Jump to content
topmar

Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Recommended Posts

Μπορεί και να είναι έτσι, μιας και τώρα που το ψάχνω κι εγώ περισσότερο, βρίσκω αυτό:

ISO22241 is good, even if it says -1 in the user manual. Yep as stated above the -1,-2,-3 etc after the 22241 is just how the iso standard defines how it is defined by quality , how it should be stored , how it should be tested. The stuff 22241 is the same stuff.

Καλό αυτό για να μην αγχώνεσαι να ψάχνεις την συγκεκριμένη προδιαγραφή 22241-1 μόνο λοιπόν.

Υ.Γ: Κάπου είχα διαβάσει - forums VW εξωτερικού - ότι υπήρχαν προβλήματα με άλλο απλό adblue (χωρίς την προδιαγραφή 22241-1) σε μερικά, με άναμα ένδειξης κλπ. Ευτυχώς, μετά από το σημερινό φουλάρισμα στο δικό μου, δεν υπήρξε κάτι τέτοιο.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater


Αφού βρήκες με τη προδιαγραφή vw καλά έκανες και έβαλες.
Ούτε γω ξέρω αν υπάρχουν διάφορες αλλά δε το ρισκάρω γιατί είχα διαβάσει για προβλήματα.
Βέβαια δε ξέρουμε αυτοί που έβαλαν αν ήταν φρέσκο η σωστά αποθηκευμένο η δεν έβαλαν σωστή ποσότητα......
Το αγόρασες σε μπιτονι η είχε αντλία?
Είχα ακούσει κάπου ότι έχουν αντλία αλλά μπορεί να κάνω λαθος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έγραψα και πιο πάνω, ήταν από αντλία με δεξαμενή, ολοκαίνουρια, υπέργεια, όπως φαίνεται στην φωτογραφία (ενδεικτική).

Ποσότητα πήρε ακριβώς όσο έγραφε η υπολοιπομενη χωρητικότητα, στο BC, δηλαδή καθόλου απόκλιση.

Σε γενικές γραμμές, εάν δεν μου βγάλει κάποια παράξενη ένδειξη, από εκεί θα συμπληρώνω.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater





  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαινεστε. Ιδια προδιαγραφη ειναι.

Το -1 αφορα την ποιοτητα του υλικου.

Υπαρχει μεχρι -6 αν δεν κανω λαθος που αφορουν αλλα πραγματα. Συσκευασια, διανομη, αποθηκευση κλπ.

Στην θεωρια, το 22410 ειναι καλυτερο απο το 22410-1, γιατι μπορει ενα adblue ναι μεν να καλυπτει το -1 αλλα να μην καλυπτει το -6 ας πουμε.

Απαξ και καλυπτει συνολικα το 22410, σημαινει οτι καλυπτει το σύνολο της προδιαγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας και καλό Σαββατοκύριακο!

Έγινε και το καθιερωμένο κεραμικό του έτους, για να είναι ετοιμοπόλεμο! 0040b6747654046da66a07fa55247197.jpg6a1e54a217d8e3e78e8be5b1d4b6666b.jpg689717b3d743f2c97012575c01444e3e.jpgba8baa538252c36657d6ebb563b15498.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Πλύσιμο και κέρωμα πρώτα, μετά η κεραμική επίστρωση η οποία διαρκεί ένα χρόνο περίπου.

Κεραμικό όχι κάτι ιδιαίτερο ή ακριβό, αυτό κάνει δουλειά για ένα χρόνο.

https://www.skroutz.gr/s/32973091/%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%95%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CE%A3%CF%86%CE%BF%CF%85%CE%B3%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B9-Mr-Fix-9H-30ml.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το κεραμικό πέρασες όλες τις επιφάνειες; Για να κάτσει περισσότερο το κεραμικό έπρεπε να μην κερώσεις και να περάσεις την επιφάνεια με ένα prep. Έτσι το κεραμικό θα σου κρατούσε περισσότερο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το κεραμικό πέρασες όλες τις επιφάνειες; Για να κάτσει περισσότερο το κεραμικό έπρεπε να μην κερώσεις και να περάσεις την επιφάνεια με ένα prep. Έτσι το κεραμικό θα σου κρατούσε περισσότερο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μόνο τις μεταλλικές... Κέρωμα έγινε πρώτα... Όσο αντέξει...
Καλη φαση!! Ψηνομαι να το δοκιμασω κ εγω στο Troc. Πως το περνας?
Σε πλυντήριο αυτοκινήτων, ξέρουν αυτοί... Εύκολο...

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP/587NM

Ρεκόρ αυτονομίας και κατανάλωσης, με χρήση σε Εθνική + Επαρχιακή Οδό, τηρώντας αυστηρά τα όρια ταχύτητας.

Αυτονομία = 999 ΚΜ - Κατανάλωση 4,9 l/100Km (επαρχιακή οδός η συγκεκριμένη ένδειξη).

Καύσιμο = Shell V-Power Diesel (ρεζερβουάρ 60l)

Πρέπει να είναι τα πιο λιτοδίαιτα 300 άλογα της αγοράς 656dc778e386231b8b6ebf8a04790c65.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας.

Θα ήθελα για κάποιες γνώμες για το παρακάτω που παρατήρησα, σχετικά με την θερμοκρασία του λαδιού.

Ως γνωστόν, έχω βάλει το νέο λάδι Ravenol από τον περασμένο Μάρτιο και έχει 4.500 ΚΜ χρήσης.

Εχθές λοιπόν που γυρνούσα από Θεσσαλονίκη προς Σέρρες με 3 άτομα μέσα, το πάτησα λίγο στην παρατεταμένη ανηφόρα της Δορκαδας (περίπου 10 ΚΜ για όσους δεν γνωρίζουν).

Πήγα έως 185 Km/h (σε ανηφόρα) και είδα τη θερμοκρασία λαδιού στους 126 C , με εξωτερική θερμοκρασία σχετικά χαμηλή 20 C.

Συγκριτικά, δίνω τις περσινές καλοκαιρινές θερμοκρασίες που είχα δει με το Liqui Moly. Τότε, με εξωτερικές θερμοκρασίες μεταξύ 33 - 40 C που κινήθηκα όλες τις φορές, είχα δει τις παρακάτω ανώτερες θερμοκρασίες λαδιού (με 5 άτομα επιβάτες):

100 Km/h ευθεία = 95 C
100 Km/h ανηφόρα = 105 C
125 Km/h ευθεία = 104 C
125 Km/h ανηφόρα = 114 C
135 Km/h ευθεία = 108 C
135 Km/h ανηφόρα = 122 C
135 Km/h ανηφόρα διαρκείας = 128 C

Μπορούμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα συγκριτικό μεταξύ των δύο λαδιών ή μπα;

Δεν μου άρεσε το 126 C με τόσο χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία... Δηλαδή, εάν ήταν 35 C έξω, πόσο θα ανέβαζε θερμοκρασία το λάδι; Στους 140 C; Ή είναι απλά ιδέα μου;

"Ψειρίζω τη μαϊμού" τώρα βέβαια αλλά....

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater



Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει τοση διαφορα το 240αρι απο το 190αρι που εχω εγω, αλλα με Castrol η μεγιστη θερμοκρασια που εχω δει ειναι 109c με 2 ενηλικες, ενα μωρο, τιγκα ολο το πορτμπαγκαζ και το καθισμα πισω με πραγματα, και το 2μετρο τρειλερ τιγκα σε ξυλα, πατατες και καρπουζια με +35 εξωτερικη θερμοκρασια, ταχυτητα 140λμ στην διαδρομη Αμαλιάδα > Αθήνα.

Δεν καταλαβαινω για ποιον λογο καθεστε και κανετε τεστ λαδιων στα αυτοκινητα σας. Τα εχει κανει πριν απο εμας ο κατασκευαστης. Γιατι δεν βαζεις αυτο που σου λεει ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχει διαφορά, αν σκεφτείς ότι το λάδι αναγκάζεται να ψύξει 2 τουρμπίνες και όχι μόνο μία, όπως το δικό σου. Αυτό και μόνο, καταπονει περισσότερο το λάδι, και όσον αφορά την προστασία του (λίπανση) αλλά και όσον αφορά την θερμοκρασία, που λογικά ανεβαίνει περισσότερο, υποθέτω.

Τώρα, συγκριτικά με το δικό σου, μια μέτρηση από αυτές που έγραψα πιο πάνω, σχεδόν ταυτίζεται με την δική σου (135 Km/h ευθεία = 108 C) με 5 άτομα μέσα + μπαγκαζιερα οροφής, με το περσινό Liqui Moly.

Εν κατακλείδι, μ%λακιες κάνω με το λάδι, σίγουρα . Ας βγει το καλοκαίρι να συμπληρώσω 10.000 ΚΜ με αυτό (υποθέτω) και το αλλάζω με το Castrol ξανά.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.


VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater


Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, topmar said:

Εν κατακλείδι, μ%λακιες κάνω με το λάδι, σίγουρα emoji23.png. Ας βγει το καλοκαίρι να συμπληρώσω 10.000 ΚΜ με αυτό (υποθέτω) και το αλλάζω με το Castrol ξανά.
 

Το καλυτερο που εχεις να κανεις. Ποτε δεν εκανα πειραματα με τα λαδια, με εξαιρεση το Vstrom κ7 που ειχα , που τα motul της αντιπροσωπειας τα επινε αέρα και γύρισα στο belray.

Και σε Renault Παντα elf εβαζα και εκανα 300.000χλμ χωρις να καψουν ουτε σταγονα, Ούτε να χασουν ιππο, και στο tiguan βαζω τα Castrol. Ο Κολλιας που το παω, χρησιμοποιει και Mobil 1. Η αποψη του ειναι ...

"Βάζεις castrol και δεν στο καιει? castrol θα ξαναβαλουμε!"

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γώ θα σου έλεγα ότι εφόσον δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με καστρολ να μείνεις εκεί. Και τσάμπα μπαίνεις σε διαδικασίες πειραματισμών. Επίσης το αυτοκίνητο σου έχει πρόγραμμα που σημαίνει στο πάτημα η τουρμπίνα σηκώνει παραπάνω πιεση από μαμα αρα περισσότερη θερμοκρασία που περνάει στο λάδι! Πληροφοριακά στο αμαροκ 3.0 v6 258 αλογα παίζει 105-115 σε φυσιολογικές ταχύτητες και στη πίεση φτάνει 115-125 ανεξάρτητα από εξωτερικές θερμοκρασίες με καστρολ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Το καλυτερο που εχεις να κανεις. Ποτε δεν εκανα πειραματα με τα λαδια, με εξαιρεση το Vstrom κ7 που ειχα , που τα motul της αντιπροσωπειας τα επινε αέρα και γύρισα στο belray.
Και σε Renault Παντα elf εβαζα και εκανα 300.000χλμ χωρις να καψουν ουτε σταγονα, Ούτε να χασουν ιππο, και στο tiguan βαζω τα Castrol. Ο Κολλιας που το παω, χρησιμοποιει και Mobil 1. Η αποψη του ειναι ...
"Βάζεις castrol και δεν στο καιει? castrol θα ξαναβαλουμε!"
 


Αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης, αφού από αλλαγή σε αλλαγή (15.000 ΚΜ) δεν το καίει το Castrol, γιατί το άλλαξα; Πειράματα κάνω ο π@παρας

Και γώ θα σου έλεγα ότι εφόσον δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με καστρολ να μείνεις εκεί. Και τσάμπα μπαίνεις σε διαδικασίες πειραματισμών. Επίσης το αυτοκίνητο σου έχει πρόγραμμα που σημαίνει στο πάτημα η τουρμπίνα σηκώνει παραπάνω πιεση από μαμα αρα περισσότερη θερμοκρασία που περνάει στο λάδι! Πληροφοριακά στο αμαροκ 3.0 v6 258 αλογα παίζει 105-115 σε φυσιολογικές ταχύτητες και στη πίεση φτάνει 115-125 ανεξάρτητα από εξωτερικές θερμοκρασίες με καστρολ.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Έχω δει και με το Castrol έως 128 C σε καυτή μέρα και με πάτημα γερό... Οπότε, τζάμπα το +50% κόστος του νέου λαδιού ίσως.... Μακροπρόθεσμα δεν γνωρίζω στο θέμα των τριβών - φθοράς μόνο....

Υ.Γ: 2 Turbo κιόλας... Η πίεση με το remap αυξήθηκε ελάχιστα, μόλις 0,1 bar

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αμα πατας συνεχεια μεσαιες στροφες και κανει over ζεσταινει περισσοτερο το λαδι, ασχετα μετα που πας σταθερα.

Ανηφορα σταθερο γκαζι, ανεβαζει πιεση για να εχεις σταθερη ταχυτητα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, topmar said:

Αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης, αφού από αλλαγή σε αλλαγή (15.000 ΚΜ) δεν το καίει το Castrol, γιατί το άλλαξα; Πειράματα κάνω ο π@παρας emoji23.png
Έχω δει και με το Castrol έως 128 C σε καυτή μέρα και με πάτημα γερό... Οπότε, τζάμπα το +50% κόστος του νέου λαδιού ίσως.... Μακροπρόθεσμα δεν γνωρίζω στο θέμα των τριβών - φθοράς μόνο....
 

 

Εγω τα αλλαζω καθε 10.000χλμ μαζι με φιλτρο λαδιου. Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να πειραματιστω με κατι αλλο, και ουτε εχω την τεχνογνωσια και τα μεσα για να ελεγξω ενα αλλο λαδι αν ειναι καλυτερο ή οχι.

Ετσι και αλλιως, οι κινητηρες (ποσο μαλλον ενας diesel) εχει πολυ παραπανω ζωη απο οσο θα το κρατησεις. Τα υπολοιπα χαλανε στα αυτοκινητα. Οχι οι κινητηρες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, topmar said:


 

 


Αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης, αφού από αλλαγή σε αλλαγή (15.000 ΚΜ) δεν το καίει το Castrol, γιατί το άλλαξα; Πειράματα κάνω ο π@παρας emoji23.png



Έχω δει και με το Castrol έως 128 C σε καυτή μέρα και με πάτημα γερό... Οπότε, τζάμπα το +50% κόστος του νέου λαδιού ίσως.... Μακροπρόθεσμα δεν γνωρίζω στο θέμα των τριβών - φθοράς μόνο....

Υ.Γ: 2 Turbo κιόλας... Η πίεση με το remap αυξήθηκε ελάχιστα, μόλις 0,1 bar

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater
 

 

δεν φταίει το λάδι. Θες καλύτερη ψύξη.Αν έχεις βάλει πρόγραμμα ένας λόγος παραπάνω να θες καλύτερη ψύξη.

Μήπως να κάνεις ένα πιο εκτενές έλεγχο και σέρβις στο σύστημα ψύξης την επόμενη φορά? 
Εμένα για παράδειγμα με τον 1.0 tsi βάραγε 120άρια και μόλις άλλαξα την αντλία και όλα τα υγρά με καινούργια δεν βλέπω πιο πολύ από 110.

Αναφορικά με το λάδι, φυσικά και έχει σημασία τι βάζεις. Δεν είναι πανάκεια όμως και θεραπεία πάσης νόσου.

Όμως όσο μεγαλύτερο HTHS, τόσο μεγαλύτερη η προστασία όταν ο κινητήρας σου βαράει 130αρια…..

 

PS: Καλά να πάθεις που κατηγορούσες τα LM :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites



δεν φταίει το λάδι. Θες καλύτερη ψύξη.Αν έχεις βάλει πρόγραμμα ένας λόγος παραπάνω να θες καλύτερη ψύξη.
Μήπως να κάνεις ένα πιο εκτενές έλεγχο και σέρβις στο σύστημα ψύξης την επόμενη φορά? 
Εμένα για παράδειγμα με τον 1.0 tsi βάραγε 120άρια και μόλις άλλαξα την αντλία και όλα τα υγρά με καινούργια δεν βλέπω πιο πολύ από 110.
Αναφορικά με το λάδι, φυσικά και έχει σημασία τι βάζεις. Δεν είναι πανάκεια όμως και θεραπεία πάσης νόσου.
Όμως όσο μεγαλύτερο HTHS, τόσο μεγαλύτερη η προστασία όταν ο κινητήρας σου βαράει 130αρια…..
 
PS: Καλά να πάθεις που κατηγορούσες τα LM


Με 60Κ ΚΜ, όλα είναι σχετικά καινούρια, όσο για το αντιψυκτικό θα ρωτήσω στην αντιπροσωπεία κάθε πότε προβλέπεται αλλαγή.

Όσον αφορά τις θερμοκρασίες τώρα, στο κάθε μοτέρ είναι και διαφορετικό το εύρος. Νομίζω ότι είχα δει κάπου (θα ψάξω την πηγή ξανά) ότι οι φυσιολογικές τιμές θερμοκρασίας στο δικό μου μοτέρ είναι μεταξύ 90-140 C, οπότε είναι εντός ορίων (ψείρας είμαι ).

Για το HTHS, έχουμε και λέμε:

HTHS Viscosity at 150 °C

Ravenol = 3,7
Castrol = 3,58
Liqui Moly = >3,5 (όχι ακριβές νούμερο)

Οπότε, το Ravenol έχει το καλύτερο HTHS.

Υ.Γ: Δεν θα ξαναγράψω κακή κουβέντα για τα Liqui Moly


αμαξαρα ευχομαι να το απολαυσεις ,να το ευχαριστηθεις 


Σε ευχαριστώ πολύ, κι εσύ το δικό σου.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, topmar said:


 

 


Με 60Κ ΚΜ, όλα είναι σχετικά καινούρια, όσο για το αντιψυκτικό θα ρωτήσω στην αντιπροσωπεία κάθε πότε προβλέπεται αλλαγή.

Όσον αφορά τις θερμοκρασίες τώρα, στο κάθε μοτέρ είναι και διαφορετικό το εύρος. Νομίζω ότι είχα δει κάπου (θα ψάξω την πηγή ξανά) ότι οι φυσιολογικές τιμές θερμοκρασίας στο δικό μου μοτέρ είναι μεταξύ 90-140 C, οπότε είναι εντός ορίων (ψείρας είμαι emoji23.png).

Για το HTHS, έχουμε και λέμε:

HTHS Viscosity at 150 °C

Ravenol = 3,7
Castrol = 3,58
Liqui Moly = >3,5 (όχι ακριβές νούμερο)

Οπότε, το Ravenol έχει το καλύτερο HTHS. emoji23.png

Υ.Γ: Δεν θα ξαναγράψω κακή κουβέντα για τα Liqui Moly emoji12.png




Σε ευχαριστώ πολύ, κι εσύ το δικό σου.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater
 

 

Στα 50000 αλλάχτηκε η αντλία πριν ´ένα χρόνο στην επέκταση εγγύησης. Η προηγούμενη δεν είχε δείξει κανένα σφάλμα, καμία ένδειξη παρά μόνο μικρά σημάδια διαρροής

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είχες διαρροή και απώλεια υγρού, για να προβείς στην αλλαγή της, λογικά. Δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα εγώ, ευτυχώς!

Βρήκα και αυτό που είπα πιο πάνω για τις θερμοκρασίες, αφορά τον 2.0 TDI βέβαια, οπότε λογικά λίγο πιο υψηλές θερμοκρασίες θα υπολογίζω για τον BiTDi εγώ (αναλογικά).

"According to VW's engineers, normal operating temperatures for the 2.0 TDI is 215-285°F. (101 - 140 C)."


VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites


Έλεγχος.... 7 θέσεις όρθιες, check... 615 L αποθηκευτικό χώρο, check... 300HP, check....

Φύγαμε λοιπόν! 87620e9fae47d68cf793cb11b55a1741.jpg3737026a9a877895c54a2f0016bcf484.jpg4dc402be9b8f18144a76266d8ce2597f.jpg7903742b0039eee86620994af9ec8487.jpg6ab6e64ee9d819f46a490060d8016499.jpg394315859db9c87a0e120f9b6b2592e6.jpgb04e6323aa67e56e1351dab68e2756fe.jpg9d270506980adccc7f2d11026a922f5d.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Δειξε μας και μεσα το σαλονι. Θελω να δω αυτες τις +2 θέσεις που μπαίνουν και πώς χωράνε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.