Jump to content
DarthVader

Τί ελαστικά φοράμε?Εντυπώσεις!προτάσεις!

Recommended Posts

Το δικό μου το 5άρι 1.6 φορούσε μαμά BRIGHESTONE TURANZA. Καμία επαφή με το δρόμο...  Το ΑBS δούλευε συνέχεια!!! Στίς στροφές έχανα τα μούτρα.... Στο νερό πατινάριζε τρελλά. Θόρυβος στο στεγνό από την κύληση του ελαστικού ( κροτάλισμα ).

4000km αντικατάσταση με sportcontact2 V. Στο βουλανιζατέρ που πήγα....  γελάγανε που πέταξα τα καινούργια λάστιχα.

Αποτέλεσμα:  ¶ΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!

Πατάω φρένο και φρενάρει. Στρίβω με τα τέσσερα. Θόρυβος μηδέν. Μαλακό και γλυκό πατημα. Θέλει λίιιιγο ζέσταμα όμως...λίγο περπάτημα δηλαδή. Ιδανικό για δρόμο και απαιτήσεις. Στη βροχή δεν το είδα ακόμη.... 1000km  έχω κάνει.

Και μία ερώτηση για τους πολύ γρήγορους FSI...   [ Στις ανοικτές στροφές με max 70-90km και το γκάζι στο πάτωμα σε όλη τη στροφή, αισθάνεσται να υποστρέφει αρχικά και μετά να μπάινει στο παιχνίδι και η ουρά ή ντριφτάρεται με τα τέσσερα? Και σε μεγαλύτερες ταχύτητες αισθάνεσται την ουρά να παίζει επάνω στα πίσω ελαστικά παραμένοντας τα τελευταία πεισματικά κολλημένα στην άσφαλτο? ]

Φοραγες ενα πολυ αθλιο λαστιχο. Παρολαυτα,δεν επρεπε να τα αφησεις εκει, και να τα κραταγες για καποια πιστα...Εκανες την ιδια βλακεια που εκανα κι εγω, οταν τα αλλαξα πολυ γρηγορα τα πρωτα...Αυτος θα τα πουλησει καινουρια, μην ανησυχεις καθολου... :)

Κι εγω το επομενο λαστιχο που θα βαλω, sport contact II θα ειναι, στην μαμα διασταση μαλλον...

Η ουρα, παιζει, και μαλιστα αρκετα, αν κανεις να αφησεις το γκαζι...γλιστραει πολυ προοδευτικα, και η διορθωση, ειναι κατι το ευκολο σχετικα...Επισης μπορεις ανετα με τιμονια να το κανεις να γλιστρησει με τα 4, περισσοτερο, ή λιγοτερο... ;)

εβαλα πανω σημερα MICHELIN PRIMACY 375€ με 195αρι πελμα, αν και αστρωτο γαζωνει new_killother.gif

Πρεπει τα προηγουμενα σου λαστιχα να ηταν εντελως λιωμενα, για να σου φανει καλο το Pilot Primacy... Ειναι απο τα πλεον αθλια λαστιχα που εχω οδηγησει για γρηγορη οδηγηση, ειναι πολυ καλα ομως, για ανετο ταξιδι, και αθορυβες διαδρομες...Ομως ως εκει..Υποστρεφει το αμαξι για πλακα...

Τα εχω οδηγησει σε πολλα διαφορετικα αμαξια, με τα ιδια αποτελεσματα...

Να φανταστεις τα εχει και το 4κινητο A4 που πηραμε προσφατα, και ειναι για τα μπαζα σε διασταση 215-55-16

Καλες διαδρομες, και προσοχη στις στροφες...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει τα προηγουμενα σου λαστιχα να ηταν εντελως λιωμενα, για να σου φανει καλο το Pilot Primacy... Ειναι απο τα πλεον αθλια λαστιχα που εχω οδηγησει για γρηγορη οδηγηση, ειναι πολυ καλα ομως, για ανετο ταξιδι, και αθορυβες διαδρομες...Ομως ως εκει..Υποστρεφει το αμαξι για πλακα...

Τα εχω οδηγησει σε πολλα διαφορετικα αμαξια, με τα ιδια αποτελεσματα...

Να φανταστεις τα εχει και το 4κινητο A4 που πηραμε προσφατα, και ειναι για τα μπαζα σε διασταση 215-55-16

Τα πρωην exalto I ηταν πολυ φαγωμενα,πεταγε κ@λο για πλακα, σε ανυποπτο χρονο, ειδικα σε σαπουνι ασφαλτο αν το παρακανες εκανεσ για πλακα τετακε, τωρα πεταει παλι κ@λο αλλα οταν θες :)

Τα PRIMACY ειναι τα ΕΧΑLTO II , εχουνε γραφτει απειρεσ καλεσ εντυπωσεισ απο καυλ@γκαζουσ εδω μεσα , γιατι τα κατηγοσεισ?

Link to comment
Share on other sites

Τα πρωην exalto I ηταν πολυ φαγωμενα,πεταγε κ@λο για πλακα, σε ανυποπτο χρονο, ειδικα σε σαπουνι ασφαλτο αν το παρακανες εκανεσ για πλακα τετακε, τωρα πεταει παλι κ@λο αλλα οταν θες :thumbsup:

Τα PRIMACY ειναι τα ΕΧΑLTO II , εχουνε γραφτει απειρεσ καλεσ εντυπωσεισ απο καυλ@γκαζουσ εδω μεσα , γιατι τα κατηγοσεισ?

Κατσε φιλε μου, γιατι ειτε καποιος σε δουλεψε, ειτε εχεις μπερδευτει λιγακι

Τα Exalto II, ειναι ενα πραγμα, και τα Primacy, ειναι ενα αλλο πραγμα...

Και τα δυο ανηκουν στην σειρα Michelin Pilot

Το τριτο μελος της οικογενειας αυτης ειναι το Sport

Λοιπον, εχουμε και λεμε...Αλλο το ενα οπως σου ειπα, αλλο το αλλο...

Το Exalto II ειναι μια χαρα λαστιχο, αρκετα καλο, με πολλα θετικα σχολια εδω μεσα

Το Primacy ειναι ενα λαστιχο που το εχουμε στο ενα μας αυτοκινητο, το Audi οπως σου ειπα, και δεν εχει καμια σχεση με το ανωτερω...Ειναι ενα λαστιχο, για ανεση κυριως και για οχι πολλα πολλα σε στροφες.

Αν εισαι ευχαριστημενος, τοτε μια χαρα :)

Ελπιζω να σου τα ξεκαθαρισα λιγακι, ως προς το τι παιζει :D

Α, και αν κατηγορω ενα λαστιχο, ειναι επειδη το εχω πιεσει και ζορισει αρκετα, και μου φανηκε κατωτερο των περιστασεων :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Τα Exalto II, ειναι ενα πραγμα, και τα Primacy, ειναι ενα αλλο πραγμα...

Και τα δυο ανηκουν στην σειρα Michelin Pilot

Το τριτο μελος της οικογενειας αυτης ειναι το Sport

Αν εισαι ευχαριστημενος, τοτε μια χαρα :)

ok, τα ειχα μπερδεψει, thanx για την επεξηγηση, εσυ που τα εχεισ οδηγησει, τα exalto II βγαινουν σε 185/55 14?

Edited by giannispolo
Link to comment
Share on other sites

ok, τα ειχα μπερδεψει, thanx για την επεξηγηση, εσυ που τα εχεισ οδηγησει, τα exalto II βγαινουν σε 185/55 14?

Τιποτα φιλε μου, για αυτο ειμαστε αλλωστε εδω.

Τωρα για αυτο που με ρωτας, εχω την εντυπωση πως οχι, δεν χανεις ομως τιποτα να ρωτησεις, γιατι μπορει να κανω και λαθος. :)

Link to comment
Share on other sites

εχει φορεσει κανεισ τα καινουρια PILOT ENERGY E3A? Συζητησα με το λαστιχα μου και μου ειπε πολλα υπερ πολυ βελτιωμενα στην επιβραδυνση , στο νερο ,λιγο χιονι, γενικωσ παντοσ καιρου και λιγοτερη στρεβλωση στα μαγουλα. Εχει κανεισ εντυπωσεισ να μου πει?

ξερει κανεισ τι σημαινει στα τεχνικα 80Η πανω στο λαστιχο?

Edited by giannispolo
Link to comment
Share on other sites

Το Pzero της Pirelli σε ποια κατηγορια/κατηγοριες ανηκει? (Μαλακα/σκληρα , Ακριβα/φθηνα , Κρατημα καλο/Κρατημα μετριο κ.ο.κ)

Το φοραω απο μαμα σε Α3 1.6 FSI σε διασταση 225/45/17 και το αυτοκινητο συμπεριφερεται αψογα εδω και 18.000 khm.

Τα F1 της Goodyear (επειδη εχω ακουσει συχνα καλα λογια γιαυτα)συγκριτικα με τα Pzero που φοραω που υπερτερουν και που χανουν?

Σε clio αλλαξα ελαστικα απο Michelin Energy σε Potenza RE720 και σε συνδυασμο με χαμηλωμα που εγινε (HR τριποντα) και αμορτισερ bilstein sprint τρελαθηκα σε κραδασμους.Με τα michelin δεν κοπαναγε τοσο...Μπορουν αραγε τα ελαστικα με τα σκληρα πλαινα τους να ευθυνονται τοσο για το κοπανημα στις εγκαρσιες ανωμαλιες ή να την ψαξω και αλλου τη δουλεια?

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

Guest Bassakos

ειχα exalto Ι πολυ καλο σε στεγνο και ακομα καλητερο σε βρεγμενο αλλα αρκετο

θορυβο :)

τωρα F1 πολυυυυ... ......καλητερο στο στεγνο και στις στροφες tongue.gif

στο βρεγμενο .............

den xerei akoma kardia mu den etuxe akoma :D

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεισ τι σημαινει στα τεχνικα 80Η πανω στο λαστιχο?

Το 80 είναι δείκτης φορτίου, δηλαδή μέχρι τί βάρος είναι σχεδιασμένο το ελαστικό να κουβαλήσει. Δέν θυμάμαι να σου πώ πόσο είναι το 80, το 82 κ.λπ., αλλά δεν ενδιαφέρει καθόλου ούτως ή άλλως. Σου κάνει. Απλά. Εκτός άν έχεις τρακτέρ.

Το Η είναι δείκτης μέγιστης ταχύτητας που δουλεύει το ελαστικό. Το Η συγκεκριμένα είναι μέχρι 210 km/h, και μετά είναι το V με 240 km/h, που είναι και τα νούμερα που μας νοιάζουν στο 90%. Θεωρητικά, άν οδηγήσεις για πάνω απο 5-10 λεπτά με ταχύτητα πάνω απο την μέγιστη, το λάστιχο γίνεται κομμάτια.

Για μικρότερες ταχύτητες είναι νομίζω το Q και το T, για μεγαλύτερες το W, το Υ και το Ζ, με αυτή τη σειρά και ασήμαντες (για μας) μεταξύ τους διαφορές. Σε νορμάλ αμάξια με λίγη υπερβολή το W φοριέται, παραπάνω απο αυτό θέλει αρκετή φαντασία και χιούμορ για να σκεφτείς οτι το χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Guest spiros76

¶λλαξα τα εργοστασιακά Dunlop SP 2000 Sport στο Polo μου (9Ν-16V) στα 45.000 χλμ και έβαλα - κατόπιν εισήγησης του λαστιχά - τα Toyo Proxes T1-R (V specs). Δε λέω, μου άρεσε το σχέδιο τους, και λειτούργησε θετικά το γεγονός ότι ήταν Made In Japan (ενώ τα Exalto II για τα οποία πήγαινα ήταν ισπανικά ή πολωνέζικα (αν θυμάμαι καλά))! Τα συμπεράσματά μου μετά από 16.000 χλμ είναι ότι το λάστιχο αυτό αποτελεί μια πάρα πολύ καλή επιλογή. Κρατάει μια χαρά σε στεγνό - βρεγμένο, το abs εμφανίζεται πλέον πάρα πολύ σπάνια, δεν αφήνει σταγόνα νερού κάτω από το πέλμα, έχει βελτιωθεί σημαντικά η ευθυβολία στις υψηλές ταχύτητες και το κράτημα στα στροφιλίκια, δεν σφυρίζει, και δεν κοπανάει. Επιπλέον, πιστεύω ότι θα με βγάλουν άνετα για 30.000 χλμ ακόμα. Να σημειώσω ότι μαζί με τα λάστιχα άλλαξα και ζάντες (εργοστ. 185/60-14 --> 195/50/15). Ολό το πακέτο μου κόστισε 760 € (11/2004)

Τέλος, θα ήθελα να θίξω το ζήτημα του αζώτου στα ελαστικά. Κατόπιν προτροπής του λαστιχά, έβαλα άζωτο στην αρχή, στους έξι μήνες όμως το αντικατέστησα με αέρα κοπανιστό! Ο λόγος? Μια χαρά το άζωτο αλλά .... ποιος τρέχει στο λαστιχά να το ελέγξει. Αέρα βρίσκουμε σε κάθε βενζινάδικο ...

post-955-1122287129_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετές αλλάγές ελαστικών κατέληξα σε κάποια συμπεράματα.

Σε primera 1.6 βάλαμε energy,continental conti eco contact,premium contact.Απ'αυτά έμεινα υπερευχαριστημένος απο αποδοση απο τα δυο conti τα οποία ζεσταίνονται πολύ γρήγορα και βγάζουνε με μέτρια χρήση(πατέρα)πάνω απο 45000χλμ.Θέλει βέβαια αρκετή προσοχή στα πλαινά τα οποία είναι αρκετά μαλακά.Είχα yokohama Α539 σε yaris 1,3 τα οποία ναι μεν κρατούσανε,αλλά δεν ζεστενόντουσαν με τιποτα και σπινιάριζα συνέχεια.Στο A4 1.6 που φορούσε sport contact 2,ξαναβάλλαμε γιατί πολύ απλά είναι κορυφαίο και κρατάει πάντα,και ζεσταίνεται πολύ γρήγορα.Παρεπιπτόντως μεχρι και 40000χλμ κρατούσε σαν καινούργιο.Το corolla μου φορούσε dunlop sp 9000 τα οποία ήταν πολύ ωραία αλλά δεν βγάλανε χλμ.Eδω και 5000χλμ φοράω toyo proxes T1-R απο τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος ιδίως στο βρεγμένο.Στο polo τώρα θα πάω να βάλλω τα conti premium contact.

Συμπερασματα:

Για μέχρι 100-130 άλογα θα βάζω continental premium contact

και απο κει και πάνω sport contact 2 (ή 3) ή proxes.(το toyo κρατάει λίγο καλύτερα κυρίως στο βρεγμένο αλλά μου έχουν πεί πως δεν βγάζει πάνω απο 30-35000χλμ)

Δεν θα ξαναβάλω yokohama και michelin(Toυλάχιστον σε "μικρές" σειρές)

Υ.Γ:Ενα πολύ καλό site οπού έχει και βαθμολογία ελαστικών βάσει εντυπώσεων απο αγοραστές είναι το 1010tyres

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..

Εγω εχω στο Γκολφακι Pirelli P6000.

Απο θορυβο προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει πολυ μεγαλο προβλημα.Μπορω να πω οτι ειναι αθορυβα οταν ζεσταθουν.

Οταν ειναι κρυα το ABS βαραει για πλακα, τα κρατηματα επισης ειναι μετρια εως ασχημα (εδω φταιει και το γεγονος οτι η αναρτηση μου επρεπε ΗΔΗ να ειναι στα σκουπιδια) καθως οπως προειπα εχουν και λιγο θορυβο.

Αλλα....Οταν ζεσταθουν...Αλλαζει τελειως το ελαστικο!

Στο βρεγμενο ποτε δεν ειχα προβλημα! Πολυ καλα τα πιραλι για εμενα.

Οταν χαλασουν παλι πιρελι θα βαλω! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Συζητουσα με το λαστιχα μου και μου ειπε οτι τα BF Goodrich ειναι καλα , ναναι καλα η μαμα MICHELIN, τα τελευταια G FORCE και εχουν σπορ καταβολισμους. Δυστυχως τα Exalto II επαψαν να βγαινουν στα 185/55.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Μετά από μία τρελή διαδρομή προς Επίδαυρο και από επίδαυρο - Ναύπλιο μπορώ να πω ότι τα F1 είναι απίστευτα λάστιχα. Μπορεί σε επίτάχυνση και φρενάρισμα να υπάρχουν και καλύτερα, αλλά αυτή η σιγουριά που σου δίνουν στις στροφές, στο πλάγιο κράτημα και τις γραμμές που κρατάνε χωρίς καμία δυσκολία με έχουν αφήσει μ@λ@κ@!!!

Φοβερό ελαστικό!!!!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

αυτή η σιγουριά που σου δίνουν στις στροφές, στο πλάγιο κράτημα και τις γραμμές που κρατάνε χωρίς καμία δυσκολία με έχουν αφήσει μ@λ@κ@!!!

ειναι επειδη εχου πολυ σκληρα πλαινα.... ;)

εν αντιθεση με τα Michelin που ειναι πολυ ποιο μαλακα!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία τρελή διαδρομή προς Επίδαυρο και από επίδαυρο - Ναύπλιο μπορώ να πω ότι τα F1 είναι απίστευτα λάστιχα. Μπορεί σε επίτάχυνση και φρενάρισμα να υπάρχουν και καλύτερα, αλλά αυτή η σιγουριά που σου δίνουν στις στροφές, στο πλάγιο κράτημα και τις γραμμές που κρατάνε χωρίς καμία δυσκολία με έχουν αφήσει μ@λ@κ@!!!

Φοβερό ελαστικό!!!!!!!!!!!!!!!!1

Stoila μπορεις να μας εξηγησεις κ άλλα υπέρ των GoodYEAr(αυτά δεν ειναι? withstupid.gif ) F1?

τιμές ????για 205 λάστιχο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Κοίτα εμένα εκτός από αυτά που είπα δεν με απασχολεί και τίποτα άλλο. Αλλά το λάστιχο είναι και αθόρυβο και έχει πολύ μουράτο V σχέδιο.Επίσης έχει νύχι για να προστατεύει τη ζάντα από τα πεζοδρόμια.

Το καλύτερο το άφησα για το τέλος. Το ΒΕΝΤΟΥΖΑ-ΒΕΝΤΟΥΖΑ το έχεις ακούσει? Για τα F1 στο νερό το έλεγε ο Γκουσγούνης!!!

Επίσης για τιμές 205 που λες δεν λέει τίποτα. Γίνε πιο συγκεκριμένος.

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Mια ψηφο και απο εμενα στο F1 το οποιο το δοκιμασα με το δικο μου τουτου στις στροφες της Πεντελης και σε μια αγαπημενη μου στροφη-γυαλι στο Χαλανδρι!

Περα απο ολα αυτα παιδια, το απολυτο λαστιχο μεχρι στιγμης για μενα (αν και ξεφευγει λιγο απο τις δικες μας διαστασεις) ειναι το Pirelli PZero Rosso. Aν το προσεξεις και του φερθεις σωστα, αντεχει και κραταει πολυ καλα στο δρομο. Απο τα καλυτερα για μενα μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τιμές 205 που λες δεν λέει τίποτα. Γίνε πιο συγκεκριμένος.

Ζάντες αλουμινίου ''Imola'' 6 1/2 J X 16

Ελαστικά 205 / 55 / R16

Κατάλαβες τωρα για τι διαστάσεις μιλάω? Ποιο θεωρείς το καλύτερο (για αργο λιώσιμο κ κρατήματα σε στροφές) λάστιχο για το GOLF V sportline?

Link to comment
Share on other sites

Το Zero Rosso βγαινει σε 17αρα.Εγω το φοραω στο Α3 μου σε 225/45/17.Επειδη δεν το εχω ψαξει σε ποια κατηγορια ανηκει το Zero rosso? Θεωρειται απο τα καλα λαστιχα?

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Είναι από τα καλά της Pirelli, αλλά δεν ξέρω αν Pirelli και καλό πάνε μαζί... Εσένα ποιες είναι οι εντυπώσεις σου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.