Jump to content
DarthVader

Τί ελαστικά φοράμε?Εντυπώσεις!προτάσεις!

Recommended Posts

Αν θέλεις το πιστεύεις αλλά και τα 205/45/16 κοστίζουν το ίδιο όσο τα 195/55/15. Κι εκεί το 205/55/16 είναι μακράν φθηνότερο αλλά εκτός επιλογής του κατασκευαστή.

 

 

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Βρε ξέρω ότι τον ήπια. Τι έχω ήδη πιει, αλλά δεν μπορώ ξανά. Δεν έχω πλέον τη δυνατότητα. Και στη διάστασή μου τα budget κοστίζουν όσο τα premium στην 195/60 και 195/65. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

Τέλος πάντων. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2016 at 5:51 ΜΜ, Kostas 1980 said:

Καλησπέρα!!Χρειάζομαι λάστιχα και είμαι σε δίλημμα.Dunlop blueresponse ή goodyear efficientgrip performance για 15αρες ζάντες?

Και εγω αναμεσα στα 2 ειμαι. Ειναι πολυ κοντα το ενα με το αλλο, αλλα για καποιο λογο ολοι προτεινουν Dunlop

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2010 at 8:42 ΜΜ, spiros23 said:

εγω παλι με toyo proxes t1r. αρκετα καλο λαστιχο αλλα δυστυχως σε μικρο σχετικα διαστημα εχουν φαγωθει πολυ τα μπροστινα οποτε σε καθε επαφη τους με την εκλεκτης ποιοτητας ασφαλτου που εχουμε, κανω τον σταυρο μου μη βρεθω σε καποιο χωραφι.

να κανω το παλιο κολπο τα πισω μπροστα και τα μπροστα πισω; τι λετε;

Το κολπο αυτο προτεινεται στο βιβλιο του polo ;) ο κατασκευαστης προτεινει την αλλαγη ελαστικων μπρος-πισω ανα τακτα διαστηματα..!!

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2016 at 8:53 ΜΜ, tsakdim said:

Έχω ένα SEAT EXEO 1.8 T και πρέπει να αλλάξω λάστιχα. Διάσταση είναι 225/16/55 και τώρα φοράει MICHELEN....μου πρότειναν κάποια αδελφή εταιρεία της ΜΙΣΕΛΕΝ   Cormoran  νομίζω με 230 ευρώ.....τί προτείτενε; Αξίζει να τα βάλω;

Καλησπέρα φίλε μου. Οκτώβριο απόκτησα ένα PASSAT CC 1.8 TOY 2008 μοντέλο.Ο άνθρωπος που το είχε είναι οικογενειάρχης σοβαρός και δεν το άνοιγε καθόλου . Οπότε όταν πέρσι (Μάρτιο 2016) χρειάστηκε λάστιχα του πρότεινε ο λαστιχάς του τα kormoran.To πρώτο που πρόσεξα εγώ μόλις το πήρα ήταν ο θόρυβος.Μετά τα 90-100 χλμ δεν παλεύετε.Αφού εξοικειώθηκα με το αυτοκίνητο διαπίστωσα κάτι πολύ χειρότερο.Τα κρατήματά του στις στροφές και το φρενάρισμα. Επιεικώς απαράδεκτα. το έχω 4 μήνες και δεν το έχω χαρεί γιατί το φοβάμαι. Να σου πω και για τη φθορά? στα χέρια μου έχει κάνει 10000 χλμ.αντε και άλλα 10 000 με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Τα μπροστινά είναι φαλακρά. Τώρα ψάχνομαι για michelin,continental αλλά και pirreli cinturato P7 τα οποία τα φόραγα στο προηγούμενο μου αυτοκίνητο (passat 1.6 2004) και ήμουν απόλυτα ευχαριστημενος ειδικά στο βρεγμένο. Και κάτι τελευταίο που λέμε εδώ στην ΚΡΗΤΗ: Το φτηνό κρέας δεν το τρώνε ΟΥΤΕ οι σκύλοι.....Είναι θέμα ασφάλειας. Καλό είναι να μην κάνουμε τσιγκουνιές σ'αυτά.

 

passat.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω στο gti φοραω kumho ecsta le sport.

το συστινω ανεφυλακτα.

πολυ καλο λαστιχο και ειδικα σε βρεγμενο. εχω κανει καπου στις 15000χλμ χωρις κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!

Έχω ένα polo 9n3 2008 1.4 tdi με τα 70 άλογα. Αυτή τη στιγμή φοράει 165/70 R14 και στο φρενάρισμα είναι αρκετά κακό.

Σκέφτομαι την αλλαγή ζαντών-ελαστικών και πιο συγκεκριμένα να πάω σε 15ρες.

Ο κατασκευαστής προτείνει 195/55 R15 αλλά τα ελαστικά σε αυτή τη διάσταση είναι αρκετά ακριβά.

Έχει κάνει κανείς την αλλαγή σε 195/50 R15;

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , kosmech12 said:

Καλησπέρα κι από εμένα!

Έχω ένα polo 9n3 2008 1.4 tdi με τα 70 άλογα. Αυτή τη στιγμή φοράει 165/70 R14 και στο φρενάρισμα είναι αρκετά κακό.

Σκέφτομαι την αλλαγή ζαντών-ελαστικών και πιο συγκεκριμένα να πάω σε 15ρες.

Ο κατασκευαστής προτείνει 195/55 R15 αλλά τα ελαστικά σε αυτή τη διάσταση είναι αρκετά ακριβά.

Έχει κάνει κανείς την αλλαγή σε 195/50 R15;

Φιλέ δεν θα εχεις πρόβλημα απλά σε ανωμαλίες του δρόμου θα το καταλαβαίνεις πιο πολύ....

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2017 at 3:21 ΜΜ, kosmech12 said:

Καλησπέρα κι από εμένα!

Έχω ένα polo 9n3 2008 1.4 tdi με τα 70 άλογα. Αυτή τη στιγμή φοράει 165/70 R14 και στο φρενάρισμα είναι αρκετά κακό.

Σκέφτομαι την αλλαγή ζαντών-ελαστικών και πιο συγκεκριμένα να πάω σε 15ρες.

Ο κατασκευαστής προτείνει 195/55 R15 αλλά τα ελαστικά σε αυτή τη διάσταση είναι αρκετά ακριβά.

Έχει κάνει κανείς την αλλαγή σε 195/50 R15;

Από το να αλλάζεις διάσταση για να βελτιώσεις το φρενάρισμα δεν κοιτάς καλύτερα δίσκους και τακάκια μπας και είναι στα τελειώματα τους ή είναι μάπα ποιοτικα  και γι αυτό δεν έχεις φρένο;Τώρα όσο αφορά την διάσταση καλύτερα μείνε στις εργοστασιακες προδιαγραφές τζάμπα τόσο έρευνα έριξε ο κατασκευαστής για να σου λέει θα βάλεις αυτό ;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορεί να βάλει άνετα 175/65/14 το οποίο και συμφέρει έναντι της εργοστασιακής διάστασης καθώς έρχεται φθηνότερα. Το 165/70/14 είναι ακριβότερο επειδή μπαίνει σε πολύ λίγα μοντέλα από το εργοστάσιο. Οδηγικά καμία απολύτως διαφορά, με μόλις 2 χιλιοστά και ούτε χαμηλότερο προφίλ είναι πολύ μικρή η διαφορά για να παρατηρήσεις οτιδήποτε. Εγώ αυτό έκανα σε ένα πολάκι 9N2 1.4 80hp που ήθελε αλλαγή και δεν παρατήρησα τίποτα, ούτε σε κατανάλωση.

Τώρα το setup με τις 15άρες να το κάνεις μόνο και μόνο για το φενάρισμα, είναι λίγο υπερβολή. Κανένα καλύτερο λαστιχάκι? Σκληρότερο τακάκι? Γενικά τρέχεις πολύ?

Link to comment
Share on other sites

On 3/15/2017 at 6:27 PM, DarkX said:

Βασικά μπορεί να βάλει άνετα 175/65/14 το οποίο και συμφέρει έναντι της εργοστασιακής διάστασης καθώς έρχεται φθηνότερα. Το 165/70/14 είναι ακριβότερο επειδή μπαίνει σε πολύ λίγα μοντέλα από το εργοστάσιο. Οδηγικά καμία απολύτως διαφορά, με μόλις 2 χιλιοστά και ούτε χαμηλότερο προφίλ είναι πολύ μικρή η διαφορά για να παρατηρήσεις οτιδήποτε. Εγώ αυτό έκανα σε ένα πολάκι 9N2 1.4 80hp που ήθελε αλλαγή και δεν παρατήρησα τίποτα, ούτε σε κατανάλωση.

Τώρα το setup με τις 15άρες να το κάνεις μόνο και μόνο για το φενάρισμα, είναι λίγο υπερβολή. Κανένα καλύτερο λαστιχάκι? Σκληρότερο τακάκι? Γενικά τρέχεις πολύ?

Μάλλον δεν το έγραψα πολύ καλά. Τα λάστιχα δεν τα αλλάζω μόνο για το φρενάρισμα.

Τα λάστιχα μου είναι σε κακή κατάσταση και μέχρι το Πάσχα θα αλλαχτούν.

Δεν τρέχω αλλά κάνω 80 χλμ την μέρα.

Θα προτιμούσα να πάω σε 15ρα αλουμινίου γιατί τώρα είμαι με 14ρες σιδερένιες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που δημιουργήθηκε το post έχουν περάσει 12 χρόνια, αλλά είναι διαχρονικό. Λοιπόν, οδηγώ polo 1.2 tsi του 2010 με διάσταση 185/60/15. Το αυτοκίνητο φορούσε dunlop sp sport από το εργοστάσιο. Απλά απαράδεκτα ειδικά στο βρεγμένο. Σπινάρισμα χωρίς λόγο. Τα αλλάζω μετά από 40.000+χλμ και βάζω conti eco contact 5. Τιμή 335€ με τοποθέτηση. Σκέτη μαγεία τα λάστιχα αυτά! Απίστευτα κρατήματα-μηδέν σπιναρίσματα. Και το καλύτερο..Άντεξαν 75.000χλμ...Τώρα έβαλα michelin crossclimate+ που θεωρώ ότι θα βγάλουν 80.000+χλμ. και λόγω της τρελής βροχής της Πάτρας. Θετικά: πολύύύ ήσυχα και φοβερά στο βρεγμένο και σε λίγο χιόνι. Αρνητικά: χάνεις λίγο σε πρόσφυση τις πολύ ζεστές μέρες στο στεγνό. Τιμή: 370€ με τοποθέτηση. Γιατί δεν ξανάβαλα continental; Επειδή θεωρώ ότι τα michelin θα κρατήσουν παραπάνω χιλιόμετρα. Πλέον κάνω 30.000χλμ/χρόνο λόγω δουλειάς. Συμβουλή 1: Μην παίρνετε τις στροφές με τις 2 ρόδες. Φθείρονται άπειρα τα λάστιχα. Αφήστε που μπορεί να μη βγείτε ποτέ στην ευθεία εν τέλει...Συμβουλή 2: ψαχτείτε σε YouTube και tyrereviews.co.uk προτού αγοράστε λάστιχα. Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα αυτό B):goodjob:

 

Εγώ στο passat b7 φοράω τα  firestone TZ300A σε διάσταση 215/55/R16.

 

Μπορώ να πω ότι έχει καλά κρατήματα και σε βρεγμένο και σε στεγνό, και είναι και αθόρυβα σαν λάστιχα.

 

Έχω κάνει 2000χιλιομετρα από Καινούργια που ήταν στο αμάξι επάνω που πήρα . 

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνετε η κατάσταση των ελαστικών;

Είναι του 2016 και δεν γνωρίζω πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει γιατί τα ζαντολάστιχα τα πήρα μεταχειρισμένα.

Με παίρνει να κάνω την αλλαγή τον Δεκέμβρη ή προχωρώ σε άμεση αντικατάσταση;

20190821_184940.jpg

20190821_184957.jpg

20190821_185019.jpg

20190821_185050.jpg

20190821_185138.jpg

20190821_185159.jpg

20190821_185340.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2016 at 2:32 ΜΜ, Toni_power said:

Ωραία πες μου από πού μπορεί νά είναι αυτή ή διάφορα μην το παίζεις έξυπνος απάντησε συγκεκριμένα όχι διπλωματικά ... Πες μου λοιπόν το ίδιο αμάξι ίδιος καιρός ίδιο βάρος με αυτόματο πιλότο στα 138 χλμ όλη ή διαδρομή γιατι με τα 18αρια rs4 225/40/18 έκαψε 44€ για την ακρίβεια και με τα 16αρια τα μαμά με 205/55/16 έκαψε 31€ στο ίδιο δρομολόγιο που το κάνω 1 φορά την εβδομάδα και το έχω μετρήσει πάνω από 3 φορές ??? Περιμένω μία απάντηση τεκμηριωμένη ευχαριστώ...

με ένα πολύ πρόχειρο υπολογισμό που έκανα, με τα 225 πήγαινες στην πραγματικότητα με 147 χλμ/ώρα (πολύ αυξημένη αντίσταση αέρα), βάλε και τη διαφορά από το βάρος των 18''....μπορεί και να ισχύουν οι διαφορές που παρατήρησες στην κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Στο πόλο μου φοράω αυτά τα λάστιχα Nexen N Blue HD Plus - 215/45 R17 από το εργοστάσιο. Σκέφτομαι να πάρω λάστιχα crossclimate για να τα βάζω το χειμώνα απλά δεν έχω ιδέα για αυτά τα λάστιχα μπορείτε να μου πείτε τι θα κερδίσω? Καλύτερες επιδόσεις στο βρεγμένο? Από θόρυβο? Σε χιόνι φανταζομαι λίγο καλύτερα αλλά όχι σαν χιονολαστιχα? Αυτό που θέλω εγώ είναι ασφάλεια. Και κάτι άλλο από αλυσίδες σε τι να πάω χιονοκουβερτα? Είχα αγοράσει στο γκολφ π είχα αλλά δεν χρειάστηκαν πότε και δεν ξέρω πόσο αποδίδουν... Ευχαριστώ!



Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , gianniskar said:

Καλησπέρα παιδιά. Στο πόλο μου φοράω αυτά τα λάστιχα Nexen N Blue HD Plus - 215/45 R17 από το εργοστάσιο. Σκέφτομαι να πάρω λάστιχα crossclimate για να τα βάζω το χειμώνα απλά δεν έχω ιδέα για αυτά τα λάστιχα μπορείτε να μου πείτε τι θα κερδίσω? Καλύτερες επιδόσεις στο βρεγμένο? Από θόρυβο? Σε χιόνι φανταζομαι λίγο καλύτερα αλλά όχι σαν χιονολαστιχα? Αυτό που θέλω εγώ είναι ασφάλεια. Και κάτι άλλο από αλυσίδες σε τι να πάω χιονοκουβερτα? Είχα αγοράσει στο γκολφ π είχα αλλά δεν χρειάστηκαν πότε και δεν ξέρω πόσο αποδίδουν... Ευχαριστώ!



Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το λάστιχο αυτό δεν θεωρείτε στο 100% ότι είναι χιονολαστιχο, αν το θέλεις για τέτοια χρήση βέβαια.

 

Επίσης η αλυσίδες είναι απαραίτητες είτε της χρησιμοποιήσεις είτε όχι πρέπει να υπάρχουν στο αμάξι μέσα κατά την διάρκεια του χειμώνα.

 

Επίσης στο θέμα αλυσίδες η κουβέρτα. 

 

Δεν είναι τίποτα βέβαια το τι θα χρησιμοποιηθούν εκείνη την ώρα.

 

Γιατί η κουβέρτα είναι μια εύκολη λύση και γρήγορη στην τοποθέτηση το χειμώνα, σε σχέση με της αλυσίδες.

 

Αλλά όμως η αλυσίδα στο πολύ το χιόνι θα σε βγάλει από την δύσκολη θέση.

 

Γιατί η κουβέρτα δεν είναι για πολλά πολλά. 

Δηλαδή εκεί που πάει ένα αμάξι με αλυσίδα , δεν θα πάει ένα αμάξι με κουβέρτες.

 

Η αστυνομία θα σου πει έχετε αλυσίδες μαζί σας κύριε. (Όχι κουβέρτες) 

 

Επίσης ένα λάθος που γίνεται είναι το ότι ο κόσμος (αν όχι όλοι ) έχουν επίσης μια ακόμα λάθος εντύπωση ότι αν βάλουν χιονολαστιχα , παύουν να χρειάζονται η αλυσίδες.

 

ΛΆΘΟΣ αλυσίδες χιονιού εξακολουθείς να της έχεις μαζί σου , γιατί και πάλι μπορεί είναι απαραίτητη.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο βόρεια , δεν έχω ακούσει ακόμα για matador και hankook , γιατί έτσι , έπεισες πολύ καλές αποδόσεις έχουν και τα nexen.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ρωτάω για 4ων εποχών αν αξίζει από την άποψη ότι θα έχω 2 4δες και θα αλλάζω χειμώνα καλοκαίρι με στοχο να κερδίζω ασφάλεια αλλά αν δεν αξίζει το κόπο μένω σε αυτά που έχω.. για αλυσίδες δεν το σκέφτομαι καν γτ δεν θέλω να μου χαλάσουν τη ζάντα και υπάρχει επίσης amarok οπότε μόνο χιονοκουβερτα. Επισης να φανταστείτε ότι 8 χρόνια που είχα στο golf χιονοκουβερτα δεν τη φόρεσα ποτέ έβγαινε με energy saver όσο για την αστυνομία δεν είναι πρόβλημα..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρόνη απλά θα μπορώ κανονικά να τα κινώ εντός Αθήνας? Από μέγιστη ταχύτητα έχουμε κάποιο θέμα? Απλά δεν ξέρω γτ δεν έχουμε και πολύ βαρύ χειμώνα Ελλάδα.. δεν μένω δα και Φλώρινα ή βόρεια ας πούμε..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.