότε μόνο οι προγραμματιζόμενοι άξιζαν όχι οι τυποποιημένοι standard τουλάχιστον αυτό είχα δει όταν είχα παλιά

Σε ένα αυτοκίνητο με σύγχρονα και ποιο περίπλοκα ηλεκτρονικά με εγκεφάλους που παίρνουν σήματα από αισθητήρες σε χίλια δυο σημεία και που όταν τα συγκρίνει  δεν συμβαδίζουν το μόνο που μπορεί να κάνει είναι προβλήματα να ανάψουν βλάβες που δεν υπάρχουν και άλλα περίεργα...
Από απόδοση στην καλύτερη περίπτωση ελάχιστη που δεν αξίζει την χασούρα και το κόστος αλλά συνήθως από τίποτα έως και πτώση απόδοσης γιατί ο εγκέφαλος παίρνει ότι να ναι ενδείξεις

Πάντως και η abt πλέον βάζει παράλληλο εγκέφαλο στο polo 6r:

 

 

https://www.abt-sportsline.com/tuning/configurator/#31346381!D9173C5

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες 1 μονάδα πάνω εννοείς 1 λίτρο/100 χιλιόμετρα?

Ναι ακριβώς.
Γενικά να σου πω την αλήθεια μου δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος. Παρότι το αυτοκίνητο έχει πάρει τα πάνω του το αισθάνομαι λιγο περίεργα. Νομίζω πως οι χαρτογραφήσεις είναι φτιαγμένες πρόχειρα μου κάνει διάφορα περίεργα. Θα επανέλθω βέβαια γιατί δεν τις έχω δοκιμάσει όλες ακόμα μετά το remap. Στην 4 πάντως που δοκίμασα στο ταξίδι παρότι είχες δύναμη κάποιες φορές αισθανόμουν ότι πάει να κομπιάσει. Δεν ξέρω .... θα δω και τα αλλά και θα σας πω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.