Jump to content
topmar

Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Recommended Posts

Όντως... Αυτό λείπει....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , topmar said:

Όντως... Αυτό λείπει.... emoji41.png

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

αυτο που εχω μπριζωθει για να βαλεις προγραμμα πιο πολυ απο σενα με ξεπερναει να ξερεις! :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κερδίζεις την πρώτη βόλτα μετά το remap όμως, δικαιωματικά

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας.... Ο πολεμιστής ξεκουράζεται κάτω από την δροσιά του πλάτανου 82e896157a25d4d80992dcf3ad91f708.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Με ενδιφέρει η τοποθέτηση μεμβρανών στα 4 παράθυρα και στο πίσω παρμπρίζ (στο αυτοκίνητό μου τα εργοστασιακά κρύσταλλα στα πίσω παράθυρα και πίσω παρμπριζ είναι ήδη ελαφρώς φιμέ).

 

Στο website της LLumar είδα ότι υπάρχει διαθέσιμος ένας τύπος (τον ονομάζει Style Green) που έχει την χαρακτηριστική πρασινωπή απόχρωση των εργοστασιακών κρυστάλων του VAG γκρουπ και λειτουργικά χαρακτηριστικά που με καλύπτουν (Διαπερατότητα Φωτός 36%, Απόρριψη Θερμότητας 39%, Μείωση Αντιηλιάς 59%, Προστασία UV 99%).

 

Εαν υπάρχει κάποιος που έχει τοποθετήσει τον συγκεκριμένο τύπο σε Tiguan με εργοστασιακά φιμέ πίσω τζάμια+πίσω παρμπριζ,

θα το εκτιμούσα εαν μπορούσε να μοιραστεί φώτο ώστε να έχω μια εικόνα για το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα (ΔΕΝ θέλω σκούρο τελικό αποτέλεσμα).

 

Εναλλακτικά, θα με ενδιέφεραν και φωτο από κάποιον που έχει τοποθετήσει την διάφανη μεμβράνη Sun Protection 41% επίσης της LLumar.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , KosV said:

Καλησπέρα,

 

Με ενδιφέρει η τοποθέτηση μεμβρανών στα 4 παράθυρα και στο πίσω παρμπρίζ (στο αυτοκίνητό μου τα εργοστασιακά κρύσταλλα στα πίσω παράθυρα και πίσω παρμπριζ είναι ήδη ελαφρώς φιμέ).

 

Στο website της LLumar είδα ότι υπάρχει διαθέσιμος ένας τύπος (τον ονομάζει Style Green) που έχει την χαρακτηριστική πρασινωπή απόχρωση των εργοστασιακών κρυστάλων του VAG γκρουπ και λειτουργικά χαρακτηριστικά που με καλύπτουν (Διαπερατότητα Φωτός 36%, Απόρριψη Θερμότητας 39%, Μείωση Αντιηλιάς 59%, Προστασία UV 99%).

 

Εαν υπάρχει κάποιος που έχει τοποθετήσει τον συγκεκριμένο τύπο σε Tiguan με εργοστασιακά φιμέ πίσω τζάμια+πίσω παρμπριζ,

θα το εκτιμούσα εαν μπορούσε να μοιραστεί φώτο ώστε να έχω μια εικόνα για το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα (ΔΕΝ θέλω σκούρο τελικό αποτέλεσμα).

 

Εναλλακτικά, θα με ενδιέφεραν και φωτο από κάποιον που έχει τοποθετήσει την διάφανη μεμβράνη Sun Protection 41% επίσης της LLumar.

 

Ευχαριστώ.

 

Την συγκεκριμένη την Πράσινη μεμβράνη , την ειχα βαλει στο polo πριν απο χρόνια.  

 

Ειχα και εγω φιμε κρύσταλλα στα πίσω,  την συγκεκριμένη μεμβράνη την εβαλα εγω τοτε μόνο στα 2 μπροστά παράθυρα (οδηγού-συνοδηγού

)

 

 

Για τα πισω θυμάμαι οτι μου ειπαν οτι δεν γίνονται και πολυ σκούρα.

 

Νομίζω οτι μπορείς να κανεις μια ερώτηση στην llumar,  να κανεις μια επιτόπου δόκιμη με την μεμβράνη αυτή 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2020 at 10:38 ΜΜ, terris said:

Έχω πηλό που ειναι απαραίτητος μια φορά το χρόνο να φεύγουν η ρύποι τα οποία είναι κάτι σαν σκουριά πάνω στο λευκό αμάξι .
Σαμπουάν με κερί , κερί υγρό για γρήγορη εφαρμογή , κερί για χρήση καλή , για τις ζάντες να φεύγουν τα πάντα από τα φρένα , ένα που διώχνει Τία σταγόνες νερού στα ινοξ με το καιρό θαμπώνουν , τζελ για τα λάστιχα , και μετά για μέσα γαλάκτωμα για ταμπλό , καθοριστικό δέρματος και ενυδάτωση δέρματος (έχω και άλλο αμάξι με δερμάτινα smart brabus) ,για τζάμια , και ένα Κούβα με πετσέτες δέρματα και σφουγγάρια emoji2.png
Εραστης-τέχνης είμαι !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπέρα, ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω το εξής.

Το υγρό κερί είναι σε αντλία ψεκασμού;

Εάν ναι πες μου την εφαρμογή που κάνεις, εάν είσαι ευχαριστημένος και σε τι χρώμα αυτοκίνητο το περνάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συμπληρώθηκαν 13.000ΚΜ από την τελευταία αλλαγή λαδιών με Castrol Edge Professional 5W-30 (είναι στα 31.000ΚΜ το αμάξι) και ο δείκτης λαδιού εξακολουθεί να είναι στο Max της ένδειξης.... Σε 1 μήνα έχω το πρώτο σέρβις 2ετιας και τα 15.000ΚΜ σίγουρα θα τα συμπληρώσω με αυτό το λάδι..... Προς το παρόν λοιπόν, μύθος η κατανάλωση λαδιού... Ευτυχώς

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , topmar said:

Καλησπέρα, συμπληρώθηκαν 13.000ΚΜ από την τελευταία αλλαγή λαδιών με Castrol Edge Professional 5W-30 (είναι στα 31.000ΚΜ το αμάξι) και ο δείκτης λαδιού εξακολουθεί να είναι στο Max της ένδειξης.... Σε 1 μήνα έχω το πρώτο σέρβις 2ετιας και τα 15.000ΚΜ σίγουρα θα τα συμπληρώσω με αυτό το λάδι..... Προς το παρόν λοιπόν, μύθος η κατανάλωση λαδιού... Ευτυχώς emoji1787.png

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

2 χρόνια με το ίδιο λάδι ρε θηρίο;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας.... Ο πολεμιστής ξεκουράζεται κάτω από την δροσιά του πλάτανου 82e896157a25d4d80992dcf3ad91f708.jpg&key=4ef6aca0053c4ddc7247dee14cd9bf5233999138d79754725c586606c5c11071

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater



Τούμπανο!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια με το ίδιο λάδι ρε θηρίο;

 

1 χρόνο, κάθε χρόνο αλλαγή... 2 έτη σέρβις....

 

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα έκανα update το Navi του αυτοκινήτου, στην κάρτα SD δηλαδή, για το Discovery Media.

Από την έκδοση 1310-AS 2020 (δεν θυμάμαι ημερομηνία) στην 1430-AS20/21 (7/11/2019).

Αναμένω εντυπώσεις από την πληρότητα των νέων χαρτών. a9ebc4c31bd1a9c4346cea1ff0d2fea9.jpg923754c5bce0c761fe1815e4d569a8dc.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα έκανα update το Navi του αυτοκινήτου, στην κάρτα SD δηλαδή, για το Discovery Media.

Από την έκδοση 1310-AS 2020 (δεν θυμάμαι ημερομηνία) στην 1430-AS20/21 (7/11/2019).

Αναμένω εντυπώσεις από την πληρότητα των νέων χαρτών. a9ebc4c31bd1a9c4346cea1ff0d2fea9.jpg&key=8aad7fd74be16a0da61d712a70cb35398a3e349e1a1fe089535168b7a5428434923754c5bce0c761fe1815e4d569a8dc.jpg&key=08be48152773acf6a2909f16b0fd3cba8d82deb8f2321633635361e4cbeed390

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater


Έγινε στην αντιπροσωπεία?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στο σπίτι μου, μόνος μου το έκανα... Πανεύκολο...

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, στο σπίτι μου, μόνος μου το έκανα... Πανεύκολο...

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater


Μπορείς να Μ πεις τη διαδικασία ή ένα βίντεο στο YouTube?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , gianniskar said:

Όχι, στο σπίτι μου, μόνος μου το έκανα... Πανεύκολο..

 

19 hours ago , gianniskar said:

Μπορείς να Μ πεις τη διαδικασία ή ένα βίντεο στο YouTube?

Θα με ενδιέφερε κι εμένα η διαδικασία update SD...κατ' οίκον! 

 

Ενημερωτικά πάντως, να προσθέσω ότι

προ 15 περίπου ημερών που αποφάσισα να κάνω ενημέρωση της SD του Navigation, η αντιπροσωπεία μου είπε ότι πρέπει να πάω σε αυτούς την κάρτα διότι δεν γίνεται απ' το σπίτι (!)...Την έβγαλα, την πήγα, την κράτησαν..Χ6 24ωρα (!!) και την ξαναπήρα πίσω με ενημερωμένους τους χάρτες έως 7/2019

(13 μήνες πίσω!..Μιλάμε για προχώ καταστάσεις !!)

Edited by pafsi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι πολύ εύκολο, πάτε εδώ και βάζετε σωστά το μοντέλο αυτοκινήτου και το μοντέλο Infotainment.

Μετά, σας βγάζει τον τελευταίο χάρτη. Διαλέγετε όλη την Ευρώπη (ή τον αντίστοιχο που υπάρχει στην υπάρχουσα έκδοση της δικής σας κάρτας SD) και τον κατεβάζετε.

Στην ίδια σελίδα, στο τέλος υπάρχει και το PDF αρχείο με σαφής οδηγίες στα Αγγλικά φυσικά, ακολουθήστε τον κατά γράμμα (από τον έλεγχο της υπάρχουσας έκδοσης, μέχρι τον τρόπο εξαγωγής από το αυτοκίνητο και τον τρόπο της αναβάθμισης)!!

Βάζετε την κάρτα πίσω στο αμάξι και... Έτοιμοι!!

https://webspecial.volkswagen.de/vwinfotainment/int/en/index/downloads/maps-download#/

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , topmar said:

Παιδιά είναι πολύ εύκολο, πάτε εδώ και βάζετε σωστά το μοντέλο αυτοκινήτου και το μοντέλο Infotainment.

Το μοντέλο Infotainment, πως - πού το βρίσκουμε ?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, pafsi said:

Το μοντέλο Infotainment, πως - πού το βρίσκουμε ?

Για ολλανδία είναι εδώ: https://www.volkswagen.nl/service/infotainment/navigatie-update

διαλέγεις αυτό που ταιριάζει στο αμάξι σου. 

 

Εδώ είναι το αγγλικό: https://webspecial.volkswagen.de/vwinfotainment/gb/en/index/downloads/maps-download#/ (διαλέγεις αυτοκίνητο και μετά την οθόνη σου)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρώτο σέρβις 2ετιας κλείστηκε ως ραντεβού, σε μερικές μέρες θα γίνει στην τοπική αντιπροσωπεία.

Τα ΚΜ που εκτιμώ ότι θα έχει το μοτέρ είναι περίπου 34.000, εκ των οποίων τα τελευταία 15.000 ΚΜ περίπου με το ίδιο λάδι (1 έτος χρήσης) Castrol Edge Professional III 5W-30 VW 507 00.

Κάποια εκτίμηση για το κόστος (πλην των λαδιών που τα έχω ήδη); Αλλάζει λάδια, φίλτρο λαδιού και φίλτρο καμπίνας νομίζω, σωστά;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για φίλτρο λαδιού + φίλτρο καμπίνας και εργασία, κόστος 250€;; Δεν το πιστεύω τόσο ακριβό να βγει..... Είναι παράλογα ακριβό αν είναι τόσο....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.