Jump to content
DarthVader

Τί ελαστικά φοράμε?Εντυπώσεις!προτάσεις!

Recommended Posts

Ειναι το απλο 1000αρι με τα 75(?) αλογα.. 
Πολυ ωραιο Ominus.. 
 
IMG_20200409_174912.thumb.jpg.42986ad05c203ec5a7b87bfc165096ac.jpg
Ωραία τότε με 16" θα είσαι μια χαρά!!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους ! 
 

Εχω και εγω ενα πολακι 1.2 tdi 75hp έβαλα 17 άρα ζάντα jr από 15 άρα άθλια ζάντα που ειχα .. στον λαστιχά  που πήγα μου έβαλε μπροστά 205/45/17 και πισω ενα πιο λεπτό άλλης διάστασης το οποίο δεν θυμαμαι τωρα .. δεν το εχω χαμηλώσει και δεν μου αρεσε  που είχε τόσο κενό στον θολό στα πισω ..το αυτοκίνητο τράβαγε νορμαλ .. 

ετσι, παω και του το λέω και μου βαζει ίδια διάσταση με το μπροστά ..τωρα εχει καλύτερο «πάτημα» στον δρόμο και στρίβει πιο ωραία αλλα εχει βαρύνει πολυ !! Ναι ειναι πολυ καλύτερα στον δρόμο αλλα δεν τραβάει καθόλου τωρα ..έχουμε κανέναν γνωστή από τι διάσταση πρεπει να βαλω ; 

 

* ξέχασα να αναφέρω οτι βρήκα στο wheel-size οτι κανονικά πρεπει να φοράω 215/40/17 και οταν τους το ανέφερα μου είπαν οτι ναι θα ειναι πιο λεπτό αλλα σε φάρδος θα ανοίξει κ αλλο άρα θα βαρύνει ακομα πιο πολυ 

Edited by ThakiC
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, οι προβλεπόμενες εργοστασιακες διαστάσεις που δέχεται το δικό σου είναι οι παρακάτω:

1) 175/70R14
2) 185/60R15
3) 195/55R15
4) 215/45R16
5) 215/40R17

Για τον κινητήρα που έχεις, μια εκ των επιλογών 2 ή 3 είναι υπέρ αρκετή. Στην υπερβολή, η επιλογή 3 ως μέγιστη.

Οπότε η διάσταση που σου έβαλε ο λαστιχας, είναι λάθος.

Υ.Γ: Μοντέλο - χρονιά το αμάξι;

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater





Link to comment
Share on other sites

Αφού οι προβλεπόμενες εργοστασιακες διαστάσεις είναι οι παραπάνω, τι ιδέα θέλεις; Να βάλεις ότι πει ο καθένας;

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα,

 

Εχω ενα polo 2019 με 16αρα ζαντα και 195/55/16 λαστιχο. Θελω να βαλω καλοκαιρινα τωρα και λεω να αλλαξω σε 17αρα ζαντα. Τι μπορω να βαλω; Τι να προσεξω; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα,
 
Εχω ενα polo 2019 με 16αρα ζαντα και 195/55/16 λαστιχο. Θελω να βαλω καλοκαιρινα τωρα και λεω να αλλαξω σε 17αρα ζαντα. Τι μπορω να βαλω; Τι να προσεξω; 
Το να καταχτυπαει δε σε νοιάζει?
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, balander said:

Καλημερα στην παρεα,

 

Εχω ενα polo 2019 με 16αρα ζαντα και 195/55/16 λαστιχο. Θελω να βαλω καλοκαιρινα τωρα και λεω να αλλαξω σε 17αρα ζαντα. Τι μπορω να βαλω; Τι να προσεξω; 

 

Στην 17άρα θα πέσεις σε προφίλ, θα πας σε 195/45/17. Μην πας για πιο φαρδύ θα έλεγα γιατί ίσως να βρίσκεις θόλους.

Σίγουρα θα καταλαβαίνεις περισσότερα από το δρόμο (θα χτυπάει λίγο παραπάνω). Κοίτα το βάρος της, γιατί μπορεί εύκολα η 17-άρα να είναι πιο βαριά από την 16-άρα. Και η πιο ελαφριά ζάντα θα είναι και πιο ακριβή ;-) 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , doggy said:

 

Στην 17άρα θα πέσεις σε προφίλ, θα πας σε 195/45/17. Μην πας για πιο φαρδύ θα έλεγα γιατί ίσως να βρίσκεις θόλους.

Σίγουρα θα καταλαβαίνεις περισσότερα από το δρόμο (θα χτυπάει λίγο παραπάνω). Κοίτα το βάρος της, γιατί μπορεί εύκολα η 17-άρα να είναι πιο βαριά από την 16-άρα. Και η πιο ελαφριά ζάντα θα είναι και πιο ακριβή ;-) 

 

 

Οκ ευχαριστω. Τωρα μπορω να μαθω ποσο βαρος εχουν οι γνησιες;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , takpanos said:
7 hours ago , balander said:
Καλημερα στην παρεα,
 
Εχω ενα polo 2019 με 16αρα ζαντα και 195/55/16 λαστιχο. Θελω να βαλω καλοκαιρινα τωρα και λεω να αλλαξω σε 17αρα ζαντα. Τι μπορω να βαλω; Τι να προσεξω; 

Το να καταχτυπαει δε σε νοιάζει?

 

Δηλαδη το r line που βγαινει πχ σε 17αρα, το ιδιο αμαξι, καταχτυπαει;

 

Link to comment
Share on other sites

 
Δηλαδη το r line που βγαινει πχ σε 17αρα, το ιδιο αμαξι, καταχτυπαει;
 
Φοράς τα ίδια (αναρτηση-ζαντες-αντιστρεπτικες-μπαρακια-ζαμφορ......?) Δε νομιζω
Link to comment
Share on other sites

Update: πήγα εκεί μου έβαλαν 215/40 και λύθηκε παει καλύτερα και καίει λιγότερο !! Τωρα παμε για αναρτήσεις διότι έχουμε φτάσει 170.000 και δεν εχω αλλάξει μου ειπα για sachs- bilstein μαύρες και ελατήρια eibach στα 300 κατι ..τι προτείνετε ; 

27F59549-7D4F-41E3-A77A-4DB4ACCBCFDD.jpeg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

Τα goodyear Goodyear EfficientGrip 185/60 15 για το πολάκι παρέδωσαν πνεύμα στα 35 χιλιάδες χιλιόμετρα. Τα πήγα για έλεγχο ρουτίνας πρώτη φορά και έχουν σκάσει στο πέλμα και τα τέσσερα στη μέση……Παίζει να είναι έτσι καιρό.Ο λαστιχάς μου είπε οτι είναι ελαττωματικά και θα μου δώσει μια έκπτωση για καινούργια.

Σκέφτομαι να βάλω τα all season της Pirelli.

Τι εμπειρίες έχετε από all season ελαστικά. 

Το αμάξι χρησιμοποιείτε για δεύτερο και δεν με νοιάζουν καθόλου οι επιδόσεις.

Μόνο η ασφάλεια και να καρατήσουν πολλά χιλιόμετρα

Link to comment
Share on other sites

Κινείται σε χιόνια ή πάγο; Εάν όχι, είναι πεταμένα λεφτά... Μιλώ εκ πείρας... 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, topmar said:

Κινείται σε χιόνια ή πάγο; Εάν όχι, είναι πεταμένα λεφτά... Μιλώ εκ πείρας... 

 

όχι Αθήνα είμαι. Αλλά μια στις τόσο που χιονίζει γιατί να αγχώνομε?

Όπως είπα το αμάξι δεν το οδηγώ πλέον εγώ και θέλω να είμαι σίγουρος για κάθε ενδεχόμενο.

Επίσης δεν βγάζει κάτι άλλο η pirelli σε συμβατικό και θέλω να πάρω pirelli λόγω έκπτωσης.

Εσύ ποιό είχες? σου κρατήσανε γενικά πολλά χιλιόμετρα?

Link to comment
Share on other sites

Είχα στο δεύτερο αυτοκίνητο της οικογένειας, σε 195/65R15 τα Kleber Quadraxer 2 All Season. 

 

Μέτριο παντού, δεν έχω πάνω από 15Κ ΚΜ και είναι 6 ετών, ξεραμένο για πέταμα. 

 

Για 1-2 μέρες το χρόνο χιόνια, δεν αξίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.