Jump to content
Stelios1

Τι προτείνετε για νέο λάστιχο στο Tiguan 17 ζάντα;

Recommended Posts

Run-flat tires can support the weight of a vehicle for a short time, giving you about 100 miles of range to find a repair shop. ... Worse yet, your car may have no spare tire, and you might not know how to use the tire repair kit. ... Continental and Pirelli are two tiremakers that produce self-sealing tires. ... Popular Used SUVs.
 

Self-Sealing Tire

A self-sealing tire isn't a run-flat tire in the sense that it can operate without air. Instead, it has a layer of sealant inside the tire that can maintain the air pressure in the event of a puncture. If you get a nail in the tire and remove it, the sealant will fill the puncture as long as it is near the center of the tread and is not larger than 5 millimeters.

The biggest advantage of the self-sealing tire is that it resembles a traditional tire. It can be mixed and matched with standard tires, and the tread life is the same. The downsides are the higher cost (roughly the same premium as a run-flat tire) and restricted availability.

This type of tire isn't standard on new vehicles but is worth mentioning since it is available as a replacement tire. Continental and Pirelli are two tiremakers that produce self-sealing tires

 

τωρα για το εμπρος πισω αλλαγη,στην αθηνα που ρωτησα στον bilιris νομιζω λεγεται βαφει ζαντες αυτος και ειναι λαστιχαδικο,μου ειπε οτι στο τελευαταιο σεμιναριο που τους κανανε τους ειπαν οτι καταργηθηκε το εμπρος πισω και κανουν χιαστι .τωρα διαβαζω  οτι γινεται...λαθος η σωστο δεν ξερω αλλα ετσι μου ειπε..

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2020 at 8:50 ΜΜ, TMESSOLO said:

φιλε να σε ρωτησω...αυτη η τεχνολογια γνωριζεις αν υπαρχει και σε michelin;;

 

έχει και η michelin απλός το ζητάς με ονομασία run flat

 

η bridgestone το ονομάζει και αλλιώς

 

 https://www.bridgestonetire.com/tire-brand/driveguard

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, OMINUS said:

 

έχει και η micehelin απλός το ζητάς με ονομασία run flat

 

η brigeston το ονομάζει και αλλιώς

 

 https://www.bridgestonetire.com/tire-brand/driveguard

ευχαριστω φιλος

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου R-LINE έχει τα ίδια ελαστικά με αυτά του χιονιούλη, σε 20αρες όμως (255/40/20) και κόστος αντικατάστασης το 1000αρικο.

Για την αλλαγή μπρος - πίσω, στα 4Χ4 πάνε χιαστί, σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό.

https://www.blackcircles.com/helpcentre/tyre_fitting/tyre-rotation

Όσον αφορά το χρόνο αλλαγής, εδώ και χρόνια ακολουθώ τον κανόνα 4Χ4, δηλαδή μέγιστο 4 έτη ή 40.000ΚΜ, όποιο φτάσει πρώτο (βέβαια κοιτώ και το βάθος πέλματος με το ειδικό εργαλείο του λαστιχά, κάθε 6 μήνες).

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου R-LINE έχει τα ίδια ελαστικά με αυτά του χιονιούλη, σε 20αρες όμως (255/40/20) και κόστος αντικατάστασης το 1000αρικο.

Για την αλλαγή μπρος - πίσω, στα 4Χ4 πάνε χιαστί, σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό.

https://www.blackcircles.com/helpcentre/tyre_fitting/tyre-rotation

Όσον αφορά το χρόνο αλλαγής, εδώ και χρόνια ακολουθώ τον κανόνα 4Χ4, δηλαδή μέγιστο 4 έτη ή 40.000ΚΜ, όποιο φτάσει πρώτο (βέβαια κοιτώ και το βάθος πέλματος με το ειδικό εργαλείο του λαστιχά, κάθε 6 μήνες).

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater



Το manual τι λεει;


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.continental-tires.com/car/tires/continental-tire-technologies/contiseal   η ποιο αρμοδια ειναι η ιδια εταιρεια και μπορειται να δειτε και την τεχνολογια...εμενα με καλυπτει πληρως,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κατέβηκα το απόγευμα και είδα το manual, τελικά δεν προτείνει χιαστί αλλαγές αλλά μπρος-πίσω. Βέβαια δεν διευκρινίζει στο manual εάν αφορά οχήματα 4Χ4 ή όχι.

Τέλος, για την διάρκεια ζωής των ελαστικών, προτείνεται ως μέγιστος χρόνος χρήσης τα 6 έτη.

 

Φώτο από το manual ακολουθεί 9acac4cc2ad9ae83cc7ed098ba067da0.jpg&key=1b55e93497cae66dd94ff61fbf11bb55b3c80301d173e6dda79f908e1599d4ca

 

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εβαλα σε κοπο, αλλα ετσι θα σου μεινει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εβαλα σε κοπο, αλλα ετσι θα σου μεινει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλημέρα και καλή Μ. Εβδομάδα να έχουμε!

Κανένας κόπος φίλε, που κατέβηκα στο πάρκινγκ είναι κόπος; 30 φορές την ημέρα πρέπει να το κάνω για γυμναστική εξάλλου, έτσι που μας κατάντησαν!

Να σημειωθεί ότι τα 6 έτη για αλλαγή των ελαστικών, που αναγράφεται στο manual, αφορούν έτη παραγωγής ελαστικού, όχι χρήσης.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

@Stelios1 τελικά τι έβαλες ?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε ομάδα!
Δεν έβαλα ευτυχώς λόγω ότι είδα πως δεν κάνουμε χιλιόμετρα και έχω και τετρακίνηση. Και με το περιορισμό των μέτρων ευτυχώς δηλαδή.
Ο λαστίχας μου που είναι από τα μεγάλα μαγαζιά μου τα έκανε μπρος πίσω όχι χιαστι.

Σκέφτομαι τα falken επειδή διάβασα καλά σχόλια παραπάνω και το πιστεύω πως είναι ποιοτικό από γύρω γύρω σχόλια που το έχουν πως είναι ευχαριστημένοι. Είναι όμως για μεικτή χρήση; Εμένα με ενδιαφέρει πόλη και ταξίδια αλλά εκτός ακόμα δεν έχω πάει.. Πιθανόν όμως να πάω στη Michelin γιατί όσες φορές τα έχω βάλει σε αμάξι μου είναι πάντα καλό. Αν γνωρίζει κάποιος αν έχει καλό μοντέλο ας ενημερώσει παρακαλώ.
Τέλος μια ερώτηση ακόμα..πότε είναι η καλύτερη περίοδος για αλλαγή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη περιοδος ειναι οταν χρειαζεται αλλαγη.

Τα υπολοιπα που ρωτας ειναι θεμα χρημάτων


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2020 at 1:11 ΠΜ, Stelios1 said:

Χαίρετε ομάδα!
Δεν έβαλα ευτυχώς λόγω ότι είδα πως δεν κάνουμε χιλιόμετρα και έχω και τετρακίνηση. Και με το περιορισμό των μέτρων ευτυχώς δηλαδή.
Ο λαστίχας μου που είναι από τα μεγάλα μαγαζιά μου τα έκανε μπρος πίσω όχι χιαστι.

Σκέφτομαι τα falken επειδή διάβασα καλά σχόλια παραπάνω και το πιστεύω πως είναι ποιοτικό από γύρω γύρω σχόλια που το έχουν πως είναι ευχαριστημένοι. Είναι όμως για μεικτή χρήση; Εμένα με ενδιαφέρει πόλη και ταξίδια αλλά εκτός ακόμα δεν έχω πάει.. Πιθανόν όμως να πάω στη Michelin γιατί όσες φορές τα έχω βάλει σε αμάξι μου είναι πάντα καλό. Αν γνωρίζει κάποιος αν έχει καλό μοντέλο ας ενημερώσει παρακαλώ.
Τέλος μια ερώτηση ακόμα..πότε είναι η καλύτερη περίοδος για αλλαγή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ που σχολίασα και εκθείασα τα Falken έχω προσθιοκίνητο όχημα. Για τετρακίνητο δεν έχω εμπειρία.

 

Δεν υπάρχει καλύτερη περίοδος για αλλαγή. Αυτά περί χειμώνα - καλοκαίρι κτλ είναι μέγας μύθος. Κανένας λαστιχάς δεν το υποστηρίζει ακόμη και για δικό του αυτοκίνητο/μοτοσυκλέτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους με υγεία!

Πρέπει να αλλάξω τα λάστιχα μου οπωσδήποτε και θα χαρώ να ακούσω τη γνώμη σας - βοήθεια.

1. Να αλλάξω ζάντα από 17 215/65 σε 18 235/55
2. Καλοκαιρινό ή all season;
3. Michelin primacy 3 / Michelin primacy 4 / Michelin cross climate+ / Michelin cross climate suv / continental eco contact 6 / continental premium contact 6 / continental all season contact

Χρήση πόλη και εκδρομές.

2.0 tdi 4motion.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μην βαλεις μαλακο...τα michelin ειναι μαλακα..φανταζομαι λογω αυτοκινητου ισως να ανεβαινεις και κανα πεζοδρομιο που και που...τα μαλακα καταπονουνται σε τετοιες περιπτωσεις...καλοκαιρινο θα εβαζα εγω..νταξει δεν εχουμε και δυνατους χειμωνες εκτος αν κυκλοφορεις πολυ βουνο με χιονια κλπ οποτε all season...εγω φοραω michelin p4...μονο θετικα εχω να πω, αλλα οπως ειπα δεν κανω τανζανιες...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει έβαλα..conti premium contact 6. Ακούγεται (δεν) ήσυχο και ωραία κύλιση ακόμα και σε πιο κακοτράχαλο δρόμο. Από κράτημα μια χαρά φαίνεται αλλά ασχέτως εμένα που δεν έχει τις αεραναρτήσεις στις στροφές μου φαίνεται λίγο βάρκα το αμάξι, μπαίνει μεν αλλά γέρνει. Νερό δεν ξέρω ακόμα. Σχεδιαστικά δεν μου αρέσει γιατί δεν έχει χειλάκι να πιάνει ωραία τη ζάντα όπως είχε πριν το verde, ότι έχει τρεις αντί για τέσσερις αυλακώσεις και τα πλαϊνά σχήματα μου φαίνονται περίεργα αισθητικά (δεν το διάλεξα όμως για την εμφάνιση αλλά για το κράτημα του σε στεγνό ξαι βρεγμένο που έχει υψηλές βαθμολογίες).

2.0 tdi advance dsg 4motion


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει έβαλα..conti premium contact 6. Ακούγεται (δεν) ήσυχο και ωραία κύλιση ακόμα και σε πιο κακοτράχαλο δρόμο. Από κράτημα μια χαρά φαίνεται αλλά ασχέτως εμένα που δεν έχει τις αεραναρτήσεις στις στροφές μου φαίνεται λίγο βάρκα το αμάξι, μπαίνει μεν αλλά γέρνει. Νερό δεν ξέρω ακόμα. Σχεδιαστικά δεν μου αρέσει γιατί δεν έχει χειλάκι να πιάνει ωραία τη ζάντα όπως είχε πριν το verde, ότι έχει τρεις αντί για τέσσερις αυλακώσεις και τα πλαϊνά σχήματα μου φαίνονται περίεργα αισθητικά (δεν το διάλεξα όμως για την εμφάνιση αλλά για το κράτημα του σε στεγνό ξαι βρεγμένο που έχει υψηλές βαθμολογίες).

2.0 tdi advance dsg 4motion


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κάποιος φούρνος θα γκρεμίστηκε αφού εδώ και πάνω από χρόνο ψαχνοσουν.
Πόσο πηγε? Θυμάσαι από άλλες μάρκες τιμές?
Link to comment
Share on other sites

Περίπου..πέρυσι πήγα και μου είπε να μου τα κάνει μπρος πίσω γιατί έβγαζαν ένα χρόνο όπως και έγινε.
Conti 470€ και τα Michelin 550€
Τα προτίμησα γιατί είχαν καλύτερες αξιολογήσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.