Jump to content
DarthVader

Τί ελαστικά φοράμε?Εντυπώσεις!προτάσεις!

Recommended Posts

2 λεπτά πριν , RAF JOHN said:

Δεκτό αυτό που λες απλά εγώ αναφέρω το τι μου είπε ο εκπρόσωπος της εταιρίας που έβαλα τα λάστιχα. Το έχω και γραπτός με υπογραφή... Εγώ την έχω κάνει την τράμπα και σε άλλα αυτοκίνητα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Πόσο μάλλον όταν είσαι αναγκασμένος λόγο διάστασης να βάζεις 4αδα που κάνει 400-600 ευρώ σε τέτοιους καιρούς.

Ναι, έχεις δίκιο, το κόστος και οι καιροί δεν είναι για χουβαρνταλίκια!!! Απλά πιστεύω ότι θα ήταν πιο ασφαλές να γίνει η αλλαγή σε λιγότερα χλμ.

Φοβάμαι να ξέρω ότι το κράτημα στις πίσω, υστερεί σε σχέση με τα μπροστά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε βδομάδα το κάνω αυτό το δρομολόγιο το έχω μετρήσει και με τα δυο ζαντολαστιχα... Για πες μου εσύ που ξέρεις αφού δεν είναι από τα ζαντολαστιχα από που καίω 12-15 παραπάνω στο δρομολόγιο ???

45 με 30 ευρω διαφορα ειναι 50% λιγοτερο. Δεν υπαρχει πουθενα γραμμενο αυτο. Μπορουν να εχουν μια διαφορα αλλα σε λογικα πλαισια
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Teo62045 said:

Καλησπέρα έχω βρε τα ling long 215/40/17 στα 200ευρο αξίζουν για δύο χρόνια? 

Με 35 ευρώ ακόμη βάζεις θυγατρική της michelin

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα SEAT EXEO 1.8 T και πρέπει να αλλάξω λάστιχα. Διάσταση είναι 225/16/55 και τώρα φοράει MICHELEN....μου πρότειναν κάποια αδελφή εταιρεία της ΜΙΣΕΛΕΝ   Cormoran  νομίζω με 230 ευρώ.....τί προτείτενε; Αξίζει να τα βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα SEAT EXEO 1.8 T και πρέπει να αλλάξω λάστιχα. Διάσταση είναι 225/16/55 και τώρα φοράει MICHELEN....μου πρότειναν κάποια αδελφή εταιρεία της ΜΙΣΕΛΕΝ   Cormoran  νομίζω με 230 ευρώ.....τί προτείτενε; Αξίζει να τα βάλω;


Να μην κανεις τσιγκουνιές και να βάλεις σωστά λάστιχα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα SEAT EXEO 1.8 T και πρέπει να αλλάξω λάστιχα. Διάσταση είναι 225/16/55 και τώρα φοράει MICHELEN....μου πρότειναν κάποια αδελφή εταιρεία της ΜΙΣΕΛΕΝ   Cormoran  νομίζω με 230 ευρώ.....τί προτείτενε; Αξίζει να τα βάλω;


Να μην κανεις τσιγκουνιές και να βάλεις σωστά λάστιχα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω βρε τα ling long 215/40/17 στα 200ευρο αξίζουν για δύο χρόνια? 

Δεν μου αρέσει το πελμα

Οχι δεν αξιζουν.
Στο λαστιχο η ομορφια ερχεται πολυ πιο μετα απο την ασφαλεια.
Τωρα βεβαια ο καθενας αναλογα τα γουστα και τα μυαλα του...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω βρε τα ling long 215/40/17 στα 200ευρο αξίζουν για δύο χρόνια? 

Δεν μου αρέσει το πελμα

Οχι δεν αξιζουν.
Στο λαστιχο η ομορφια ερχεται πολυ πιο μετα απο την ασφαλεια.
Τωρα βεβαια ο καθενας αναλογα τα γουστα και τα μυαλα του...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω βρε τα ling long 215/40/17 στα 200ευρο αξίζουν για δύο χρόνια? 

Δεν μου αρέσει το πελμα

Οχι δεν αξιζουν.
Στο λαστιχο η ομορφια ερχεται πολυ πιο μετα απο την ασφαλεια.
Τωρα βεβαια ο καθενας αναλογα τα γουστα και τα μυαλα του...
Link to comment
Share on other sites

Τι ελαστικά προτείνετε, ώστε να έχουν παραπλήσια ή καλύτερη απόδοση με τα ΜΙΣΕΛΕΝ που τα θεωρώ κορυφή και για μεσα στην πόλη και για ταξίδι; ( Μια μέση λύση) Θέλω  επίσης να είναι ήσυχα.....

Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2016 at 0:49 ΠΜ, DubbeR_ChRoniS said:

για τι τιμες μιλαμε και τι ελαστικα?

Καλημέρα Χρόνη, 

Σε όποιο ελαστικό κι αν δεις, είτε είναι premium είτε medium εταιρία, είτε θυγατρική κάποιας premium οι διαφορές είναι χαοτικές. Απλά χαοτικές. 

Για παράδειγμα έστω michelin crossclimate. Στην 195-55-15 η τιμή παίζει μεταξύ 102 - 120 ανά ελάστικό, ενώ στην 195-60-15 παίζει μεταξύ 80 - 85 ανά ελαστικό. Αντίστοιχες διαφορές βήκα και σε Pirelli και σε Conti. Πάντως βρέθηκε κι ένας έμπορος του χώρου να μου πει τα crossclimate 770 ευρώ και με την έκπτωση 500.

Δουλευόμαστε και μάλιστα άσχημα. Και το λέω γιατί μετά παρπονιούνται ότι ο κόσμος πηγαίνει στη Βουλγαρία ή / και την Τουρκία. Δεν θέλω να πάω ούτε στη μία ούτε στην άλλη χώρα, αν και είμαι δίπλα και στις δυο. Θέλω να μπορώ να εξυπηρετούμαι εδώ που μένω.  

Δυστυχώς στην 205-50-15, οι εταιρείες είναι από μόνες τους λίγες και μπορεί να φτάσει μέχρι και 200 ανά ελαστικό. 

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2016 at 2:03 ΜΜ, takpanos said:


45 με 30 ευρω διαφορα ειναι 50% λιγοτερο. Δεν υπαρχει πουθενα γραμμενο αυτο. Μπορουν να εχουν μια διαφορα αλλα σε λογικα πλαισια

Ωραία πες μου από πού μπορεί νά είναι αυτή ή διάφορα μην το παίζεις έξυπνος απάντησε συγκεκριμένα όχι διπλωματικά ... Πες μου λοιπόν το ίδιο αμάξι ίδιος καιρός ίδιο βάρος με αυτόματο πιλότο στα 138 χλμ όλη ή διαδρομή γιατι με τα 18αρια rs4 225/40/18 έκαψε 44€ για την ακρίβεια και με τα 16αρια τα μαμά με 205/55/16 έκαψε 31€ στο ίδιο δρομολόγιο που το κάνω 1 φορά την εβδομάδα και το έχω μετρήσει πάνω από 3 φορές ??? Περιμένω μία απάντηση τεκμηριωμένη ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2016 at 0:11 ΜΜ, RAF JOHN said:

Ώστε το τόλμησες τελικά..... Ε ναι ρε toni δεν παλεύεται το 500ευρω.....  Πρέπει να έχασες λίγο από ύψος???

Ναι Γιαννη μισό πόντο πιο κοντό είναι το 205/55/16 για την ακρίβεια 4 χιλιοστά αν το σκέφτεσαι κάντο αξίζει αυτή ή διάφορα στα χρήματα... Ένταξη δεν πατάει κατω όπως με τα 18αρια και το 225 αλλά μία χαρά αξιόπιστο είναι και τα 16αρια άσε που νομίζω ότι πάει πολύ πιο ξεκούραστο στο δρόμο το αμάξι σαν να βρήκε από το πουθενά καμιά 15 άλογα μου φαίνεται χαχαχαχα πολύ βαρια τα 18αρια σε σχέση με τα 16αρια δεν τα ζυγισα αλλά είχαν μεγάλη διαφορά όπως τα είχα στα χέρια μου... 

Edited by Toni_power
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , stratosg said:

Καλημέρα Χρόνη, 

Σε όποιο ελαστικό κι αν δεις, είτε είναι premium είτε medium εταιρία, είτε θυγατρική κάποιας premium οι διαφορές είναι χαοτικές. Απλά χαοτικές. 

Για παράδειγμα έστω michelin crossclimate. Στην 195-55-15 η τιμή παίζει μεταξύ 102 - 120 ανά ελάστικό, ενώ στην 195-60-15 παίζει μεταξύ 80 - 85 ανά ελαστικό. Αντίστοιχες διαφορές βήκα και σε Pirelli και σε Conti. Πάντως βρέθηκε κι ένας έμπορος του χώρου να μου πει τα crossclimate 770 ευρώ και με την έκπτωση 500.

Δουλευόμαστε και μάλιστα άσχημα. Και το λέω γιατί μετά παρπονιούνται ότι ο κόσμος πηγαίνει στη Βουλγαρία ή / και την Τουρκία. Δεν θέλω να πάω ούτε στη μία ούτε στην άλλη χώρα, αν και είμαι δίπλα και στις δυο. Θέλω να μπορώ να εξυπηρετούμαι εδώ που μένω.  

Δυστυχώς στην 205-50-15, οι εταιρείες είναι από μόνες τους λίγες και μπορεί να φτάσει μέχρι και 200 ανά ελαστικό. 

κατεβα αλεξανδρουπολη.ολο και κατι θα βρεις!

στο καπακι της βενζινης τι διαστασεις γραφει?

Link to comment
Share on other sites

 To καπάκι γράφει :

175/70/14 (Πρέπει να αλλάξω ζάντες)

185/65/14 (Πρέπει να αλλάξω ζάντες)

195/55/15 (Η διάσταση μου)

205/45/16 (Πρέπει να αλλάξω ζάντες)

Δεν ξέρω πως είναι οι τιμές στην Αλέξανδρούπολη, αλλά σε Ορεστιάδα, Καβάλα, Δράμα, Σέρρες, Θεσσαλονίκη που ρώτησα για τα crossclimate πήρα τιμή ΠΑΝΤΟΥ 440. Στην Ξάνθη όπως έγραψα μέχρι 770 και 550 με την έκπτωση, ενώ σε δεύτερο κατάστημα 500.

Κι επειδή όπως ξέρεις έχουμε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες στην περιφέρεια μας κι ενίοτε λίγο χιόνι, αυτός είναι ο λόγος που κοιτάω προς εκείνα τα λάστιχα. Επίσης με θα με ενδιέφερε η περίπτωση των Vredestein quatrac 5.

Το θέμα μου λοιπόν είναι η τεράστια διαφορά τιμών μεταξύ 195/55 και 195/60 (για 195/65 δεν το συζητάμε οι διαφορά τιμής είναι διαστρική) και τι θα γίνει στην περίπτωση που πάω από την 195/55 στην 195/60. Μιλάω από τεχνικής άποψη κι αν κάτι τέτοιο θα ήταν επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις μεταχειρισμενες σιδερενιες ζαντες και να πας στις 16.

αλλα οπως και να χει παλι πανω κατω τα ιδια θα δωσεις.

οποτε...η ξηλωνεις τα 440 και τα βαζεις η βαζεις κατι αλλο πιο οικονομικο αλλα ψιλοεπωνυμο και πεταγεσαι BG παιρνει δυο μεταχ χιονολαστχα για μπροστα για να κανεις τη δουλεια σου για ενα δυο χειμωνες,

Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι να ακολουθεις τη συμβουλη του κατασκευαστη.εγω αυτο κανω.

μια αλλα λυση που σκεφτηκα ειναι να παρεις 2 crossclimate για μπροστα το χειμωνα

2 κανονικα για πισω το χειμωνα και τα κανεις τραμπα καθε αλλαγη σεζον.

καλη και οικονομικη λυση μιας και απ οτι καταλαβα δεν σε καιει και πολυ το θεμα επιδοσεων σε στροφες κτλ.

αλλωστε δε βοηθαει και πολυ το αυτοκινητο.

βαλε 16αρια

edit:ριξε μια ματια EΔΩ θα σε βοηθησει αρκετα για να παρεις τη σωστη αποφαση

 

 

Edited by DubbeR_ChRoniS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.