Jump to content
andreas84

Πρόβλημα με ParkPilot

Recommended Posts

Έχοντας μόλις 1300 χλμ και 25 ημέρες ωφέλιμης ζωής, εμφανίστηκε το πρώτο (και ελπίζω το τελευταίο) πρόβλημα.

 

Συνεχής εναλλαγή των κάτωθι ενδείξεων στο ταμπλώ:

 

Βλάβη: ParkPilot

Βλάβη: ParkPilot πίσω

 

Σε συνδυασμό με ηχητική προειδοποίηση (που δε σταματάει ποτέ!!!)

 

και φυσικά απενεργοποίηση των πίσω αισθητήρων παρκαρίσματος.

 

Μπορώ να ζήσω χωρίς αισθητήρες, δεν αντέχω άλλο όμως την ηχητική προειδοποίηση!!! Και δεδομένου του ότι ακολουθεί ΣΚ, γνωρίζει κάποιος πώς θα μπορούσα να απενεργοποίησω την ηχητική προδειδοποίηση ή να διαγράψω το σφάλμα, χωρίς πρόσβαση στη θύρα OBD;

 

Από τα κλασσικά μενού του αυτοκινήτου δε σβήνει...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αυτό είναι το λιγότερο που έχεις..
Αλλά δες και το auto start stop δίοτι έχουν κάποιο θέμα με τον προγραμματισμό του.
Το έχω είδη 1.5 Χρόνο 10500 χιλ και αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα όπως
1. Auto start stop..το αμάξι θα σβήσει και υπάρχει περίπτωση να μην εκκινήσει..Εγω το έχω βγάλει εκτός.το γνωρίζουν στα κεντρικά
2. Frond assistance.εβγαζε ότι δεν είχε ορατότητα. Εγεινε αλλαγή με το καινούργιο που έστειλαν από την Γερμανία..Τώρα φρενάρει χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος και βγάζει πάλι το ίδιο σφάλμα
3. Πληκτρολόγιο gps δεν υπάρχουν οι ενδείξεις για μικρά γράμματα
4.τζάμια οδηγού συνοδηγού και επιβατών Αλαχτηκαν διότι, έκαναν φουσκάλες
5.πίσω δίσκοι αντικαταστάθηκαν
6. Πόρτα πορπαγκαζ δείχνει ότι στην μια μεριά πατάει ποιο πολύ με αποτέλεσμα μεγαλύτερη φθορά..
7. Όλες οι πόρτες δεν ήταν ευθυγραμμισμένες

Βέβαια το βασικότερο είναι το front resistance διότι δεν ξέρεις πότε θα φρενάρει μόνο του και χωρίς να έχεις κάποιο εμπόδιο μπροστά, είναι επικίνδυνο το σύστημα.

Μακάρι να είναι μόνο το παρκτρονικ και να σταματήσει εκεί..




Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , NIK-CH said:

4.τζάμια οδηγού συνοδηγού και επιβατών Αλαχτηκαν διότι, έκαναν φουσκάλες
5.πίσω δίσκοι αντικαταστάθηκαν
6. Πόρτα πορπαγκαζ δείχνει ότι στην μια μεριά πατάει ποιο πολύ με αποτέλεσμα μεγαλύτερη φθορά..
7. Όλες οι πόρτες δεν ήταν ευθυγραμμισμένες

Με όσα αναφέρεις, φαίνεται λες και σου έδωσαν beta test αυτοκίνητο. Ειδικά τα 4 έως 7 σε αυτοκίνητο 10κ χλμ, 1,5 έτους φαίνονται ακραία και μάλλον έπεσες στην περίπτωση.

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει μέσο αυτοκίνητο, ακόμα και ζημιάρικο VW που να βγάζει τόσα προβλήματα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Σίγουρα τα πολλά ηλεκτρονικά έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα αστοχίας, θέλω να ελπίζω όμως ότι υπάρχουν και όρια...

 

Τι να πω, υπομονή αγαπητέ!

 

Αν κάποιος γνωρίζει τρόπο απενεργοποίησης, έστω του σφάλματος, ας με ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αγαπητέ υπάρχουν προβλήματα που οι περισσότεροι δεν τα καταλαβαίνουν..
Το ποιο χαρακτηριστικό είναι οι πόρτες, ακόμα και αυτά που είχαν στις εκθέσεις, είχαν ακριβώς τα ίδια προβλήματα ευθυγράμμισης...Εάν κοιτάξεις και της δικιες να είσαι σίγουρος ότι θα δεις τα ίδια προβλήματα..

Για το παρκτρονικ Εάν μπεις μέσα στο μενού θα βρεις κάπου να λέει για ένταση παρκτρονικ...οπότε από εκεί βάζεις μηδέν την ένταση και τελειώνει η φασαρία..


Καλή συνέχεια

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , NIK-CH said:

Αγαπητέ υπάρχουν προβλήματα που οι περισσότεροι δεν τα καταλαβαίνουν..
Το ποιο χαρακτηριστικό είναι οι πόρτες, ακόμα και αυτά που είχαν στις εκθέσεις, είχαν ακριβώς τα ίδια προβλήματα ευθυγράμμισης...Εάν κοιτάξεις και της δικιες να είσαι σίγουρος ότι θα δεις τα ίδια προβλήματα..

Για το παρκτρονικ Εάν μπεις μέσα στο μενού θα βρεις κάπου να λέει για ένταση παρκτρονικ...οπότε από εκεί βάζεις μηδέν την ένταση και τελειώνει η φασαρία.

Για τις πόρτες τι να πω, δεν έχω παρατηρήσει κάτι ενοχλητικό, αυτό δε σημαίνει κιόλας όμως ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα που δεν έχω δει.

Κάποτε θα παρατηρούσα αυτές τις λεπτομέρειες, τώρα έχω πέσει στη λούμπα του ότι είναι εταιρικό αυτοκίνητο και δε με πονάει όσο με πονούσε το δικό μου.

 

Αναφορικά με τον ενοχλητικό βόμβο ενημέρωσης του σφάλματος, δυστυχώς δεν απενεργοποιείται ούτε από το μενού, ούτε από το διακόπτη δίπλα στο κιβωτιο. Τα είχα δοκιμάσει όλα αυτά πριν ανοίξω το thread. Αναρωτιομουν μήπως υπάρχει κάποιο κρυφό μενού η διαδικασία διαγραφής του σφάλματος, έστω προσωρινή.

 

Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να βγάλεις την μπαταρία για μερικά λεπτά.

 

Και να την ξανά συνδέσεις πάλι.

 

Είναι μια λύση και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να βγάλεις την αυτόματη ενεργοποίηση εκτός και κατέβασε τα ηχητικά στο μηδέν 8feec9b481c49cb58b7a6e8a6953a258.jpg

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , OMINUS said:

Μήπως να βγάλεις την μπαταρία για μερικά λεπτά.

 

Και να την ξανά συνδέσεις πάλι.

 

Είναι μια λύση και αυτή.

Το έκανα από χτες... το σφάλμα έσβησε και μόλις ενεργοποιήθηκε ο αισθητήρας επανήλθε  με τον ίδιο εκνευριστικό θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , NIK-CH said:

Για δοκίμασε να βγάλεις την αυτόματη ενεργοποίηση εκτός και κατέβασε τα ηχητικά στο μηδέν 8feec9b481c49cb58b7a6e8a6953a258.jpg

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δυστυχώς το είχα δοκιμάσει επίσης...

 

Κουδούνι!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, βρέθηκε λύση με το parkpilot? Γιατί το δικό μου μπροστά σε ελιγμό που έκανα κώλυσε και χτυπούσε συνεχώς, χωρίς να μου βγάλει βλάβη, μέχρι που έσβησα τον κινητήρα και σταμάτησε. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι έκανα επαναπρογραμματισμό και ότι είναι οκ. Όσο για το strart-stop μου είπαν ότι είχε θέμα η μπαταρία, η οποία μου είπαν ότι κοστίζει 300 ευρώ, και μου την άλλαξαν αφού ήταν ακόμα στην εγγύηση... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  και καλή εβδομάδα  

 

Λοιπόν  σχετικά με τα προβλήματα του park assistance, και επειδή  το αντιμετώπισα και εγώ πρόσφατα.

 

Έψαξα λίγο στο ίντερνετ για να πάρω μια ιδέα για το τι μπορεί να δημιουργεί αυτό το πρόβλημά.  Κάπου έλεγε οτι ηταν θέμα  modul, και αφού κατάφερα να εντοπίσω  που ειναι, πάτησα τα  κουμποματα ενα προς ενα και εκεί εντόπισα ότι η μια φισα είχε σχεδόν φύγει από τη θέση  της. Αφού μπήκε σωστά πάλι  στη θέση της έγινε δοκιμή και τέλος τον προβλημα.

20230325_203807.jpg

20230325_203817.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.