Jump to content
DarthVader

Τί ελαστικά φοράμε?Εντυπώσεις!προτάσεις!

Recommended Posts

Βάλε το νέο Eagle Gs D3, το οποίο ζεσταίνεται πανεύκολα!

Από εκεί και πέρα προτίμησε και το νέο Dunlop Sport που κυκλοφόρησε αλλά κάτι έπαθα τώρα και δεν θυμάμαι τον τύπο... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Στο Golf μου, φοραω τα F1, τα οποια τωρα ειδικα που ζεστανε ο καιρος, δεν παιζονται...Βεντουζιαζουν κατω και ειναι απαιχτα...

Τα ιδια σχολια εκανε και ενας φιλος μου, που τα εβαλε σε POlo 9N πριν 2 βδομαδες :)

Βάλε το νέο Eagle Gs D3, το οποίο ζεσταίνεται πανεύκολα!

Από εκεί και πέρα προτίμησε και το νέο Dunlop Sport που κυκλοφόρησε αλλά κάτι έπαθα τώρα και δεν θυμάμαι τον τύπο... :angry2:

Όντως το F1 GSD3 είναι και γαμώ τα λάστιχα!!! Ζεσταίνονται σε χρόνο 0 και είναι πολύ καλά και στο νερό!!!! Από σχέδιο δεν το συζητάμε....

Link to comment
Share on other sites

Όντως το F1 GSD3 είναι και γαμώ τα λάστιχα!!! Ζεσταίνονται σε χρόνο 0 και είναι  πολύ καλά και στο νερό!!!! Από σχέδιο δεν το συζητάμε....

Συγνωμη Χαλανδριωτη, είμαι ολιγον άσχετος.το F1 GSD3 είναι της Goodyear ή κανω λάθος?κ βγαινουν σε όλα τις διαστάσεις? σε 205 δηλ παίζει? :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι το τελευταίο F1 της G.Y. Σαφώς και βγαίνει σε 205

Ευχαριστω για την πληροφορια.Δηλαδη θεωρoύνται απο τα καλυτερα ελαστικα? Χμμμμ, απο τιμες? άλλες πολυ καλες εκδοχες?κοίταξε δεν θέλω μαλακά λαστιχα διότι θα τα λιώσω αμεσως. τα G3 είναι σκληρα?withstupid.gifwithstupid.gif:angry2::)

Edited by theos_larissa
Link to comment
Share on other sites

Αμεσως Κωστα...? Εμενα παντως καθυστερουν...Δεν ξερω βεβαια αν ειναι η τελευταια γενια των F1...Ειμαι καταευχαριστημενος, αλλα θελουν λιγο υπομονη στο ζεσταμα...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πριν από 10 μέρες περίπου τα Michelin Exalto 2 σε διάσταση 195/50/15 V. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ζεστένονταιι γρήγορα και κρατάνε πολύ καλά στον δρόμο :):D Τα συνιστώ ανεπιφίλακτα. :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φοράω τα Exalto 2 και είναι πάρα πολύ καλά! Τέλεια κρατήματα και ζεσταίνονται σχετικά εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ειναι η λυση και πιστευω απο τις καλυτερες παιδια.Goodyear Eagle F1.Τα εβαλα πριν 2 μηνες 195 50 15.Σπερνουν στις στροφες.Αργουν βεβαια να ζεσταθουν αλλα οταν πιασουν θερμοκρασια....δεν πιανονται...

Link to comment
Share on other sites

Μια ειναι η λυση και πιστευω απο τις καλυτερες παιδια.Goodyear Eagle F1.Τα εβαλα πριν 2 μηνες 195 50 15.Σπερνουν στις στροφες.Αργουν βεβαια να ζεσταθουν αλλα οταν πιασουν θερμοκρασια....δεν πιανονται...

Μπα, δε νομιζω να ειναι και η καλυτερη λυση. Ακριβα, τρωγονται γρηγορα, ζεστενονται αργα, στενοτερο πελμα απο το μεσο ορο. Θες κι' αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Τα επομενα μου λαστιχα, οταν ερθει εκεινη η ωρα, θα ειναι ειτε παλι F1, ειτε SportContact2...Θα τα δοκιμασει ενας φιλος σε Passat, και θα δουμε...

Ομως για τα F1, ας πω τα εξης... :

Μπα, δε νομιζω να ειναι και η καλυτερη λυση...

Και τοτε ποιες ειναι οι κορυφαιες λυσεις...? Θα ξερεις φανταζομαι, οτι το λαστιχο αυτο, το Eagle F1 ειναι μεσα στα 3 κορυφαια για δρομο, στις διαστασεις 195-205-225 και εκει γυρω...Ή κανω λαθος...?

Ακριβα

Ε, δεν νομιζω...Οσο κανουν και οι δυο αλλοι ανταγωνιστες του οι κυριοι, Exalto II και SportContact2 καπου εκει, ισως και λιγο πιο κατω, ειναι το F1...

τρωγονται γρηγορα,

Στα 30000 που αλλαζω, σαν καινουρια θα ειναι, σου βαζω ο,τι στοιχημα θες...Στις στροφες, εχουν σκληρο πελμα στο πλαι, και δεν μαγουλιαζουν και αντεχουν...

ζεστενονται αργα,

Ναι θα συμφωνησω, αλλα υπαρχουν και οι δεικτες...Δεν μου φταιει κανεις εμενα ας πουμε αν εβαλα W...Ξερω τι εκανα, και οτι θελει υπομονη...

στενοτερο πελμα απο το μεσο ορο.

Καποια στοιχεια να μου παραθεσεις για αυτο...? :D

Θες κι' αλλα?

Αν εχεις, πολυ ευχαριστως 8)

Link to comment
Share on other sites

Τα επομενα μου λαστιχα, οταν ερθει εκεινη η ωρα, θα ειναι ειτε παλι F1, ειτε SportContact2...Θα τα δοκιμασει ενας φιλος σε Passat, και θα δουμε...

Ομως για τα F1, ας πω τα εξης... :

Και τοτε ποιες ειναι οι κορυφαιες λυσεις...? Θα ξερεις φανταζομαι, οτι το λαστιχο αυτο, το Eagle F1 ειναι μεσα στα 3 κορυφαια για δρομο, στις διαστασεις 195-205-225 και εκει γυρω...Ή κανω λαθος...?

Ε, δεν νομιζω...Οσο κανουν και οι δυο αλλοι ανταγωνιστες του οι κυριοι, Exalto II και SportContact2 καπου εκει, ισως και λιγο πιο κατω, ειναι το F1...

Στα 30000 που αλλαζω, σαν καινουρια θα ειναι, σου βαζω ο,τι στοιχημα θες...Στις στροφες, εχουν σκληρο πελμα στο πλαι, και δεν μαγουλιαζουν και αντεχουν...

Ναι θα συμφωνησω, αλλα υπαρχουν και οι δεικτες...Δεν μου φταιει κανεις εμενα ας πουμε αν εβαλα W...Ξερω τι εκανα, και οτι θελει υπομονη...

Καποια στοιχεια να μου παραθεσεις για αυτο...? :D

Αν εχεις, πολυ ευχαριστως 8)

Φιλε Μιχαλη τι εμπειρια εχεις με τα συγκεκριμενα λαστιχα? Ποσα χιλιαδες χιλιομετρα? Ποσοι φιλοι σου τα εχουν δοκιμασει και σε επεισαν οτι ειναι τοσο καλα ωστε να πιστεψεις οτι αξιζουν τα λεφτα τους? Το συγκεκριμενο λαστιχο ας το φορεσει μια CARRERA GT σε διασταση 335/19/35 που μπορει να το ζεστανει κι' ολας και οχι ενα GOLF 1.4 που στο κατω κατω ολα τα προταιρηματα του συγκεκριμενου λαστιχου δε θα τα καταλαβεις καν. Οι διαφορες με ενα λαστιχο υποτριπλασιας τιμης θα ειναι μηδαμινες. θα τα δοκιμασεις και θα με θυμηθεις.

Link to comment
Share on other sites

Πανο, δεν υπαρχει περιπτωση να με πεισεις, οτι το λαστιχο αυτο δεν ειναι προτιμοτερο απο ενα αθλιο, αγνωστο, και λαστιχο υποτριπλασιας τιμης...Δηλαδη, τι προτεινεις...? να βαλω ενα λαστιχο σαν το energy επειδη το αμαξι μου ειναι 100 αλογα...? Ε οχι φιλε Πανο, δεν θα το κανω, επειδη γνωριζω πολυ καλα τον τροπο που οδηγαω και δεν θελω ποτε μα ποτε να με προδωσει το λαστιχο στην στροφη επανω..Προτιμω να με προδωσον οι γνωσεις μου και οι ικανοτητες μου παρα το λαστιχο μου. Θελω απλα να εχω το κορυφαιο. Τοσο απλο και κατανοητο.

Ως τωρα, εχω 13000χιλιομετρα με το λαστιχο αυτο.

Α, και μεταξυ μας, τα παραλες οταν λες οτι το F1 ειναι μονο για μια Carrera GT...Καλα δηλαδη που υπαρχουν και οι ENZO και δεν πανε χαμενα τα αλλα κορυφαια λαστιχα των εταιρειων....

:D

Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι τα προτερηματα του ελαστικου αυτου δεν τα εχω καταλαβει καν, τοτε πασο...

Μαλλον δεν τα εχει καταλαβει ουτε ο τοσος κοσμος που τα βαζει, οπως και πολλα μα παρα πολλα παιδια απο εδω μεσα...

Κατα εναν περιεργο τροπο, ολοι τους, ηταν κατα-ευχαριστημενοι απο το ελαστικο...nikkosnet, stoilas, polistas, και πολλοι αλλοι...

Μου ειπαν, οτι το αμαξι μπαινει πολυυυυυυυ καλυτερα και πατααει πολυ πιο σιγουρα...Να ειναι τυχαιο...? Δεν νομιζω... 8)

8):)

Link to comment
Share on other sites

Πανο, δεν υπαρχει περιπτωση να με πεισεις, οτι το λαστιχο αυτο δεν ειναι προτιμοτερο απο ενα αθλιο, αγνωστο, και λαστιχο υποτριπλασιας τιμης...Δηλαδη, τι προτεινεις...? να βαλω ενα λαστιχο σαν το energy επειδη το αμαξι μου ειναι 100 αλογα...? Ε οχι φιλε Πανο, δεν θα το κανω, επειδη γνωριζω πολυ καλα τον τροπο που οδηγαω και δεν θελω ποτε μα ποτε να με προδωσει το λαστιχο στην στροφη επανω..Προτιμω να με προδωσον οι γνωσεις μου και οι ικανοτητες μου παρα το λαστιχο μου. Θελω απλα να εχω το κορυφαιο. Τοσο απλο και κατανοητο.

Ως τωρα, εχω 13000χιλιομετρα με το λαστιχο αυτο.

Α, και μεταξυ μας, τα παραλες οταν λες οτι το F1 ειναι μονο για μια Carrera GT...Καλα δηλαδη που υπαρχουν και οι ENZO και δεν πανε χαμενα τα αλλα κορυφαια λαστιχα των εταιρειων....

:D

Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι τα προτερηματα του ελαστικου αυτου δεν τα εχω καταλαβει καν, τοτε πασο...

Μαλλον δεν τα εχει καταλαβει ουτε ο τοσος κοσμος που τα βαζει, οπως και πολλα μα παρα πολλα παιδια απο εδω μεσα...

Κατα εναν περιεργο τροπο, ολοι τους, ηταν κατα-ευχαριστημενοι απο το ελαστικο...nikkosnet, stoilas, polistas, και πολλοι αλλοι...

Μου ειπαν, οτι το αμαξι μπαινει πολυυυυυυυ καλυτερα και πατααει πολυ πιο σιγουρα...Να ειναι τυχαιο...? Δεν νομιζω... 8)

8):)

Λοιπον για να μη λεω περιττα λογια, πηγαινε και βαλε πανω μια τετραδα AVON ΖΖ3 ή EXALTO II και αν δεν ερθεις να μου πεις οτι ειναι πολυ καλυτερα απο τα F1 να μη με λενε Παναγιωτη.

Link to comment
Share on other sites

Ε...χμ...Ρε συ Παναγιωτη...Αυτα που λες, δεν συμβαδιζουν με αυτα που γραφεις...Δηλαδη σου φαινονται ακριβα τα F1, και τα Exalto II που κανουν ακριβως την ιδια τιμη, σου φαινονται οκ...?

Δεν σε καταλαβαινω ομολογουμενως... :D

Επισης να σου πω πληροφοριακα, πως τα Exalto II τα φοραμε σε οικογενειακο Α3 16αρι, τα οδηγησα πολυ κιολας, και ενταξει, δεν κοβω και φλεβα...χαλαρα πραγματα...Πολυ μαλακο πλαινο για τα γουστα μου... :D

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω F1 εχω και ειδα μεγαλη διαφορα. Και στο MR2 ενος φιλου τα ιδια, πιεσαμε τα εργοστασιακα λαστιχα οσο μπορουσαμε και δεν μειναμε ικανοποιημενοι. Μολις μπηκαν τα F1 το αμαξι αλλαξε συμπεριφορα, εγινε πιο ακριβες και ειναι και πισωκινητο. Και μεχρι στιγμης ολοι ευχαριστημενοι ειναι. Για την τιμη δεν θα συμφωνησω. Φοραω 195/50/15 και τα F1 μου κοστισαν 260¤. Mια χαρα τιμη νομιζω ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έχω τα Exalto ΙΙ είμαι πολύ ικανοποιημένος! Στο παλιό μου αμάξι είχα F1! Δε μπορώ να πω πως με χαλούσανε! Πιστεύω πως είναι πολύ μικρές οι διαφορές τους έως και καθόλου!

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα μια βολτιτσα ως την καλλικρατεια της χαλκιδικης.Ψιλοεβρεχε και το οδοστρωμα οτι να ναι.Με πιεζε ενας τυπακος με Ibiza προφανως 100αρι με 14αρια τασια..Αν και φοβαμαι την πολαρα στις στροφες σημερα του δωσα και καταλαβε.Ο φιλος με το Ibiza στις στροφες με εψαχνε λιγακι....!Παναγιωτη δυστυχως δε θα συμφωνησω με τπτ απο οσα ειπες..

Link to comment
Share on other sites

Για την τιμη δεν θα συμφωνησω. Φοραω 195/50/15 και τα F1 μου κοστισαν 260¤. Mια χαρα τιμη νομιζω ειναι.

Απο πού? Σε αυτή τη διάσταση μου έχουν ζητήσει 300.

Τα F1 δέν τα έχω βάλει, αλλά θα είναι η επόμενη επιλογή μου για τους εξής λόγους:

α) Στεγνά κρατήματα (στη βροχή πάω σαν κότα ούτως ή άλλως), τα περισσότερα λάστιχα που κυκλοφορούνε έχουν γόμα προσανατολισμένη στο βρεγμένο. Εγώ προτιμώ να έχω χάραξη για βρεγμένο, γόμα για στεγνό. Υποτίθεται οτι το F1 υπερτερεί στο στεγνό.

β) Σκληρά πλαϊνά. Είναι και ο λόγος για τον οποίον οι περισσότεροι που τα βάζουν ποστηρίζουν μεταμόρφωση του αυτοκινήτου. Να δούμε για πόσο μένουν σκληρά, βέβαια... Θα δείξει.

γ) Είναι απο τα πολύ λίγα λάστιχα κορυφαίας κατηγορίας που βγαίνει στο νουμεράκι του Golfάκου (195-50-15). Για τις περισσότερες μάρκες, αναγκαστικά πρέπει να πάω στο 2ο ποιοτικά/δείκτη ταχύτητας της εταιρίας (ντάξει δεν έχω ferrari αλλά τα 140 αλογάκια το τραβάνε ένα W+). Για την ακρίβεια, έχω την εντύπωση οτιι μαζί με την Toyo είναι οι μόνες εταιρίες που βγάζουν το κορυφαίο της λάστιχο σε 195-50-15. Απο michelen πάντως (που είναι επίσης απο τις επιλογές μου), αναγκαστικά θα πήγαινα στο "2ο" της.

Link to comment
Share on other sites

Απο πού? Σε αυτή τη διάσταση μου έχουν ζητήσει 300.

Τα F1 δέν τα έχω βάλει, αλλά θα είναι η επόμενη επιλογή μου για τους εξής λόγους:

α) Στεγνά κρατήματα (στη βροχή πάω σαν κότα ούτως ή άλλως), τα περισσότερα λάστιχα που κυκλοφορούνε έχουν γόμα προσανατολισμένη στο βρεγμένο. Εγώ προτιμώ να έχω χάραξη για βρεγμένο, γόμα για στεγνό. Υποτίθεται οτι το F1 υπερτερεί στο στεγνό.

β) Σκληρά πλαϊνά. Είναι και ο λόγος για τον οποίον οι περισσότεροι που τα βάζουν ποστηρίζουν μεταμόρφωση του αυτοκινήτου. Να δούμε για πόσο μένουν σκληρά, βέβαια... Θα δείξει.

γ) Είναι απο τα πολύ λίγα λάστιχα κορυφαίας κατηγορίας που βγαίνει στο νουμεράκι του Golfάκου (195-50-15). Για τις περισσότερες μάρκες, αναγκαστικά πρέπει να πάω στο 2ο ποιοτικά/δείκτη ταχύτητας της εταιρίας (ντάξει δεν έχω ferrari αλλά τα 140 αλογάκια το τραβάνε ένα W+). Για την ακρίβεια, έχω την εντύπωση οτιι μαζί με την Toyo είναι οι μόνες εταιρίες που βγάζουν το κορυφαίο της λάστιχο σε 195-50-15. Απο michelen πάντως (που είναι επίσης απο τις επιλογές μου), αναγκαστικά θα πήγαινα στο "2ο" της.

Με το καλο να τα βαλεις και να μας πεις εντυπωσεις...

@ polistas : Γιωργο το ibiza ακομα σε ψαχνει μαλλον.... :):thumbsup::D:D

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε ο καιροσ να αλλαξω λαστιχα, ειχα πανω τα exalto I και δεν κρατησαν ουτε τρια χρονια, φευγουν κομματια τωρα, μπαινει συνεχεια (ABS οποιοσ εχει θα καταλαβει), τι λαστιχα προτεινετε με value προς money γυρω στα 350¤. σε διασταση 195/65 15 H

ξερει κανεισ τι διευθυνση του ΚΑΡΛΗ?

Edited by giannispolo
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το 5άρι 1.6 φορούσε μαμά BRIGHESTONE TURANZA. Καμία επαφή με το δρόμο... Το ΑBS δούλευε συνέχεια!!! Στίς στροφές έχανα τα μούτρα.... Στο νερό πατινάριζε τρελλά. Θόρυβος στο στεγνό από την κύληση του ελαστικού ( κροτάλισμα ).

4000km αντικατάσταση με sportcontact2 V. Στο βουλανιζατέρ που πήγα.... γελάγανε που πέταξα τα καινούργια λάστιχα.

Αποτέλεσμα: ¶ΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!

Πατάω φρένο και φρενάρει. Στρίβω με τα τέσσερα. Θόρυβος μηδέν. Μαλακό και γλυκό πατημα. Θέλει λίιιιγο ζέσταμα όμως...λίγο περπάτημα δηλαδή. Ιδανικό για δρόμο και απαιτήσεις. Στη βροχή δεν το είδα ακόμη.... 1000km έχω κάνει.

Και μία ερώτηση για τους πολύ γρήγορους FSI... [ Στις ανοικτές στροφές με max 70-90km και το γκάζι στο πάτωμα σε όλη τη στροφή, αισθάνεσται να υποστρέφει αρχικά και μετά να μπάινει στο παιχνίδι και η ουρά ή ντριφτάρεται με τα τέσσερα? Και σε μεγαλύτερες ταχύτητες αισθάνεσται την ουρά να παίζει επάνω στα πίσω ελαστικά παραμένοντας τα τελευταία πεισματικά κολλημένα στην άσφαλτο? ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.