Jump to content
DarthVader

Τί ελαστικά φοράμε?Εντυπώσεις!προτάσεις!

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και ειρηνικά με αγάπη!

Πρόσφατα άλλαξα ελαστικά, πάνε 10 μέρες και 350 χλμ. Είχα πάνω τα τελευταία Eagle GS D3 195/50/15 και έβαλα τα νέα Pilot Primacy II στην ίδια διάσταση και πάντα με δείκτη V

To θέμα είναι, τα λάστιχα αυτά δεν ζεσταίνοντai με τίποτα! Τί εννοώ? Ακόμα και μετά από πολά 0-100 και γενικά υψηλές ταχύτητες σε ευθεία, αφού δεν πρόλαβα να τα στρίψω κόμα, παρατηρώ ότι τα πιάνω μετά και τα πίσω είναι παγωμένα, τα μπροστινά χλιαρά! Αυτό με κάνει να φοβάμαι και να μη θέλω να το πατήσω σε στροφές, φοβούμενος μη με στείλουν!

Από εκεί και πέρα το μόνο θετικό αποδεδειγμένα και ισάξιο με τα προηγούμενα F1,τα οποία ζεσταίνονταν για πλάκα με ίδια διάσταση και δείκτη, είναι ότι δεν ακούγονται στο όριο στις στροφές! Γενικά, βλέπω, ότι με 350χλμ ακόμα, δίνουν την αίσθηση ότι κάθε μέρα γίνονται καλύτερα.

Παράπονο από κράτημα δεν έχω, αφού μόνο σε ευθεία τα πίεσα. στο φρενάρισμα είναι χωρίς προβλήματα,το ABS δεν μπαίνει μεν αλλά ακόμα δεν τα έχω σκίσει για να δώ. Επίσης να σας πώ, τα έχω οδηγήσει τόσο καιρό μόνο σε βροχή, νύχτα και με κρύο.

μήπως το ελαστικό αυτό έχει κανένα στρώμα από το εργοστάσιο, το οποίο θέλει κανένα ειδικό στρώσιμο για να αποδώσει?

Μάλλον πρέπει να οφείλεται και στο προφίλ που ξεφεύγει από τα κλασσικά Yπροφίλ!

τα έχει τοποθετήσει κανείς?

γενικά πίστευα ότι θα είχαν μαλακότερη γόμα από τα F1 αλλά τελικά δείχνει σκληρότερη κατά πολύ!

Λάθος μου?

Το έχει φορέσει κανένας?

πιέσεις έχω τώρα που το πιέζω τελευταία το αμάξι και ετοιμάζομαι και για ταξίδι και θα το φορτώσω, 34 μπροστά και 30,5 πίσω μετον ημιάκαμπτο.

100+άλογα με βελτιωμένα ελατήρια και 1.4 16V

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον η συγκριση των δυο ελαστικων ειναι λιγο αδικη. Ο λογος ειναι οτι απευθυνονται σε διαφορετικα στυλ οδηγησεις και αν δεν κανω λαθος εχουν και αρκετη διαφορα στην τιμη. Πιστευω οτι αν ζητουσες απολυτα κρατηματα η επιλογη σου ειναι λιγο αστοχη, εγω εβαλα πριν απο 1 μηνα τα eagle F1 και αν και στην αρχη ψιλογλυστραγανε μετα απο μερικα χλμ εχουν στρωσει και το Golfακι κραταει τρελλα! Για ειδικο στρωσιμο δεν γνωριζω κατι αλλα μην βιαζεσαι κανε μερικα χλμ ακομα πριν βγαλεις τα συμπερασματα σου.

Link to comment
Share on other sites

Paidia ego exo ta Bridgestone S03 kai einai korifea. Mproei na argoun ligo na zestathoun alla etsi kai piasoun thermokrasia kilisis tote pio me pianei stis strofes! kai se sindiasmo me tis monadiki, anepanalipti kai akseperasti anartisi (malon to parakan ligo) einai bentouzes!

Link to comment
Share on other sites

Εγω φοραω Continental ContiSport2 se διαστασεις 195/45/15 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ! σε ολα τα επιπεδα! το μονο που μου τη σπαει λιγο ειναι οτι αργουν να ζεσταθουν αλλα οταν τα εβαζα αυτο το ηξερα !

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

Εγω φοραω Continental ContiSport2 se διαστασεις 195/45/15 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ! σε ολα τα επιπεδα! το μονο που μου τη σπαει λιγο ειναι οτι αργουν να ζεσταθουν αλλα οταν τα εβαζα αυτο το ηξερα !

FILE JOVI KATA THN GNOMH MOU EXEIS BALEI TO KALYTERO LASTIXO

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις προβλημα στο χρημα και στο ζεσταμα τοτε τα Continental ή τα S03-04 ειναι θεωρω τα καλυτερα. Τωρα τα Yokohama μου αρεσαν αλλα κρατανε πολυ λιγοτερο σχετικα με τα παραπανω. Τα Exalto που εβαλα για δοκιμη δεν λενε και πολλα. Σε καμια 20000 χιλ θα επανερθω απο οτι φαινεται στα Yoko.

Link to comment
Share on other sites

Στο polo, Pirelli P6000, κούτσουρα, απόσβεση ανωμαλιών καμία, κράτημα 0 αν είναι κρύα, δε ζεσταίνονται ποτέ με τα 75 μουλάρια μου, παρα μόνον όταν κάνω αλλεπάλληλα 100-0 φρεναρίσματα :xmas: .

Αλλά παρα πολύ καλή κατευθυντικότητα και αίσθηση στο τιμόνι. Εχουν σκληρά πλαινά. Ανθεκτικά σε πεζοδρόμια.

Στο vectra, michelin energy,μαλακά, αθόρυβα, δεν έχει ζεστό-κρύο (είναι πάντα το ίδιο), μέτριο κράτημα, κακή αίσθηση στο τιμόνι.

pilot exalto I: η μέση λύση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φοραω τα Michelin Exalto και ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημενος, κρατανε παντου τα ριμαδια!! σε στροφιλικια αλλα και σε φρεναρισματα στο βρεγμενο, βεντουζες ειναι !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τελικά μάλλον έπρεπε τα λάστιχα να τα πατήσω αρκετά σκληρά για ναδείξουν τις ικανότητές τους.

Έκανα 2000+ χλμ στην εθνική με καταρρακτώδη βροχή και εξαιρετικά αντίξοες συνθήκες, έστριψα σε ορεινή δράμα με πολύ νερό και χαλίκι κάτω και το λάστιχο βεντούζαρε! Βέβαια δεν μπορώ να μιλήσω για εκείνη την εξαιρετική κατευθυντηκότητα που είχαν τα F1 μέσα στη στροφή αλλά είναι εξίσου αθόρυβα και όσο περνάει ο καιρός δεν σπινάρουν! στο νερό τα πάνε καλά, είναι αρκετά μαλακά ενώ δεν δείχνουν να έχουν χάσει μέρος του πέλματός τους στα πλαϊνά ή οπουδήποτε αλλού.

Επίσης ζεσταίνονται σχετικά ευκολότερα αλλά ακόμα απέχουν από τον χαρακτηρισμό "εύκολο ζέσταμα"

Περισσότερα συμπεράσματα σε λίγες μέρες.

Στον πάγο παρατήρησα εξίσου φανερή έλλειψη ευστάθειας με τα F1 αλλά δεν το πίεσα πολύ!

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπερασματά μου απο την μέχρι τώρα χρήση τους, περίπου 2000χλμ, είναι θετικά. Σε διαδρομή προς το Σούνιο, βράδυ με χαμηλή σχετικά θερμοκρασία, αλλά και ημέρα σε διαδρομή πάλι με στροφές προς Κύμη, έμεινα ευχαριστημένος. Κρατάνε πολλή καλά, σε καμιά περιπτωση δεν ένιωσα γλίστρημα, τώρα σε σχέση με το ζέσταμα δεν το έχω παρατηρήση επειδή γενικά δεν τα πιέζω κρύα, αλλά δεν νομίζω ότι θέλουν υπερβολικό ζέσταμα. Γενικά πάντως τα Michelin δεν έχουν σκληρή γόμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των ελαστικών είναι καθαρά θέμα στυλ οδήγησης και το που κινείσαι. Έχω δοκιμάσει πολλά ελαστικά (Bridgestone 720 & S02, Conti SportContact2 & PremiumContact, Michelin Pilot SX & Exalto, Goodyear Eagle Touring, Dunlop SP Sport 9000) και το συμπέρασμα είναι αν κινείσαι 90% πόλη η κατηγορία sport δεν ενδείκνυται. Αλλού πατάς φρένο κι αλλού σταματάς γιατί δεν πρόκειται να φτάσουν στην θερμοκρασία λειτουργίας τους . Αν πηγαίνεις συνεχώς με την ταυτότητα στο στόμα η μεσαία σειρά υπερθερμαίνεται και αρχίζουν τα γλιστρήματα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΕΓΩ ΣΤΟ 4ΑΡΙ ΜΟΥ ΦΩΡΑΩ ΤΑ UNIROYAL Rain Sport 1 ΣΕ 205/55/16

ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ :)knife.gif:) .

ΠΙΑΝΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΑΒS. Δ Ε Ν Ξ Ε Κ Ι Ν Α Ε Ι Κ Α Ν Γ Ρ Η Γ Ο Ρ Α .ΓΛΥΣΤΡΑΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ 2α ΣΤΙΣ 4.000 ΜΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΣΤΡΙΜΕΝΟ ΤΙΜΟΝΙ

ΚΑΙ ΓΚΑΖΙ.ΚΟΙΝΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥ.......Ο.

ΟΤΑΝ ΖΕΣΤΑΘΟΥΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ.

ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΠΟΤΟΜΟ ΦΡΕΝΟ ΣΤΑ 210-0(ΤΕΛΙΚΗ ΜΟΥ) withstupid.gif ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΑΒS

OYTE TIΠOTA.ΜΙΛΑΜΕ ΠΗΔΗΞΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΦΡΕΝΟ.

ΣΤΡΙΒΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΩΡΑΙΑ ΔΕΝ ΤΣΙΡΙΖΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΜΕ ΛΙΓΑ

ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΝΤΟΥΖΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΟΡΙΟ.

ΣΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΤΩΡΑ (ΓΙΑ ΣΑΛΟΝΙΚΙΟΥΣ)ΔΕΞΙΑ ΛΩΡΙΔΑ ΣΤΗΝ ΟΛΓΑΣ

ΣΤΡΙΨΙΜΟ ΣΤΗ ΜΠΟΤΣΑΡΗ ΔΕΞΙΑ ΑΠΟΤΟΜΟ ΜΕ 50ΚΜ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ

ΓΕΝΙΚΑ ΣΤΟ ΒΡΕΓΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ Τ Ε Λ Ε Ι Ο :thumbsup:

ΔΕΝ ΤΑ ΞΑΝΑΒΑΖΩ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΧΩ ΚΟΨΕΙ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ :)^_^ (Α ΡΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ) :blush::blush:

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω τα Yokohama τα AV SPORT σε διάσταση 195/45 και είμαι έως τώρα απόλυτα ικανοποιημένος....Είναι σε σχήμα V τα συγκεκριμένα....

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

εγω φοραω τα energy της μισλεν καλο κρατημα αλλα οχι ανθεκτικα εχω κανει 6000 χλμ και χρειαστικα να τα γυρισω μπρος πισω μπας και βγαλουμε το χειμωνα

σκεφτομαι να δοκιμασω αλλη μαρκα καμια προταση κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το αυτοκινητο με DUNLOP SP2000. shockgun.gifshockgun.gifshockgun.gif

25000km και εβαλα potenza RE 720 για 45000km είχα λάστιχα, μετα το εχανα συνεχεια. τωρα φοραω exalto και ακομη παταεί πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

.... εβαλα potenza RE 720 για 45000km είχα λάστιχα, μετα το εχανα συνεχεια. τωρα φοραω exalto και ακομη παταεί πολυ καλα.

Κι εγώ φοράω τα Potenza RE 720 και συμβαίνει ότι ακριβώς και στο φίλο nikos962. Παλιότερα είχα τα exalto και είχα πολύ καλό κράτημα, απλά ακουγόταν λίγο. Μάλλον αυτά θα ξαναβάλω

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο αμάξι μου (Renault 5) είχα δοκιμάσει RE720, Yokohama AVS Sport και Michelin Exalto, και είχα μείνει ευχαριστημένος μόνο με τα Exalto.

Τα RE720 είχαν πολύ σκληρά πλαινά με αποτέλεσμα να κοπανάει τρελά, και απότομη πτώση στην απόδοση όταν φαγώθηκαν.

Τα AVS Sport είχαν καλό grip στις επιταχύνσεις, αλλά στις στροφές δεν είχαν καθόλου αίσθηση... και κάηκαν πολύ γρήγορα (πριν προλάβουν να φθαρούν).

Τα Exalto αντίθετα ήταν καταπληκτικά στη βροχή, πολύ καλό grip στο στεγνό και καλή αίσθηση στις στροφές. Έχουν βγάλει και αρκετά χιλιόμετρα χωρίς να πέσει η απόδοσή τους. Κάνουν ως γνωστό λίγο θόρυβο στην κύλιση.

Νομίζω για ελαφριά αμάξια όπως το Polo δεν πρέπει να το παρακάνετε με λάστιχα με πολύ σκληρά πλαϊνά, ειδικά αν είναι πολύ χαμηλοπρόφιλα, γιατί θα πονέσει η μέση σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και ειρηνικά με αγάπη!

Πρόσφατα άλλαξα ελαστικά, πάνε 10 μέρες και 350 χλμ. Είχα πάνω τα τελευταία Eagle GS D3 195/50/15 και έβαλα τα νέα Pilot Primacy II στην ίδια διάσταση και πάντα με δείκτη V

To θέμα είναι, τα λάστιχα αυτά δεν ζεσταίνοντai με τίποτα! Τί εννοώ? Ακόμα και μετά από πολά 0-100 και γενικά υψηλές ταχύτητες σε ευθεία, αφού δεν πρόλαβα να τα στρίψω κόμα, παρατηρώ ότι τα πιάνω μετά και τα πίσω είναι παγωμένα, τα μπροστινά χλιαρά! Αυτό με κάνει να φοβάμαι και να μη θέλω να το πατήσω σε στροφές, φοβούμενος μη με στείλουν!

Από εκεί και πέρα το μόνο θετικό αποδεδειγμένα και ισάξιο με τα προηγούμενα F1,τα οποία ζεσταίνονταν για πλάκα με ίδια διάσταση και δείκτη, είναι ότι δεν ακούγονται στο όριο στις στροφές! Γενικά, βλέπω, ότι με 350χλμ ακόμα, δίνουν την αίσθηση ότι κάθε μέρα γίνονται καλύτερα.

Παράπονο από κράτημα δεν έχω, αφού μόνο σε ευθεία τα πίεσα. στο φρενάρισμα είναι χωρίς προβλήματα,το ABS δεν μπαίνει μεν αλλά ακόμα δεν τα έχω σκίσει για να δώ. Επίσης να σας πώ, τα έχω οδηγήσει τόσο καιρό μόνο σε βροχή, νύχτα και με κρύο.

μήπως το ελαστικό αυτό έχει κανένα στρώμα από το εργοστάσιο, το οποίο θέλει κανένα ειδικό στρώσιμο για να αποδώσει?

Μάλλον πρέπει να οφείλεται και στο προφίλ που ξεφεύγει από τα κλασσικά Yπροφίλ!

τα έχει τοποθετήσει κανείς?

γενικά πίστευα ότι θα είχαν μαλακότερη γόμα από τα F1 αλλά τελικά δείχνει σκληρότερη κατά πολύ!

Λάθος μου?

Το έχει φορέσει κανένας?

πιέσεις έχω τώρα που το πιέζω τελευταία το αμάξι και ετοιμάζομαι και για ταξίδι και θα το φορτώσω, 34 μπροστά και 30,5 πίσω μετον ημιάκαμπτο.

100+άλογα με βελτιωμένα ελατήρια και 1.4 16V

Καλησπέρα: 1 μήνα μετά τα παραπάνω που έγραψα, δεν βρέθηκε κανένας να απαντήσει. Το ελαστικό εξακολουθεί και αργεί υπερβολικά να ζεσταθεί, χαρακτηριστικό παράδειγμα την περασμένη Κυριακή, μετά την κατεύθυνση από Μαραθώνα προς Αθήνα μπήκα στην Αττική Οδό και πήγαινα για κάνα 5λεπτο σε ευθείες και στροφές περιφερειακής Υμηττού με καμιά 160αριά μέγιστη ταχύτητα! Μισή ώρα μετά τη βόλτα μου και χωρίς να συναντήσω νερό κάτω , ο καιρός αν και κρύος είχε λιακάδα , σταμάτησα και έλεγξα τη θερμοκρασία ελαστικών. τα μπροστινά χλιαρά προς λίγο ζεστά, τα πίσω...σχεδόν παγωμένα! Μετά από αυτά το εμπιστεύομαι σε στροφές αν δεν μπεί η ¶νοιξη?

Από εκεί και πέρα κοπανάει λογικά, δεν ακούγεται ποτέ και πουθενά, φρενάρει και ξεκινά πολύ καλά επίσης, καλύτερα από τα προηγούμενα Goodyear Eagle GS D3!

Επίσης στο βρεγμένο δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα αλλά οι δρόμοι μας με οποιοδήποτε ελαστικό σε σημείο συσσωρευμένου νερού λόγω..κακής ποιότητας οδοστρώματος, κάνουν το αυτοκίνητο και ψαρεύει επικίνδυνα με ταχύτητες 70 χλμ!

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Εγω φοράω τα Michelin Exalto 1 σε διάσταση 195/50/15V και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι τώρα. Έχω κάνει 50.000 Χλμ. και θέλουν άλλαγμα. Μάλλον θα βάλω τα Exalco II στην ίδια διάσταση.

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει κατι λαστιχακια continental 225-45-17 και τα ατιμα εχουν τρομακτικα κρατηματα. οσο και να τα πιεζω δε ξεκολανε εκτος και αν στριψω αποτομα το τιμονι αλλα και τοτε υπερστρεφει αν και περιμενα περισσοτερο την υποστροφη. φοβαμαι οτι εχουν πολυ μαλακη γομα και θα τη ρημαξω μεσα σε κανενα μηνα.

τα avon zz3 που ειχα ηταν φανταστικα ελαστικα αλλα και πολυ ακριβοτερα απο τα τωρινα (περιπου 200€). δεν εμεινα και τοσο ικανοποιημενος ομως απο την αντοχη τους αφου μου κρατησαν 5 μηνες και περιπου 18500 χλμ. οταν τα εβγαλα ειχαν πεταξει ηδη συρματα μεσα απο τα λινα (πως δε σκοτωθηκα?).

Link to comment
Share on other sites

Στο Golf μου, φοραω τα F1, τα οποια τωρα ειδικα που ζεστανε ο καιρος, δεν παιζονται...Βεντουζιαζουν κατω και ειναι απαιχτα...

Τα ιδια σχολια εκανε και ενας φιλος μου, που τα εβαλε σε POlo 9N πριν 2 βδομαδες :baby:

Link to comment
Share on other sites

Paidia na rotiso kati... Otan pate gia lastixa tous lete kai ti deiktei thelete ? Giati oloi oi lastixades fernoun kati apisteutous deiktes me telikes 220-230+... Ego se osous eipa oti thelo lastixa me deiktei S i T mou eipan den fernoume !

Exei ftasei kai emena o kairos mou gia lastixa kai psaxnomai kai den thelo na pao na valo kana mapa lastixo. Eimai metaksi f1-eagle gsd2 , toyo proxes t1-R kai avon zz3 alla akousa ta xeirotera giauto. Emena me endiaferei poly to thema na zestenete to lastixo giauto psaxno poly ton deikti, exo mono 75 atithasa...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.