Jump to content
topmar

Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Recommended Posts

Σωστα, δεν διευκρινησα : για τους 1.5tsi με φιλτρο σωματιδιων


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλά που υπάρχουν και τα ξένα φόρουμ και ενημερώνουν για ανακλήσεις.

 

Νέα (η 2η στο μοντέλο αυτό) για τα Tiguan, μόνο για τις εκδόσεις R-Line:

 

Αριθμός: 66L5

Αφορά: Πίσω σποιλερ οροφής

Θέμα: Χαλάρωση - Αποκόλληση

 

Επικοινώνησα ήδη με την τοπική αντιπροσωπεία, έδωσα τα στοιχεία του αυτοκινήτου και αφού παραγγείλει τα απαραίτητα ανταλλακτικά (αύριο) θα με ενημερώσει όταν έρθουν για να κλείσουμε ραντεβού για να το πάω.

 

Είμαι περίεργος να δω πως θα το κάνουν, με νέα κόλληση ή έξτρα βίδωμα από μέσα άραγε;;

 

Μόλις βρήκα και ελληνική αναφορά:

 

"Η Volkswagen ανακαλεί παγκοσμίως σχεδόν 34.000 Tiguan με το R-Line πακέτο, παραγωγής μεταξύ 2015 και 2019, μιας και σε αυτά η πίσω αεροτομή ενδέχεται να αποκολληθεί από το όχημα."

 

Αφορά όλα τα Tiguan με το R-Line πακέτο λοιπόν.

 

ΥΓ προς admins: Υπάρχει άλλος κάτοχος Tiguan Allspace στο φόρουμ άραγε ;; 60873b0a64534f3d02b5f8a20a7d011b.jpg&key=988d1b75c8674df1945b210a8c48568ac531c2852de34a1770e4a23b39da8d9d

 

 

 

 

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και το καθιερωμένο κέρωμα 6μηνου σήμερα..... e8392aac74b98ea8c6a7ca0a75386242.jpg16e500fd81752b62d295f0e4b6d3b7d3.jpgc4f16b3d5f1ea124280fcd55da850925.jpga84d0d0531f9ade9925e468ac0ff7b19.jpg977b3ebde7aca011f59e9bbd615bf253.jpga75a53186a51ad29b28ebbfda2ebdccf.jpg957610b9d40859592d4b9761059c88c1.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εμ.. έτσι είναι το καινούργιο κοσκινάκι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι έτσι, για μένα.... Είναι 2 ετών σχεδόν ήδη... Κάθε αυτοκίνητο που είχα στην κατοχή μου, το κέρωνω κάθε 6 μήνες, πριν το χειμώνα και πριν το καλοκαίρι, πάντα.... Το προηγούμενο ήταν 11 ετών και το είχα σαν καινούργιο, με αυτό τον τρόπο....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο θα ήταν φίλε Μ να μας δείξεις υλικά και τι βήματα ακολούθησες...ωραίο αποτέλεσμα

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως κάθε 6μηνο (εδώ και 25 χρόνια), μετά από το καλό πλύσιμο και στέγνωμα, παίρνω με ένα πανί τυχόν σκόνες ξανά και αφού ελέγξω ότι είναι πλήρως καθαρό (και χωρίς ίχνος νερού από το πλύσιμο), ξεκινώ (σε σκιερό μέρος πάντα):

1) Υγρό σκληρό (κατά προτίμηση) κερί, καλής μάρκας (όχι απαραίτητα Top Brand), χρησιμοποίησα αυτή τη φορά το Turtle Wax.

2) Μαλακά σφουγγαράκια επάλειψης κεριού.

3) 2 τουλάχιστον πανιά (μικρο-ίνες) για σκούπισμα.

Αλοιφω με κυκλικές κινήσεις το κερί, κομμάτι κομμάτι του αυτοκινήτου, φροντίζοντας να θυμάμαι την σειρά που τα έκανα και το αφήνω να στεγνώσει.

Σκουπίζω με το 1ο πανί το πρώτο χέρι, με την ίδια σειρά, από το παλαιότερο προς το νεότερο.

Μετά, ελέγχω ξανά για τυχόν σημεία που μου ξέφυγαν και τις τυχόν ατέλειες τις σκουπίζω με το 2ο πανί.

Σύνολικος χρόνος (πλην πλυσίματος) = ~2 ώρες (εξαρτάται από το μέγεθος του οχήματος και το δικό μου είναι πολύ μεγάλο).

Το αποτέλεσμα το βλέπετε, από κοντά πιο πολύ γυαλίζει

Υ.Γ: Γυμναστική χεριών + άνω κορμού σίγουρα.


VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φαίνεται, να συνεργαστούμε ίσως

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω σταματήσει να δίνω 150 για κερωμα .ενα καλό κερί αρκετός χρόνος και υπομονή βγαίνει φοβερό αποτέλεσμα
Έχω όλα ότι χρειάζομαι .για κάθε σημείο του αμαξιού 45ee728eb0231549bcf781ee4174522f.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει πλάκα, όλα δικά σου;; Εσύ φίλε μου είσαι επαγγελματίας, όχι τελείως ερασιτέχνης σαν εμένα.

Για το 150αρι έχεις απόλυτο δίκιο, νομίζω ότι 4 ωρες/ετησίως και αρκετό μεράκι χρειάζεται μόνο, εξάλλου για την περιουσία μας μιλάμε.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πηλό που ειναι απαραίτητος μια φορά το χρόνο να φεύγουν η ρύποι τα οποία είναι κάτι σαν σκουριά πάνω στο λευκό αμάξι .
Σαμπουάν με κερί , κερί υγρό για γρήγορη εφαρμογή , κερί για χρήση καλή , για τις ζάντες να φεύγουν τα πάντα από τα φρένα , ένα που διώχνει Τία σταγόνες νερού στα ινοξ με το καιρό θαμπώνουν , τζελ για τα λάστιχα , και μετά για μέσα γαλάκτωμα για ταμπλό , καθοριστικό δέρματος και ενυδάτωση δέρματος (έχω και άλλο αμάξι με δερμάτινα smart brabus) ,για τζάμια , και ένα Κούβα με πετσέτες δέρματα και σφουγγάρια
Εραστης-τέχνης είμαι !


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι επαγγελματίες της περιοχής μου, έχουν τα μισά υλικά από τα δικά σου ρε φίλε.... Χαχαχαχαχα

Εάν είσαι κοντά μου (Σέρρες), να σου φέρνω να κάνεις και το δικό μου... Με το ανάλογο πεσκεσι

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Έχω πηλό που ειναι απαραίτητος μια φορά το χρόνο να φεύγουν η ρύποι τα οποία είναι κάτι σαν σκουριά πάνω στο λευκό αμάξι .
Σαμπουάν με κερί , κερί υγρό για γρήγορη εφαρμογή , κερί για χρήση καλή , για τις ζάντες να φεύγουν τα πάντα από τα φρένα , ένα που διώχνει Τία σταγόνες νερού στα ινοξ με το καιρό θαμπώνουν , τζελ για τα λάστιχα , και μετά για μέσα γαλάκτωμα για ταμπλό , καθοριστικό δέρματος και ενυδάτωση δέρματος (έχω και άλλο αμάξι με δερμάτινα smart brabus) ,για τζάμια , και ένα Κούβα με πετσέτες δέρματα και σφουγγάρια
Εραστης-τέχνης είμαι !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ένα iron/tar remover θα σε βοηθήσει να το περνάς πριν τον πηλό.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω πηλό που ειναι απαραίτητος μια φορά το χρόνο να φεύγουν η ρύποι τα οποία είναι κάτι σαν σκουριά πάνω στο λευκό αμάξι .
Σαμπουάν με κερί , κερί υγρό για γρήγορη εφαρμογή , κερί για χρήση καλή , για τις ζάντες να φεύγουν τα πάντα από τα φρένα , ένα που διώχνει Τία σταγόνες νερού στα ινοξ με το καιρό θαμπώνουν , τζελ για τα λάστιχα , και μετά για μέσα γαλάκτωμα για ταμπλό , καθοριστικό δέρματος και ενυδάτωση δέρματος (έχω και άλλο αμάξι με δερμάτινα smart brabus) ,για τζάμια , και ένα Κούβα με πετσέτες δέρματα και σφουγγάρια
Εραστης-τέχνης είμαι !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σκια, μασκαρα, κραγιον κ eyeliner σου λειπει :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Επέτειος 2 ετών σήμερα, για το θηρίο μου... Αισίως 27.625ΚΜ πλέον, απροβληματιστα και ξεκούραστα... Φτου να μην το ματιάσω

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

που ειναι η τουρτα?
 
Δεν έβγαλα, παχαίνει και είμαι σε δίαιτα

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , topmar said:

Δεν έβγαλα, παχαίνει και είμαι σε δίαιτα emoji12.pngemoji1787.png

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

η εμεσος επομενη κινηση οταν δε θες να βαλεις προγραμμα...χανεις βαρος! :D 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ερασιτεχνες..

 

Σηκώνεις με το b/c 0.05bar ανα 10 παραπανισια κιλα και καθαρισες

 

Το θεμα ειναι μην ξεχασεις να ορισεις και limit :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μη με τσιγκλάτε βρε, τα 300ΗΡ-600ΝΜ της APR με στοιχειώνουν κάθε βράδυ στον ύπνο μου

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.