Jump to content
topmar

Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Recommended Posts

 

 

 

Ωραια αυτα αλλα επειδη η ιπποδυναμη ειναι περισσοτερο διαφημιση παρα ουσια, με την ροπη τι εγινε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Από 390ΝΜ πήγε 451ΝΜ.... Πιο καλά, δεν γίνεται....

 

ΥΓ: Αφορούν τα τελευταία σχόλια μου για το προηγούμενο μου αυτοκίνητο (βλέπε πιο πάνω), όχι για το τωρινό.

 

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τον 1.5 tsi με τα 150 εχει κυκλοφορησει κανενα καλο σοβαρο κ αξιοπιστο προγραμμα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τον 1.5 tsi με τα 150 εχει κυκλοφορησει κανενα καλο σοβαρο κ αξιοπιστο προγραμμα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Είχα ρωτήσει πριν 2-3 μήνες και μου είχαν πει ότι δεν έχει βγει κάτι.
Και εγώ θα ενδιαφερομουν πάντως.
Link to comment
Share on other sites

"Ρε φίλε, αυτή η βαριά μαούνα, πάει καθόλου στο δρόμο;".... είπε ο ξερόλας.....

 

Για παρατηρητικούς μόνο... Και είχε και πολύ ακόμα...

 

 

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

 

 

 

fccbe130d5dc772af5b42c8ebe9f3636.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε σήμερα και η Dashcam για έξτρα προστασία από τα πάσης φύσεως κινούμενα γίδια.....

Η κάμερα είναι αυτή:

https://www.70mai.com/en/smart-dash-cam/

Εύκολη εγκατάσταση, έκρυψα και το καλώδιο γύρω γύρω και κάτω από το ταμπλό. bf502156fd1b93254ae278ee3e91f7bb.jpgb37db1a6410d7c28e7003f9d77646f00.jpg6b79358d2ab726a9c61f4b7e1efff7fd.jpg

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η Dashcam μπήκε για περιπτώσεις ατυχήματος για αποδείξεις υπαιτιοτητας, ούτε για αναγνώριση πινακίδας νύχτα, ούτε για κάτι εξεζητημένο.

 

Εξάλλου είναι μετρίου budget η συγκεκριμένη, για τα λεφτά της μια χαρά είναι.

 

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , topmar said:

Παιδιά η Dashcam μπήκε για περιπτώσεις ατυχήματος για αποδείξεις υπαιτιοτητας, ούτε για αναγνώριση πινακίδας νύχτα, ούτε για κάτι εξεζητημένο.

 

Εξάλλου είναι μετρίου budget η συγκεκριμένη, για τα λεφτά της μια χαρά είναι.

 

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

 

 

 

 

 

Καλορίζικη και αχρείαστη να είναι.

 

Την εγκατάσταση πως της έκανες?

Ρεύμα και σχετικά από που πήρες

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση 10', ρεύμα από την μία εκ των δύο θυρών USB μπροστά στο χώρο κάτω από το ραδιόφωνο (δίπλα στον αναπτήρα έχει 2 θύρες USB εμένα).

Ανοίγει με το άνοιγμα του αυτοκινήτου, κλείνει 10" μετά το κλείδωμα, αλλά έχει και φωνητικές εντολές.

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό, σαν το remap δεν έχει.... Στο τέλος, έκανα remap το δικό μου και από 197ΗΡ που λέει το εργοστάσιο (193ΗΡ στο δυναμόμετρο) έφτασε στα 217ΗΡ στο δυναμόμετρο (υποσχόταν 215 - 220 ο προγραμματιστης).

Σε άλλα νέα, σήμερα ξεκίνησε και η "θεραπεία με βιταμίνες" για τον Gozilla μου, σε κάθε φουλάρισμα ab3ce860f77032ac11bdcb0f51f121b1.jpg&key=1a325dd4ea15967cf41e8135af9430df333ada4cd470115f42a171d5decf4228

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk


Φίλε μου τι ακριβώς είναι αυτό και που χρησιμεύει? Έχετε εμπειρία από βελτιωτικά λαδιού και καυσίμων και ποια τα οφέλη/κίνδυνοι χρησης αυτών?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθετο καυσίμων πετρελαίου LIQUI MOLY Speed Tec Diesel για τη βελτίωση της καύσης, της απόδοσης και της ομαλής λειτουργίας κινητήρων diesel με ή χωρίς φίλτρα σωματιδίων ντίζελ.

Βελτιώνει την απόδοση των κινητήρων
Βελτιώνει την επιτάχυνση
Μειώνει τις απώλειες λόγω τριβής
Προσφέρει ομαλή λειτουργία των κινητήρων
Συντηρεί και καθαρίζει το σύστημα ψεκασμού του πετρελαίου
Προσφέρει απολαυστική οδήγηση μέσω της βελτιστοποιημένης απόδοσης
Κατάλληλο για κινητήρες με ή χωρίς φίλτρα σωματιδίων ντίζελ
Δεν επηρεάζει τον αριθμό κετανίων
Δεν περιέχει οργανομεταλλικές ενώσεις
Ιδανικό για συνεχή χρήση για κάθε είδους ανεφοδιασμό.
Συμβατό με όλα τα συμβατικά καύσιμα ντίζελ και βιοντίζελ.

Συσκευασία 250ml. Προστίθεται απ' ευθείας στο ρεζερβουάρ. Η συσκευασία επαρκεί για 70 λίτρα καύσιμα.

Τα παραπάνω είναι από το site της εταιρείας, αυτά υπόσχεται ότι κάνει. Με τα πετρέλαια που κυκλοφορούν (ποιοτικά), καλό είναι να ρίχνεις ένα τέτοιο κάθε 2ο φουλάρισμα, είναι σαν να βάζεις 100αρα βενζίνη. Το χρησιμοποιούσα περιστασιακά και στο προηγούμενο Diesel μου (217ΗΡ) και δεν υπήρξε ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

Πρόσθετα λαδιού δεν χρησιμοποίησα ποτέ, άλλαζε κάθε χρόνο το λάδι του αυτοκινήτου και είναι μια χαρά, μη ρίχνεις ότι να'ναι μέσα.

ΥΓ: Απέφευγε τo V-Power Diesel, όπως ο διάολος το λιβάνι. Περισσότερα με πμ

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , gianniskar said:

Φίλε μου τι ακριβώς είναι αυτό και που χρησιμεύει? Έχετε εμπειρία από βελτιωτικά λαδιού και καυσίμων και ποια τα οφέλη/κίνδυνοι χρησης αυτών?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν έχεις πετρέλαιο βάζεις και ένα καθαριστικό για το diesel εγώ στο δικό μου που είχα έβαζα κάθε 2000με3000 χιλιόμετρα 

 

Βάζεις που και που γιατί τα πετρέλαια που έχουμε εδώ στην Ελλάδα είναι άστα να πάνε.

Και ειδικά με το βιοντίζελ αν δεν προσέξεις τότε την πάτησες.

 

Εγώ έβαζα αυτό εδώ 

https://www.gz-supplies.com/liqui-moly-super-diesel-additive-250ml/

 

 

Και επειδή πλησιάζει και χειμώνας βαρεις .

 

Στο ντίζελ βάζουμε και αντιπαγωτικο 

 

http://www.autotec.gr/liqui-moly-diesel-flow-fit-antipagotiko-petrelaiou-150ml.html

 

 

Σε εμένα πριν από μερικά χρόνια το πετρέλαιο που είχα στο αμάξι πάγωσε shell v power .

Δεν μπορούσα να βάλω το αμάξι μπροστά όλο το βράδυ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε@topmar πες μας λίγα λόγια και εντυπώσεις..θέλω και γω να πάρω αλλά επειδή μένω Αθήνα και καμιά φορά παρκάρω έξω για λίγο ψάχνω με ανιχνευτή κίνησης σε περίπτωση crash and go νμζ το pro μοντέλο υποστηρίζει. Επίσης και μένα εκεί που αναφέρεις έχει usb.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν ξέρω για το Pro μοντέλο αλλά εγώ έχω την απλή, για την δουλειά που την θέλω μια χαρά είναι.

 

Η ποιότητα εικόνας την ημέρα είναι πάρα πολύ καλή, το ίδιο και ο ήχος. Το βράδυ πέφτει λίγο η ποιότητα αλλά εξακολουθεί να είναι πολύ καλή.

 

Δεν ασχολείσαι με άνοιξε - κλείσε, τα κάνει αυτόματα, όταν ανοίξεις πόρτα (ανάβει σε 2" και σε άλλα 3" ξεκινά να γράφει, πριν ακόμη βάλεις μπρος το αμάξι) και όταν βγεις από το αμάξι και δεν κουνηθεί ή σβήσει το ρεύμα του (σε 20" υπολόγισα περίπου).

 

Επίσης, έχεις την δυνατότητα να βλέπεις live στο κινητό ότι βλέπει η κάμερα την ώρα που δουλεύει. Για να δεις τα αποθηκευμένα βίντεο όμως στο κινητό, σταματάει την εγγραφή, λογικό γιατί υπολογίζει ότι δεν οδηγείς και δεν χρειάζεται να γράφει εκείνη την ώρα.

 

Μοναδική παραφωνία είναι το ότι έχει αργό ρυθμό download των βίντεο στο κινητό, αλλά αν βγάζεις την κάρτα Micro SD από την συσκευή και την κουμπώσεις στον ΗΥ σου, όλα ΟΚ.

 

Σε γενικές γραμμές την προτείνω, επώνυμη (Xiaomi), ποιοτική και φτηνή.

 

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και με το χειμερινό look, σετ ελαστικά χειμερινά 235/50R19 και ζάντες 19"....bc2f6c379f99904a542e793a6a10f0c4.jpgd45d766a7b30981e5f4497e6ea2d34cc.jpg6473bd4b0f3022c46b3bde6c35278046.jpg7e3aa27a93fa8728cdc4deebab165900.jpgd37e92c3a4d5d266523404c79d17fc25.jpg153e51e02adad99036b4fb22b0d1a0cb.jpg

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν οταν ερθει η ωρα να αλλαχτουν τα λαστιχα σε 4 χρονια απο τωρα να αλλαζα τα 255/45 r19 που μου φαινονται καπως υπερβολικα σα διασταση για το tiguan r line 150ps με τη διασταση που εβαλες κ εσυ 235/50 r19. Θα υπαρχει λετε καποια διαφορα σε καταναλωση/λιγοτερο πνιξιμο κινητηρα πηγαινοντας απο 255 σε 235;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν οταν ερθει η ωρα να αλλαχτουν τα λαστιχα σε 4 χρονια απο τωρα να αλλαζα τα 255/45 r19 που μου φαινονται καπως υπερβολικα σα διασταση για το tiguan με τη διασταση που εβαλες κ εσυ 235/50 r19. Θα υπαρχει λετε καποια διαφορα σε καταναλωση/λιγοτερο πνιξιμο κινητηρα πηγαινοντας απο 255 σε 235;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, δες εδώ τις προτεινόμενες διαστάσεις του κατασκευαστή και επέλεξε κάποια από αυτές....εάν είναι άλλο μοντέλο-χρονιά, κάνε skroll down και βρες το δικό σου.

 

Μόλις είδα ότι για το 1.4 TSI 150HP σαφώς και μπαίνει η 235/50R19 σε καλοκαιρινά ελαστικά. Όποτε, go for it.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπαινει κ το εχω τσεκαρει ηδη. Απλα αναρωτιεμαι αν θα υπαρχει κ καποια διαφορα οσον αφορα πχ επιδοσεις καταναλωση πηγαινοντας στη μικροτερη διασταση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού η διαδρομή κύλισης είναι σχεδόν ίδια, ανεπαίσθητα λίγο καλύτερα σε επιδόσεις λόγω στενότερου πλάτους ελαστικού.

Από την άλλη, διαφορά στην κατανάλωση θα δεις σίγουρα, προς το καλύτερο φυσικά (μείωση).

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι μαρκα Λαστιχα έβαλες, ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pirelli Sottozero Winter 210 Serie II

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα Χριστουγεννιατικο δώρο ήταν το πάγωμα του Discover Media στην εφαρμογή "Τηλέφωνο", δεν άνοιγε καθόλου, ενώ όλα τα άλλα δούλευαν κανονικά, έδειχνε διαρκώς αυτό το μήνυμα της φωτογραφίας πιο κάτω.

Μία επίσκεψη στην αντιπροσωπεία εδώ ("ΠΟΡΕΙΑ Α.Ε") έλυσε το θέμα σε 30', ήταν υπέρ του δέοντος εξυπηρετικοί!!

Είχε update στην μονάδα PDF γενικώς, εγκαταστάθηκε σε 15' και όλα δουλεύουν ρολόι ξανά.

Η αναφορά μου γίνεται για να βοηθήσει τυχόν άλλους με το ίδιο σύστημα infotainment, που τυχόν έχουν κάποιο πρόβλημα - κόλλημα κλπ.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους σας!173347e844e9cd36d4e16235471065e6.jpg

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μπορείς να μας πεις τι είχε το update?? Επειδή το έκανα σέρβις πριν μια βδομάδα να δω αν μου το περάσανε...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.